هر آنچه که باید از بنچمارک بدانید – نقش آن در کسب وکار ها چیست؟

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

بنچمارک چیست؟ بنچمارک چه کاربردهایی دارد؟ بنچمارک به چه مواردی اشاره دارد؟ هنگام خرید یک محصول و پرداخت هزینه برای آن، همواره یک دغدغه وجود دارد و آن بهتر بودن محصول مشابه از برند دیگر است. به منظور رفع این دغدغه مقایسه کردن پارامترهای مختلف دو محصول کاربرد زیادی دارد. پارامترهای مختلفی به عنوان استاندارد مقایسه دو یا چند چیز وجود دارند که به این معیارهای استاندارد مقایسه بنچمارک گفته می‌ شود. در ادامه هر آنچه که باید از بنچمارک بدانید را توضیح خواهیم داد و به این سوال که نقش آن در کسب و کارها چیست؟ پاسخ می‌ دهیم.

 

بنچمارک چیست؟

انتخاب همواره کار دشواری است. به خصوص اگر میان چند چیز با ویژگی ‌های خوب باشد و شناخت دقیقی از آن ‌ها نداشته باشید، این کار سخت‌تر هم می ‌شود. در چنین شرایطی باید چیزهایی که قصد انتخاب از میان آن ‌ها را دارید مقایسه کنید تا ضمن بررسی ویژگی ‌ها و برتری ‌های هر کدام، بهترین را انتخاب کنید. این مقایسه میان استانداردهای چند چیز در اصطلاح بنچمارک گفته می ‌شود. این اصطلاح در واقع به استانداردهایی گفته می ‌شود که بر اساس آن ‌ها امکان بررسی و ارزیابی عملکرد یک سازمان به راحتی وجود دارد. در واقع بنچمارک را می‌توان یک معیار معرفی کرد که عملکرد یک برنامه، یک قابلیت خاص، یک محصول، یک هدف و یک ویژگی را در حوزه های مختلف ارزیابی می کند.

با استفاد از بنچمارک می توان نقاط ضعف و قوت یک مجموعه را سنجید و بهترین استراتژی را برای پیشبرد اهداف آن سازمان تعیین کرد. بنچمارک از یک جهت دیگر هم به کسب و کارها کمک می کند و آن، مقایسه کسب و کار یا سازمان با دیگر سازمان ها و کسب و کارهایی است که در زمینه مشابه فعالیت می کنند. این اصل به مدیرانی که در حال شناخت کسب و کار خود هستند، اطلاعات ارزشمندی را ارائه می کند.

 

تعریف بنچ مارکینگ

تمام کسب و کارهایی که با هدف موفقیت و پیشرفت فعالیت می کنند، برای دستیابی به اهداف خود در مسیر شغلی باید معیارهایی داشته باشند. این معیارها شامل شناخت بازار هدف و بازاری که محصول یا خدمت در آن عرضه می شود، آشنایی با مشتریان و نیازهای آن ها، بررسی رقبا، شناسایی آن ها، مقایسه عملکرد شرکت و بسیاری موارد دیگر هستند که به شرکت کمک می کنند به اهداف خود دست پیدا کند. بنچ مارکتینگ را در واقع می توان یک فرآیند هم معرفی کرد. فرآیندی که طی آن یک سازمان عملکرد و خدمات خود را با رقبا مقایسه می کند و نتیجه این مقایسه را به منظور پیشبرد اهداف مورد استفاده قرار می دهد.

طی فرآیند دیجیتال مارکتینگ بنچ مارکتینگ، کیفیت استراتژی های سازمان، برنامه هایی که سازمان برای خود دارد، نوع خدمات، محصولات و فعالیت هایی که برای ارائه محصول و خدمت به مشتری دارد، بهبود بخشیده شده و در بالاترین سطح خود قرار می گیرد. هدف از بنچ مارکتینگ در واقع رساندن یک سازمان به جایگاهی است که در بازار رقابت این توانایی را داشته باشد که طی عملکردی مثبت، به اهداف خود دست پیدا کند.

 

بنچمارک چیست

 

استفاده از بنچمارک چه مزایایی دارد؟

با وجود تعریف ساده بنچ مارکینگ بسیاری از صاحبین کسب و کار، به خصوص کسب و کارهای کوچک به درستی نمی دانند که استفاده از بنچمارک چه مزایایی دارد؟ در ادامه به معرفی برخی از مزایای این اصل می پردازیم تا اگر هنوز در استفاده از این تکنیک و اصل در مدیریت کسب و کار خود مردد هستید، با خیالی آسوده اقدام به این کار کنید.

 

۱. تحلیل رقابتی

یکی از مهمترین مزایای استفاده از بنچمارک، تحلیل دقیق و همه جانبه رقبا است. هر کسب و کار در مسیر فعالیت خود، رقبایی دارد که در زمینه مشابه یا زمینه های دیگر اما همسو با کسب و کار فعالیت دارند. با استفاده از بنچمارک می توان رقبا را شناسایی و تحلیل کرد و از طریق بررسی نقاط ضعف و قوت آن ها برای بهبود عملکرد کسب و کار تلاش کرد.

 

۲. نظارت بر عملکرد

در بنچمارک تاکید می شود که هر سازمان پیش از هر چیزی به عملکرد خود نظارت داشته باشد. نظارت به تمام فعالیت های انجام یک سازمان در زمان حال کمک می کند که پیش بینی ها برای آینده با کیفیت و ساز و کار بهتری انجام شوند. نظارت دقیق بر عملکرد سازمان باید به طور تخصصی انجام شود.

 

۳. پیشرفت مداوم

دیگر مزیت بنچمارک، پیشرفت مداوم است. زمانی که در این اصل عملکرد مناسبی داشته باشید، به مرور در مسیر پیشرفت قرار خواهید گرفت و بخش های مختلف کسب و کار شما بهبود پیدا می کنند. بنچمارک کمک می کند که نقاط قوت و ضعف خود سازمان خود را به درستی شناسایی کنید و طبیعتا زمانی که نقاط ضعف و قوت شناسایی شود، برنامه ریزی جهت رفع آن ها هم به شکل موثرتری انجام خواهد شد.

 

۴. برنامه ریزی و هدف گذاری ساده تر

یکی دیگر از مزایای بنچمارک و استفاده از آن، برنامه ریزی و هدف گذاری است. با استفاده از این اصل می توانید به شکل ساده تری برای کسب و کار و سازمان خود برنامه ریزی کنید و اهدافی را تعیین کنید که دستیابی به آن ها برای سازمان شما میسر باشد.

 

benchmark

 

انواع بنچمارک

همان طور که گفته شد، در بنچمارک کیفیت و عملکرد محصول یا کسب و کار به شکل های مختلفی ارزیابی می شود تا در نهایت یک برنامه ریزی و هدف گذاری دقیق برای سازمان انجام شود. بررسی ها در اصل بنچمارک به شکل های مختلفی انجام می شود که در ادامه سه نوع آن را معرفی خواهیم کرد. انواع بنچمارک به شرح زیر هستند:

۱. بنچمارک استراتژیک

در بنچمارک استراتژیک، هدف اصلی تحلیل رقبا است. شناخت فرآیند و عملکردهایی که توسط شرکت های دیگر انجام می شود و تغییر آن ها به بهترین شکل برای شرکت خود از جمله اقداماتی هستند که در این نوع بنچمارک به آن ها تاکید می شود.

 

۲. بنچمارک عملکرد

در این نوع بنچمارک عملکرد خود سازمان مورد بررسی قرار می گیرد. فرآیندها و عملکردهای خاص شرکت در نظر گرفته می شود تا قیمت ها، کیفیت، طراحی و ساختار محصولات و خدمات مورد رضایت مشتریان قرار گیرد.

 

۳. بنچمارک فرآیند

در این نوع بنچمارک که ترکیبی از دو مدل قبلی است، علاوه بر تحلیل رقبا، عملکرد خود سازمان هم مورد بررسی قرار می گیرد و با توجه به منابع موجود و ایده گرفتن از رقبا، بهترین راهکار برای پیشرفت سریع پیشنهاد می شود.

 

نتیجه گیری

بنچمارک به فرآیند مقایسه چند عملکرد، خدمت و فعالیت هایی گفته می شود که به سازمان ها کمک می کند تا در مقایسه با رقبای خود بهترین عملکرد را داشته باشند و مسیر پیشرفت را در مدت زمان کوتاه تر و به شکل ساده تری طی کنند. در این مطلب به معرفی مزایا و انواع این فرآیند پرداختیم تا استفاده از آن برای شما ساده تر باشد.

 

سوالات متداول

۱. بنچمارک چیست؟

بنچمارک معیار و استانداردی است که با کمک آن فعالیت های یک سازمان محک زده شده تا سازمان به بهترین خود دست پیدا کند.

 

۲. بنچ مارکتینگ چه مزایایی دارد؟

پیشرفت سریعتر، تحلیل دقیق تر رقبا، شناخت بهتر از منابع کسب و کار و بسیاری موارد دیگر مزایای بنچ مارکتینگ یا استفاده از بنچ مارک در کسب و کارها هستند.

 

۳. انواع بنچمارک چیست؟

بنچمارک دارای سه نوع مختلف بنچمارک استراتژیک، بنچمارک عملکرد و بنچمارک فرآیند است که بنچمارک فرآیند ترکیبی از دو نوع دیگر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *