طراحی وبسایت چه تاثیری برای ارتباط با مخاطبان دارد

مضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

نحوه های برقراری ارتباط موثر و شفاف با مخاطبان چیست؟

در مطالب قبلی، درباره اینکه چرا طراحی وبسایت از اهمیت بالایی برخوردار است صحبت کردیم. همچنین به موضوعاتی از قبیل عناصر اساسی برای طراحی یک وبسایت و نکات مهم برای داشتن یک وبسایت با کیفیت پرداختیم.

در ادامه با دقت بیشتر به مسئله ایجاد کردن بهترین دکمه بازخوردی (Call-to-action “CTA” buttons) ممکن پرداختیم و از اهمیت و نقش این دکمه ها در طراحی وبسایت صحبت کردیم.

به طور خلاصه، در مقاله های گذشته به اهمیت داشتن یک وبسایت با کیفیت پرداختیم و نکاتی را برای قدم برداشتن به سمت داشتن یک وبسایت قدرتمند به شما ارائه دادیم.

در این مطلب، قصد داریم کمی به عقب تر برگردیم و نگاهی جامع تر و پایه ای تر به مسئله طراحی وسایت داشته باشیم.

به طور کلی در این مطلب، به این سوال پاسخ می‌دهیم که طراحی وبسایت چه تاثیری برای ارتباط با مخاطبان دارد؟ نحوه های برقراری ارتباط با مخاطبان چیست؟

پیشنهاد می‌کنیم قبل از خواندن این مطلب، از مقالات قبلی دیدن کنید تا درک عمیق تر و مناسب تری از مباحثی که به آن‌ها خواهیم پرداخت داشته باشید.

با ما همراه باشید.

برقراری ارتباط شفاف و موثر از اصول طراحی یک وبسایت است

همانطور که می‌دانید، وبسایت شما پل ارتباطی بین کسب و کار شما و مخاطبان و مشتریان شما می‌باشد.

صرف نظر از نوع وبسایت، داشتن ارتباط موثر با کاربران، یک امر ضروری برای داشتن یک وبسایت خوب و کارآمد، و در نتیجه داشتن یک کسب و کار موفق می‌باشد.

همین جمله بیانگر اهمیت فراوان داشتن یک ارتباط موثر با کاربران را نشان می‌دهد.چ

اما ممکن است از خود بپرسید که چگونه می‌توانید با مخاطبانتان ارتباط موثری برقرار کنید؟

پاسخ اسن سوال بسیار ساده است؛ با داشتن یک طراحی وبسایت قدرتمند و پویا. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که چه مواردی در طراحی وبسایت، به شما این امکان را می‌دهند که هر چه بهتر و شفاف تر با مشتریان خود ارتباطی پویا و مناسب برقرار کنید.

متاسفانه گاهی اوقات صاحبان وبسایت ها ممکن است فکر کنند که جنبه های ظاهری وبسایت تنها عامل جذب کننده کاربران و مخاطبان هستند.

با وجود اینکه جلوه های بصری نقش بسیار مهمی در دیدگاه کاربران نسبت به کسب و کار شما دارند، اما تنها راه ارتباطی تاثیرگذار نیستند.

در ادامه تعدادی از شیوه ها و روش های ارتباطی در وبسایت ها را به شما معرفی خواهیم کرد تا دید وسیع تر و بهتری از چگونگی برقراری ارتباط موثر با مخاطبان داشته باشید.

شیوه ها و روش های ارتباطی در یک وبسایت

وبسایت های مختلف، رویکردهای مختلفی برای تعامل با کاربران و برقراری ارتباط با آن‌ها در پیش می‌گیرند.

این امر شیوه های ارتباطی یک وبسایت را تحت الشعاع قرار می‌دهد. بنابراین روش های بسیار متنوعی برای برقراری ارتباط با مخاطبان وجود دارد.

ما در ادامه به بررسی تعدادی از پایه ای ترین روش های آن خواهیم پرداخت.

از طریق متن و نوشتار

بدیهی است که متن و نوشتار، واضح ترین و گسترده ترین شیوه ارتباطی در یک وبسایت هستند. همچنین می‌توان گفت که بخش اعظم محتوای بیشتر سایت ها را، متن ها شامل می‌شوند. در اینجاست که تولید محتوا و سئو اهمیت پیدا می‌کند.

مخاطبان برای متوجه شدن هدف وبسایت و چیزهایی که می‌تواند به آن‌ها ارائه دهد، در نگاه اول با نوشتار و متن هایی که در آن وبسایت استفاده شده است مواجه می‌شوند.

چه متن اصلی وبسایت و چه سرتیترهای آن. به عبارت دیگر، متن و نوشتار یک روش پایه ای و اولیه برای برقراری ارتباط با کاربران است.

میزان اهمیت و ارزش این نوشتار نیز در انواع مختلف وبسایت ها متفاوت خواهد بود. همانطور که گفته شد، محتوای برخی از وبسایت‌ها به شدت به متن و نوشتار تکیه می‌کند؛ مانند وبسایت های علمی و یا وبسایت های ارائه دهنده اطلاعات.

البته برخی از وبسایت های دیگر از متن بیشتر به عنوان توضیح تکمیلی در ضمن دیگر روش های ارتباطی، در وبسایت خود استفاده می‌کنند.

از طریق تصاویر و عکس ها

حتما خودتان با این جمله آشنایی دارید که «یک عکس به اندازه هزار کلمه حرف برای گفتن دارد.»

عکس ها نیز نقش مهمی در ایجاد کردن یک بستر ارتباطی مناسب در وبسایت ها بازی می‌کنند.

تصاویری که روی وبسایت قرار می‌گیرند، علاوه بر اینکه می‌توانند سریعتر و با شفافیت بیشتری، اطلاعات را به مخاطبان منتقل کنند، برای آن‌ها جذاب تر هستند و می‌توانند از لحاظ احساسی نیز با آنها ارتباط بگیرند و به طور کلی شیوه ارتباطی بسیار مناسبی هستند.

البته این تصاویر باید با رویکرد ارتباطی کلی وبسایت نیز هماهنگ باشند و در کنار دیگر متودهای برقراری ارتباط قرار بگیرند.

استفاده کردن بیش از اندازه از عکس ها موجب سردرگمی کابران می‌شود و گاهی اوقات مانند یک بمباران اطلاعاتی عمل خواهند کرد که باعث سرخوردگی گیج شدن مخاطبان می‌شود.

از طریق عناوین و سر تیترها

در دنیای امروز، به ویژه در فضای اینترنت، افراد تمایل دارند که هر چه سریعتر به اطلاعاتی که نیاز دارند دست پیدا کنند.

عناوین و سر تیترها، یک امر اساسی برای پاسخگویی به این نوع تمایلات هستند.

در واقع سرتیترها این امکان را برای طراحان وبسایت، صاحبان مطبوعاتی مانند روزنامه ها و مجلات و… ایجاد می‌کنند که بتوانند یک سری اطلاعات کلی اما اساسی و مهم را در کمترین زمان در اختیار مخاطبان قرار دهند.

یک عنوان خوب، علاوه بر اینکه می‌تواند مخاطب را جذب کند، نوید یک مطلب جالب را به آن‌ها خواهد داد.

از طریق آیکون ها

شاید این مورد در ابتدا بی اهمیت به نظر برسد، اما داشتن آیکون های مناسب، نقش بسیار مهمی در ایجاد یک تجربه کاربری خوب ایفا خواهد کرد.

برای مثال، کاربران با آیکون هایی که با آن‌ها آشنایی بیشتری دارند، خیلی راحتتر می‌توانند ارتباط برقرار کنند. آیکون هایی مانند خانه یا آیکون فلش بازگشت و…

این آیکون ها باعث می‌شوند که کاربران بتوانند ارتباط راحتتر و بهتری با وبسایت شما برقرار کنند.

از طریق رنگ ها

مطمئنا این موضوع برای شما واضح است که رنگ ها، یکی از قوی ترین راه های ارتباطی با مخاطبانتان هستند.

شاید در وهله اول، تنها زیبایی و جلوه ظاهری رنگ ها را مورد توجه قرار دهید، اما رنگ ها می‌توانند ورای زیبایی بصری روی مخاطبان تاثیر بگذارند.

این موضوع به روانشناسی رنگ ها باز می‌گردد که مبحثی گسترده و جالب در موضوع طراحی وبسایت هستند.

از طریق فیلم ها و یا صداها

به طور معمول، متن ها محتوای اصلی وبسایت ها را در بر می‌گیرند.

اما امروزه با افزایش روز افزون استفاده از فیلم ها و صداها در طراحی وبسایت های مختلف، موقعیت‌های بسیار زیادی در اختیار طراحان و صاحبان وبسایت، برای برقراری هرچه بهتر و سریعتر ارتباط با مخاطبانشان، قرار گرفته است.

اشاره کردیم که کاربران اینترنت، به شدت علاقه‌مند به دریافت اطلاعات در کمترین زمان ممکن هستند.

ویدئو ها و صداها، با پتانسیل عظیمی که دارند، می‌توانند تاثیر به سزایی در منتقل کردن سریع و در عین حال موثر این اطلاعات داشته باشند.

از طریق سبک طراحی

سبک طراحی، در واقع وجهه کلی یک وبسایت را شامل می‌شود. در وبسایت‌های مختلف، با توجه به مخاطبی که از وبسایت دیدن می‌کند، این سبک طراحی گوناگونی های زیادی خواهد داشت.

برای مثال، در یک سایت مذهبی، از آیات و عبارات قرآنی و سخنان ائمه اطهار استاده می‌شود و مخاطبان نیز در چنین محیطی احساس صمیمیت بیشتری خواهند داشت.

به عبارت دیگر، داشتن یک سبک خاص در طراحی سایت، باعث سهولت بیشتر برقراری ارتباط با مخاطبان خواهد شد.