تاثیر طراحی وبسایت بر بهینه سازی موتور جوستجو یا سئو (SEO) چیست

مضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

در مقالات قبل، به طور خلاصه درباره اینکه چرا طراحی وبسایت از اهمیت بالایی برخوردار است اشاره کردیم. همچنین مطلبی راجع به آشنایی اولیه با بهینه سازی موتور جوستجو یا سئو (search engine optimization or SEO) به شما ارائه کردیم. در ادامه نیز با دقت بیشتری به جزئیات آن‌ها خواهیم پرداخت.

اما در مطلب پیش روی شما، مبحثی که مد نظر ماست این است که تاثیر طراحی وبسایت بر بهینه سازی موتور جوستجو یا سئو (SEO) چیست؟ همچنین به بررسی ارتباط این دو حوزه مختلف در

طراحی وبسایت خواهیم پرداخت.

با ما همراه باشید.

آیا طراحی وبسایت و بهینه سازی موتور جوستجو یا سئو، دو مقوله کاملا جدا از هم هستند

می‌دانیم که طراحی سایت و بهینه سازی موتور جوستجو یا سئو، دو امر اساسی و مهم برای داشتن یک وبسایت خوب و قدرتمند هستند. اما چیزی که شاید کمتر به آن توجه شده باشد، ارتباطی است که سئو و طراحی سایت با یکدیگر دارند. این ارتباط بسیار پیچیده است، و خیلی از صاحبان وبسایت‌ها درک دقیق و درستی این ارتباط ندارند.

چون در نگاه اول، طراحی وبسایت برای ایجاد کردن محیط مطلوب از لحاظ دیداری وبصری است، در صورتیکه بهینه سازی موتور جوستجو یا سئو نحوه پیدا شدن سایت و در معرض دید قرار گرفتن آن را تعیین می‌کند.

چیزی که از این دو تعریف بر می‌آید این است که این دو موضوع، در دو سمت کاملا مخالف معادله ما جای می‌گیرند.

تا حدی هم این مطلب صحت دارد. طراحان وبسایت، وظایف کاملا متفاوتی نسبت به کارشناسان تولید محتوا و سئو بر عهده دارند. انتظاری هم نمی‌رود که یک طراح وبسایت بتواند کارهای یک کارشناس تولید محتوا را انجام دهد و برعکس.

اما این موضوع به این معنی نیست که بین سئو و طراحی وبسایت هیچگونه ارتباطی وجود ندارد. با توجه به مطالبی که گفته شد، اگر قصد دارید که یک وبسایت طراحی کنید و یا اینکه طراحی آن را به کسی بسپارید، برای داشتن اطمینان از درست بودن روند کار، باید ارتباط بین سئو و طراحی وبسایت را بشناسید تا تصمیمات بهتری را اتحاذ کنید.

طراحی استثنایی و مطمئن را از ما بخواهید

تيم طراحي وبسايت مجريان وب، فعاليت خود را از سال 1380 و به صورت تخصصي آغاز نمود و در بخش ويسايت و خدمات وب سايت، توانسته 98 درصد رضايت مشتريان خود را كسب نمايد.

رعايت سه عامل “تعهد، كيفيت، خدمات پيشتيباني” توانسته ما را به سطحي برساند كه جزو معدود شركت‌هاي قديمي پابرجاي اين حوزه باشيم.

با سپردن امور به تیم مجرب تولید محتوا و طراحی وبسایت ما، می‌توانید از داشتن یک وبسایت یک دست و با استانداردهای بالا اطمینان حاصل کنید.

چگونه بهینه سازی موتور جوستجو یا سئو و طراحی وبسایت با یکدیگر مرتبط هستند

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، دو حوزه یاد شده با یکدیگر تفاوت های زیادی دارند، اما در نهایت هدف انجام هر دو آن‌ها یکسان است . در واقع سئو و طراحی وبسایت، مانند دو چرخ دنده متصل به هم در یک سیستم، برای رسیدن به یک هدف مشخص کنار یکدیگر کار می‌کنند.

این هدف مشترک ایجاد کردن یک تجربه کاربری مناسب و مطلوب است. طراحان وبسایت تلاش می‌کنند که محیطی جذاب و کاربردی از لحاظ بصری برای مخاطبان ایجاد کنند. در حالیکه کارشناسان تولید محتوا و سئو، بیشتر روی تولید کردن محتوای درخور وبسایت و بالاتر رفتن رتبه وبسایت در صفحات نتایج مرورگر ها تمرکز می‌کنند.

به عبارت دیگر، وظایف آن‌ها در جهت درست کردن وبسایتی که مشتریان بیشتری را به خود جذب کند و کسب و کار شما را یک قدم به موفقیتی که مد نظر دارید نزدیک تر کند، می‌باشد.

طراحی وبسایت به کاربران اجازه می‌دهد که در یک محیط چشم نواز، با سهولت هر چه تمام‌تر بتوانند چیزی را که نیاز دارند پیدا کنند. در عین حال، بهینه سازی موتور جوستجو یا سئو، بستر دیده شدن این محیط را برای مخاطبان آماده می‌سازد و ویژگی های خاص وبسایت شما را در معرض دید عموم قرار می‌دهد.

بهینه سازی موتور جوستجو مهم تر است یا طراحی وبسایت

حالا که درک بهتری از ارتباط بین سئو و طراحی وبسایت دارید، احتمالا این سوال در ذهنتان مطرح شده است که کدام یک از اهمیت بیشتری برخوردار است؟ به عبارت دیگر، بهینه سازی موتور جوستجو مهم تر است یا طراحی وبسایت؟

شاید برخی از صاحبان کسب و کارها اینگونه فکر کنند که داشتن یک طراحی وبسایت فوق‌العاده و جذابیت بسیار صفحات وبسایتشان، می‌تواند صعف محتوای داخل آن را پوشش دهد و یا حتی برعکس.

این موضوع به هیچ عنوان درست نیست و همانطور که در بالا گفتیم، این دو مقوله با یکدیگر همکاری می‌کنند تا یک سایت بتواند به هدف خود نزدیک تر شود.

یعنی سئو و روش های بهینه سازی موتور جوستجو، مخاطبان بیشتری را به سمت سایت شما روانه کند و طراحی وبسایت عاملی باشد که باعث باقی ماندن آنها در وبسایت شود. این دقیقا همان چیزی است که شما انتظار دارید اتفاق بیافتد.

داشتن یک سایت زیبا ، به تنهایی و بدون داشتن سئو مناسب کاملا بی مصرف خواهد بود. چون مخاطبان فرصت دیدن این زیبایی ها را نخواهند داشت. از طرفی، داشتن محتوای پُر مغز و قدرتمند در عین طراحی ضعیف، باعث می‌شود که بازدیدکنندگان با سردرگمی وبسایت شما را ترک کنند که در نهایت باعث پایین‌تر آمدن رتبه بندی سایت خواهد شد طبق اهمیت صفحه اول گوگل بودن و اثر محتوای قدرتمند شما نیز خود به خود خنثی می‌شود.

چگونه می‌توانید از هماهنگ بودن سئو و طراحی وبسایت خود مطمئن باشید

حال که می‌دانید چقدر بهینه سازی موتور جوستجو و طراحی وبسایت شما، ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با یکدیگر دارند، طبیعتا می‌خواهید از هماهنگ بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید. به عنوان صاحب یک کسب و کار، این امر کاملا حرفه ای و درست است.

یکی از راه حل ها این است که در مراحل اولیه ساخته شدن وبسایت، طراح سایت و کارشناس سئو با یکدیگر همکاری داشته باشند و روند انجام گیری وظایف آن‌ها با یکدیگر هماهنگ باشد تا محتوای تولید شده و طراحی ارائه شده، یک دست و یکنواخت باشند.

شاید این موضوع نیز مد نظرتان باشد که هر دو وظیفه را بر عهده یک نفر بگذارید. این کار کمی ریسکی‌تر است. چون سئو سایت و طراحی وبسایت دو حوزه کاملا متفاوت هستند. داشتن دو متخصص در این مورد، بهتر ازداشتن یک فرد است که در هر دو زمینه عملکردی متوسط دارد.

یکی دیگر از راه حل ها این است که کار طراحی وبسایت خود را به یک تیم مجرب طراحی بسپارید. وجود هماهنگی بالای بین اعضای یک تیم، می‌تواند تاثیر بسیار بیشتری از دو متخصص جداگانه داشته باشد.