گوگل سرچ کنسول چیست؟ معرفی با ساده ترین بیان

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

با پیشرفت تکنولوژی و افزایش استفاده از موتور جستجوی گوگل و همچنین طراحی سایت‌ها، وجود یک ابزاری که بتواند پیشرفت و پسرفت یک سایت را تحلیل و بررسی کرده و برای صاحبان و مدیران سایت‌ها این امکان را فراهم کند تا سایت خود را توسعه دهند تا رتبه خوبی در گوگل به دست بیاورند و بازدید از آن‌ها افزایش پیدا کند، کمک شایانی در جهت رشد و سئو سایت می‌کند. اما آیا چنین ابزاری می‌شناسید که این امکان را فراهم کند؟ آیا می‌دانید گوگل سرچ کنسول چیست؟ معرفی با ساده‌ترین بیان را در این مقاله جامع از مجریان وب مطالعه کنید.

 

گوگل سرچ کنسول چیست؟

یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین ابزارهایی که مدیران سایت‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند، گوگل سرچ کنسول (google search console) است که به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا سئو سایت‌های خود را بررسی و تحلیل کنند. به کمک ابزار گوگل سرچ کنسول می‌توان مشکلاتی که در سایت‌ها وجود دارد را شناسایی کرد و برای رفع و حل آن‌ها اقدام کرد تا درنهایت منجر به کسب رتبه بهتر از موتور جستجوی گوگل و افزایش بازدید سایت‌ها شود. علاوه بر این با استفاده از این ابزار می‌توان متوجه شد که صفحات سایت و مطالب داخل آن به درستی و بدون هیچ مشکلی به مخاطب نمایش داده می شوند. از دیگر مزیت‌های این ابزار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • مشاهده کلمات کلیدی رتبه‌بندی شده در نتایج موتور جستجو
  • برطرف کردن مشکلات مربوط به ایندکس سایت در گوگل
  • امکان بررسی نقشه سایت
  • بررسی و تنظیم نرخ خزش
  • نمایش صفحات محبوب و مقدار بازدیدها در سایت شما

 

بیشتر بخوانید: طراحی سایت فروشگاهی

 

سرچ کنسول برای چه کسانی مناسب است؟

ممکن است برای شما نیز این سوال پیش بیاید که گوگل سرچ کنسول برای چه کسانی مناسب است؟ به دلیل امکانات و کاربردهای بسیاری که این ابزار دارد، گروه‌های متفاوتی از آن برای پیشرفت و توسعه سایت‌های خود استفاده کنند.

۱. مدیران سایت‌ها: مدیران سایت‌ها با استفاده از ابزار سرچ کنسول می‌توانند عملکرد و ایرادات سایت خود را بررسی و به رفع مشکلات موجود در سایت‌ها اقدام کنند.

۲. سئوکاران: دسته‌ دیگری که از سرچ کنسول استفاده می‌کنند، سئوکاران و بازاریاب‌ها هستند که با استفاده از آن می‌توانند به بهبود سئو صفحات و مطالب سایت‌های خود کمک کنند.

۳. برنامه‌نویس‌ها و توسعه‌دهندگان وب: با کمک گوگل سرچ کنسول برنامه‌نویس‌ها و توسعه‌دهندگان وب می‌توانند مشکلات و ایرادات کدی که برای سایت می‌نویسند را رفع کنند.

۴. صاحبان کسب‌وکارها: سرچ کنسول اطلاعات مهمی مانند میزان عملکرد و راندمان و پیشرفت سایت‌ها را در اختیار صاحبان کسب‌وکارها می‌گذارد.

 

بیشتر بخوانید: طراحی سایت اختصاصی

 

سرچ کنسول گوگل

 

کاربرد های گوگل سرچ کنسول

در این بخش از مقاله درباره کاربردهای گوگل سرچ کنسول صحبت خواهیم کرد. این ابزار در موارد بسیاری مانند ارائه گزارش‌های مختلف از چگونگی نمایش صفحات سایت در نتایج جستجوی گوگل برای مخاطبان و کاربران، شناسایی و معرفی مشکلات سایت جهت توسعه و بهبود رتبه سایت در گوگل و جذب ترافیک کاربرد دارد. گزارش موضوعاتی که مخاطبان و کاربران سایت به خاطر آن وارد آن سایت شده‌اند و جریمه‌ها و اخطاریه‌هایی که سایت‌ها از گوگل دریافت می‌کنند در ابزار سرچ کنسول نمایش داده می‌شوند. همچنین ارزیابی و تحلیل نتایج جستجوهای نمایش‌داده شده برای کاربران، اطلاع یافتن از گزارش‌های موتور جستجوی گوگل و تصدیق و تایید نمایش و ارائه درست صفحات و مطالب سایت در نتایج گوگل از دیگر کاربردهای ابزار گوگل سرچ کنسول است.

