افیلیت مارکتینگ چیست و چه کاربردی دارد ؟ + انواع همکاری در فروش

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

افیلیت مارکتینگ در لغت به معنای همکاری در فروش یا همکاری در بازاریابی است. یکی از روش های جدید بازاریابی که طی چند سال اخیر بسیار رواج پیدا کرده است افیلیت مارکتینگ است. این روش جدید تاثیر بسیار چشمگیری در فروش شما و برنامه های بازاریابی دارد. در این مقاله مفهوم افیلیت مارکتینگ را درک می‌کنید و تاثیر آن را بر کسب و کار خود متوجه می‌شوید.

 

مفهوم افیلیت مارکتینگ

 

مفهوم افیلیت مارکتینگ چیست؟

افیلیت مارکتینگ نام های دیگری مثل همکاری در فروش، همکاری در بازاریابی و بازاریابی معرف دارد. همکاری در فروش که یکی از بخش های دیجیتال مارکتینگ است، در گذشته به صورت آفلاین انجام می‌شد، امروزه شکل جدیدی به خود گرفته است و به صورت آنلاین انجام می‌شود. افیلیت مارکتینگ اینگونه انجام می‌شود که شرکت بازاریابی به عنوان یک واسطه برای شرکت دیگری فعالیت و کار می‌کند، در صورت تحقق بخشیدن به اهداف آن شرکت، کمیسیون خود را دریافت می‌کند. برای توضیح بهتر به مثال زیر توجه کنید.

 

فرض کنید شما صاحب یک ساختمان هستید. شما برای یک کسب و کار دیگر روی ساختمان خودتان یک بنر تبلیغاتی برای او نصب می‌کنید. هر مشتری که پس از دیدن بنر شما مشتری او شود برای شما پول واریز می‌شود.

 

افیلیت مارکتینگ دارای چند بخش است؟

افیلیت مارکتینگ دارای چهار بخش است که در لیست زیر ذکر شده است :

 • فروشنده: فرد یا شرکتی است که کسب و کار و بستر را دارد و به دنبال فردی است که برای او بازاریابی کند یا به اصطلاح افیلیت مارکتینگ کند.
 • همکار فروش یا بازاریاب: فرد یا شرکتی است که مشتری و ورودی خوبی دارد که میتواند با استفاده از آن برای فروشنده پول سازی کند. این پول سازی از طریق لینک سازی یا بازاریابی محتوا انجام می‌شود.
 • شبکه ها: در واقع منظور از شبکه همان راه ها و کانال هایی است که از همکار فروش از طریق آن مشتری را به سمت فروشنده راهنمایی و هدایت می‌کند. برخی از این شبکه ها عبارتند از: اینستاگرام، گوگل و تلگرام.
 • مشتریان: فرد یا شرکتی هستند که به دنبال یک خدمات یا محصول هستند تا نیاز های خود را برطرف کند.

بخش های افیلیت مارکتینگ

 

بیشتر بخوانید: سئو و بهینه سازی

 

نحوه کار همکاری در فروش چگونه است؟

شخص همکار فروش با گرفتن یک راه ارتباطی مشتریان را به سمت فروشنده میفرستد. هر فردی که از طریق راه ارتباطی شما از خدمات یا محصول فروشنده استفاده کند برای شما پول است. عملا درآمد شما بستگی به عملکرد خودتان دارد.

 

مزایای افیلیت مارکتینگ برای فروشنده ها چیست؟

 1. جذب راحت‌تر مشتری: شما با استفاده از این سیستم همکاری در فروش با یک قیمت مقرون به صرفه به یک حجم عظیمی از مشتری دست پیدا می‌کنید البته اگر به روش درست پیاده سازی شود.
 2. جذب مشتری با هزینه مقرون به صرفه: یکی از ویژگی های بارز این نوع همکاری در بازاریابی قیمت پایین علاوه بر آن بازدهی خوب است. شما با طرف هزینه بسیار کم میتوانید کسب و کار خود را گسترش دهید.
 3. ریسک پایین: شما در این نوع بازاریابی چیزی را از دست نمی‌دهید یا ضرری نمی‌کنید شما فقط در هنگام فروش پورسانتی به همکار فروش می‌دهید. پس عملا یک بازاریابی برد برد است.
 4. افزایش اعتبار و شهرت: شما با ایجاد یک همکاری میان همکاران فروش در مدت زمان پایین اعتبار خودتان را بالا می‌برید و به مشتریان وفاداری دست پیدا می‌کنید. این را در نظر داشته باشید که شما با افزایش اعتبار و شهرت مشتری هم راحت تر به دست می‌اورید.

 

مزایای افیلیت مارکتینگ

 

بیشتر بخوانید: طراحی سایت فروشگاهی

 

مزایای افیلیت مارکتینگ برای همکاران فروش چیست؟

نیازی به سرمایه اولیه کمی دارد: هر کاری در شروع نیاز به یک مقدار سرمایه اولیه دارد. در این کار هم تنها برای دامنه، هاست، طراحی و تبلیغات هزینه پرداخت می‌کنید. پس با یک مقایسه کوچک با راه اندازی یک کسب و کار متوجه می‌شوید که چقدر کم هزینه تر است.

 

۱. ریسک پایین: به این دلیل که شما نقشی در تولید یا ارائه خدمات ندارید پس هم ریسگی در این کار وجود ندارد هم آرامش خاطر دارید. همچنین شما صاحب کسب و کار نیستید پس نگرانی هم برایش ندارید. شاید ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که پس دقیقا کار همکار فروش چیست؟ در جواب باید گفت که ساخت محتوای و تبلیغات است.

 

۲. داشتن چندینن منبع درآمد: شما در این کار تنها محدود به یک شرکت یا محصول نیستید. شما میتوانید به راحتی با چند شرکت همکاری داشته باشید.

 

۳. راحتی در ورود به این شغل: ورود به این شغل بسیار راحت است و مدارک خاصی نیاز ندارد فقط کافی است توانایی خود را بالاتر ببرید و استعداد خود را نشان دهید.

 

نحوه محاسبه سود همکاری فروش چگونه است؟

حتما برایتان سوال شده است که نحوه محاسبه سود همکار فروش چگونه است. پرداخت سود همکار فروش چند روش دارد.

در ادامه با برخی از این ها آشنا می‌شویم:

۱. پرداخت به ازای هر کلیک (PPC)

۲. پرداخت به ازای هر لید (PPL)

۳. پرداخت به ازای هر فروش (PPS)

 

بیشتر بخوانید: طراحی سایت اختصاصی

 

پرداخت به ازای هر کلیک چگونه است؟

این روش به این گونه است که به ازای هر کلیک بر روی لینک مربوطه، همکار فروش پورسانتی دریافت می‌کند. این روش زیاد توصیه نمی‌شود زیرا این مهم نیست که خرید یا خدماتی انجام شود فقط کافی است که مشتری ورود کند به همین دلیل همکار فروش هیچ تلاشی برای تبدیل شدن به مشتری نمی‌کند.

 

پرداخت به ازای هر لید چگونه است؟

این روش همکاری در فروش اینگونه است که همکار فروش یک سر نخی به مشتری می‌دهد و سعی می‌کند که یا استفاده از آن فرد را به مشتری تبدیل کند. حال این سر نخ می‌تواند چیزی شبیه به فرم باشد. این روش هم برای فروشنده و هم برای همکار فروش هزینه بر خواهد بود.

 

پرداخت به ازای هر فروش چگونه است؟

اخرین روش که پر طرفدار ترین روش هم است پرداخت به ازای هر فروش است. این روش به این گونه است که هنگامی که مشتری به واسطه همکار فروش از فروشنده محصولی یا خدماتی خریداری می‌کند پورسانتی به همکار فروش تعلق میگیرد.

 

افیلیت مارکتینگ

 

چگونه همکاری در بازاریابی را شروع کنیم؟

 1. پلتفرم یا شبکه ای که میخواهید رو آن کار کنید را انتخاب کنید
 2. برای خود مخاطب فراهم کنید
 3. محصول یا خدماتی که می‌خواهید بر روی آن کار کنید انتخاب کنید
 4. شرکت مناسب را پیدا کنید
 5. محتوا تولید کنید که کمک به فروش و دیده شدن بیشتر محصول یا خدمات بکند
 6. با رعایت این نکات در مرحله آخر به درآمد می‌رسید

 

بیشتر بخوانید: طراحی سایت شرکتی

 

کلام آخر

در افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش، شما بستری فراهم می‌کنید تا از آن مشتری جذب کنید و از آن پولی به دست می‌آورید. حال این پول چگونه به دست می‌آید؟ اینگونه که شما با استفاده از بستری که فراهم کردید برای فروشنده مشتری جذب میکنید و این گونه با جذب هر فرد پورسانتی دریافت میکند. برای رسیدن به درآمد در افیلیت مارکتینگ کافی است که یک پلتفرم داشته باشید و توانایی بازاریابی داشته باشید، همین.

 

سوالات متداول

چرا افیلیت مارکتینگ شغلی بدون ریسک است برای بازاریاب؟

زیرا او مسئولیت تولید یا ارائه خدمات را ندارد به همین دلیل فقط تمرکز خود را روی تبلیغات و بازاریابی می‌گذارد.

 

چرا پرداخت به ازای هر فروش بهترین راه است؟

زیرا شما تنها با فروش محصول یا خدمات پورسانتی به بازاریاب میدهید. پس این روش امن تر و کم هزینه تر است، به همین دلیل است که بهتر از دیگر روش ها است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *