اصطلاحات سئو داخلی را با زبانی ساده بیاموزید | پارت 1

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

درک دنیای سئو یا بهینه کردن موتورهای جستجوگر هم مانند بخش‌هایی از دیجیتال مارکتینگ دارای اصطلاحات، مفاهیم و حتی مخفف فنی و تخصصی بسیاری از عبارات است. اگر می‌خواهید وارد این دنیای پر از اصطلاح شوید، حتما با دریایی از واژه‌ها و مفاهیم جدید روبرو خواهید شد که معنی کردن و دانستن مفهوم هر کدام از اصطلاحات سئو داخلی کمی سخت و دشوار خواهد بود. این اصطلاحات با وجود انواع بخش های سئو که وجود دارد، دسته‌بندی می‌شوند. برای اینکه بتوانید وارد این دنیای گسترده بهینه‌سازی موتور جستجوگر شوید، باید با مفاهیم و اصطلاحاتی که کارشناس‌های سئو و متخصصین استفاده می‌کنند، آشنایی پیدا کنید.

 

سئو چیست و انواع آن کدام است؟

سئو و بهینه سازی سایت برای موتور جستجوگر فعالیتی است که در آن محتوای سایت را بهینه‌سازی کرده و ساختارهای وب سایت را طبق قوانین موتور جستجوگر تنظیم می‌کند. هدف سئو بالا بردن رتبه وب سایت و بالا بردن جایگاه آن در صفحه نتایج طبیعی موتور جستجوگر است. باید برای بهتر عملکرد استراتژی‌های مارکتینگ، مفاهیمی مانند: طرز کار موتور جستجو، جستجوی کاربر و هدف کاربر از جستجو را دانست. انواع اصلی سئو شامل: سئوی خارجی، سئوی داخلی و سئوی فنی است که در این مطلب در مورد اصطلاحات سئو داخلی توضیحاتی داده می‌شود.

 

سئوی داخلی چیست؟

بیشتر فعالیت‌هایی که در درون سایت‌ها صورت می‌گیرد تا ترافیک و رتبه سایت در موتورهای جستجو بیشتر شود. این فعالیت‌ها حاوی بهینه سازی کدهای سایت و محتوای وب سایت‌ها است. تمامی این کارها داخل سایت انجام می‌شود که به آن سئوی داخلی سایت گفته می‌شود و باعث می‌شود محتوای سایت مناسب‌تر و بهتر دیده شود. این کار به مخاطبین وب سایت هم کمک می‌کند تا از صفحات درک بهتری پیدا کنند. اما در کل می‌توان گفت اصطلاحات سئو داخلی باعث بالا رفتن امتیاز وب سایت در نتیجه جستجوها می‌شود. در انجام این فعالیت‌ها نکاتی مورد توجه است.

نکاتی مانند عناوینی که به عنوان مطلب وب سایت انتخاب می‌شود یا توضیحی که در مورد محتوا یا کالا نوشته می‌شود و آدرسی که به عنوان آدرس صفحه در نظر گرفته می‌شود، دارای اهمیت هستند. تمامی این موارد محتوای فرد در رتبه موتورجستجو تاثیر دارد. البته قبل از رعایت همه این نکاتی که گفته شد، انتخاب کردن کلمه کلیدی دارای اهمیت زیادتری است. زیرا زمانی که کلمه کلیدی مناسب انتخاب می‌شود، وب سایت شما درباره همان کلمه کلیدی و یا دور همان محور می‌چرخد. به همین دلیل باید از نظر محتوایی از کلمه کلیدی چندین بار در نوشته‌ها استفاده شود. البته امروزه گوگل این الگوریتم را بهینه کرده و دیگر تکرار کردن این کلمات کلیدی برای گرفتن سئو کافی نیست.