 

ثبت سایت ، مهم‌ترین کاربرد این ابزار

مهم‌ترین کاربرد سرچ کنسول، ثبت سایت در گوگل است. با ثبت کردن دامنه و آدرس اینترنتی در این ابزار ربات‌های موتور جستجوی گوگل یا دیگر موتورهای جستجو، متوجه وجود سایت شده و محتواها و مطالب داخل آن را بررسی و تحلیل می‌کنند. یکی از مزیت‌های ابزار سرچ کنسول این است که اگر مشکلی در ربات‌ها و یا در ایندکس کردن پیش بیاید، این ابزار آن‌‌ها را معرفی می‌کند و می‌توان از طریق آن مشکلات و ایرادات پیش آمده برای سایت را حل کرد. همچنین این امکان فراهم است که در صورت نیاز مجددا بتوانید سایت خود و یا بخشی از آن را دوباره ایندکس کرده و از طریق ابزار سرچ کنسول (google search console) این مورد را به ربات‌های موتور جستجوی گوگل اطلاع دهید.

 

بیشتر بخوانید: طراحی سایت شرکتی

 

سخن آخر؛ در صفحه اول گوگل بودن دیگر آرزو نیست!

یکی از کاربردی‌ترین ابزارهایی که سئوکاران و مدیران وب برای بهبود سایت‌ها از آن استفاده می‌کنند ابزار سرچ کنسول است که استفاده از آن رایگان بوده و به طور خوبی می‌تواند به رشد و توسعه سایت و جذب ترافیک آن از طریق رفع مشکلات و دریافت گزارشاتی که این ابزار ارائه می‌دهد، کمک کند. همان طور که اشاره شد این ابزار دارای مزیت‌ها و کاربردهای بسیاری است که برای تمامی صاحبان و مدیران سایت‌ها لازم است تا برای بررسی عملکرد و راندمان سایت خود از آن استفاده کنند و با کمک آن مشکلات و نقاط قوت و ضعف سایت خود را شناسایی کنند. اگر شما نیز آرزوی در صفحه اول گوگل بودن و افزایش بازدید از سایتتان را دارید، همین الان از طریق راه‌های ارتباطی موجود با کارشناسان مجریان وب تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول

 

۱. گوگل سرچ کنسول چیست؟

سرچ کنسول یک ابزار با کاربردهای بسیار است که با کمک آن می‌توان از اشکالات و ایرادات وارد بر سایت اطلاع یافت که با رفع آن‌ها منجر به بهبود سئو و رتبه سایت در گوگل و افزایش بازدید از آن خواهد شد.

 

۲. کاربردهای گوگل سرچ کنسول چیست؟

از کاربردهای سرچ کنسول می‌توان به مواردی مانند ارائه گزارش‌ از چگونگی نمایش سایت در نتایج گوگل برای مخاطبان، شناسایی و معرفی مشکلات سایت، بهبود رتبه سایت، جذب ترافیک، گزارش جریمه‌ها و اخطاریه‌هایی که سایت‌ها از گوگل دریافت می‌کنند، ارزیابی و تحلیل نتایج جستجوهای نمایش‌داده شده برای کاربران، اطلاع یافتن از گزارش‌های موتور جستجوی گوگل و تصدیق و تایید نمایش و ارائه درست صفحات و مطالب سایت در نتایج گوگل اشاره کرد.

 

۳. سرچ کنسول برای چه کسانی مناسب است؟

ابزار سرچ کنسول برای مدیران سایت‌ها، سئوکاران، برنامه‌نویس‌ها و توسعه‌دهندگان وب و صاحبان کسب‌وکارها می‌تواند مناسب و کاربردی باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *