لوگو طراحی سایت
Search
Close this search box.

تبلیغات اینترنتی

تبلیغات اینترنتی

تبلیغات اینترنتی چیست؟ تبلیغات اینترنتی چه مزایایی نسبت به تبلیغات سنتی دارند؟ تبلیغات اینترنتی از چه زمان آغاز شده است؟ تبلیغات اینترنتی چند نوع دارند؟ بهترین نوع تبلیغات اینترنتی کدام است؟ کدام یک از تبلیغات اینترنتی در ایران کاربردی‌تر هستند؟ انجام تبلیغات اینترنتی چقدر هزینه دارد؟ تبلیغات اینترنتی در دنیای امروز که اینترنت ابزار مهم و کاربردی در همه زمینه‌ها است، روشی موثر برای معرفی محصول به مشتریان است. با استفاده از استفاده از تبلیغات اینترنتی شانس دیده شدن برند یا کسب و کار بیشتر است اما استفاده از این تبلیغات شرایطی دارد و اولین شرط آن آشنایی صفر تا صد با تبلیغات اینترنتی است. در این مطلب از مجریان وب قصد صحبت در مورد این شیوه تبلیغات و معرفی کامل آن را داریم، با ما همراه باشید.

تبلیغات اینترنتی چیست؟

امروزه بیشتر فعالیت‌ها به بستر اینترنت وارد شده‌اند. اکثر کسب و کارهای امروزی از نوع اینترنتی هستند یا شعبه‌ای در اینترنت دارند، سایت‌ های خبررسانی، آموزش و بسیاری فعالیت‌های دیگر همگی در بستر اینترنت و با استفاده از ابزارهای اینترنتی انجام می‌شوند. تبلیغات هم یکی از فعالیت‌هایی است که این روزها در اینترنت انجام می‌شود و بازخورد مناسبی هم دریافت کرده است. تبلیغات اینترنتی حتی از تبلیغات سنتی هم موثر‌تر هستند، زیرا مخاطبان بیشتری امکان مشاهده آن‌ها را دارند اما برای استفاده از این تبلیغات ابتدا باید بدانید که تبلیغات اینترنتی چیست؟ تبلیغات اینترنتی که با نام‌های دیگری مانند تبلیغات آنلاین یا تبلیغات دیجیتالی هم شناخته می‌شود، یکی از شیوه‌های بازاریابی و تبلیغات است که به جای ابزارهای سنتی مانند تلویزیون، روزنامه یا رادیو در ابزارهای متصل به اینترنت مانند موبایل، لپ تاپ یا کامپیوتر انجام می‌شود. بستر انجام تبلیغات اینترنتی، پلتفرم‌های اینترنتی مانند وب‌سایت‌ها، نرم‌افزارهای متصل به اینترنت و ابزارهایی مانند ایمیل هستند.

 

تاریخچه تبلیغات اینترنتی

هنگامی که صحبت از تبلیغات در اینترنت می‌شود، بیشتر افراد تصور می‌کنند که این روش تبلیغات روشی جدید است اما شاید جالب باشد که بدانید طبق تاریخچه تبلیغات اینترنتی، عمر این شیوه تبلیغات چیزی حدود 30 سال است. تبلیغات در سال 1994 با یک اتفاق متحول شد و آن انتشار یک تصویر گرافیکی کوچک با جمله‌ای کنجکاو کننده یعنی “تا به حال اینجا کلیک کرده اید؟ الان کلیک کنید!” بود. این جمله و این تصویر گرافیکی آغازگر تبلیغات در اینترنت و تبلیغات بنری بود. این شیوه تبلیغات توسط شرکتی به نام AT&T انجام شد. این شرکت یک نشریه دیجیتالی فعال در زمینه طراحی وب‌سایت بود که با این تبلیغ قصد فروش بخش‌هایی از فضای وب‌سایت خود را داشت. این روش تبلیغات چنان مورد توجه قرار گرفت که یک سال بعد، یعنی در سال 1995 بیشتر شرکت‌هایی که دارای سایت اینترنتی بودند، این روش را برای افزایش درآمد خود مورد استفاده قرار دارند. شکل حرفه‌ای تر تبلیغات اینترنتی بعدها در سال 2006، توسط فیسبوک و با درج بنر و لینک‌های حمایت شده انجام شد. با ظهور گوشی‌های هوشمند و رایانه‌ها این تبلیغات انواع مختلف دیگری پیدا کردند و به شکل امروزی درآمدند.

