اصول مهم در طراحی گرافیکی سایت که هر طراح سایتی باید بداند!

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

اصول طراحی گرافیکی سایت اگر به درستی رعایت شود، باعث افزایش ترافیک و زمان ماندن کاربر در وب سایت خواهد شد. در این مقاله مجریان قصد داریم تا به اصول مهم و اساسی طراحی گرافیکی وب سایت ها بپردازیم. مجریان وب ، متخصص در طراحی سایت و خدمات سئو ، را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

 

 اصول طراحی گرافیکی سایت و مراحل آن

طراحی ظاهر وب سایت بخش بسیار مهمی است. این بخش شامل فرانت – اند و محتوا می شود. یک طراح وب باید به اصول اولیه فرانت اند آشنا باشد تا بتواند طراحی مناسبی ارائه دهد. همچنین، باید قالبی را برای محتوای درون وب سایت ایجاد کند تا نظم بین تمامی محتوای تولید شده ایجاد گردد. این باعث می شود تا کاربر راحت تر با وب سایت ارتباط برقرار کند و با ورود به هر صفحه بداند که همچنان از وب سایت اصلی استفاده می کند. هم برای Front-end و هم برای محتوا باید اصول طراحی گرافیک سایت را رعایت کرد. اگر می خواهید بر مخاطب خود تاثیر بگذارید و زمان ماندن او در وب سایت را افزایش دهید، اصولی را که در ادامه بیان خواهیم کرد، رعایت کنید.

 

طراحی گرافیکی سایت از کجا شروع می شود؟

یک طراح گرافیک وب ابتدا با مشتریان ارتباط برقرار می کند. با ارائه مشاوره نیازهای آنها را درک خواهد کرد. سپس، با توسعه دهندگان وب سایت نیازهای اولیه را بررسی می کند. از آنجایی که وب سایت یک فضای پویا و واکنش گرا است، عناصر صفحه باید به گونه ای قرار گیرند که کاربر بتواند به آنها دسترسی داشته باشد. پس از مشاوره با گروه توسعه دهندگان، طراح باید تصاویر، فونت، رنگ بندی را انتخاب کند. در این مرحله یک تفاوت اصلی بین طراح وب و طراح گرافیک وجود دارد. طراح گرافیک پس از انتخاب تصاویر و رنگ ها، چیدمان عناصر را در برنامه های فتوشاپ ایجاد می کند و در روند برنامه نویسی نقشی ندارد. در حالی که طراح وب باید دانش خوبی در زمینه HTML و CSS داشته باشد و چیدمان اولیه را ترجیحا در برنامه های مشابه فیگما ایجاد کند تا فواصل و ویژگی های هر عنصر مشخص شود.

 

انتخاب پالت رنگی منسجم از اصول مهم طراحی گرافیکی سایت

پالت های رنگی و طرح های رنگی به اندازه پیامی که می خواهید با طرح خود منتقل کنید مهم هستند. با اینکه انتخاب ترکیب رنگ همیشه آسان نیست، اما یک طراح حرفه ای می تواند با تجربه خود پالتی مناسب ارائه دهد. همچنین، پالت های رنگی آماده در اینترنت وجود دارد که کمک می کند تا ترکیب رنگی بهتری برای وب سایت داشته باشید. اغلب، رنگ های اصلی وب سایت با توجه به لوگو انتخاب می شوند. این بهترین روش برای معرفی برند است تا در خاطر مخاطب باقی بمانید.

پالت رنگ در اصول طراحی گرافیکی سایت باید با توجه روانشناسی رنگ ها نیز انجام شود. طرح هایی با رنگ های قوی در مقایسه با رنگ های پاستلی ملایم، واکنش های احساسی متفاوتی را در بیننده القا می کند. در زمان طراحی باید به این توجه کنیم که قصد داریم چه احساسی را انتقال دهیم.

 

طراحی گرافیکی سایت

 

سادگی از اصول مهم طراحی

سادگی از مهم ترین اصول طراحی گرافیکی سایت است. هیچ چیز بدتر از یک طرح عظیم به هم ریخته نیست. باید از حداقل تعداد فونت استفاده کرد و همچنین فضای سفید کافی را در نظر داشت تا چشمان مخاطب به هدف اصلی جلب شود. این هدف در زمان مشاوره با کارفرما مشخص می شود. آیا وب سایتی شرکتی است و نگاه مخاطب باید به سمت خدمات جلب شود؟ یا طراحی سایت فروشگاهی است و محصولات و تخفیف ها باید در مرکز توجه قرار گیرند؟ در هر دو حالت باید سادگی رعایت شده و نباید با استفاده از فونت و رنگ های بسیار، در ذهن مخاطب آشفتگی ایجاد شود.

 

اصل سلسله مراتبی

سلسله مراتب بصری به این معنا است که برخی از عناصر نسبت به دیگری از اهمیت بیشتری برخوردارند. به عبارت ساده، سربرگ ها بزرگ ‌تر از عنوان های فرعی هستند. عناوین H1 تا H6 را به باید به گونه ای استفاده کرد که کاربر به راحتی آنها را دنبال کند. این مسئله در مورد تصاویر، گراف ها، آیکون ها و حتی رنگ ها نیز صدق می کند. وقتی از قوانین سلسله مراتب بصری استفاده می کنید، توجه را به یک نقطه کانونی در طراحی جلب خواهید کرد. این تعادل بصری باید ایجاد یک جریان بصری اطلاعات برای بیننده خواهد شد.

 

بهینه سازی خوانایی از اصول طراحی گرافیکی سایت

یک نکته عالی دیگر در اصول طراحی گرافیکی سایت، توجه به خوانایی است. اگر برای متن های اصلی رنگ سفید را انتخاب کرده باشید، رنگ پس زمینه باید تیره باشد، در غیر این صورت متن قابل خواندن نخواهد بود. این مسئله به اصل کنتراست نیز اشاره دارد. کنتراست رنگ ها باعث می شود تا بین عناصر تمایز ایجاد شود. پس، در انتخاب رنگ فونت و پس زمینه، هم خوانایی و هم میزان اهمیت را در نظر داشته باشید. برای مثال، زمانی که رنگ متن سفید است با انتخاب رنگ قرمز برای پس زمینه، اهمیت آن بخش را افزایش دهید.

 

ابعاد را در نظر بگیرید

پروژه طراحی وب سایت در ابعاد مختلفی انجام می شود. وب سایت تنها در دسکتاپ و لپ تاپ باز نمی شود و این روزها اکثر افراد از طریق تلفن همراه به وب سایت ها دسترسی دارند. پس، ابعاد تلفن همراه، تبلت و دسکتاپ باید در نظر گرفته شود. طول و عرض بر حسب پیکسل اندازه گرفته می شود و باید نسبت های تصاویر و دیگر المان ها متناسب با یکدیگر انتخاب شوند. برای محتوا نیز مسئله ابعاد ضروری است. اگر قصد داشته باشید محتوا را هم در وب سایت و هم در رسانه های اجتماعی منتشر کنید، باید تصاویر و طرح ها را با توجه به ابعاد هر دو پلتفرم ایجاد کرد.

 

بیشتر بخوانید : طراحی سایت شرکتی یعنی چه؟

 

سخن پایانی

اصول طراحی گرافیکی سایت با بررسی نیازها آغاز می شود. باید رنگ، فونت و ابعاد را در نظر داشته باشیم و از آشفتگی جلوگیری کرده و با پیروی از اصل سادگی، پیام را به طور واضح به مخاطب برسانیم. متخصص حرفه ای بر تمامی این اصول تسلط دارد و طرح شما را در کمترین زمان انجام می دهد. اگر قصد دارید طراحی وب سایت خود را به صورت حرفه ای انجام دهید با متخصصان مجریان در تماس باشید.

 

سوالات متداول

۱. چه تعداد رنگ باید برای طراحی وب سایت در نظر داشته باشیم؟

بهتر است در زمان طراحی، از رنگ های اصلی برند استفاده کنید و طراحی کلی را به 3 تا 5 رنگ محدود کنید.

۲. آیا طراح گرافیکی باید اصول فرانت اند را بداند؟

خیر، طراح گرافیکی نیاز ندارد تا اصول فرانت اند را بداند، امّا طراح وب باید با این اصول آشنا باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *