لوگو طراحی سایت
Search
Close this search box.

چگونه یک رپورتاژ تاثیر گذار بنویسیم

مطالب مفید

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

نوشتن رپورتاژ تاثیر گذار چگونه ممکن است؟ رپورتاژ تنها یک متن آگهی نیست. این متن باید برای مخاطب مفید بوده و باعث جلب اعتماد او شود. امروزه کسب و کارهای کوچک و بزرگ همگی سعی دارند تا نظر مشتریان را جلب کنند. علاوه بر آن رپورتاژ حاوی یک بک لینک است که به وب سایت شما کمک می کند تا در گوگل بهتر دیده شود. پس، با نوشتن یک رپورتاژ مفید و جذاب از این لینک و ترافیک استفاده کنید. در این مقاله مجریان وب ساختار یک رپورتاژ تاثیر گذار را بررسی خواهیم کرد.

ساختار رپورتاژ آگهی به چه صورت باید باشد؟

برای نوشتن رپورتاژ تاثیرگذار باید چه اصولی را رعایت کنیم؟ ساختار رپورتاژ چگونه باشد که بتوانیم نظر مخاطب را جلب کنیم؟ هر نوشته به هر صورت ساختاری دارد و رپورتاژ نیز از این قاعده مستثنی نیست و لیست آن را در اینجا می‌بینید.

 • عنوان اصلی
 • چیکیده
 • مقدمه
 • تیترهای متنوع
 • متن اصلی
 • تصاویر
 • لینک گذاری

بایدها و نباید های نوشتن یک رپورتاژ موثر

بایدها نباید ها
هدف گذاری صحیح برای جذب مخاطبان نوشتن رپورتاژ خود تبلیغی
محتوای رپورتاژ باید جذاب، مفید و مرتبط باشد بکارگیری کلمات کلیدی غیر مرتبط
انتخاب سایت میزبان که معتبر و پربازدید باشد عدم رعایت اصول سئو
به کار گرفتن از عناصر تصویری و جدول عدم استفاده از تصاویر جذاب
لینک گذاری صحیح و کاربردی لینک دهی نامناسب بر کلمات نامرتبط

عنوان، قلابی برای جذب خوانندگان

طبق تحقیقات انجام شده، میانگین نرخ تبدیل رپورتاژ در حدود 2 درصد است. به این معنا که از هر 100 نفری که محتوای رپورتاژ شما را می بینند، 2 نفر به وب سایت شما منتقل می شوند. اما نکته اینجا است که آنها باید رپورتاژ شما را ببینند. تبلیغات و آگهی ها این روزها آنقدر زیاد شده است که باید به شیوه ای خود را متمایز نشان دهید و عنوان نقش مهمی را در این مسئله بازی می کند.

عنوان نباید حالتی تبلیغاتی داشته باشد، بلکه مخاطب را به یادگیری چیزی یا ایجاد راه حلی برای حل مشکل هدایت کند. به عنوان مثال «10 روش برای افزایش ترافیک وب سایت» یا «مقایسه 9 شوینده و معرفی بهترین آن» می توانند عنوان های مناسبی برای رپورتاژ باشند.

نوشتن رپورتاژ تاثیر گذار

متن محتوا صادقانه و مفید باشد

اگر قصد نوشتن رپورتاژ تاثیر گذار را دارید، باید با مخاطب خود صادقانه رفتار کنیم. به این معنا که از زبانی ساده و روان استفاده کنیم و بر موضوع نوشته کاملا تسلط داشته باشیم. اگر می خواهید بدانید که چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم باید بگوییم رپورتاژ باید توسط کسی نوشته شود که با محصول یا خدمات شما به خوبی آشنا باشد یا فردی جستجوگر که دانش نویسندگی داشته باشد و بتواند با مطالعه تمامی جوانب درباره محصولات و خدمات، اطلاعاتی مفید به مخاطبان دهد.

استراتژی سئویی محتوا

رپورتاژ باید دارای یک یا چند کلمه کلیدی باشد که خواننده را به صفحات مد نظر در وب سایت شما منتقل کند. برای انتخاب این کلمات کلیدی بهتر است یک استراتژی سئو دقیق داشته باشید. کارشناسان خدمات سئو سایت مجریان وب با تهیه یک استراتژی حرفه‌ای و منظم کمک می کنند تا محتوای نوشته شده دارای کلمات کلیدی مفید و تاثیر گذار باشد. در انتخاب کلمات کلیدی باید دقت کرد و از عبارات پیچیده و نامربوط و استفاده بیش از حد آنها خودداری کنید.

داستان محصول یا خدمات را در رپورتاژ تعریف کنید

دقت داشته باشید متن یک رپورتاژ نمی تواند طولانی باشد. شما در نوشتن آن با تعداد محدودی کاراکتر یا کلمه رو به رو هستید. باید تمام مطالبی که قصد دارید بیان کنید را در همین تعداد محدود به درستی قرار دهید. از شیوه داستان سرایی استفاده کنید تا مخاطبان بیشتر درگیر همین متن کوتاه شوند. به این موضوع دقت داشته باشید که امروزه افراد زیادی حوصله خواندن متن های طولانی را ندارند و فقط با خواندن سر تیترها یا نگاه به تصاویر و جدول ها از اصل محتوا گذر می کنند. مگر آنکه متن با حالتی درگیر کننده و جذاب نوشته شده باشد.

در نوشتن رپورتاژ مشکلات مخاطب را هدف قرار داده و راهکار را ارائه دهید. سعی کنید خواننده را برای یافتن راه حلی دقیق به سمت وب سایت خود جذب کنید. توجه به همین مسئله کمک می کند تا رپورتاژی تاثیر گذار داشته باشید.

لینک بیلدینگ را چگونه ایجاد کنیم؟

لینک سازی یا لینک بیلدینگ باید هم راستا با استراتژی سئو باشد. لینک دهی را تنها برای وب سایت تعریف نکنید و اگر رپورتاژ دیگری در همان وب سایت مرجع قبلا منتشر کرده اید، برخی از لینک ها را به آن اختصاص دهید.

لینک ها حتما باید در رابطه با کلمه کلیدی باشند. لینک ها باید به صورت طبیعی در متن شما قرار گیرند و نباید به صورت مصنوعی و جاسازی شده در متن ظاهر شوند. اگر از آمار و اطلاعاتی استفاده می کنید حتما با قرار دادن لینک، خوانندگان را به خواندن این آمار دقیق ترغیب کنید.

کال تو اکشن در یک رپورتاژ تاثیر گذار

یک کال تو اکشن خوب باید چنین ویژگی هایی داشته باشد:

 • واضح و مختصر باشد. خواننده باید دقیق متوجه شود که شما از او چه می خواهید.
 • مخاطب را به انجام کاری مانند بازدید از وب سایت، ثبت نام یا خرید محصول ترغیب کند.
 • قابل اجرا باشد. با لینک دهی صحیح موقعیتی را ایجاد کنید که مخاطب به راحتی بتواند کار خواسته شده را انجام دهد.

سخن پایانی

برای نوشتن رپورتاژ تاثیر گذار شرط اصلی آن است که یک متن مفید و کاربردی را نوشته و به طور غیر مستقیم برند، محصولات و خدمات خود را معرفی کنید. مسائل سئو را در این رپورتاژ رعایت کرده و لینک دهی مناسبی داشته باشید. متن را به گونه ای بنویسید که مخاطب را درگیر خود کند و ترغیب شود آن را تا انتها بخواند و بر روی لینک های مشخص شده کلیک کند. امیدواریم این محتوای مجله مجریان وب برای شما مفید باشد و اگر قصد نوشتن یک رپورتاژ حرفه ای را دارید، ما آماده راهنمایی و همکاری با شما هستیم.

سوالات متداول

 1. یک رپورتاژ چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

عنوانی جذاب داشته باشد و متن آن در عین حال که مفید است بتواند مخاطب را درگیر خود کند. رعایت سئو نیز در آن فراموش نشود.

2. رپورتاژ نویسی چقدر برای کسب و کارها مهم است؟

رپورتاژ به افزایش آگاهی از برند، جذب ترافیک وب سایت و بهبود سئو کمک کرده و باعث ایجاد روابط میان سایر کسب و کارها را فراهم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *