آشنایی اولیه با بهینه سازی موتور جستجو یا سئو (search engine optimization or SEO)

مضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

در مطالب گذشته به این مورد اشاره کردیم که، طراحی وبسایت مناسب، می‌تواند به بهتر خوانده شد مطلب و SEO مطلب شما کمک شایانی کند.

اما شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شده باشد که اصطلاح SEO به چه معناست؟ در این مطلب، می‌خواهیم یک آشنایی اولیه با بهینه سازی موتور جستجو یا سئو (search engine optimization or SEO) به شما ارائه دهیم و به توضیح مفاهیم اولیه سئو یا بهینه سازی موتور جستجو، بپردازیم.

با ما همراه باشید.

سئو چه اهمیتی برای محتوای وبسیات دارد

علارغم اینکه تبلیغات مختلف در اینترنت و شبکه های اجتماعی، تا حدودی باعث افزایش ترافیک سایت شما می‌شوند، حجم اعظم ترافیک وبسایت ها از موتورهای جستجو نشات می‌گیرند.

نتایج جستجو های اینترنتی افراد در موتورهای جستجو، اطلاعات عددی (مثل قیمت، اندازه و ابعاد، مدت زمان و…) بیشتری در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند و برای جستجوگران سخت‌گیر و دقیق، پاسخ های معتبرتر و قابل قبول‌تری ارائه خواهند داد.

علاوه برا این‌ها، خیلی بیشتر از تبلیغات مختلف، میزان کلیک‌ها و ترافیک وبسایت را بالا می‌برند؛ برای مثال از بین تمام جستجوهای انجام شده در ایالات متحده، تنها حدود 2.8 درصد آن‌ها از طریق تبلیغات اینترنتی حاصل شده است.

یکی دیگر از نکات مثبت سئو خوب برای وبسایت، این است که به طور دائمی و پایدار مخاطبان را جذب می‌کند و سود دهی آن مربوط به برهه زمانی خاصی نیست. بر خلاف تبلیغات پر هزینه که مدت زمان خاصی برای به نمایش گذاشته شدن دارند و برای ادامه روند تبلیغ، دوباره هزینه ای باید پرداخت شود.

با وجود اینکه موتورهای جوستجو روز به روز هوشمندتر و قدرتمندتر می‌شوند، اما باز هم به کمک و پشتیبانی ما نیاز دارند.

شما با بهینه کردن وبسایت خود، اطلاعات مناسب‌تری را به موتورهای جوستجو منتقل می‌کنید و در نتیجه به نمایش داده شدن هر چه بهتر وبسایت شما در صفحات نتایج جستجو کمک شایانی خواهد کرد.

قدم به قدم تا داشتن یک تولید محتوا رویایی

در این مطلب و مطالبی که در آینده آن‌ها را در اختیارتان قرار خواهیم داد، شما را با مفاهیم اولیه سئو آشنا خواهیم کرد و مفاهیمی مثل «حجم ترافیک طبیعی»، «کلیدواژه ها» و … را تعریف خواهیم کرد. همچنین چگونگی کارکرد سئو و هدف انجام آن را نیز برای شما شرح خواهیم داد.

مطالبی که در اختیارتان قرار می‌دهیم، با یکدیگر ارتباط تنگاتنگی دارند و مانند آجرهای یک دیوار که روی هم قرار می‌گیرند تا سازه را کامل کنند، این مطالب نیز یکدیگر را تکمیل می‌کنند.

پیشنهاد می‌کنیم که حتما مطالب قبلی را برای درک بهتر مفاهیمی که به آن‌ها اشاره می‌کنیم، مطالعه کنید. اگر هم با مقدمات بهینه سازی موتور جستجو و سئو، آشنایی کافی دارید، می‌توانید از نکات کاربردی آن‌ها نیز استفاده لازم را ببرید.

سئو چیست

نردبان سئو

مقدمات داشتن یک محتوا با سئو حرفه ای، مانند یک نربان هستند که شما با بالا رفتن از آن به رسیدن به یک تولید محتوا درجه یک، نزدیک تر می‌شوید، اما بدون طی کردن مراحل اولیه، نمی‌توانید به قسمت‌های بالاتر و نتایجی که مد نظرتان است برسید.

پله های این نردبان هفت عدد هستند که به طور خلاصه عبارتند از:

1- ایجاد کردن دسترسی پیمایشی تا اینکه موتورهای جستجو بتوانند وبسیات شما را تشخیص دهند و آن را بخوانند

2- داشتن محتوای مناسب و مستحکم که بتواند نیازهای فرد جستجو گر را تا حد ممکن ارضا کند و نیاز به استفاده از دیگر منابع نداشته باشد

3- بهبود کلیدواژه ها و استفاده مناسب و درست از آن‌ها در محتوا برای جذب کردن هر چه بیشتر جستجوگرها و موتورهای جوستجو

4- ایجاد کردن یک تجربه کاربری بسیار خوب، مثل داشتن سرعت بارگزاری بالا یا UX کاملا استاندارد و قدرتمند

5- داشتن محتوایی مطمئن و پُر بار، با استفاده از رفرنس ها و منابع مختلف، که ارزش و اعتبار محتوای شما را بیشتر کند و خود محتوای شما به عنوان یک منبع استفاده شود و در وبسایت های مختلف به اشتراک گذاشته شود

6- داشتن تیترها، URL، و توضیحات لینکی مناسب برای بالا بردن تعداد کلیک ها در صفحه نتایج (CTR) و بالا بردن رتبه سایت در صفحه نتایج

7- استفاده از Snippet/schema markup برای بهبود نتایجی که در صفحه موتور جوستجو به جوستجوگران نشان داده می‌شود
در ادامه این سری از مطالب، پله به پله به توضیح بیشتر و کامل تر مفاهیم خواهیم پرداخت.

سئو وبسایت
اصطلاح سئو به چه معنی است

همانطور که در ابتدا به آن اشاره کردیم، بهینه سازی موتور جوستجو جستجو یا سئو (search engine optimization or SEO)، مجموعه ای از فعالیت‌های مختلف است که میزان و کیفیت ترافیک وبسایت شما را افزایش می‌دهد؛ ترافیک وبسایت در واقع همان میزان بازدیدها و کلیک هایی است که وبسایت شما از طرف جستجوگرها دریافت می‌کند.

یکی دیگر از اهداف سئو، برجسته کردن برند و کسب و کار شما از طریق روش های بدون هزینه (مانند تبلیغات) می‌باشد که به اصطلاح به آن نتایج طبیعی موتور جوستجو نیز می‌گویند.

شاید در نگاه اول سئو تنها با موتورهای جستجو و کدها سر و کار داشته باشد، اما باید دانست که به همان اندازه که روی موتورهای جوستجو و بهینه سازی استفاده از آن‌ها در راستای اهداف سئو تمرکز دارد، روی اینکه مردم و جوستجوگرها چه چیزهایی را بیشتر جوستجو می‌کنند و نحوه جستجو کردن آن‌ها چگونه است نیز متمرکز می‌شود.

در واقع سئو به دنبال فهمیدن این است که مردم هم اکنون چه جور محتوایی را بیشتر می‌پسندند و بیشتر از آن استقبال می‌کنند، تا بتوانند یک پل ارتباطی بین نیازهای مخاطبان و چیزی که وبسایت مورد نظر ارائه می‌دهد، ایجاد کنند.

به عبارت دیگر، اگر دانستن اینکه چه چیزی مطلوب مخاطبان شماست، یک روی سکه باشد، در اختیار گذاشتن آن محتوا به صورتی که موتورهای جوستجو بتوانند آن را بفهمند و بپیمایند نیز روی دیگر سکه است. تلاش ما این است که شما بتوانید هر دو روی این سکه را بشناسید و نحوه کارکرد آن‌ها را بیاموزید.

آشنایی ابتدایی با موتورهای جوستجو

با توجه به اینکه برای انجام یک سئو خوب و حرفه ای، یکی از نیازهای اساسی شما به عنوان یک کارشناس تولید محتوای و سئو، شناختن موتورهای جوستجو است، در این قسمت یک توضیح اجمالی برای ایجاد شناخت بهتر از موتورهای جوستجو، به شما ارائه می‌دهیم.

موتورهای جوستجو، درواقع مانند دستگاه هایی هستند که پاسخ گوی سوالات شما خواهند بود. آن‌ها در بین میلیاردها محتوای مختلفی که در فضای اینترنت موجود است، جستجو می‌کنند و هزاران هزار مورد و فاکتور را بررسی می‌کنند تا تشخیص دهند که کدام محتواها، نزدیک‌ترین پاسخ احتمالی به عبارتی است که کاربر آن را جستجو کرده است.

موتورهای جستجو این کار را با پیدا کردن تمام محتواهای موجود در اینترنت، با فرمت ها و ویژگی های متفاوت (مانند ویدئو، PDF، عکس، مقاله و…) و دسته بندی کردن آن‌ها طی فرآیندی به نام «پیمایش و طبقه بندی» انجام می‌دهند.

موتورهای جستجو سپس این نتایج و داده های به دست آمده را بر اساس میزان تطابق آن‌ها با عبارت جستجو شده توسط کاربر مرتب می‌کنند که به اصطلاح به آن «رتبه بندی» یا «ranking» می‌گویند. این اصطلاحات را به طور دقیق تر و کامل تر در مطالب بعدی توضیخ خواهیم داد.