محتوای مفید باید در هسته بازاریابی شما باشد

تولید محتوا، دارای مفهومی به وسعت اقیانوس است که این امروزه توجه بسیاری را به خود جلب کرده و در نحوه تعامل و جذب مخاطبین در تمامی کسب و کارها حرف اول و آخر را می زند. تمام پروسه تولید محتوا حول یک مولفه مهم تحت عنوان محتوا می چرخد. محتوایی که نقش یک پادشاه را ایفا میکند و تمام تلاشش به رضایت کاربر و مخاطبین وابسته است. از طرف دیگر، صاحبان کسب و کارهای آنلاین به منظور حفظ جایگاه و رشد کسب و کار خود راهی جز تولید محتوا مداوم، منظم، با کیفیت و مبتنی بر سئو ندارد. در این مقاله از مجریان وب قصد داریم شما را تولید محتوا، نکات مهم سئو، هزینه تولید محتوا و سایر موارد آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

تولید محتوا چیست؟

به منظور اینکه متوجه شوید تولید محتوا چیست، در ابتدا باید با مفهوم محتوا آشنایی پیدا کنید. به طور ساده و مختصر، به هر نوع اطلاعات و تجربه ای که به مخاطب منتقل می شود، محتوا می گویند. در اصل، محتوا ها به عنوان واسطه ای هستند که در فرم و اشکال مختلف مانند تصاویر، مقالات و ویدئو و سایر موارد پیامی را به مخاطبان منتقل می کنند. حال نوبت به تعریف تولید محتوا می رسد. تولید محتوا در اصل پروسه انتقال پیام به مخاطب است که از طرق مختلفی صورت می گیرد (ویدئو، تصاویر، متن) و به ارتباط یک برند یا کسب و کار با مخاطبین هدف منجر خواهد شد.

بازاریابی بدون محتوای عالی امکان پذیر نیست

سئو تولید محتوا چیست و چه اثری بر تولید محتوا دارد؟

امروزه تعریف های متعددی مرتبط با سئو وجود دارد اما جواب دادن به سوال سئو تولید محتوا چیست بسیار راحت تر از آن چیزی است که با آن مواجه می شویم. تولید محتوا سئو شده به این معنی است که نویسنده بتواند جذابیت کافی را در متن خود به وجود آورد، اطلاعات جامع و دقیقی را در اختیار کاربر ارائه دهد، محتوا را از جایی کپی نکند، کلمات کلیدی و مورد توجه مخاطب را در نظر داشته باشد و تمام هدفش این باشد محتوایی ارائه دهد که موتورهای جستجو آن را مفید و ارزشمند تلقی کنند. این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده بیش از اندازه از کلمات کلیدی نه تنها به بهبود رتبه شما کمک نمی کند، بلکه سبب می شود موتورهای جستجو محتوا شما را بی کیفیت بداند و این مسئله به ضرر شما تمام می شود.

افزایش فروش

تهیه استراتژی کلی محتوا

منظور از تهیه استراتژی کلی محتوا این است که در صورتی که شما از همان ابتدا با تاکتیک و هدفمند در جهت تولید محتوا خوب قدم بردارید، می توانید از آن نتیجه عالی بگیرید. استراتژی به معنی برخورداری از هدف برای انجام یک کار مشخص است. هنگامی که هدف مشخص باشد و راه رسیدن به هدف را هم در نظر داشته باشید، می توانید سریع و راحت تر به هدف خود دست یابید.

از دیگر مراحل تولید محتوا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. انتخاب صحیح کلمات کلیدی
 2. به وجود آوردن یک تقویم تولید محتوا
 3. ارزیابی و تحقیق
 4. نوشتن عنوانی جذاب و مخاطب پسند
 5. نوشتن اصل محتوا
 6. به کارگیری از جملات جذاب در پایان محتوا
مشتریان بهتر که وفاداری بیشتری دارند

اصول و نکات مهم تولید محتوا مبتنی بر سئو:

رعایت اصول و نکات مهم تولید محتوا مبتنی بر سئو به بهبود رتبه شما کمک می کند. یکی از قوی ترین نشانه های رتبه بندی گوگل، محتوا است. با این حال اکثر بازاریابان در تولید محتوا مناسب با مشکل مواجه هستند. برای به دست آوردن رتبه ای مطلوب در صفحه نتایج موتور جستجو، به محتوا باکیفیت و عالی نیاز دارید. هر محتوایی که منتشر می کنید باید هدفدار باشد، چرا که رعایت کردن این مورد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای اینکه محتوا شما رتبه بهتری کسب کند علاوه بر تولید محتوا هدفمند، بایستی اصول و نکات مهم سئو را هم رعایت کنید تا به نتیجه مطلوب دست یابید. اصول سئو در تولید صفحه ای بهینه شده، فهرستی دارد که به شرح زیر می باشد:

 • کلید واژه هدفمند

تحقیق درباره کلید واژه هدفمند بایستی همیشه نقطه شروع نوشتن باشد. تولید محتوا بایستی بر اساس کلید واژه هایی که پیدا می کنید، انجام شود. برای تحقیق کلید واژه می توانید از ابزاری نظیر برنامه ریز کلید واژه گوگل یا جستجوگر کلید واژه ماز به منظور مشخص کردن کلید واژه هایی که کاربران متناسب با موضوع انتخابی شما جستجو می کنند، به کارگیری نمایید و آن ها را به عنوان اساس کار مورد استفاده قرار دهید. توجه داشته باشید در صورتی که از ابتدا تولید محتوا خود را بر طبق کلید واژه های هدفمند شروع نکنید، برای اینکه بتوانید از رقبای خود جلو بزنید لازم است که تلاش بسیار زیادی کنید.

 

 • URL های محبوب موتورهای جستجو

در ارتباط با URL های محبوب موتورهای جستجو باید بگوییم که خیلی قبل تر از سال 2088، کارشناس سئو گوگل تاکید کرد که در آدرس URL، وجود 3 تا 5 کلمه مطلوب و مناسب است. URL هایی که طولانی تر هستند، بر طبق الگوریتم گوگل به طور معمول اعتبار زیادی به محتوا اضافه نمی شود. متوجه شدن این نکته بسیار مهم است که ساختار URL سازگار با موتورهای جستجو به همان اندازه که برای موتورهای جستجو سودبخش است، بایستی برای کاربران نیز مفید و سودمند خواهد بود.

 • بهینه سازی Title Tag (برچسب عنوان)

برچسب عنوان یکی از مهم ترین عناصر اصول سئو محسوب می شود که می توان به آسانی آن را بهینه سازی کرد. در زمان نوشتن برچسب عنوان بهینه شده، بهترین چیزی که برای آن می توانید مورد استفاده قرار دهید، کلید واژه هدف است. برچسب عنوان در صفحه نتایج به شکل قابل کلیک برای یک نتیجه مشخص ارائه داده می شود و برای سئو و به اشتراک گذاری اجتماعی حائز اهمیت است. منظور از برچسب عنوان یک صفحه وب، توصیف دقیق و خلاصه از محتوا یک صفحه است.

 • بهینه سازی توضیحات متا

بهینه سازی توضیحات متا شامل بخشی از محتوا شماست که در صفحه نتایج موتورهای جستجو مشاهده می شود. البته توجه داشته باشید که نوشتن توضیحات متا به عهده شما است، در غیر این صورت گوگل به صورت خودکار بخشی از محتوا شما را به عنوان توضیحات متا نشان خواهد داد. در صورتی که توضیحات متا را با کیفیت بنویسید، تفاوت چشمگیری میان تعداد کلیک ها به وجود خواهید آورد. بدون شک تعداد کلیک در کنار مدت زمانی که کاربر بر روی محتوا شما صرف میکند، عامل مهمی در افزایش رتبه محسوب می شود.

 

نکته به منظور نوشتن توضیحات متا:

بایستی کلید واژه مورد نظرتان را در قسمت متا وارد کنید و در این متن کوتاه باید به اطلاعات مهمی اشاره کنید که کاربر به خواندن آن مشتاق شود.

 • کلیدواژه هدف در پاراگراف اول:

استفاده از کلید واژه هدف در پاراگراف اول بسیار حائز اهمیت است. توجه داشته باشید که محتوا را از کلمات کلیدی هدف اشباع نکنید، چرا که امروزه شیوه مطلوبی به نظر نمی رسد. به شما پیشنهاد می کنیم که کلید واژه اصلی را در اولین پاراگراف محتوا در 100 کلمه اول مورد استفاده قرار دهید.

از دیگر اصول و نکات مهم تولید محتوا مبتنی بر سئو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بهینه سازی عنوان اصلی (H1)

 2. بروزرسانی با مورد استفاده قرار دادن تاریخ نشان

 3. بهینه سازی عنوان میانی (H2)

 4. به کارگیری از تصاویر و ویدئو در محتوا

 5. لینک های خارجی

 6. لینک های داخلی

 7. سرعت صفحه

 8. متناسب بودن طول محتوا نوشته شده

مراحل تولید محتوا

تولید محتوا و مراحل آن یکی از شیوه های بازاریابی درونگرا است و شما می توانید به وسیله تولید محتوا مفید و باکیفیت، توجه مخاطبین بالقوه خود را به به سایت جلب کرده و از این طریق رضایت آن ها را به دست می آورید. برای اینکه شما بتوانید در تولید محتوا به آنچه که در ذهن دست دارید بایستی بر اساس مراحلی که برای آن در نظر گرفته شده است عمل نمایید، که این مراحل به شرح زیر می باشد:

 

 • مشخص کردن هدف محتوا

در صورتی که می خواهید بازاریابی محتوا را به صورت حرفه ای ادامه دهید، باید بدانید که بدون مشخص کردن هدف محتوا نمی توانید به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید. شما در گام اول باید هدف خود را بشناسید تا در موقعیت مناسبی در جهت به حقیقت پیوستن اهداف قرار بگیرید و آگاه شوید که دقیقا چه کاری باید صورت گیرد.

 • شناسایی مخاطبین محتوا

در مرحله بعدی باید به شناسایی مخاطبین محتوا خود بپردازید و بدانید محتوایی که قرار است تولید کنید برای انسان است و نه ربات ها. آنچه که قرار است در محتوا گفته شود و نوع بیان شما، به دو مورد بستگی دارد که دانستن آنها به شناخت بهتر مخاطب کمک می نماید. این دو مورد عبارتست از:

  • میزان آَشنایی با خوانندگان محتوا سایت: در صورتی که قصد دارید با افراد متخصص سایتتان در ارتباط باشید، بایستی زبانی متفاوت از آنچه که برای کاربران عادی مورد استفاده قرار می دهید، به کارگیری کنید.
  • آنچه که مخاطب مشتاق آن است: یکی از عوامل اصلی نوشتن در سایت برای جلب نظر مخاطب، شناختن دقیق آن چیزی است که مخاطب از شما درخواست دارد.

از دیگر مواردی که در مرحله شناخت مخاطب باید به آنها توجه داشته باشید، عبارتند از:

  1. شیوه دسترسی کاربران به صفحات سایت
  2. شناسایی علایق مخاطبین
  3. پیدا کردن شیوه ای برای دست یافتن به مخاطب

 

 • شناسایی سایت های رقیب

مقایسه و شناسایی سایت های رقیب به شما کمک می کند که بتوانید به دیدی مناسبی از کسب و کار خود و شرایط حاکم بر بازار دست پیدا کنید. بر طبق دلایلی که در متن پایین به شما توضیح می دهیم، تولید محتوا بایستی با ارزیابی سایت های رقیب انجام شود. در این مرحله شناسایی رقیب امری حیاتی محسوب می شود.

 

 1. آگاهی پیدا کردن از مطالب سایت رقیب: قطعا بیشتر بازدیدکنندگان سایت شما به سایت های رقیب مراجعه خواهند کرد. به این منظور که بدانید آن ها در چنین سایت هایی به مطالعه چه مطالبی می پردازند، لازم است که نسبت به ارزیابی سایت های رقیب اقدام نمایید.
 2. تشخیص نگرش موجود در بازار: هنگامی شما سایت های رقیب را مورد بررسی قرار می دهید، بهتر می توانید رویکرد موجود در بازار را متوجه شوید.

 

خدمات مجریان در زمینه تولید محتوا

شما میتوانید برای اطلاع از خدمات ما در مجریان وب در زمینه تولید محتوا با شماره 02122925602 تماس حاصل فرمایید. خوب است بدانید که مجریان وب پوشش دهنده وب سایت ها و تمام زمینه های کسب و کار می باشد و برای حوزه های از جمله معماری، عمران، چاپ، مطب زیبایی و سایر موارد به تولید محتوا می پردازد و همینطور در حوزه تولید محتوا در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام و توییتر به صورت متنی، صوتی، تصویری و ویدئویی فعال می باشند  و از جدیدترین آپدیت های برای تولید محتوا این شبکه های اجتماعی استفاده می کنند. این نکته را در نظر داشته باشید که شرکت مجریان وب تولید محتوا را با جدیدترین آپدیت های موتور جستجو گوگل و کاملا سئو شده، انجام می دهد.

 

هزینه تولید محتوا

در ارتباط با هزینه تولید محتوا باید بدانید که موارد بسیاری هستند که تعیین می کنند به عنوان صاحب یک کسب و کار چه میزان بودجه ای را باید برای بازاریابی محتوا خود صرف کنید. یک سری عوامل موثر در هزینه تولید محتوا وجود دارد که دانستن آنها سبب می شود که بهتر بتوانید سایر موارد مربوط به کسب و کار خود را در این زمینه مدیریت کنید.

 1. استراتژی بازاریابی محتوا و نوع محتوا: توجه داشته باشید که برای محتوا وب سایت نمی توان از شیوه پکیج های آماده و از پیش تعیین شده استفاده کرد، چرا که هر کسب و کار اینترنتی بایستی از استراتژی مخصوص به خود برخوردار باشد.
 2. پیمانکار تولید محتوا: شخصی است که برای شما تولید محتوا انجام می دهد و اغلب در ساختار هزینه هایتان تاثیر مستقیمی دارد.
 3. حجم و میزان محتوا: این مورد در قیمت گذاری محتوا تاثیرگذار است. به این صورت که بعضی مواقع لازم است تولید محتوا چند هزار کلمه ای انجام دهید و در بعضی مواقع شرایط به گونه ای است باید مطالبی کوتاه و سریع منتشر نمایید.

 

سوالات متداول:

1.تولید محتوا چیست؟

به پروسه انتخاب موضوع و تولید محتوا بر طبق اصول بازاریابی محتوا گفته می‌شود. تولید محتوا انواع مختلفی دارد: متنی، ویدئویی، اینفوگرافیک، پادکست و بسیاری موارد دیگر.

2.چرا می بایست تولید محتوا انجام دهیم؟

با انجام تولید محتوای مفید و باکیفیت می توانید برند خود را توسعه دهید و در نتایج جستجوی گوگل از جایگاه های مناسبی برخوردار شوید.

3.تولید محتوا برای کسب و کارها چه فوایدی دارد؟

افزایش فروش و درآمد، جلب کردن اعتماد مخاطب هدف، شناخت آسان تر برند، ارائه دادن تخصص.

 

نتیجه گیری

یکی از شیوه های مرسوم و تاثیرگذار جذب مشتری در کسب و کارهای آنلاین، تولید محتوا می باشد. در اصل در این شیوه، شما با ارائه محتوا مفید و باکیفیت نظر مخاطبین را به خود جلب کرده و همه تلاش تان این است که آن ها را با خود همراه کنید و به این وسیله مشتریان بالقوه خود را به مشتریان واقعی مبدل نمایید. در تولید محتوا با رعایت اصول و نکاتی که در این حوزه وجود دارد ضمن جذب مشتری و تبدیل آنها به مشتری ثابت، می توانید از درآمد چشمگیری برخوردار شوید. از شما عزیزان که  تا پایان مقاله صفر تا صد تولید محتوا در مجربان وب با ما همراه بودید، متشکریم.