تفاوت مشاور تبلیغاتی و بازاریاب استخدامی

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

مشاور تبلیغاتی یک کسب و کار به افراد کمک میکند که بتوانند عملکرد بهتر و نتایج بهتری از امور کاری و یا بازاریابی در هر زمینه ای را داشته باشند. مشاوران با به کارگرفتن نگاه کارشناسانه و با تجربیاتی که دارند سعی بر این دارند که برند موفق و روبه رش را ایجاد، تحلیل و مدیریت کنند.

همانطور که از نام مشاور تبلیغاتی پیداست، وظیفه این افراد با تعامل داشتن میان مدیر کسب و کار و بخش های بازاریابی انجام میشود.

مشاورهای تبلیغاتی به یک برند به عنوان یک سرمایه و دارایی اقتصادی نگاه میکنند که تاثییراتی ماندنی در توسعه و رشد کسب و کار و یا شرکت دارد.

مشاور تبلیغاتی اصولا برنامه ها را از مشاور برند دریافت و موقعیت های مشخص شده و برنامه ها را به اهداف برند متصل کرده و آنهارا به مشتری منتقل میکنند، به طوری که مشتریان بتوانند آن را درک کرده و مشاهده کنند.

وظایف مشاور تبلیغاتی

 • کمک در آماده سازی کمپین های تبلیغاتی، عناصر مورد نیاز بازاریابی و عناصر ترویج بازار
 • ایجاد استراتژی های تبلیغاتی برای رسیدن به اهداف مرتبط با کسب و کار.
 • پشتیبانی در برنامه ریزی رسانه ها و مدیریت حمایت مالی برای کمپین تبلیغاتی.
 • بررسی و تایید توزیع تبلیغاتی برای بهبود تصویر برند.
 • مطمئن شدن از اینکه تبلیغات تمام دستورالعمل ها و قوانین کتابچه ی برند را دنبال می کند.
 • بررسی، مدیریت و تایید آگهی ها به صورت موردی.
 • و در نهایت، مشاوره تبلیغاتی وظیفه تسهیل فرآیند سنجش اثر بخشی تبلیغات را از طریق گروه های تحقیقات بازار فراهم می کند.

در ادامه قصد داریم به ویژگی های یک مشاور تبلیغاتی بپردازیم؛

یک مشاور تبلیغاتی موفق باید چند ویژگی را در خود داشته باشد، به عنوان مثال خلاق و پر انرژی باشد، نگرش رقابتی داشته باشد، باانگیزه و عزت نفس باشد، بتواند به خوبی با اضطراب مقابله کند و همچنین به این کار علاقه فراوان داشته باشد.

علاوه بر این موارد گفته شده، یک مشاور تبلیغاتی باید مهارت ها و تخصص هایی نیز داشته باشد، به طور مثال؛ در تبلیغات انواع خاصی از محصولات متخصص باشد، توانایی تحلیل و ارزیابی نیازهای تبلیغات در زمان حال و همچنین پیشبینی نیازهای آینده را با توجه به تحلیل های انجام شده داشته باشد، بتواند کمپین های تبلیغاتی راه اندازی کند، بتواند بودجه و زمان را مدیریت کند و با زمان و بودجه محدود نیز کار کند. مهارت فن بیان داشته باشد و همچنین بتواند کارهای گروهی را انجام و مدیریت کند و با افراد جدید نیز سازگار باشد.

مهارت های لازم برای دریافت مشاوره ی تبلیغات را میتوان به شرح زیر بیان کرد؛

 • داشتن ایده ی خوب در مورد نوع شرکت هایی که در بازار هستند و عرضه کردن این ایده ها.
 • توانایی ایجاد یک طرح بازاریابی موثر برای رسیدن به مشتریان بالقوه.
 • توانایی ارزیابی نیاز های تبلیغات مشتریان.
 • توانایی ارائه ی خدمات با قیمت مناسب.
 • توانایی متقاعد کردن مشتریان بالقوه برای استخدام شما با نشان دادن اینکه چگونه می توانید نیاز های آنها را برآورده کنید و درآمد آنها را افزایش دهید.

تفاوت مشاور تبلیغاتی و بازاریاب استخدامی

مهم‌ترین تفاوت بین یک بازاریاب استخدام‌ شده در یک شرکت و یک مشاور تبلیغاتی تنوع نوع فعالیت این دو فرد است.

یک مشاور در چندین و چند شرکت مختلف به‌طور هم ‌زمان فعالیت دارد که این شرکت‌ها می‌توانند شامل شرکت های عرضه‌ کننده انواع طلا و جواهر لوکس تا شرکت های ارائه‌کننده نرم افزارهای پیشرفته باشند. ممکن است یک فرد که در یک آژانس تبلیغاتی و بازاریابی مشغول به فعالیت است هم‌چنین تنوع شغلی و کاری را هم داشته باشد. اما به‌طور مستقیم کار کردن با هر یک از این شرکت ها موجب به دست آوردن تصویری کامل‌تر و دقیق‌تر از کل بازار آن کسب‌وکارها می‌شود.

یک مشاور بازاریابی یک فرد کاملا حرفه ‌ای و بامهارت است که قدرت درک و تحلیل عوامل انگیزشی مصرف کنندگان و چگونگی استفاده از استراتژی ها برای رشد هر کسب‌وکاری را دارا می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *