منظور از اتوماسیون بازاریابی (marketing automation) چیست؟

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

اتوماسیون بازاریابی در دنیای پرمشغله امروزی می تواند سرعت و دقت بسیاری از فعالیت های دیجیتال مارکتینگ را بیشتر کند. بازاریابی دیجیتال همیشه با ریزه کاری هایی عجین شده است که به دلیل با اهمیت بودن نمی توان انجام آن ها را نادیده گرفت. از طرفی دیگر ممکن است وقت و انرژی زیادی نیاز باشد تا آن ها را به ثمر برسانیم. در این میان آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که دستیار نرم افزاری کنار فعالیت های مارکتینگ خود داشته باشید تا حجم کارها را برای شما سبک کرده و نتیجه را بهتر کند؟ در ادامه با مجریان وب همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم و درباره اهمیت اتوماسیون در بازاریابی نیز بدانیم.

 

درباره اتوماسیون بازاریابی بیشتر بدانیم

 اتوماسیون بازاریابی به استفاده از فناوری و بسترهای نرم افزاری برای ساده و خودکار سازی وظایف، فرآیندها و کمپین های مختلف بازاریابی اشاره دارد. در واقع اتوماسیون بازاریابی دیجیتال شامل ایجاد و مدیریت گردش کاری است که اقدامات خاصی را بر اساس شرایط از پیش تعریف شده یا تعاملات کاربر آغاز می کند. این فعالیت ها می‌توانند طیف وسیعی از عملکردها را شامل شوند که از میان آن ها می توان به پرورش سرنخ یا لید (مشتری های بالقوه)، بازاریابی ایمیلی، ارسال پیام و پست در شبکه های اجتماعی، تقسیم‌ بندی و سطح بندی مشتری ها و موارد دیگر اشاره کرد.

به عنوان مثال با استفاده از داده هایی که مشتری در وب سایت برای عضو شدن وارد کرده است و تجزیه و تحلیل آن ها، سیستم های اتوماسیون بازاریابی می توانند محتوای شخصی و هدفمند را در مراحل مختلف برای مشتری ارسال کنند. حتما تا به حال پیام های خوش آمدگویی ایمیلی بعد از عضو شدن در یک وب سایت یا پیامک های تخفیف شخصی بعد از خرید را مشاهده کرده اید. تمامی آن ها توسط نرم افزار اتوماسیون بازاریابی فرستاده می شوند که وظیفه دنبال کردن مشتری و اطلاع رسانی برای وی را دارند.

 

اتوماسیون بازاریابی

 

اهمیت استفاده از اتوماسیون بازاریابی

 این امکان وجود دارد به عنوان مدیر یک کسب و کار تصمیم بگیرید تا تمامی فعالیت های بازاریابی دیجیتال را افراد انجام دهند و به نرم افزارها اطمینان نداشته باشید. با این حال باید بگوییم که اتوماسیون بازاریابی می تواند فواید بسیاری برای شما داشته باشد که در نهایت منجر به کسب سود بیشتر می شود. بنابراین بهتر است تا با این مزایا و اهمیت استفاده از ابزارهای اتوماسیون بازاریابی آشنا شویم.

 

  1. افزایش بهره وری

 اتوماسیون بازاریابی وظایف را ساده و فرآیند ها را بهینه می کند و زمان را برای ابتکارات و فعالیت های دیگر در بازاریابی آزاد خواهد کرد. البته اجرا و نظارت اتومات خطاها را کاهش می‌ دهد و ارسال پیام‌ ها را به طور موثر برای مخاطبان ایجاد خواهد کرد.

 

  1. شخصی سازی برای تعامل هدفمند

 با استفاده از داده‌های مشتری، اتوماسیون بازاریابی به کسب‌ و کارها این امکان را می‌ دهد تا شخصیت‌ های دقیق مشتری را ایجاد کرده و مخاطبان خود را تقسیم کنند. این کار منجر به ایجاد محتوا و پیام های بسیار شخصی می شود که با ترجیحات و رفتارهای فردی مطابقت دارد.

 

  1. همکاری بین بازاریابی و فروش

 ایجاد خودکار لیدها یا سرنخ ها و بهتر کردن تلاش‌ های بازاریابی و فروش با اطمینان از اینکه مشتریان بالقوه به سمت خرید سوق داده می شوند، نیز از مزایای خودکار شدن فرآیندهای بازاریابی است. در واقع اتوماسیون فروش و بازاریابی در کنار هم فروش را بالا برده و البته مشتری را نیز بیشتر می کنند.

 

  1. ایجاد نظم برای فعالیت های بازاریابی دیجیتال

 با استفاده از اتوماسیون بازاریابی این امکان برای کسب و کارها و بخش مارکتینگ آن ها ایجاد می شود که کارها را به صورت منظم و برنامه ریزی شده انجام دهند. زمانی که نرم افزارها به شما در این بخش کمک می کنند، می توانید تمرکز خود را بر روی دیگر فعالیت ها گذاشته و در نتیجه کسب و کار خود را رشد دهید.

 

ایجاد نظم برای فعالیت های بازاریابی دیجیتال (اتوماسیون بازاریابی)

 

نکته کلیدی برای بازاریابی خودکار یا اتوماسیون

برای انجام درست اتوماسیون بازاریابی نیاز داریم که نکات کلیدی را رعایت کنیم تا بهترین نتیجه را داشته باشیم. اولین مورد مشخص کردن هدف است که برای داشتن بودجه و سرمایه کافی بازاریابی باید معین شود. سپس نیاز است تا این هدف به صورت بصری و نموداری ترسیم شود تا نتیجه استفاده از بازاریابی خودکار را به عینه ببینیم.

بعد از آن باید یک استراتژی صحیح برای محتوا و هم چتین تعامل ایجاد کنیم تا اتوماسیون بر اساس آن ها کار کند. تمامی این فعالیت ها نیازمند یک نکته کلیدی یعنی استفاده از یک گروه متخصص است تا بهترین نتیجه از اتوماسیون را دریافت کنید. ما در مجریان وب این امکان را برای شما فراهم کرده ایم تا فعالیت های دیجیتال مارکتینگ را زیر نظر گرفته و با استفاده از نرم افزارهای موثر در زمینه خودکارسازی فرآیندها، بازاریابی خودکار را به بهترین شکل برای شما اجرا کنیم.

 

سخن پایانی

اتوماسیون بازاریابی برای رشد بهتر یک کسب و کار نیاز است. زیرا بسیاری از فعالیت های مارکتینگ را به صورت خودکار و به بهترین شکل انجام می دهد که این نشان دهنده اهمیت بالای استفاده از آن است. برای اینکه نتیجه ای عالی از استفاده نرم افزارها و ابزارهای بازاریابی خودکار یا اتوماسیون داشته باشید، نیازمند گروهی از متخصصان مجرب در این زمینه هستید. به این منظور می توانید تماس خود را با شماره 02122925602 با شرکت مجریان وب انجام داده تا مشاوره های لازم را در این زمینه دریافت کنید.

 

marketing automation

 

سوالات متداول

اتوماسیون بازاریابی چگونه می تواند برای مشاغل مفید باشد؟

اتوماسیون بازاریابی می تواند در زمان صرفه جویی کند، رشد کسب و کار را بهبود بخشد و تعامل مشتری را افزایش دهد.

 

کدام وظایف با اتوماسیون بازاریابی خودکار خواهند شد؟

اتوماسیون بازاریابی می‌تواند کارهایی مانند بازاریابی ایمیلی، فرستادن پست و پیام در شبکه های اجتماعی و تحلیل داده‌ها را انجام دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *