با اصطلاحات سئو خارجی آشنا شوید | پارت 1

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

همانطور که می‌دانید امروزه کسب‌وکارهای زیادی هستند که به صورت آنلاین و اینترنتی فعالیت خود را انجام می‌دهند. هر کسب‌وکار اینترنتی برای رشد و گسترش فعالیت خود در حال تلاش در این دنیای پر رقابت است و سعی می‌کند تا با انجام اقدامات لازم و ضروری رهبر صنعت خود باشد. یکی از موارد مهمی که باعث برتری کسب‌وکارها نسبت به یکدیگر می‌شود توجه به سئو خارجی (OffPage SEO) است. بسیاری از کسب‌وکارها برای بهینه‌سازی سئو خارجی وبسایت خود از یک سئو کار متخصص کمک می‌گیرند.  بنابراین، یکی از موارد مهمی که افراد تازه‌کار در حوزه سئو باید به آن توجه داشته باشند این است که به خوبی با اصطلاحات سئو خارجی ، عبارات، مخفف‌ها و واژه‌های تخصصی و فنی حوزه خود تسلط کامل داشته باشند تا در حین انجام کار به مشکل برنخورند.

به طور کلی، حوزه سئو مانند دیگر حوزه‌های دیجیتال مارکتینگ پر از عبارات و اصطلاحات مختص به خود است که لازمه فعالیت در این حوزه آشنایی و تسلط به این نوع اصطلاحات است. البته جای نگرانی نیست! ما در این مقاله از مجریان‌وب قصد داریم تا شما را با رایج‌ترین و مهم‌ترین اصطلاحات سئو خارجی آشنا کنیم تا بدون هیچ دغدغه‌ای تمام سوالات و ابهامات خود را با داشتن چنین واژه‌نامه تخصصی سئو خارجی به نحو مطلوبی حل کنید.

 

سئو خارجی چیست؟

قبل از اینکه به بررسی و توضیح اصطلاحات سئو خارجی بپردازیم لازم است توضیح مختصری در رابطه با سوال “سئو خارجی چیست؟” بدهیم. سئوی خارجی یا به اصطلاح سئو آف پیج (Off-page Seo) شامل مجموعه اقداماتی است که در خارج از وبسایت انجام می‌شود و همین اقدامات اهمیت ویژه‌ای در رتبه‌بندی صفحات سایت در نتایج موتورهای جستجو دارد. به طور کلی، فاکتورها و عواملی مختلفی بر روی سئو خارجی اثرگذار هستند و لازم است با توجه و دقت زیاد این فاکتورها مورد استفاده قرار بگیرند تا به بهینه‌سازی سایت شما کمک کند. البته زمانی که بر روی سئو خارجی سایت خود کار می‌کنید، حتماً سئو داخلی را هم در نظر بگیرید تا اقدامات شما با نتایج خوبی همراه باشد.

 

اصطلاحات سئو خارجی

همانطور که گفته شد اصطلاحات سئو همواره جزو دغدغه و سوالات افراد فعال در حوزه سئو بوده است و عدم آشنایی با این نوع اصطلاحات باعث می‌شود تا فرد سئوکار عملکرد چندان خوبی نداشته باشد. همچنین، سئو خارجی از جمله مهم‌ترین و حیاتی‌ترین اقداماتی است که باید بر روی وبسایت‌ها صورت بگیرد. ازاین‌رو، در ادامه به توضیح در رابطه با اصطلاحات رایج در سئو خارجی می‌پردازیم تا بتوانید با استفاده از آن حرفه‌ای‌تر عمل کنید.

 

1. انکر تکست یا متن لنگر (Anchor Text) در سئو خارجی

انکر تکست برای فراهم کردن اطلاعات بیشتر به کاربران و موتورهای جستجو در رابطه با صفحه وب یا وبسایتی که به آن لینک داده شده است ارائه می‌شود. در واقع، انکر تکست یا به اصطلاح متن لنگر به کاربران کمک می‌کند تا به یک صفحه از وبسایت هدایت شوند تا در مورد عبارت لینک داده شده اطلاعات بیشتری کسب کنند. معمولاً انکر تکست با فونت و رنگ متفاوت با متن اصلی نوشته می‌شود. به عنوان مثال عبارت “انتخاب کلمه کلیدی” به عنوان انکر تکست یا متن لینک داده شده انتخاب شده است که با کلیک بر روی آن می‌توانید مطلب کامل و جامعی در رابطه با آن مطالعه کنید. البته به یاد داشته باشید که انکرتکست‌ها از جمله موضوعات مهم در لینک‌سازی هستند و موتور جستجوی گوگل تمرکز زیادی بر آن‌ها دارد.

 

2. اعتبار دامنه (Domain Authority)

اصطلاح اعتبار دامنه معیاری برای ربته‌بندی سایت در گوگل نیست اما در سئو خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اعتبار دامنه در ابتدا توسط شرکت MOZ اعلام شد و با استفاده از معیارهای مختلفی می‌توان امتیازی از صفر تا 100 به دامنه سایت داد و همین امتیاز تا حدی باعث ارتقا رتبه کل سایت می‌شود. به بیان ساده‌تر، اعتبار دامنه یک معیار رقابتی است تا میزان عملکرد سئو سایت شما را مشخص کند.

 

3. اعتبار صفحه (Page Authority)

قدرت و اعتبار صفحه از دیگر معیارهای سنجش و ارزیابی صفحات وب سایت است. اصطلاح اعتبار صفحه نیز توسط شرکت MOZ معرفی شد و مانند اعتبار دامنه امتیازی بین صفر تا 100 برای آن در نظر گرفته شده است. اعتبار صفحه یا Page Authority هم برای رتبه‌بندی وبسایت مورد استفاده قرار نمی‌گیرد بلکه تنها برای تعیین قدرت و اعتبار صفحات خاصی از وبسایت براساس معیارهای خاصی مانند لینک‌سازی استفاده می‌شود.

 

4. ایندکس (INDEX)

اصطلاح ایندکس مربوط به دیده شدن صفحات سایت شما توسط موتورهای جستجو است. به عبارت دیگر اگر شما صفحه‌ای در وبسایت خود منتشر می‌کنید تا زمانی که موتورهای جستجو برای بررسی، به آن سر نزنند آن صفحه در نتایج جستجو قرار نمی‌گیرد. بنابراین، زمانی که صفحات وبسایت شما در نتایج جستجو قرار می‌گیرد به این معنی است وبسایت شما توسط موتورهای جستجو مورد بررسی قرار گرفته و به اصطلاح ایندکس شده است. در اصل در چنین شرایطی، صفحه وبسایت و اطلاعات آن به نام شما در موتورهای جستجو یا دیتابیس گوگل قرار می‌گیرد و فهرست بندی می‌شود.

 

ایندکس شدن سایت چیست

 

 

5. برند منشن (Brand Mention)

منظور از برند منشن در سئو off-page این است که چه مقدار در مورد برند و نام تجاری شما در وبسایت‌های دیگر صحبت می‌شود. بنابراین، در اینجا می‌توان اهمیت بک‌لینک و محتوای ارزشمند را به خوبی متوجه شد. در واقع، اگر بک‌لینک‌های معتبر و خوبی را دریافت کنید، محتوای مناسب مخاطب را ایجاد کنید و بتوانید به هر نحو مطلوبی در ذهن مخاطبان جای بگیرید تا در شبکه‌های اجتماعی و وبسایت‌های مختلف از شما و برند مختص به شما صحبت کنند در واقع توانسته‌اید از برند منشن که یکی از استراتژی‌های خارجی است به خوبی استفاده کنید.

 

6. بک‌لینک (Backlink) در سئو خارجی

یکی دیگر از اصطلاحات پرکاربرد در دنیای سئو خارجی بک‌لینک است. بک‌لینک که به آن لینک دریافتی نیز گفته می‎شود، لینکی است که یک وبسایت به سایت شما یا یکی از صفحات آن می‌دهد. توجه داشته باشید که بک‌لینک یا به طور کلی لینک‌سازی یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های سئو است که به شدت در تعیین جایگاه وبسایت شما اثرگذار است.

 

 

بک لینک

 

7. بودجه خزش (Crawl Budget)

اصطلاح جالب بودجه خزش به معنای تعداد دفعاتی است که ربات‌های خزنده موتورهای جستجو به سایت شما سر زده و صفحه یا صفحات آن را ایندکس می‌کنند. این کار در یک بازه زمانی مانند یک ماه ممکن است 10 بار یا حتی 100 بار انجام شود و به نوع وبسایت بستگی دارد. در واقع، تعداد بودجه خزش برای هر سایتی متفاوت است و کاملاً به کیفیت محتوا، تعداد محتوا و اعتبار صفحه شما بستگی دارد.

 

سخن پایانی

تا اینجا برخی اصطلاحات سئو خارجی را برای شما عزیزان توضیح دادیم هم چنین مفهوم سئو خارجیرا به زبانی ساده ذکر کردیم. برای اینکه حجم مطلب برای شما زیاد و حجیم نشود ما این آموزش را به سه پارت تقسیم کرده ایم. در پارت های بعدی به دیگر اصطلاحات خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که مجموعه مجریان وب خدمات سئو و طراحی سایت را برای شما عزیزان با بهتریت قیمت بر عهده می گیرد. امید است این مقاله مورد توجه شما همراهان همیشگی مجریان وب قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *