همه چیز در مورد برند و برندینگ

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

برندینگ

تغییرات سریع محیطی و پیچیدگی‌های روزافزون آن، افزایش تقاضای مصرف کنندگان و افزایش میزان رقابت، مالکان کسب و کارها را بر آن داشته تا تمرکز بیشتری بر روی نیازها و خواسته‌های مشتریان داشته و با ارائه خدمات بهتر به دنبال حفظ مشتریان فعلی و سپس جذب مشتریان جدید باشند. در دنیای پر رقابت فعلی که محصولات مختلف با به کارگیری روش های صحیح، امکان موفقیت در بازار را دارند ، برای موفقیت باید به دارایی های نامشهود شرکت بیش از پیش توجه کرد تا بتوانیم در این عرصه باقی بمانیم. در این میان، برندها فرصتی ویژه جهت منحصر به فرد بودن و ممتاز نمودن کالا یا خدمت را به دست می دهند.

برند چیست؟

با جستجویی در اینترنت با طیف متنوعی از پاسخ‌ها روبرو می‌شوید:

«برند به ارتباط عاطفی و روانشناختی شما با مشتریانتان گفته می‌شود.»

«نوعی از محصول که توسط یک شرکت خاص، تحت یک نام خاص تولید شده است.»

«یک نام، اصطلاح، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری است که کالا و خدمات یک فروشنده را از سایر فروشندگان متمایز می‌کند.»

«یک برند، تصویر ذهنی مصرف‌کنندگان از یک محصول یا خدمت خاص است و مصرف‌کنندگان از طریق شناسایی نام، لوگو، شعار تبلیغاتی یا طراحی منحصربفرد شرکتی که مالک آن تصویر است، با آن ارتباط برقرار می‌کنند.» ‌

تمامی این تعاریف درست هستند اما تنها جزئی از پاسخ اصلی را شامل می‌شوند. در واقع می‌توان گفت که یک برند، شخصیت یک کسب و کار است. در حقیقت، شما می‌توانید از کلمه “شخصیت” بعنوان یک جایگزین مناسب برای “برند” استفاده کرده و بلافاصله به معنی و مفهوم آن اشاره کنید.

ویژگی‌های یک برند خوب

 • منحصر به فرد باشد و محصولات و خدمات شرکت را از سایر رقبا متمایز کند.
 • جلب توجه کند.
 • از لحاظ قانونی، قابلیت ثبت و پشتیبانی داشته باشد.
 • قابل توسعه باشد.
 • مشتری بتواند به راحتی آن را تلفظ و شناسایی کرده و به حافظه خود بسپارد.
 • از خدمت یا محصول مورد نظر یک تصویر ذهنی برای مشتریان فراهم آورد.
 • در زبان‌های خارجی و فرهنگ‌های مختلف، معنی نامفهوم یا بدی نداشته باشد.
 • پیام محصول و یا شرکت تولید کننده را به مشتری برساند.
 • مزایای استفاده از محصول را در خود داشته باشد.

مزایای یک برند قوی

 • ایجاد شناخت برای مشتری: یک برند قوی محصولات و خدمات شرکت شما را به خوبی به مشتریان معرفی می‌کند. بعبارتی موجب می‌شود تا زمانی که مشتری در حال خرید یک محصول خاص یا جستجوی یک شرکت مناسب برای دریافت خدمات باشد، محصول و خدمت شرکت شما را بخاطر آورد. در این صورت احتمال زیادی وجود دارد که حتا اگر در زمان خرید، مصرف‌کننده شناخت چندانی از برند شما نداشته باشد، باز هم شما را به برندهایی که هیچگونه اطلاعاتی از آنها ندارد ترجیح ‌دهد.
 • ایجاد مزیت رقابتی در بازار: برندشما چیزی است که شما را در بازار متمایز می‌کند. . مزیت رقابتی شامل مجموعه عوامل یا توانمندی‌ هایی است که همواره شرکت را به نشان دادن عملکردی بهتر از رقبا قادر می‌ سازد و مزیت رقابتی وقتی رخ می‌دهد که یک شرکت در شاخصه‌ ای یا ترکیبی از شاخصه‌ ها به پیشرفت ها و توسعه‌ ها و قابلیت هایی می‌رسد که نسبت به رقبا برتری پیدا می‌کند .هنگامیکه مشتریان برند شما را شناسایی کرده و به آن گرایش پیدا کنند، برند شما به مزیت رقابتی شما تبدیل می‌شود. هرچه میزان شناخت مشتریان از برند شما بیشتر شود و اعتبار برندتان افزایش یابد، شما در مسیر رقابت با برندهای معروفتری قرارمی‌گیرید.
 • معرفی آسان محصولات جدید: معرفی محصولات جدید یا تست بازار آن‌ها قبل از تجاری سازی، می‌تواند پروسه‌ای آسانتر و کم‌هزینه تر باشد، زمانیکه شما دارای یک برند قوی و مشتریانی وفادار باشید. مشتریان وفادار به برند شما غالبا به محصولات جدید شما نیز علاقمند بوده و بعضا حتا چشم انتظار آنند که محصولات جدیدتان را سریعتر به بازار عرضه کنید.
 • وفاداری مشتریان: وفاداری به برند نوعی رفتار میان مصرف کنندگان است، به این صورت که مصرف کننده ترجیح می‌دهدخریدهای آینده‌ی خود را از همان برندی که هم اکنون مورد استفاده قرار می‌دهد انجام داده،‌ یا به شکلی: «همچنان استفاده از برند فعلی را ادامه دهد». زمان بسیار زیادی طول می‌کشد تا نسبت به یک برند وفاداری ایجاد شود اما وفاداری حاصل شده می‌تواند قابل انتقال به نسل جدید محصول و خدمات شرکت شما باشد.
 • افزایش اعتبار و سهولت فرآیند فروش: یک برند قوی و شناخته‌‌شده، موجب افزایش اعتبار شرکت شما را در میان مشتریان، صنعت و بازار شده و برای شما یک مزیت رقابتی ایجاد می‌کند. اعتبار شما منجر به برقراری ارتباط مستقیم و بی‌واسطه با مشتریان می‌شود تا جایی که آوازه محصولات و خدمات شما دهان به دهان در بین مردم می‌چرخد و همین امر تسهیل فرآیند فروش و افزایش فروش را برای شما به دنبال دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 2 =