معنی بهینه سازی محتوا یا سئو چیست

مضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

آیا شما هم جزو کسانی که به دنبال یافتن معنی و دلیل اهمیت یافتن واژه ای به نام سئو به ویژه در دنیای امروز هستند، می باشید؟

پس در این مقاله با ما همراه باشید تا با ساده ترین بیان بهینه سازی و نکات مهم مربوط به آن را با شما به اشتراک بگذاریم و به این سوال پاسخ دهیم که:«معنی بهینه سازی محتوا یا سئو سایت چیست؟»

سئو، به مجموعه مکانیسم هایی اطلاق می شود که با انجام آنها محتوای سایت شما بهینه می شود. حال چرا بهینه بودن محتوا مهم است؟

زیرا تنها از این طریق است که امتیاز سایت شما در گوگل بالاتر رفته و هنگام جست و جوی کاربران احتمال دیده شدن وب سایت شما بیشتر خواهد شد.

در نتیجه، وبسایت شما تبدیل به یکی از چند وبسیات پربازدید موتورهای جست و جوگر خواهد شد. این پروسه را «جذب ترافیک موتورهای جست و جو گر» می نامند.

چه کارهایی برای بهینه سازی سایت خود انجام بدهیم

به چند عامل مهم در زمینه ی بهینه سازی باید توجه کرد.

بررسی کلمات کلیدی

کلمات در محتوا اهمیت بسیار زیادی دارند. آنها تعیین می کنند سرنوشت متن شما چه خواهد بود. این که چه کلمه ای در کجای متن و چگونه به کار رود مهمترین نکته ای است که باید رعایت شود. در نتیجه اولین کار شما یافتن این کلمات است تا بتوانید ترافیک گوگل را به سمت سایت خود جذب بکنید.

این کلمات باید دارای ویژگی های زیر باشند:

۱. متناسب با کسب و کار و هدف شما از تشکیل سایت باشد.

۲. بیشترین جست و جو را در موتورهای جست و جوگر داشته باشند.

بهینه سازی محتوا

اینکه صرفا شما کلمات کلیدی را در متن استفاده نمایید اتمام کارنیست. بلکه این کلمات باید در قالب یک محتوای گیرا و راضی کننده برای بازدید کنندگان سایت ارائه شود.

برای رسیدن به این هدف شما باید به نکاتی توجه کنید مانند استفاده از کلمات کلیدی و لینک سازی؛ به روز بودن و تازگی محتوا برای بازدیدکننده و جذاب بودن و تاثیرگذار بودن بر روی بازدید کننده تا اینکه او بعد از ورد به سایت شما تمام محتوای آن را مطالعه بکند و در بیشتر مواقع به نتیجه دلخواه برسد. دقت کنید که محتوای شما از ۳۰۰ کلمه کمتر نباشد.

زیرا در آن صورت از جانب گوگل «محتوای نازک» قلمداد شده و امتیاز صفحه پایین می آید.

عنوان سئو

عنوان درسئو اهمیت بسیاری دارد.شما در صفحه موتورجست و جوگر با عنوان وب سایت خود نمایان می شوید.

پس یک عنوان مناسب باید هم مرتبط با کسب و کارشما و هم جلب توجه کننده برای بازدید کننده باشد.

تگ h یا هِدِر(header tag)

اکثر صفحات به چند بخش یا چند سرفصل قابل تقسیم اند که آنها را با تگ هایh نشان داده می دهند. شایان ذکر است که به آنها هِدِر (header tag) نیز گفته میشود و بین H1 تا H6 طبقه بندی میشوند.
اهمیت H1 از بقیه هدر ها بیشتر است و با بیشتر شدن اعداد، اهمیت آنها کمتر میشود و موتور جوستجو با دیدن این تگ ها میتواند متوجه شود کدام قسمت از اهمیت بالاتری برخوردار است و راحتتر آن را ردیابی میکند.

کدنویسی معتبر

کد سازنده وبسیات شما باید مناسب باشد و بیش ار حد سنگین نباشد؛ سنگین بودن و طولانی بودن کد باعث کاهش سرعت بارگذاری وب سایت شما خواهد شد. به عبارت دیگر، میتوان گفت ساختار طراحی سایت شما حتما باید استاندارد باشد.

بازخورد سریع وبسایت و یا ریسپانسیو بودن

یک نکته مهم در وبسایت شما بهینه یا واکنش گرا «ریسپانسیو» بودن آن برای نمایش در تلفن های همراه هوشند و انواع تبلت ها و سایر دستگاههای ارتباطی است.

سرعت بالای وبسایت و بارگذاری راحت

بارگذاری راحت وبسایت و سرعت آن، یکی از نکات مهم الگوریتم های گوگل برای رتبه بندی است. بالا بودن سرعت بارگذاری، نرخ خروج بازدید کننده از سایت را بسیار پایین می آورد که یک امتیاز مهم برای سایت محسوب می شود.

چگونگی معرفی محتوا

این مرحله در واقع مرحله حصول نتیجه دلخواه شماست. شما مایلید محتوای خود را معرفی کنید.

پس باید دست به کار شوید و راههای انتشار آن را نیز جست و جو کنید. امروزه با گسترش وسیع شبکه های مجازی این امر سهل تر اما مهم تر شده است.

پس توجه کنید که مخاطبان شما در کدام یک از این شبکه های اجتماعی فعال تر هستند تا بتوانید با انتشار درآنها وب سایت خود را در معرض بیشترین بازدید قرار دهید.

پس تا اینجای مطلب آموختیم که برای افزایش سئو سایت، اول نیاز به جذب ترافیک موتورهای جست و جو گر و سپس نیاز به جلب توجه بازدیدگنندگان سایت داریم.

بهینه سازی تصاویر و فرمت آنها در وبسایت

تصاویر بخش جدایی ناپذیری از جذابیت صفحات وب سایت ها هستند.

همچنین فهم مطلبی که همراه با تصویر است نیز بسیار آسان تر و سریع تر است. اما اگر قرار است عکسی را در سایت قرار دهید، باید مانند متن های قرار داده شده بهینه سازی شود.

همچنین تصاویر از مهمترین عوامل کاهش «بانس ریت» یا «نرخ پرش » بازدید کننده ها می باشد و آنها را مدت بیشتری در صفحه شما نگه می دارند.

طبعاً انتخاب تصویر مناسب اولین قدم برای بهینه سازی خواهد بود.

تصویر مناسب تصویری است که با موضوع شما ارتباط واضح و معنی داری داشته باشدو یا توانایی انتقال بخشی از مفهوم مورد نظر شما را به بازدید کننده داشته باشد. همین امر رتبه بازدید تصاویر شما را بهبود خواهد بخشید.

البته که نمودارها، جدول ها و یا اینفوگرافیک ها، به اندازه تصاویر و گاهی بیشتر از آنها تاثیر گذار خواهند بود.

فقط حواستان باشد که صفحه خود را از تصاویر اشباع نکنید.زیرا نتیجه عکس خواهد داد.

نکات مهم هنگام بهینه سازی تصاویر در صفحات وب سایت

۱. انتخاب نام برای تصاویر

مهمترین نکته انتخاب نام مناسب برای عکس است. نام تصویر باید به صورت مختصر و مفید حق مطلب را ادا کند و منظور شما را برساند.

پر کردن سایت با چندین اسم یکسان باعث نخواهد شد کاربران با این اسامی تصاویر را جست و جو کنند. انتخاب اسم کلیدی با هدف مناسب منجر به بهبود سئوی سایت می شود.

همین باعث ارزشمند شدن نام های توصیفی شده و دست موتور جست و جو گر را در جست و جوی نام نه تنها در متن که در میان تصاویر نیز باز می گذارد.

۲. استفاده از تگ alt برای تصاویر

دومین عامل مهم نیز استفاده کردن از تگ alt برای تصاویر است.

اگر به هر دلیلی تصویر مورد نظر شما در صفحه باز نشود این تگ کمک خواهد کرد عکس مربوطه در گوگل سرچ شود و بعد از جست و جو موارد مشابه آن به نمایش دربیاید.

پس می شود تشخیص داد که این تگ چقدر مهم می تواند باشد. حتی مهم تر از خود تصویر.از به کار بردن کلمات نامربوط در تگ نیز حتما خودداری کنید.

۳. حجم تصاویر

سومین عامل نیز که بسیار برای موتورهای جست و جوگر مهم است حجم تصویر است. و ارتباط تنگاتنگی با سرعت بارگذاری سایت دارد.

پس هرچه بتوانید تصاویر با حجم کم تر آپلود کنید موفق تر خواهید بود. امروزه نرم افزارهای متعددی مثل فوتوشاپ، وجود دارد که می توانند عکس هایی با کیفیت بالا و حجم کم در اختیار شما قرار دهد.

توجه داشته باشید که سرعت پایین دانلود تصویر به شدت روی ریت باند یا پرش سایت تاثیر مخرب خواهد گذاشت.

به یاد داشته باشید حداکثر زمان استاندارد دانلود تصویر در سایت شما، ۱۵ ثانیه است. و زمان بیشتر از این، مورد قبول گوگل نخواهد بود.

به عنوان یک نکته کلیدی باید دانست که عملاً بهترین زمان برای بارگذاری تصاویر، 3 تا 4 ثانیه است.

۴. تنظیمات قالب سایت

قالب سایت شما تعیین کننده ابعاد تصویر مورد استفاده شما خواهد بود. برای مثال اگر اندازه ۴۰۰ در ۳۰۰ در قالب شما تعریف شده باشد شما باید تصاویری با همین ابعاد انتخاب کرده باشید.

۵. فرمت تصاویر

فرمت هایJPEG PNG GIF فرمت های قابل قبول گوگل می باشند و از میان آنها JPEG بهینه ترین فرمت گوگل می باشد.

۶. گرافیک و جذابیت تصاویر

جذابیت صفحه شما مهم است. استفاده از تصاویر صرفا زینتی می تواند آن جذابیت را بالا ببرد. اما همین امر ممکن است باعث کاهش سرعت بارگذاری و کاهش امتیاز شود.

پس حتی اگر مایل به استفاده از آنها هستید تصاویر با حجم کم و فرمت های مناسب انتخاب کنید.

۷. تنوع در تصاویر

فروشگاههای اینترنتی که معمولا عکس محصولات خود را آپلود می کنند، باید به تنوع عکس یک محصول و زوایای مختلف آن دقت نمایند. تا مشتری تا حد ممکن متوجه ویژگی های محصول شود.

نویسنده: علی ایرانبان