 

عناصر کلیدی و اصطلاحات در سئوی داخلی

با توضیحاتی که در مورد سئوی داخلی داده شد با اصطلاحات سئو داخلی و عناصر کلیدی آنها هم آشنا می‌شویم. از عناصری که در بهتر شدن سئو اهمیت دارد، موارد زیر را می‌توان نام برد:

 

محتوا ، عاملی کلیدی در سئو داخلی

اساس و پایه سئوهای داخلی داشتن یک محتوای با کیفیت بوده که بسیار اهمیت دارد. محتوا باید اصل، به روز و تحقیق شده باید باشد. این محتوا باید آموزنده و سرگرم کننده باشد و هم بتواند مشکل کاربر را رفع کند. با این ویژگی حتما توجه اشتراک گذاری و لینک زیادی را هم به خود جلب می‌کند و رتبه سئو افزایش پیدا می‌کند.

 

کلید واژه‌ ها

استفاده از کلمات کلیدی چند سالی است که ارتقا پیدا کرده است و یکی از عناصر و اصطلاحات سئو داخلی محسوب می‌شود. زمانی که کلمه کلیدی را شناسایی کردید، باید در محتوا، URL، برچسب عنوان و توضیحات متا هم قرار داده شود. محتوای خود را با کلمات کلیدی بارگذاری کنید و طوری از آن استفاده کنید که خوانا بودن محتوای شما بیشتر شود.

 

بیشتر بخوانید: طراحی سایت اختصاصی

 

کلمات کلیدی پربازدید

 

بر چسب‌های عنوان

یک تگ عنوان که به درستی بهینه شده باید قانع کننده و مختصر بوده و کلمه کلیدی را هم هدف قرار دهد. این تگ‌ها باید کمتر از ۶۰ کاراکتر باشند تا اطمینان حاصل کرد که در دستگاه‌های متنوع به درستی نمایش داده می‌شوند. این تگ‌ها عنوان عناصر HTML هستند و معمولا موضوع صفحه وب را مشخص می‌کنند. در SERP هم به عنوان سرفصل قرار دارند با کلیک روی آنها یک نتیجه مشخصی را نشان می‌دهد و برای استفاده در رتبه سئو و اشتراک گذاری اجتماعی دارای اهمیت است.

 

توضیحات متا

این توضیحات از خصوصیات HTML هستند و خلاصه شده‌ای از صفحه وب را ارائه می‌کنند. به طور مستقیم در رتبه‌بندی موثر نیستند؛ اما می توانند بر میزان کلیک (CTR) صفحه وب به طور قابل توجه اثر بگذارند. متا به طور آشکار و مشخص محتوای صفحه را توصیف می‌کند که حاوی کلمه کلیدی مورد نظر بوده و به کاربر این توانایی را می‌دهد که روی محتوا کلیک کند. باید این توضیحات متا را که از اصطلاحات سئوی داخلی است، بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ کاراکتر حفظ کرد تا مطمئن شد که در SERP نمایش داده می‌شود.

 

برچسب های سربرگ

برای اینکه محتوا راحت‌تر خوانده شود و به دلیل ساختاربندی محتوا از تگ‌های هدر H3، H2، H1 و … استفاده می‌شود. این هدرها یک بسته مفیدی از کلمات کلیدی را در محتوا برای موتورهای جستجوگر آماده می‌کنند. تگ H1 موضوع صفحه شما است که دارای کلمه کلیدی بوده و تگ‌های H2 موضوعات فرعی را شامل می‌شود. هدرهای بعدی هم کلمات کلیدی ثانویه را دارا هستند و زمانی که این هدرها محتوای مورد نظر را به قسمت‌های قابل فهم تقسیم می‌کنند به خوانا شدن آنها کمک می کنند. این تگ ها یکی از اصطلاحات سئوی داخلی تاثیرگذار هستند.

 

بیشتر بخوانید: طراحی سایت فروشگاهی

 

بهینه سازی تصویر در سئو داخلی

همان‌طور که می‌دانید استفاده از تصویر در سئو نقش بسیار مهمی دارد. موجب می‌شود، محتوا جذاب‌تر و بهتر دیده شود و حتی پتانسیل بهتر شدن را هم شامل می‌شود. برای بهتر شدن تصویرهای مورد نظر خود از نام فایل‌های متنی و توضیحی استفاده کنید و برای بهبود زمان بارگذاری صفحه سعی کنید، تصویرها را فشرده‌تر کنید.

 

ساختار ‌ url

این ساختار آدرس صفحه وب است و این ساختار برای موتورهای جستجو و کاربر علامت‌های راحتی در صفحه مقصد فراهم می‌کنند. برای اینکه یک ساختار url مناسبی را در سئو داشته باشید، آنها را کوتاه نگاه دارید و کلمات کلیدی مشخص شده را هم در آن بگنجانید. از خط فاصله برای جدا کردن کلمه‌ها هم استفاده کنید و از کاراکترهای خاص و نشانه‌های نگارشی غیر ضروری و حتی از پوشه‌های زیاد استفاده نکنید.

 

دو پیوند خارجی و داخلی

پیوندهای خارجی و داخلی، سئوی داخل صفحه را افزایش می‌دهند. این پیوندهای داخلی موجب افزایش ارزش لینک در تمام سایت می‌شود و باعث می‌شود کاربر به محتواهای بیشتری راهنمایی شود. لینک‌های خارجی اگر دارای کیفیت بالا باشد، اعتبار سایت را بیشتر می‌کند. پس باید زمان پیوند مطمئن شوید که متن لنگر با محتوای پیوند ارتباط داشته باشد. انواع پیوندهای دخل سایت نیز از اصطلاحات سئوی داخلی به شمار می‌روند.

 

سرعت صفحه

راه‌های زیادی برای بهتر شدن سرعت صفحه وجود دارد، مانند: کمتر کردن درخواست‌های HTTP، بهینه کردن تصویرها، استفاده از شبکه توزیع محتوا، کمتر کردن زمان پاسخگوی سرور و پیاده سازی و بسیاری از موارد دیگر. سرعت صفحه در سئو یکی از نکات بسیار مهم تلقی می‌شود. زیرا اگر صفحه آهسته بارگذاری شود کاربر خسته و ناامید می‌شود و از آن خارج می‌شود و این در سئو سایت شما تاثیر منفی می‌گذارد.

 

بیشتر بخوانید: طراحی سایت شرکتی

 

نشانه گذاری طرحواره یا اسکیما

طرحواره‌ها دید شما را در SERP بیشتر می‌کند و میزان کلیک را هم افزایش می‌دهد و برای نوع خاصی از محتواها مانند رویدادها، نظرات و دستور العمل ها بسیار مفید است. این نشانه‌های طرحواره به عنوان داده‌های ساختاریافته معروف هستند و به شکل ریزداده‌ها به صفحه‌های وب اضافه می‌شوند. توصیفی پیشرفته را ایجاد می کنند که در نتیجه جستجو مشخص می‌شود. این طرحواره‌ها هم از عناصر و اصطلاحات سئو داخلی محسوب می‌شود.

 

سازگاری با موبایل

طراحی سایت برای سازگار شدن با موبایل از نوعی از طراحی‌های واکنش‌گرا محسوب می‌شود. اطمینان می‌دهد که تصاویر متن‌ها و ویدئوها، اطلاعات سایت و پیوندها به سادگی در تمامی پلتفرم‌ها در صفحه نمایش کوچک مانند گوشی‌های هوشمند هم قابل دسترسی باشد.

 

سخن پایانی

در این مطلب نگاهی کلی به سئو داخلی داشتیم. به دلیل گسترده بودن حجم مطلب ما در سه پارت مجزا تمامی این اصطلاحات را به شما عزیزان توضیح داده ایم. امید است این مقاله از مجریان برای شما دوستان مفید بوده باشد. هم چنین لازم به ذکر است که مجموعه ما در زمینه سئو و طراحی سایت بهترین خدمات با کمترین قیمت را به شما عزیزان ارائه می دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *