اهمیت دیجیتال مارکتینگ

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

دیجیتال مارکتینگ (digital marketing) یا بازاریابی دیجیتال در واقع به تمامی فعالیت های تبلیغاتی و خدماتی که در بستر ابزار های دیجیتالی باشد گفته می شود , امروزه باتوجه به اهمیت دیجیتال مارکتینگ و  گسترش استفاده از فضای اینترنت و شبکه های مجازی تمامی شرکت ها و یا تولید کننده ها و بازاری ها به این نتیجه رسیده اند که بهتر است در تمامی شبکه های مجازی  و بستر سایت حضور داشته باشند و با فعالیت های دیجیتالی خود رفتار مشتری ها را شناسایی کنند و در زمان مناسب تبلیغات گسترده خود را در این بستر ها شروع کنند تا در کمترین زمان ممکن بهترین نتیجه را دریافت کنند. با توجه به افزایش روز افزون کاربران به شبکه اینترنت , بهترین فضا برای معرفی محصولات و خدمات کسب و کارها , فضای دیجیتال و اینترنت می باشد , و شرکت ها و برند ها نیز مجبورند از تکنیک های موثر دیجیتال مارکتینگ استفاده کنند.البته نکته مهمی که باید عنوان شود این است که بازار یابی دیجیتال از تمام کانال های موجود در رسانه های دیجیتال برای دریافت اطلاعات به مشتریان استفاده می کند و تنها به اینترنت و فضای مجازی محدود نمی شود.

 

دیجیتال مارکتینگ

 

تفاوت بازاریابی دیجیتال با بازاریابی اینترنتی چیست؟

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ استفاده از ابزارها و روش های بازاریابی به صورت دیجیتال است و از تمام کانال های موجود در رسانه های دیجیتال برای دریافت اطلاعات به مشتریان استفاده می کند و تنها به اینترنت و فضای مجازی محدود نمی شود. با استفاده از ابزارهای دیجیتال می توان بازاریابی را به صورت نوین انجام داد. بسیاری از افراد این تصور را دارند که بازاریابی اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ به یک معنا هستند، در حالی که اینطور نیست و این دو با هم تفاوت دارند. به طور مثال، کانال های رسانه ای در دیجیتال مارکتینگ شامل وب سایت، ppc یا پرداخت به ازای هر کلیک، بازاریابی پیامکی، پادکست های صوتی، سئو (بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو ) و برنامه های تلفن همراه می باشد. برخی از کانال های دیجیتال مارکتینگ مانند اپلکیشن های موبایل می توانند بدون نیاز به اتصال همیشگی به اینترنت به کار خود ادامه دهند. این قبیل کانال ها در حیطه بازاریابی اینترنتی به شمار می روند. بازاریابی اینترنتی که زیر مجموعه ای از دیجیتال مارکتینگ است به بازاریابی با استفاده از کانال ها یا رسانه هایی گفته می شود که به صورت همیشگی به اینترنت متصل هستند. در کل می توان گفت دیجیتال مارکتینگ شامل تمام رسانه های دیجیتال می شود اما بازاریابی اینترنتی بر روی بازاریابی در بستر اینترنت فعالیت دارد. به همین دلیل می توان گفت که بازاریابی اینترنتی از روش های بازاریابی است که به عنوان زیر شاخه دیجیتال مارکتینگ قرار می گیرد. امروزه با توجه به اهمیت بالای دیجیتال مارکتینگ , تیم های متخصصی در این زمینه ها به صورت حرفه ای در این زمینه کار میکنند و کلیه خدمات وب را برای برند ها و شرکت ها و… ارائه می دهند.

 

مزایای بازاریابی دیجیتال نسبت به بازاریابی سنتی

بازاریابی دیجیتال بر خلاف شیوه های بازاریابی آفلاین، که به صورت سنتی انجام می شوند قابلیت مشاهده دقیق آمار به صورت لحظه ای را دارد. و شما می توانید به صورت لحظه ای میزان بازخورد و کارایی بازاریابی خود را، مشاهده کنید و مطمئنا چندین برابر بیشتر از بازاریابی و تبلیغات سنتی بازخورد مثبت دارد. به طوری که نمی توانند این دو باهم قابل مقایسه باشند. اگر تاکنون تجربه درج آگهی در روزنامه را داشته باشید حتما می دانید که چقدر سخت می توان تخمین زد که چه تعداد از افرار آگهی شما را دیده اند و همچنین به هیچ عنوان تضمینی وجود ندارد که آیا آن آگهی موجب افزایش فروش شما خواهد شد و یا خیر.

 

چرا باید از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ استفاده کنیم؟

همانطور که گفتیم بازاریابی دیجیتال مزایای بسیار زیادی نسبت به بازاریابی سنتی دارد که برخی از مهمترین آنها را در ادامه عنوان کرده ایم:

 

دسترسی سریع و آسان به مخاطب هدف

شناخت مخاطب و نیازهای او یکی از مهمترین مراحل بازاریابی است اما این تازه آغاز کار است شما باید پیام متناسب با خواست و نیاز مخاطب را تهیه کنید و اگر تمام این مراحل را به درستی انجام دهید وارد سخت ترین مرحله کار یعنی رساندن پیام به مخاطب (که در اینجا بازار هدف و مشتریانتان هستند) می‌شوید. دیجیتال مارکتینگ با ابزارهایی که در اختیار شما می‌گذارد کمک می‌کند ساده تر به مخاطب دسترسی پیدا کنید و پیام‎ها را به بهترین شکل ممکن در اختیارش قرار دهید.

در اختیار قراردادن ابزارهای سنجش و اندازه گیری

پس از اجرای کمپین های مختلف بازاریابی دیجیتال با کمک ابزارهای دقیق می‌توان میزان موفقیت کمپین را سنجید پیش از این اندازه گیری دقیق کار دشواری بود و بعضا نیاز به هزینه های بسیار بالایی داشت.

قیمت مناسب

در مقایسه با شیوه های سنتی، هزینه ابزارهای دیجیتال مارکتینگ بسیار پایین تر است و بازگشت سرمایه بیشتری را هم در پی دارد.

امکانات متنوع تبلیغاتی

امکانات تبلیغاتی در بازاریابی دیجیتال بسیار زیاد است , می توان از تمامی ابزار های موجود در اینترنت مانند سایت , شبکه های مجازی و… برای تبلیغات گسترده استفاده کرد , مطمئنا این گونه تبلیغات بازخورد بسیار بالایی را در کمترین زمان ممکن خواهند داشت.

قابلیت بهبود سیستم در سریع ترین زمان ممکن

بهبود و ارتقای ابزارهای دیجیتال مارکتینگ بسیار ساده است , به همین دلیل به محض تغییر استراتژی می‌توان آن را بهبود و ارتقا داد. موارد فوق تنها بخشی از مزایای دیجیتال مارکتینگ هستند. یک تصور اشتباه در مورد انواع روش های بازاریابی دیجیتال وجود دارد که این است : ارزان بودن، مهمترین مزیت آنهاست. در حالی که بازاریابی دیجیتال اگرچه این امکان را دارد که با روش های ارزان قیمت شروع شود، اما اگر بخواهیم به صورت اصولی و حساب شده به طراحی کمپین های بازاریابی دیجیتال اقدام بکنیم و برنامه ریزی استراتژیک مناسب داشته باشیم، با بودجه کم و محدود نمیتوانیم این کار را انجام دهیم. استفاده بهینه از تمام این ابزارها در دنیای دیجیتال، می تواند بستر مناسبی را جهت گسترش یک کسب و کار در اینترنت ایجاد نماید.

مطالب پیشنهادی:
چگونه فالوور واقعی اینستاگرام جذب کنم؟
بیگ دیتا چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *