هر آنچه که باید درباره سئو موبایل بدانید!

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

اگر از من بپرسند بزرگترین اختراع بشر چیست؟ قطعا به موبایل اشاره می‌ کنم. یک ابزار کوچک و جمع و جور که عکس می‌ گیرد، غذایم را سفارش می ‌دهد و آهنگ‌ هایم را پخش می ‌کند، برایم تاکسی می ‌گیرد و امکان ارتباط با دوستانم را در دورترین نقاط جهان فراهم می‌ کند. استفاده از وب سایت‌ ها اینجا برایم اهمیت پیدا می ‌کند. جایی که به یک سایت برخورد می‌ کنم که محتوا را به خوبی نشان نمی ‌دهد، کند است و پاپ آپ های آزاردهنده کلافه ام می کند. سئو موبایل اینجاست که اهمیت پیدا می کند. اگر قرار است یک سایت را برای دستگاه موبایل بهینه کنید این مطلب مجریان برای شما است.

سئو موبایل چیست؟

سئو موبایل به فرآیند بهینه ‌سازی وب‌ سایت برای نمایش و عملکرد مناسب در دستگاه ‌های موبایل مانند گوشی‌ های هوشمند و تبلت‌ ها گفته می ‌شود. این کار با هدف بهبود تجربه کاربری، افزایش ترافیک موبایل و ارتقای رتبه سایت در نتایج جستجوی موبایلی انجام می ‌شود.

اهمیت سئو موبایل با توجه به افزایش روزافزون استفاده از اینترنت در موبایل‌ ها، روز به روز بیشتر می‌ شود. گوگل و سایر موتورهای جستجو نیز به طور فزاینده‌ای به تجربه کاربری موبایل اهمیت می ‌دهند و وب‌سایت ‌هایی که برای موبایل بهینه‌سازی شده‌اند را در رتبه‌بندی نتایج جستجوی موبایلی در اولویت قرار می ‌دهند.

چرا سئو موبایل مهم است؟

آمارها نشان می دهد بیش از 70 درصد کاربران دنیای اینترنت، از موبایل خود برای جستجو استفاده می کنند. همین آمارگیری ساده نشان می دهد که چرا سئو موبایل مهم است. اما دلایل دیگری هم برای آن وجود دارد که در ادامه به مهم ترین های آن اشاره می کنیم.

  1. افزایش روزافزون استفاده از موبایل:

امروزه، بیش از 70 درصد از کاربران اینترنت از طریق موبایل به وب‌سایت‌ ها دسترسی پیدا می‌ کنند. این آمار نشان می ‌دهد که اگر وب‌سایت شما برای موبایل بهینه‌سازی نشده باشد، تعداد قابل توجهی از کاربران را از دست خواهید داد.

  1. الگوریتم ‌های گوگل:

گوگل به تجربه کاربری اهمیت زیادی می ‌دهد و وب‌سایت‌ هایی که برای موبایل بهینه  ‌سازی شده‌اند را در رتبه‌بندی نتایج جستجوی موبایلی در اولویت قرار می ‌دهد. در واقع، از سال 2018، گوگل از الگوریتم Mobile-first Index استفاده می ‌کند که به این معنی است که نسخه موبایل وب‌سایت شما برای رتبه‌بندی در نتایج جستجو در نظر گرفته می‌ شود.

  1. مزیت رقابتی:

با بهینه‌سازی وب‌سایت خود برای موبایل، می‌ توانید از رقبای خود که این کار را انجام نداده‌اند پیشی بگیرید.

  1. بهبود تجربه کاربری:

وب‌سایت‌ هایی که برای موبایل بهینه‌سازی شده ‌اند، تجربه کاربری بهتری را برای کاربران موبایلی ارائه می ‌دهند. این امر باعث می ‌شود که کاربران زمان بیشتری را در وب‌ سایت شما صرف کنند و احتمال بازگشت آنها به وب‌ سایت شما افزایش یابد.

  1. افزایش ترافیک و رتبه سایت:

با بهینه‌سازی وب‌سایت خود برای موبایل، می ‌توانید ترافیک موبایل و رتبه سایت خود را در نتایج جستجوی موبایلی افزایش دهید.

مطالب بیشتر:اهمیت و نقش طراحی سایت شرکتی در تجارت الکترونیک

چطور متوجه شویم که سایتمان برای موبایل سئو شده است؟

همیشه ابزارها و روش هایی برای تشخیص موبایل فرندلی بودن یا سئو بودن سایت وجود دارد. در این بخش به برخی از ابزارها و روش هایی که برای این منظور طراحی شده اند می پردازیم.

  1. تست موبایل فرندلی گوگل:

به وب‌سایت Google Mobile-Friendly Test: بروید و آدرس وب ‌سایت خود را وارد کنید. این ابزار به شما نشان می‌ دهد که وب‌سایت شما تا چه حد برای موبایل مناسب است و مشکلاتی را که باید رفع کنید، مشخص می ‌کند.

  1. استفاده از ابزارهای سئو:

ابزارهای سئو مانند SEMrush و Ahrefs م‌توانند به شما کمک کنند تا مشکلات سئو موبایل وب‌سایت خود را شناسایی کنید. این ابزارها اطلاعاتی مانند سرعت بارگذاری موبایل، ریسپانسیو بودن وب ‌سایت و خوانایی محتوا در موبایل را ارائه می‌دهند.

  1. بررسی ترافیک موبایل:

به Google Analytics بروید و ترافیک موبایل وب‌سایت خود را بررسی کنید. اگر ترافیک موبایل شما کم است، ممکن است وب‌سایت شما برای موبایل بهینه‌سازی نشده باشد.

  1. بررسی رتبه سایت در نتایج جستجوی موبایلی:

رتبه سایت خود را در نتایج جستجوی موبایلی برای کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کارتان بررسی کنید. اگر رتبه سایت شما در نتایج جستجوی موبایلی پایین است، ممکن است وب‌سایت شما برای موبایل بهینه‌سازی نشده باشد.

  1. بررسی تجربه کاربری موبایل:

وب‌سایت خود را در موبایل باز کنید و تجربه کاربری آن را بررسی کنید. آیا صفحات وب ‌سایت به درستی نمایش داده می ‌شوند؟ آیا سرعت بارگذاری صفحات بالا است؟ آیا محتوای وب‌ سایت برای خواندن در موبایل آسان است؟ همین موارد ساده نقش بسیار مهمی در بهبود سایت شما دارند.

تجربه کاربری کاربران موبایل هرچه بهتر باشد، شانس شما برای ماندن کاربران در سایت تان بیشتر می شود. این یک سیگنال به سمت گوگل ارسال می کند که عملکرد شما در بخش بهینه سازی سایت برای موبایل خوب بوده و در جستجوهای بعدی کاربران موبایل، سایت شما را نیز در نتایج جستجو به نمایش در می آورد.

سخن پایانی

سئو موبایل یکی از آن مباحثی است که می توان ده ها هزار کلمه در موردش نوشت و در مورد آن صحبت کرد. اما سعی کردم در یک مطلب ساده نکات مهم و کاربری را که برای انجام درست آن نیاز دارید را بیان کنم. مثلا این که اصلا سئو موبایل چیست، چرا اهمیت دارد و چطور می توان آن را انجام داد و چه ابزارهایی برای انجام آن وجود دارد. شما تجربه ای در این مورد دارید؟ سوالی برایتان پیش آمده است؟ می توانید سوالات و نظرات خود را در بخش کامنت ها با ما در وب سایت مجریان در میان بگذارید. منتظر نظرات و سوالات شما اینجا هستیم.

سوالات متداول

1: AMP چیست؟

_ AMP مخفف Accelerated Mobile Pages است. این یک ابتکار عمل از طرف گوگل برای افزایش سرعت بارگذاری صفحات وب‌سایت در موبایل است.

2: مهم ترین اقدامات برای سئو موبایل کدام اند؟

_ اقداماتی مانند رسپانسیو کردن سایت برای موبایل، افزایش سرعت بارگذاری سایت و حذف پاپ آپ ها در نسخه موبایل می توانند بهترین کمک را به سئو موبایل سایت شما کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *