آشنایی ابتدایی با بهینه سازی موتور جوستجو یا سئو (search engine optimization or SEO)

مضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

آشنایی بیشتر با موتورهای جوستجو؛

در مقاله قبلی با موضوع آشنایی ابتدایی با بهینه سازی موتور جوستجو یا سئو (search engine optimization or SEO)، به معرفی کلی درباره سئو و توضیحات اجمالی درباره کاربرها و وظایفی که بر عهده دارد صحبت کردیم.

در این مطلب، به بررسی عمیق تر و آشنایی بیشتر با موتورهای جوستجو خواهیم پرداخت. همچنین اطلاعات بیشتری راجع به روند بهینه سازی موتور جستجو در اختیار شما قرار می‌دهیم.

با ما همراه باشید.

تعریف نتایج جستجوی طبیعی در سئو

برای شروع، نیم نگاهی به مباحث قبلی می‌اندازیم و قصد داریم که تعریف نتایج جوستجوی «طبیعی» در سئو را به شما ارائه دهیم.

همانطور که در مطلب قبلی به آن اشاره شد، نتیج جستجوی طبیعی، آن‌هایی هستند که از طریق یک سئو موفق و موثر به سایت منتقل می‌شوند و برای آن‌ها هزینه جداگانه ای صرف نشده است (مثل پرداخت هزینه برای تبلیغات در پلتفرم های مختلف.)

نکته دیگر آن است که این نتایج جستجو، آن‌هایی هستند که کاربران واقغا به دنبال آن‌ها هستند.

معمولا بازدید گنندگان برای رفع نیازشان و پیدا کردن جواب هایشان عبارات مشخصی را در مرورگرها جستجو می‌کنند و نزدیک ترین و مرتبط ترین پاسخ ها توسط موتورهای جوستجو به آن‌ها ارائه می‌شود.

این امر باعث می‌شود که وبسایت شما کاربرانی را دریافت و جذب کند که واقعا به محتوا و یا محصولاتی که وبسایت شما ارائه می‌دهد نیاز داشته باشند.

این موضوع در مباحث و عبارت های تخصصی تر، پر رنگ تر است. برای مثال اگر شما به دنبال یک رنگ صنعتی خاص باشید و اسم آن رنگ را در مرورگرتان جوستجو کنید، ممکن است نتایجی که برای شما ظاهر می‌شود، هیچ ارتباطی با آن رنگ صنعتی خاص نداشته باشد. یعنی عباراتی مثل «رنگ خوردو» و یا «رنگ های شیمیایی» برای شما نمایان شود.

این نوع از نتایج، نتایج طبیعی نیستند.

تشخیص نتایج جستجوی طبیعی

در گذشته، تشخیص نتایج جستجوی طبیعی ساده تر و امکان پذیر تر بود. چون در بالای صفحات نتایج جستجو (search engine results pages or SERPs)، باکس تبلیغات دیده می‌شد. زیر این باکس تبلیغ نیز، تعدادی لینک آبی رنگ مختلف که مربوط به سایت های متفاوت بودند قرار داشت.

امروزه مرورگرها پیشرفته تر شدند و برای فراهم کردن هرچه سریع تر و آسان تر اطلاعاتی که کاربرانشان نیاز دارند، خود را تطبیق داده اند. این موضوع یعنی هم تبلیغات بیشتر و متنوع تر و هم انواع مختلف و بیشتری از نتایج جستجوی طبیعی.

به عنوان مثال اگر شما عبارت «نقشه ایران» را در مرورگر خود جستجو کنید، یک باکس که نمایان گر تعدادی عکس از نقشه های ایران است، برای شما ظاهر می‌شود که کاربران از آن طریق به سایت شما می‌توانند دسترسی داشته باشند.

یا اگر عبارت «لپتاپ ایسوس» را جستجو کنید، احتمالا با باکسی که قیمت های لپتاپ های مختلف این برند را به شما ارائه می‌دهد مواجه خواهید شد. به جای اینکه لینک یک وبسایتی که لیست قیمت ها را در بر دارد به شما ارائه شود.

تبلیغات در موتور های جستجو

نکته ای که باید حتما به آن توجه داشته باشید این است که موتور های جستجو از طریق تبلیغات درآمد دارند. هدف آن‌ها این است که کاربران را با ارائه کردن بهترین پاسخ ها در کمترین زمان ممکن، در SERP ها نگه دارند. همچنین با فراهم کردن بستر مناسب، آن‌ها را به بازگشت دوباره به موتور جوستجویشان ترغیب کنند. این یعنی اینکه فرصت دیده شدن تبلیغات در آن‌ها بیشتر خواهد بود و کمپانی‌های مختلف برای تبلیغ محصولاتشان مثل تبلیغات گوگل به موتور جوستجوی آن‌ها مراجعه خواهند کرد.

برای درک بهتر از ایجاد بستر مناسب، می‌توان به مثال هایی در موتور جوستجوی گوگل اشاره کرد. از جمله باکس های اسنیپت (snippet) که در بالا به آن اشاره شد. همچنین باکس هایی که در آن‌ها سوالات مشابه متداولی که کاربران دیگر آن را جستجو کرده اند (people also ask) نیز از نمونه های بارز این نوع بسترهای تعبیه شده توسط موتورهای جستجو میباشد.

این باکس ها را می‌توان با استفاده از روش های سئو، تا حدی تحت کنترل قرار داد. اما بعضی از باکس‌هایی که بیشتر مربوط به وبسایت های خصوصی هستند (ویکی پدیا، آی اِم دی بی و…)، توسط سئو، بهینه سازی نمی‌شوند.

روش های سئوی black hat SEO و white hat SEO

روش سئو white hat SEO، به شیوه های اجرایی بهینه سازی موتور جستجو اشاره دارد که در آن‌ها، پایبندی به قوانین موتور جوستجو، از اصول اصلی می‌باشد. در این روش، استراتژی ها و اقدامات انجام شده برای سئو، روی بها دادن به مردم و کاربران تمرکز دارند.

از طرفی، روش سئو black hat SEO، به سیاست گذاری ها و تکنیک هایی اشاره دارد که در آن‌ها، بیشتر کلک زدن به موتور جوستجو، یا ایجاد هرزنامه ها (spam) مورد توجه واقع می‌شوند.

ممکن است این روش کارایی داشته باشد، اما علاوه بر ملزومات اخلاقی و احتمال حذف شدن لینک سایت از SERP که در این بین باید در نظر گرفته شوند، امکان جریمه شدن و پیش آمدن جریان های حقوقی و قضایی نیز در میان است.

این امر می‌تواند ضربه بسیار عظیمی به کسب و کار شما وارد کند. بسیاری از کسب و کارهای بزرگ به دلیل گرفتار شدن در تور چنین درگیری های قضایی، ورشکسته شدند.

این موضوع، یکی دیگر از دلایلی است که باید در انتخاب گروه طراحی وبسایت مد نظرتان، نهایت دقت را به کار ببرید.

اطمینان از در امان بود وبسایت از خطرات قضایی و حقوقی پیش رو و ارائه سئو حرفه‌ای

بسته به پهنای باند و پیچیدگی وبسایت، همچنین اشتیاق و کنجکاوی یادگیری، افراد می‌توانند خودشان یک سئو مقدماتی و ابتدایی را روی سایتشان پیاده کنند. یا اینکه از کمک یک متخصص در این باره استفاده کنند که کاری بسیار معقولانه است.

اگر به دنبال مشاوره گرفتن از متخصصان هستید و یا می‌خواهید کار بهینه سازی موتور جوستجو سایت خود را بر عهده یک فرد یا شرکت ارائه دهنده خدمات سئو و طراحی وبسایت، قرار دهید. باید نهایت دقت را به کار بگیرید تا کاری با کیفیت و مناسب را تحویل بگیرید.

این امر می‌تواند زمان بسیار زیادی را برای تمرکز کردن روی مسائل مهم تر و اساسی تر برای گسترش کسب و کارتان بخرد. از طرفی یک سئو بد و نا مناسب و غیر استاندارد، می‌تواند آسیب شدیدی به کسب و کار شما وارد کند.

تيم طراحي وبسايت مجريان وب، فعاليت خود را از سال 1380 و به صورت تخصصي آغاز نمود و در بخش وبسايت و خدمات وب سايت، توانسته 98 درصد رضايت مشتريان خود را كسب نمايد.

رعايت سه عامل “تعهد، كيفيت، خدمات پيشتيباني” توانسته ما را به سطحي برساند كه جزو معدود شركت‌هاي قديمي پابرجاي اين حوزه باشيم.