 

مزایای تبلیغات اینترنتی نسبت به تبلیغات سنتی

تبلیغات در اینترنت همواره در مقابل تبلیغات سنتی قرار می‌گیرد و برای مقایسه بهره‌وری آن با هم مقایسه می‌شوند. در یک مقایسه کلی می‌توان گفت که مزایای تبلیغات اینترنتی نسبت به تبلیغات سنتی بسیار بیشتر است. تنوع روش‌هایی که در تبلیغات به صورت اینترنتی قابل استفاده هستند بسیار بیشتر از تبلیغات سنتی است. همچنین در تبلیغات به صورت اینترنتی نرخ تعامل با مخاطب نسبت به تبلیغات سنتی بیشتر است. برای مثال در تبلیغات سنتی مانند چاپ آگهی در روزنامه احتمال دیده شدن تبلیغ در درجه اول به میزان فروش روزنامه و بعد از آن جذابیت صفحه‌ای که تبلیغ در آن چاپ شده بستگی دارد، همچنین نحوه چاپ و ارائه تبلیغات دیگر در کنار تبلیغ شما هم در دیده شدن آگهی تاثیرگذار هستند اما در تبلیغ اینترنتی اما این امکان را دارید که ابتدا پربازدیدترین بستر را انتخاب کنید، سپس تبلیغات رقبا را بررسی کرده و در نهایت تبلیغ خود را منتشر کنید. به طور کل اما مزایای تبلیغات اینترنتی نسبت به تبلیغات سنتی را می‌توان در موارد زیر عنوان کرد.

۱. قابلیت اندازه گیری

اولین مزیت تبلیغات آنلاین نسبت به تبلیغات سنتی، قابلیت اندازه گیری این نوع تبلیغات است. تبلیغات آنلاین این امکان را دارند در هر مرحله از انجام، آن‌ها را سنجش کرد تا هر زمان نتیجه تبلیغ دلخواه نبود، تغییرات لازم را در تبلیغ خود اعمال کرد. برای سنجش و اندازه‌گیری نتایج در تبلیغات آنلاین مانند بررسی تعامل مخاطبان با تبلیغ ابزارهای مختلفی هم وجود دارند که این دیگر مزیت تبلیغ آنلاین نسبت به تبلیغ سنتی است.

۲. هزینه کمتر نسبت به تبلیغات سنتی

هزینه کمتر نسبت به تبلیغات سنتی دیگر مزیت تبلیغات به شیوه آنلاین است. انتشار تبلیغ در بیشتر رسانه‌های سنتی هزینه بالایی دارد. برای مثال به منظور انتشار یک آگهی چند دقیقه‌ای در تلویزیون باید صدها میلیون هزینه کرد یا تبلیغ در روزنامه نیز هزینه نسبتا زیادی نسبت به نرخ بازدهی آن دارد اما در مقابل، تبلیغات آنلاین حتی به صورت رایگان هم قابل انجام هستند. در صورتی که در زمینه تبلیغات آنلاین تجربه و مهارت کسب کرده و ابزارهای لازم آن را تهیه کنید، دیگر نیازی به صرف هزینه برای تبلیغات نخواهید داشت و امکان انجام این کار به صورت شخصی را نیز دارید.

۳. انعطاف پذیری و تنوع روش‌های تبلیغات

یکی دیگر از مزایای تبلیغات دیجیتال، انعطاف پذیری و تنوع روش‌های تبلیغات در این شیوه است. در تبلیغات سنتی روش‌های محدودی در اختیار دارید و در صورتی که این روش‌ها پاسخگو نباشد باید مدت زمان زیادی را برای مشاهده بازدهی و پاسخ بازار صبر کنید اما در تبلیغات آنلاین این امکان وجود دارد که به محض مشاهده عدم نتیجه گیری تبلیغ، استراتژی و روش انجام را تغییر داد.

۴. امکان هدف‌گیری مخاطبان

امکان هدف‌گیری مخاطبان آخرین مزیت تبلیغات آنلاین نسبت به تبلیغات سنتی است. در تبلیغات آنلاین می‌توانید ابتدا بسترهایی که مخاطبان در آن‌ها وجود دارند را بر اساس سن، جنسیت، تحصیلات و موارد مشابه دسته بندی کرد و سپس تبلیغ را در بستری انجام داد که مخاطبانی متناسب با کسب و کار شما دارد.

 

انواع تبلیغات اینترنتی

در مزایای تبلیغات آنلاین گفتیم که تنوع روش‌های انجام این شیوه تبلیغاتی مهم‌ترین برتری آن، نسبت به تبلیغات سنتی است. برای استفاده بهتر و موثرتر از این شیوه تبلیغات ابتدا باید با انواع تبلیغات اینترنتی آشنا باشید. رایج‌ترین انواع تبلیغات در فضای اینترنت به شرح زیر هستند.

۱. تبلیغات در موتورهای جستجوگر

تبلیغات در موتورهای جستجوگر مانند گوگل، اولین نوع از تبلیغات آنلاین یا اینترنتی است. تبلیغ در موتورهای جستجو به واسطه پرداخت هزینه انجام می‌شود. در این روش تبلیغاتی، کسب و کار ابتدا باید در مزایده موتور جستجو شرکت کرده و جایگاهی در بخش تبلیغات آن دریافت کند. سپس با روش‌های مختلف مانند تولید محتوا مناسب، استفاده موثر از کلیدواژه‌ها و سئو سایت، مخاطبان بیشتری را جذب خود کرده تا از این طریق بعد از پایان مهلت تبلیغ هم در ابتدای لیست نتایج موتور جستجو داشته باشد.

۲. ایمیل تبلیغاتی

ایمیل تبلیغاتی یکی دیگر از انواع تبلیغات آنلاین است. در این روش کسب و کارها پیام‌های تبلیغاتی خود را به صورت بنر، بروشور، کاتالوگ، خبرنامه و حتی تصاویر به ایمیل مشتریان خود ارسال می‌کنند. ایمیل باید حاوی یک عنوان جذاب باشد تا مخاطب بعد از دریافت آن برای باز کردن و مشاهده تبلیغ ترغیب شود. البته در این روش باید دقت کرد که ایمیل صرفا برای مخاطبان کسب و کار ارسال شود، در غیر این صورت جذابیتی برای کاربر نخواهد داشت و حتی احتمال اسپم کردن ایمیل شما نیز وجود دارد.

۳. تبلیغات همسان

از دیگر انواع تبلیغات اینترنتی می‌توان به تبلیغات همسان اشاره کرد. در تبلیغات همسان محتوای تبلیغاتی مشابه با محتواهای بستری که تبلیغ در آن انجام و اجرا شده تولید می‌شود. برای مثال اگر محتوای تبلیغاتی یک محتوای متنی مانند مقاله برای انتشار در سایت است، نگارش، لحن و استفاده از کلمات آن باید شبیه به محتواهای متنی سایتی که تبلیغ را انجام می‌دهد، باشد.

۴. تبلیغات موبایلی

تبلیغات موبایلی یکی از رایج‌ترین شیوه‌های تبلیغات آنلاین امروزی هستند. با توجه به در دسترس بودن گوشی‌های هوشمند در دنیای امروز، این روش تبلیغاتی یکی از موثرترین و کارآمدترین روش های تبلیغاتی است. تبلیغات موبایلی زمانی انجام می‌شود که موبایل شما به اینترنت متصل باشد، در این شرایط هر کدام از نرم‌افزارها، سایت‌ها و شبکه‌هایی که در آن عضویت دارید ممکن است منتشر کننده تبلیغ در موبایل شما باشند.

۵. تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

تبلیغات آنلاین امروزه یک روش جذاب و موثر دیگر هم دارد و آن تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی است. در این روش شبکه‌های اجتماعی مورد استفاده مانند اینستاگرام، تلگرام، فیسبوک، یوتیوب و دیگر شبکه‌ها بستر تبلیغ و انتشار آن هستند. تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی برای بیشتر ما آشنا است و انواع مختلف آن را بارها و بارها مشاهده کرده‌ایم. رایج‌ترین نوع تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات استوری اینستاگرام است که توسط اینفلوئنسرها انجام می‌شود.

۶. تبلیغات ریتارگتینگ

تبلیغات ریتارگتینگ دیگر نوع تبلیغات آنلاین و روشی پربازده است. طبیعتا همه بازدیدکنندگان یک سایت تبدیل به مشتریان آن سایت نمی‌شوند، در این شرایط باید کاربر مجددا به سایت مراجعه کند تا احتمال خرید او افزایش پیدا کند. برای این کار باید به گونه‌ای مخاطب را ترغیب به بازگشت کرد و این کاری است که تبلیغات ریتارگتینگ انجام می‌دهد. در این شیوه تبلیغات، کوکی‌های سایت کاربر را دنبال می‌کنند و زمانی که وارد یک سایت شد، بنر تبلیغ شما برای او نمایش می‌دهند تا با مشاهده آن برای بازگشت به سایت و احتمالا خرید ترغیب شود. البته این شیوه به شکل‌های دیگری مانند استفاده از ایمیل هم انجام می‌شود. در روش ریتارگتینگ با استفاده از ایمیل ابتدا باید پست الکترونیک کاربر خود را داشته باشید و سپس با ارسال یک خبرنامه یا بنر تبلیغاتی او را برای بازدید مجدد از سایت ترغیب کنید.

 

بهترین نوع تبلیغ اینترنتی

یکی از موضوعاتی که همواره در مورد تبلیغات اینترنتی مطرح است، بهترین نوع تبلیغ اینترنتی در میان انواع مختلفی است که کمی قبل معرفی شدند، جالب است بدانید که این سوال پاسخ مشخصی ندارد. برای هر کسب و کار با هر شرایط و بودجه‌ای نوع خاصی از تبلیغات اینترنتی کاربردی است. استفاده از تبلیغات اینترنتی باید بسته به استراتژی تبلیغات مجموعه، بودجه در اختیار، روش‌هایی که رقبا از آن استفاده می‌کنند و بسیاری موارد دیگر توجه کرد. به علاوه هدف مجموعه نیز تاثیر زیادی در انتخاب روش تبلیغاتی و تبدیل یک روش به بهترین نوع تبلیغ اینترنتی دارد. برای مثال اگر کسب و کاری دارید که قصد گسترش آن در موبایل و استفاده از یک اپلیکیشن موبایلی برای مدیریت آن را دارید، تبلیغات موبایلی مانند تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی یا تبلیغات درون برنامه‌ای بهترین گزینه برای تبلیغات شما است.

 

نتیجه گیری 

اگر چه هنوز هم کسب و کارهای زیادی از تبلیغات سنتی برای معرفی کسب و کار خود به مخاطبان و جذب مشتری استفاده می‌کنند اما نباید تاثیر اینترنت و بسترهای مختلف آن را در پیشرفت کسب و کارها نادیده گرفت و همین مسئله عاملی شده که تبلیغات اینترنتی امروزه طرفداران زیادی داشته باشد و روز به روز به تعداد مخاطبان علاقه‌مند به این روش افزوده شود. این روزها بسیاری از کسب و کارها تبلیغات اینترنتی را به طور کامل جایگزین تبلیغات سنتی کرده‌اند و کسب و کارهای دیگر هم کم کم در حال رو آوردن به این شیوه تبلیغات هستند که علت اصلی آن مزایای بالای تبلیغات به شیوه اینترنتی است.

انجام تبلیغات اینترنتی کاری تخصصی است و نیاز به نیروی ماهر و متخصص در اجرا و استفاده از انواع روش‌های تبلیغات دارد و مجریان وب یکی از مجموعه‌هایی است که با نیروهای متخصص خود، این شیوه تبلیغات را با بهترین کیفیت ارائه می‌کند. کارشناسان ما در مجموعه مجریان وب در کنار تبلیغات مجموعه شما در بسترهای مختلف مانند گوگل، شبکه‌های اجتماعی یا تبلیغات کلیکی، آماده خدمت رسانی به مشتریان در زمینه مشاوره و راهنمایی انتخاب بهترین شیوه تبلیغ و استفاده از آن نیز هستند. ارتباط با کارشناسان مجموعه ما از طریق راه‌های تماس موجود در سایت به سادگی امکان‌پذیر است.

 

سوالات متداول

۱. تبلیغات اینترنتی به چه معناست؟

تبلیغات اینترنتی شیوه رایج و امروزی تبلیغات است که به جای استفاده از ابزارهای سنتی در بستر اینترنت انجام می‌شود.

۲. تبلیغات اینترنتی چند نوع دارد؟

تنوع تبلیغات اینترنتی حتی نسبت به تبلیغات سنتی هم بیشتر است و از انواع آن می‌توان به تبلیغات بنری، تبلیغات در ایمیل، تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات در موتورهای جستجو و بسیاری انواع دیگر اشاره کرد.

۳. مزایای تبلیغات اینترنتی نسبت به تبلیغات سنتی چیست؟

قابلیت اندازه‌گیری، هزینه‌های کمتر نسبت به تبلیغات سنتی، انعطاف پذیری و تنوع بالای روش‌های انجام و امکان هدف‌گیری مخاطبان برای انتخاب بهترین روش تبلیغ از مهم‌ترین مزایای تبلیغات اینترنتی نسبت به تبلیغات سنتی هستند.

۴. در انتخاب بهترین نوع تبلیغات باید به چه عواملی توجه کرد؟

هدف مجموعه، بودجه مورد نظر برای تبلیغ کسب و کار و نحوه انجام کسب و کار در بستر اینترنت از جمله عواملی هستند که به انتخاب بهترین نوع تبلیغات در اینترنت کمک می‌کنند.

تبلیغات همسان (NATIVE)

در وبلاگ خود در مورد موضوعات مربوط به حوزه فعالیت‌تان صحبت کنید، اما تنها به محتوای تبلیغی جهت تشویق به خرید و سفارش بسنده نکنید، بلکه موارد مفید و جالب برای کاربران را هم در وبلاگ خود منتشر کنید. با استفاده از سئو، ایمیل مارکتینگ و پرورش لید (Lead nurturing) شما می‌توانید محتوای مناسب را در هر یک از مراحل قیف فروش به مشتریان بالقوه ارائه دهید.

SEM (بازاریابی موتور جستجو)

هزینه بازاریابی موتورهای جستجو معمولا به صورت CPC (هزینه به ازای کلیک) محاسبه می‌شود. گوگل ادز از محبوب‌ترین ابزارهای تبلیغاتی در حوزه بازاریابی موتورهای جستجو است. رقابت بالایی در تبلیغات گوگل وجود دارد و به همین دلیل هزینه کلیک در تبلیغات گوگل برای برخی سایت‌ها بسیار بالا است.

تبلیغات بنری (تبلیغات نمایشی)

یکی از رایج‌ترین روش های تبلیغات اینترنتی، تبلیغات بنری است. سیستم های بازاریابی زیادی هستند که در این زمینه فعالیت می‌کنند و با عضویت در این سایت‌ها و ثبت بنر و آدرس سایت‌تان می‌توانید شروع به تبلیغات بنری در سایت‌های همکار این سایت‌ها نمایید. هزینه تبلیغات بنری معمولا به صورت کلیکی (CPC) یا به ازای هر هزار نمایش (CPM) محاسبه می‌شود.

تبلیغات ریمارکتینگ

احتمال تبدیل به مشتری کاربرانی که قبلا از سایت شما بازدید کرده‌اند و شاید حتی چند مرحله از قیف فروش را طی کرده‌اند، آسان‌تر از کاربرانی است که هیچ اطلاع قبلی درباره سایت شما ندارند. ریمارکتینگ متد تبلیغاتی است که در آن تبلیغات شما برای افرادی نمایش داده می‌شود که قبلا از سایت شما بازدید کرده‌اند.

ایمیل مارکتینگ

سابقه این نوع بازاریابی اینترنتی به زمان ایجاد سرویس ایمیل بازمی‌گردد، اما در حال حاضر سیستم‌های اختصاصی بازاریابی آنلاین پیشرفت و تغییرات زیادی داشته‌اند. کمپین‌های تبلیغات ایمیلی با کمک ابزارهای ایمیل مارکتینگ خودکارسازی شده‌اند، امروزه با کمک یک سیستم جامع ایمیل مارکتینگ می‌توانید به اهداف تجاری بسیار سودآور خود دست یابید.

تبلیغات ویدیویی

محتوای ویدئو یک منبع فوق‌العاده سرگرم کننده برای کاربران است. استفاده از ویدیو به عنوان یک استراتژی تبلیغاتی، ایده ای فوق‌العاده است. یوتیوب بزرگترین پایگاه ویدیویی جهان است که امکان نمایش تبلیغات ویدیویی در ابتدای ویدیوها را به شما می‌دهد.