سئو چیست؟ راهنمای قدم به قدم SEO و بهینه سازی سایت( آپدیت ۲۰۲۲)

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

سئو و بهینه سازی سایت چیست ؟

سئو چیست ؟ همه مردم وقتی پاسخ چیزی را نمی دانند یا می خواهند وسیله ای خریداری کنند اولین راهی که به ذهنشان می رسد چیست ؟گوگل. برای مثال وقتی به دنبال فروشگاه اینترنتی هستید که میز تحریر می فروشد با نوشتن کلمه میز تحریر در نوار جست و جو گر گوگل ، موتور های جستجوگر با توجه به کلمه کلیدی که در سایت شما وجود دارد ان را به مشتریان نشان می دهد اما همان طور که مشاهده کرده اید بعضی از سایت ها در قسمت اول لیست مطالب هستند دلیل این موضوع چیست ؟ کسانی که با دنیای مجازی و برنامه نویسی اشنا نیستند گمان می کنند این موضوع از خوش شانسی ان سایت است که در ردیف اول قرار می گیرد اما این گمان اصلا درست نیست . سایت هایی که رتبه ان ها در گوگل بالاتر است به عنوان اولین سایت قرار می گیرند اما چگونه باید در گوگل امتیاز سایت خود را بالا ببریم ؟ اگر صاحبان سایت ها عملیاتی را روی سایت انجام دهند رتبه بالا تری نسبت به دیگر سایت ها بدست می اورند . به این عملیات ها سئو می گویند .

سئو به بهینه کردن سایت برای موتور های جست و جو می گویند . طراحان سایت برای این که کلمه کلیدی داخل محتوای سایت از امتیاز بالاتری برخوردار شود مجموعه ای از کار ها انجام می دهد تا این امتیاز را از گوگل کسب کنند و این مانند فرایندی است که سایت را به رتبه های بالا می رساند. اما زمانی گوگل به سایت شما امتیاز می دهد که با انجام عملیات های مخصوص سئو ترافیک وب سایت نیز بالا باشد .زمانی می گوییم ترافیک وب سایت بالا است که هر روزه تعداد زیادی از کاربران وارد سایت شوند و مدت زمان زیادی را در ان بمانند . این زمان سپری شده کاربران در هر وب سایت نشان دهنده کیفیت بالای محتوا است و این موضوع برای امتیاز بندی در گوگل بسیار حیاتی و مهم است . طراحان سایت باید در ساخت ان از تکنیک ها و دستورالعمل های خاص برای تولید و دیزاین محتوا استفاده کنند . به این نکته توجه کنید اگر سایت شما امتیاز بالایی از طریق سئو بدست اورد و لینک ان هنگام جست و جوی کاربران بالا بیاید ( فروش محصولاتتان بسیار بالا می رود . )

دستورالعمل های سئو سایت

برخی از طراحان سایت از سئو صرفا برای رتبه بندی که گوگل برای ان ها در هنگام جست و جو در نظر می گیرد استفاده می کنند اما این طرز فکر اشتباه است گوگل به سایت هایی امتیاز می دهد که علاوه بر داشتن فاکتور های سئو از کیفیت محتوای بالایی برخوردار باشند . کیفیت سایت همانطور که قبلا اشاره کردیم با میزان ترافیک سایت اندازه گیری می شود . سایت مورد نظر باید برای کاربران مفید واقع شود تا دقایق زیادی در سایت برای مطا لعه قرار بگیرند و این گونه گوگل برای ان ها امتیاز بالایی ثبت می کند . موتور های جستجوگر گوگل همیشه سایت هایی را به کاربرانشان ، نشان می دهند که از کیفیت ان مطمئن باشند تا نتیجه فوق العاده ای برای کاربران داشته باشند . اگر بخواهیم به صورت عامیانه در مورد سئو صحبت کنیم ، سئو به فرایندی گفته می شود که محتوای سایت شما را بهینه کند تا گوگل از کمیت و کیفیت ان اگاه شود و برای سایت شما امتیاز بالایی بدهد .

 

 

انواع سئو سایت

 • سئو کلاه سفید :

سئو کلاه سفید چیست ؟ استفاده از این سئو قانونی است و گوگل استفاده از ان را برای بالا بردن امتیاز مجاز می داند چرا که قوانین ان توسط خود گوگل ارائه شده است .

 • سئو خاکستری :

برخی از طراحان سایت تمامی قوانین سئوی کلاه سفید را انجام می دهند اما برخی از قوانین را زیر پا می گذارند .

 • سئو کلاه سیاه :

عملیاتی است کاملا غیر قانونی و برخی از طراحان سایت از ان برای سریع تر بهینه سازی کردن سایتشان استفاده می کنند تا زود تر به صفحه اول گوگل برسند . اما گوگل استفاده از سئوی کلاه سیاه را تشخیص می دهد و سایت متخلف را جریمه می کند .

 

بخش های اصلی سئو

ابتدا باید تمامی مشکلات فنی سایت را حل کنید و بعد از هرکدام از سئو هایی که می خواهید استفاده کنید ، سفید ، خاکستری و سیاه عملیات بهینه سازی با انجام سه مرحله انجام می شود .

 •  Technical SEO ( سئو تکنیکال )

  از این مرحله از سئو برای رفع مشکلات و بهبود بخش های فنی استفاده می شود تا برای گرفتن رتبه بالا از گوگل اماده شود .استفاده از سئو تکنیکال برای قابل درک کردن محتوای یک سایت است و این سبب می شود موتور های جست و جو برسی ان را سریع و اسان تر انجام دهد به عبارت بهتر باعث می شود موتور های جست و جو خیلی راحت به سایت شما درسترسی پیدا می کنند و به سرعت ان را تجزیه تحلیل کند و در اختیار کاربران بگذارد . در اصل از سئو تکنیکال ( Technical SEO ) برای درست کردن و بهینه سازی زیر بنای وب سایت استفاده می شود و با محتوای داخل ان هیچ ارتباطی ندارد .

 • On-Page SEO  ( مرحله دوم سئو داخلی ) 

  سئو داخلی چیست ؟ در این قسمت از سئوی داخلی برای بهینه کردن محتوای داخل سایت استفاده می کنیم تا دسترسی به محتوا هم برای کاربران و هم  برای گوگل اسان تر باشد . سئوی داخلی ( On Page Seo ) علاوه بر این که در وب سایت  محتوای مرتبط و باکیفیت قرار می گیرد ، شامل مورد هایی مثل  بهینه کردن عنوان سایت ، تگ‌ها و تصاویری که در سایت قرار دارد . با سئوی داخلی می توانید  وب سایت خودتان  را برای کاربران و مشتریان کاربردی‌تر و باارزش‌تر سازید. اگر این کار را برای سایت انجام دهید ترافیک سایت هر روزه بالاتر می رود و گوگل رتبه بالاتری برای شما در نظر می گیرد .

 • Off-Page SEO  ( مرحله سوم خارجی )

  این نوع از سئو برای بهینه کردن خارج وب سایت است و در موتور های جست و جو برای ارتقا رتبه از ان استفاده می شود . اگر سایت شما بک لینک های خوبی از سایت های معتبر و با موضوع مرتبط دریافت کند رتبه بالاتری نسبت به بک لینک هایی دارد که از سایت های معتبر و امتیاز بالا نیستند . موتور های جست و جو گر گوگل بک لینک ها را مقیاسی برای کیفیت محتوای یک سایت قرار می دهند . از سئو خارجی  برای  بازاریابی  شبکه‌های اجتماعی و نام تجاری استفاده می شود نه برای لینک سازی این ها همه برای این انجام می شود که گوگل سایت شما را یک سایت معتبر و با کیفیت معرفی کند .

هرکدام از این سه مرحله را برای شما توضیح می دهیم تا با ویژگی های هر کدام بیشتر اشنا شوید .

 

 

عوامل موثر در بهینه سازی سایت یا SEO

 • بررسی کلمات کلیدی

کلمات در محتوا اهمیت بسیار زیادی دارند. آنها تعیین می کنند سرنوشت متن شما چه خواهد بود. این که چه کلمه ای در کجای متن و چگونه به کار رود مهمترین نکته ای است که باید رعایت شود. در نتیجه اولین کار شما یافتن این کلمات است تا بتوانید ترافیک گوگل را به سمت سایت خود جذب بکنید.

این کلمات باید دارای ویژگی های زیر باشند:

 1. متناسب با کسب و کار و هدف شما از تشکیل سایت باشد.
 2. بیشترین جست و جو را در موتورهای جست و جوگر داشته باشند.

 

 • بهینه سازی محتوا

اینکه صرفا شما کلمات کلیدی را در متن استفاده نمایید اتمام کارنیست. بلکه این کلمات باید در قالب یک محتوای گیرا و راضی کننده برای بازدید کنندگان سایت ارائه شود. برای رسیدن به این هدف شما باید به نکاتی توجه کنید مانند استفاده از کلمات کلیدی و لینک سازی؛ به روز بودن و تازگی محتوا برای بازدیدکننده و جذاب بودن و تاثیرگذار بودن بر روی بازدید کننده تا اینکه او بعد از ورد به سایت شما تمام محتوای آن را مطالعه بکند و در بیشتر مواقع به نتیجه دلخواه برسد. دقت کنید که محتوای شما از ۳۰۰ کلمه کمتر نباشد. زیرا در آن صورت از جانب گوگل «محتوای نازک» قلمداد شده و امتیاز صفحه پایین می آید.

 

 • عنوان سئو

عنوان درسئو اهمیت بسیاری دارد.شما در صفحه موتورجست و جوگر با عنوان وب سایت خود نمایان می شوید. پس یک عنوان مناسب باید هم مرتبط با کسب و کارشما و هم جلب توجه کننده برای بازدید کننده باشد.

 

 • تگ h یا هِدِر(header tag)

اکثر صفحات به چند بخش یا چند سرفصل قابل تقسیم اند که آنها را با تگ هایh نشان داده می دهند. شایان ذکر است که به آنها هِدِر (header tag) نیز گفته میشود و بین H1 تا H6 طبقه بندی میشوند. اهمیت H1 از بقیه هدر ها بیشتر است و با بیشتر شدن اعداد، اهمیت آنها کمتر میشود و موتور جوستجو با دیدن این تگ ها میتواند متوجه شود کدام قسمت از اهمیت بالاتری برخوردار است و راحتتر آن را ردیابی میکند.

 

 • کدنویسی معتبر

کد سازنده وبسیات شما باید مناسب باشد و بیش ار حد سنگین نباشد؛ سنگین بودن و طولانی بودن کد باعث کاهش سرعت بارگذاری وب سایت شما خواهد شد. به عبارت دیگر، میتوان گفت ساختار طراحی سایت شما حتما باید استاندارد باشد.

 

 • بازخورد سریع وبسایت و یا ریسپانسیو بودن

یک نکته مهم در وبسایت شما بهینه یا واکنش گرا «ریسپانسیو» بودن آن برای نمایش در تلفن های همراه هوشند و انواع تبلت ها و سایر دستگاههای ارتباطی است.

 

 • سرعت بالای وبسایت و بارگذاری راحت

بارگذاری راحت وبسایت و سرعت آن، یکی از نکات مهم الگوریتم های گوگل برای رتبه بندی است. بالا بودن سرعت بارگذاری، نرخ خروج بازدید کننده از سایت را بسیار پایین می آورد که یک امتیاز مهم برای سایت محسوب می شود.

 

 • چگونگی معرفی محتوا

این مرحله در واقع مرحله حصول نتیجه دلخواه شماست. شما مایلید محتوای خود را معرفی کنید. پس باید دست به کار شوید و راههای انتشار آن را نیز جست و جو کنید. امروزه با گسترش وسیع شبکه های مجازی این امر سهل تر اما مهم تر شده است. پس توجه کنید که مخاطبان شما در کدام یک از این شبکه های اجتماعی فعال تر هستند تا بتوانید با انتشار درآنها وب سایت خود را در معرض بیشترین بازدید قرار دهید. پس تا اینجای مطلب آموختیم که برای افزایش سئو سایت، اول نیاز به جذب ترافیک موتورهای جست و جو گر و سپس نیاز به جلب توجه بازدیدگنندگان سایت داریم.

 

 

بهینه سازی تصاویر و فرمت آنها در وبسایت

تصاویر بخش جدایی ناپذیری از جذابیت صفحات وب سایت ها هستند. همچنین فهم مطلبی که همراه با تصویر است نیز بسیار آسان تر و سریع تر است. اما اگر قرار است عکسی را در سایت قرار دهید، باید مانند متن های قرار داده شده بهینه سازی شود. همچنین تصاویر از مهمترین عوامل کاهش «بانس ریت» یا «نرخ پرش » بازدید کننده ها می باشد و آنها را مدت بیشتری در صفحه شما نگه می دارند. طبعاً انتخاب تصویر مناسب اولین قدم برای بهینه سازی خواهد بود. تصویر مناسب تصویری است که با موضوع شما ارتباط واضح و معنی داری داشته باشدو یا توانایی انتقال بخشی از مفهوم مورد نظر شما را به بازدید کننده داشته باشد. همین امر رتبه بازدید تصاویر شما را بهبود خواهد بخشید. البته که نمودارها، جدول ها و یا اینفوگرافیک ها، به اندازه تصاویر و گاهی بیشتر از آنها تاثیر گذار خواهند بود. فقط حواستان باشد که صفحه خود را از تصاویر اشباع نکنید.زیرا نتیجه عکس خواهد داد.

 

 

نکات مهم هنگام بهینه سازی و سئو تصاویر سایت

۱. انتخاب نام برای تصاویر

مهمترین نکته انتخاب نام مناسب برای عکس است. نام تصویر باید به صورت مختصر و مفید حق مطلب را ادا کند و منظور شما را برساند. پر کردن سایت با چندین اسم یکسان باعث نخواهد شد کاربران با این اسامی تصاویر را جست و جو کنند. انتخاب اسم کلیدی با هدف مناسب منجر به بهبود سئوی سایت می شود. همین باعث ارزشمند شدن نام های توصیفی شده و دست موتور جست و جو گر را در جست و جوی نام نه تنها در متن که در میان تصاویر نیز باز می گذارد.

۲. استفاده از تگ alt برای تصاویر

دومین عامل مهم نیز استفاده کردن از تگ alt برای تصاویر است. اگر به هر دلیلی تصویر مورد نظر شما در صفحه باز نشود این تگ کمک خواهد کرد عکس مربوطه در گوگل سرچ شود و بعد از جست و جو موارد مشابه آن به نمایش دربیاید. پس می شود تشخیص داد که این تگ چقدر مهم می تواند باشد. حتی مهم تر از خود تصویر.از به کار بردن کلمات نامربوط در تگ نیز حتما خودداری کنید.

 

۳. حجم تصاویر

سومین عامل نیز که بسیار برای موتورهای جست و جوگر مهم است حجم تصویر است. و ارتباط تنگاتنگی با سرعت بارگذاری سایت دارد. پس هرچه بتوانید تصاویر با حجم کم تر آپلود کنید موفق تر خواهید بود. امروزه نرم افزارهای متعددی مثل فوتوشاپ، وجود دارد که می توانند عکس هایی با کیفیت بالا و حجم کم در اختیار شما قرار دهد. توجه داشته باشید که سرعت پایین دانلود تصویر به شدت روی ریت باند یا پرش سایت تاثیر مخرب خواهد گذاشت. به یاد داشته باشید حداکثر زمان استاندارد دانلود تصویر در سایت شما، ۱۵ ثانیه است. و زمان بیشتر از این، مورد قبول گوگل نخواهد بود. به عنوان یک نکته کلیدی باید دانست که عملاً بهترین زمان برای بارگذاری تصاویر، 3 تا 4 ثانیه است.

 

۴. تنظیمات قالب سایت

قالب سایت شما تعیین کننده ابعاد تصویر مورد استفاده شما خواهد بود. برای مثال اگر اندازه ۴۰۰ در ۳۰۰ در قالب شما تعریف شده باشد شما باید تصاویری با همین ابعاد انتخاب کرده باشید.

 

۵. فرمت تصاویر

فرمت هایJPEG PNG GIF فرمت های قابل قبول گوگل می باشند و از میان آنها JPEG بهینه ترین فرمت گوگل می باشد.

 

۶. گرافیک و جذابیت تصاویر

جذابیت صفحه شما مهم است. استفاده از تصاویر صرفا زینتی می تواند آن جذابیت را بالا ببرد. اما همین امر ممکن است باعث کاهش سرعت بارگذاری و کاهش امتیاز شود. پس حتی اگر مایل به استفاده از آنها هستید تصاویر با حجم کم و فرمت های مناسب انتخاب کنید.

 

۷. تنوع در تصاویر

فروشگاههای اینترنتی که معمولا عکس محصولات خود را آپلود می کنند، باید به تنوع عکس یک محصول و زوایای مختلف آن دقت نمایند. تا مشتری تا حد ممکن متوجه ویژگی های محصول شود.

 

 

تاثیر سئو و بهینه سازی سایت در افزایش فروش

 1. راه اندازی سئو برای سایت یک راه طولانی است اما اگر نتیجه خوب حاصل شود می تواند یک استراتژی بلند مدت باشد .
 2. اگر برای افزایش رتبه سایتمان از سئو کلاه سفید استفاده کنیم به نسبت مقرون به صرفه تر است .
 3. حتما مراقب باشید سئو سایت شما را در صفحه اول قرار دهد وگرنه بازی را باخته اید و سئو برای شما سودی نخواهد داشت .
 4. همانطور که می دانید از سئو برای افزایش ترافیک سایت استفاده می شود و هر چه تعداد بازدید بالاتر باشد میزان فروش نیز بالا تر خواهد بود .
 5. اگر سایت از محتوای با کیفیتی بر خوردار باشد و کاربر بتواند خواسته مورد نیاز خود را پیدا کند تجربه خوبی برای کاربر رقم می خورد و دوباره برای نیاز خود به سایت شما مراجعه خواهد کرد .

 

 

مواردی که باید از آن‌ها پرهیز کنید

استفاده کردن از لینک‌های بینابینی یا همان لینک های دو به دو در دو وبسایت مختلف و نیز ضعیف بودن و کوتاه بودن محتوا، به علاوه استفاده افراطی از تبلیغات در صفحات وبسایت شما، باعث می‌شود که بازدیدکنندگان از وبسایت شما خارج شوند و به وبسایت دیگری مراجعه کنند و در نهایت رتبه بندی وبسایت شما کاهش پیدا کند.

 • تاکتیک هایی از قبیل خریداری کردن لینک ها، شرکت کردن در link scheme، و دیگر تاکتیک های مخرب در فرآیند بهینه سازی موتور جستجو، می‌تواند موجب خارج شدن لینک وبسایت شما از لیست نتایج (De-indexing) بشود.
 • اطمینان حاصل کردن از مناسب بودن لینک های URL و تطبیق آن‌ها با کلمات کلیدی.
 • قرار دادن لینک ها در زبان های جاوا اسکریپت، فلش، سیلورلایت (Javascript, flash, Silverlight).
 • کپی کردن محتوای وبسایت.
 • استفاده بیش از اندازه و نامناسب از کلمات کلیدی.
 • شنل پوشاندنی مطالب. (cloaking).

این عمل به این معناست که شما مطلبی که به موتور جوستجو ارائه میدهید، با مطلبی که در اختیار مخاطبان قرار میگیرد، متفاوت باشد.

 

 

جمع بندی:

بسته به پهنای باند و پیچیدگی وبسایت، همچنین اشتیاق و کنجکاوی یادگیری، افراد می‌توانند خودشان یک سئو مقدماتی و ابتدایی را روی سایتشان پیاده کنند. یا اینکه از کمک یک متخصص در این باره استفاده کنند که کاری بسیار معقولانه است. اگر به دنبال مشاوره گرفتن از متخصصان هستید و یا می‌خواهید کار بهینه سازی سایت خود را بر عهده یک فرد یا شرکت ارائه دهنده خدمات سئو و طراحی وبسایت، قرار دهید. باید نهایت دقت را به کار بگیرید تا کاری با کیفیت و مناسب را تحویل بگیرید. این امر می‌تواند زمان بسیار زیادی را برای تمرکز کردن روی مسائل مهم تر و اساسی تر برای گسترش کسب و کارتان بخرد. از طرفی یک سئو بد و نا مناسب و غیر استاندارد، می‌تواند آسیب شدیدی به کسب و کار شما وارد کند.تيم طراحي سايت مجريان وب، فعاليت خود را از سال 1380 و به صورت تخصصي آغاز نمود و در بخش وبسايت و خدمات وب سايت، توانسته 98 درصد رضايت مشتريان خود را كسب نمايد. رعايت سه عامل “تعهد، كيفيت، خدمات پيشتيباني” توانسته ما را به سطحي برساند كه جزو معدود شركت‌هاي قديمي پابرجاي اين حوزه باشيم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 3 =