API چیست؟ + کاربرد های آن

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

API چیست؟ آیا ما به طور مستقیم از آن استفاده می کنیم؟  API چه بخشی از اپلیکیشن و وب سایت هایی که روزانه از آنها استفاده می کنیم، است؟ برای پاسخ به این سوالات، ما را در این مقاله مجریان وب، متخصص در طراحی سایت، همراهی کنید. قصد داریم تا مفهوم و عملکرد API را تعریف کرده و با نمونه هایی، شیوه، کاربرد آن را بررسی کنیم.

 

API چیست؟

رابط برنامه نویسی کاربردی (Application Programming Interface) که به اختصار آن را API می خوانند، مجموعه ای از قوانین تعریف شده است که باعث می شود تا برنامه های مختلف بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند. در اصل، API یک لایه واسطه است که انتقال داده ها را بین سیستم ها پردازش می کند و به اپلیکیشن و نرم افزارهای مختلف اجازه می دهد تا داده های برنامه را از توسعه دهندگان شخص ثالث دریافت کنند. این تعریفی است که در پاسخ سوال «API چیست» می توانیم به شما ارائه دهیم. زمانی که نمونه های کاربردی را بررسی کنیم، این تعریف را بهتر درک خواهید کرد.

 

 

کاربرد API

 

API چگونه عمل می کند؟

یک راه ساده برای درک نحوه عملکرد API ها، بررسی یک مثال رایج و کاربردی مانند پردازش پرداخت شخص ثالث است. زمانی که شما وارد یک وب سایت می شوید تا محصول یا خدمتی را خریداری کنید، در زمان پرداخت از شما خواسته می شود تا درگاه بانکی خود را انتخاب کنید. به این ترتیب به این درگاه وصل شده و پرداخت خود را انجام می دهید که این عمل به API ها وابسته است.

زمانی که خریدار روی دکمه پرداخت کلیک می کند، یک API برای دریافت اطلاعات یک درخواست، به درگاه بانکی ارسال می کند. این درخواست در یک قالب مشخص به شناسه منبع یکسال (URI) می رسد و URI منبع این درخواست را رهگیری می کند. زمانی که درخواست معتبر ارسال شد، API با برنامه خارجی یا وب سرور، که در این مثال درگاه پرداخت است، ارتباط برقرار می کند. سرور در مقابل، پاسخی به اطلاعات درخواستی API ارسال می کند. در انتها نیز API است که اطلاعات پرداخت شما را از درگاه به وب سایت منتقل می کند.

 

نمونه های کاربرد API

کاربرد API بسیار زیاد است و در اپلیکیشن ها و نرم افزارهای مختلفی از آن استفاده می کنند. بسیاری از اپلیکیشن ها نیز، برای آنکه توسعه دهندگان بتوانند از اطلاعات آنها استفاده کنند، API خود را با اشتراک ماهانه به فروش می رسانند. در ادامه به چندی از پرکاربردترین آنها اشاره خواهیم داشت.

 

API گوگل مپ

همه ما از گوگل مپ به طور مستقیم یا غیر مستقیم استفاده می کنیم. چطور غیر مستقیم آن را به کار می بریم؟ به تعریف API چیست توجه کنید. چه اپلیکیشن هایی را به طور روزمره به کار می بریم که نیاز به نقشه دارند؟ سرویس هایی مانند اسنپ، دیجی کالا و تپسی تنها چند نمونه از آنها هستند. اپلیکیشن های مسیریابی که در طول رانندگی نیز آنها را به کار می بریم، از این API یا مشابه آن استفاده می کنند.

 

شبکه های اجتماعی

اگر برای خرید وارد وب سایتی شده باشید، با عبارت هایی مانند «برای دریافت مشاوره به واتساپ پیام دهید» روبرو شده اید. این آیکن های کوچک از شبکه های اجتماعی که داخل وب سایت ها قرار داده می شوند، در واقع توسط یک API ارتباط با فروشنده را امکان پذیر می کنند. زمانی که به طور مستقیم صفحه واتساپ باز می شود، در واقع API درخواست را از وب سایت به اپلیکیشن واتساپ منتقل کرده و در جواب یک پنجره برای تماس را باز می کند.

 

خرید بلیط و زمان بندی سفر

این روزها وب سایت های متعددی هستند که امکان خرید یا رزرو بلیط را برای ما آسان کرده اند. با توجه به تعریف API چیست، در کدام بخش از این وب سایت ها API به صورت واسطه عمل می کند؟ در واقع API به اطلاعات پروازها، حرکت قطار و اتوبوس ها دسترسی دارد و درخواست را به شرکت های ناوبری ارسال کرده و سپس، پاسخ آن را بر روی اپلیکیشن یا وب سایت نمایش می دهند. به این ترتیب شما متوجه خواهید شد که کدام صندلی ها خالی هستند و شرکت های هواپیمایی در چه ساعت هایی پرواز خواهند داشت. زمانی که بلیطی را خرید می کنید نیز API دوباره فعال شده و اطلاعات شما را به شرکت های ناوبری انتقال می دهند.

 

انواع API

حال که با تعریف API چیست و نمونه های کاربردی آن آشنا شده اید، باید بدانید که API ها از نظر دسترسی تقسیم می شوند. برخی از آنها خصوصی هستند و تنها برای کاربران داخلی به کار برده می شوند. نوع عمومی API چیست؟ دقیقا مشابه مثال هایی که در بالا مطرح کرده ایم، انواع API های پرداخت، شبکه های اجتماعی، مسیریابی و غیره به صورت عمومی در اختیار توسعه دهنده ها قرار می گیرند. API شراکتی به عنوان یک API تجاری با توافق بین دو شرکت ارائه می شود. ای پی آی های ترکیبی نیز وجود دارد که در واقع چندین پردازش را همزمان انجام می دهد.

 

سخن پایانی

امیدواریم پاسخ سوال API چیست را از این مقاله به راحتی به دست آورده باشید. API ها رابط های مهمی هستند که ارتباط بین اپلیکیشن ها و نرم افزارهای مختلف را آسان تر می سازند. از قوانین مشخصی پیروی می کنند و این قوانین باعث افزایش امنیت و بهبود کارایی می شود. اگر این مقاله مجریان برای شما مفید بوده است، خوشحال میشویم نظرات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید. همچنین، اگر تا به حال از API خاصی استفاده کرده اید، پیشنهاد می کنیم، تجربه خود را در بخش نظرات با دیگران به اشتراک بگذارید.

 

سوالات متداول

  • تعریف API چیست؟

API رابط است که طبق پروتکل های مشخص، ارتباط بین دو نرم افزار یا اپلیکیشن را فراهم می کند.

  • چرا از API استفاده می کنیم؟

ما به APIها نیاز داریم تا اطلاعات و داده ها را از نرم افزارها و پایگاه های داده مختلف دریافت کرده و در اپلیکیشن خود نمایش دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *