تاثیر ساختار URL در بهینه سازی سایت در موبایل چیست؟

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

تاثیر ساختار URL در بهینه سازی سایت مسئله ای مهم است. ساختار URL را باید به گونه ای ایجاد کرد که، هم برای کاربر و هم گوگل خوانا باشد. در این مقاله شرکت مجریان وب، متخصص طراحی سایت،  قصد داریم تا به اهمیت ساختار URL در نسخه موبایل وب سایت ها، بپردازیم و نکاتی مهم در جهت داشتن آدرس های بهینه را ارائه دهیم.

 

چگونگی تاثیر ساختار URL در بهینه سازی سایت

یک URL مانند آدرس دفتر شما عمل می کند. اگر آدرس را به درستی در اختیار کاربران قرار ندهید، به طبع، تجربه و نظر آنها منفی خواهد بود. تاثیر ساختار URL در بهینه سازی سایت در بخش Ux یا تجربه کاربری واضح است. اگر URL نسخه موبایل را به درستی انجام داده باشید کاربر به راحتی به محتوای دلخواه خود دسترسی پیدا می کند. علاوه بر کاربر، URL شما باید برای گوگل ، پسند هم باشد. موتورهای جستجو مانند گوگل به کلمه های کلیدی در URL دقت می کنند. با بررسی این کلمات و اعتبار کلی سایت، رتبه بندی صورت می گیرد.

 

اهمیت بهینه سازی ساختار URL در لینک سازی

زمانی که می خواهید کسب و کار خود را تبلیغ کنید، از URL خود به عنوان انکر تکست لینک ها استفاده خواهید کرد. به طبع اگر این آدرس ها بهینه شده باشند، کاربر بیشتر جذب آنها خواهد شد. به خصوص در صفحه های موبایل، دیدن یک لینک بلند بالا، باعث می شود تا کاربر نظر منفی داشته باشد و وارد آن لینک نشود. با بهینه سازی URL برای موبایل تجربه کاربری و لینک سازی را بهبود خواهید داد. آیا لازم است URL جداگانه ای برای موبایل تعریف کنیم؟ خیر، این مسئله ای است که در ادامه توضیح خواهیم داد.

 

از URL یکسان در موبایل و دسکتاپ استفاده کنید

اگر تا پیش از این برای نسخه موبایل وب سایت خود آدرسی مجزا در نظر می گرفتید، آن را سریع اصلاح کنید. در گذشته برای بهینه سازی نسخه موبایل یک «m» ابتدا URL قرار می دادند مانند: m.example.com

این مسئله به تجربه کاربری کمک می کرد، اما برای سئو اصلا گزینه مناسبی نیست. از نظر سئو این آدرس یک ساب دامین جدا برای نسخه موبایل تعریف می شود. در نتیجه، یک حالت ریدایرکت ایجاد می کند تا کاربر همیشه وارد نسخه درست وب سایت شود. مسئله اصلی در همین بخش ریدایرکت است که اگر به درستی انجام نشود، کاربر به وب سایت دسترسی نخواهد داشت. مسئله بعدی پخش شدن اعتبار و ترافیک بین نسخه دسکتاپ و موبایل است. این حالت کمکی به بهبود سئو شما نخواهد کرد و دریافت رتبه مناسب را سخت تر می کند.

با وجود URL مخصوص به موبایل، مشکلات مربوط به محتوای تکراری نیز ایجاد می شود و حتی ممکن است کنیبالیزیشن رخ دهد. برای جلوگیری از چنین مسائلی برای نسخه موبایل خود ساب دامنه قرار ندهید و به جای آن بر واکنش گرا بودن وب سایت خود تمرکز کنید.

 

اهمیت URL

 

نکات مهم در ایجاد یک URL بهینه

یکی از مسائل مهم در تاثیر ساختار URL در بهینه سازی سایت، خوانایی است. به طبع با انتخاب URL به زبان انگلیسی آدرسی کوتاه تر و خوانا تر خواهید داشت. با این حال، بسیاری اعتقاد دارند برای محتوای فارسی باید از URL فارسی استفاده کرد. این مسئله را با توجه به کاربران خود انتخاب کنید. ما توصیه می کنیم آدرسی مختصر و مفید برای محتوای خود تعیین کنید. ساختار URL نقش مهمی در بهینه سازی نسخه موبایل سایت دارد. یک URL با ساختار مناسب به موتورهای جستجو کمک می کند تا محتوای یک صفحه و ارتباط آن با عبارت جستجوی کاربر را درک کنند. در ادامه چند نکته مهم دیگر را برای بهینه سازی ساختار URL برای سایت های موبایلی آورده ایم.

 

  • از ساختار URL ساده و توصیفی استفاده کنید.

بهتر است ساختار URL ساده و مختصر باشد. این حالت به کاربران و موتورهای جستجو کمک می کند تا درک بهتری از محتوای یک صفحه وب سایت داشته باشند. به کار بردن URL های طولانی و پیچیده همراه با پارامترهای غیر ضروری به سئو نسخه موبایل شما آسیب میرساند، در نتیجه از این حالت اجتناب کنید.

 

  • خط فاصله را برای جدا کردن کلمات به کار ببرید

برای جدا کردن کلمات در URL به جای فاصله حتما از خط تیره استفاده کنید. این کار خواندن URL و درک محتوای آن را برای موتورهای جستجو آسان تر می کند. اگر از فاصله استفاده کنید به صورت %2B یا کدهای مشابه به آن نمایش داده خواهد شد و خوانای محتوا را از بین می برد.

 

  •  آدرس باید شامل کلمات کلیدی باشد

یکی از مسائل سئو وب سایت به کار بردن کلمات کلیدی در URL است. با قرار دادن کلمات کلیدی مرتبط در URL به موتورهای جستجو کمک خواهید کرد تا محتوای صفحه را بهتر درک کنند. به این ترتیب راحت تر می توانند ارتباط عبارت جستجو شده توسط کاربر با محتوا را بررسی کرده و کاربر را محتوای شما هدایت کنند.

 

  • استفاده از HTTPS

استفاده از HTTPS این روزها ضروری است. استفاده از آن به بهبود امنیت وب سایت شما و افزایش رتبه بندی موتورهای جستجو کمک می کند. https پروتکلی است که داده های ارسال شده بین وب سرور و مرورگر موبایل یا دسکتاپ را رمزگذاری می کند و آن را ایمن تر می سازد. در نتیجه وقتی کاربرد از وب سایت شما بازدید می کند داده هایی که ارسال و دریافت می شود رمزگذاری خواهند شد و رهگیری و خواندن اطلاعات برای هکرها دشوارتر می شود.

 

  •  نسخه موبایل URL را در نقشه سایت قرار دهید

اگر برخی از URL های شما در نسخه موبایل با دسکتاپ متفاوت است، حتما آنها را در sitemap قرار دهید. به این ترتیب به گوگل یا موتورهای جستجوی دیگر اعلام می کنید که کدام صفحه ها و آدرس های شما با نسخه موبایلی هماهنگ هستند. به این ترتیب، گوگل صفحه های فهرست شده را به کاربران نمایش می دهد و ترافیک آنها افزایش پیدا می کند.

 

سخن پایانی

ساختار صحیح یک URL می تواند باعث افزایش ترافیک و رتبه بندی بهتر شما در گوگل شود. با توجه به نکات مطرح شده یک URL بهینه برای نسخه موبایل وب سایت خود طراحی کنید و تجربه کاربری مثبتی را ارائه دهید. امیدواریم این محتوای مجریان برای شما مفید بوده باشد.

 

سوالات متداول

  1. بهینه سازی ساختار URL چیست؟

فرآیند یا تکنیکی است که در آن ساختار URL را اصلاح می کنیم تا دسترسی آسان تری برای کاربران و خزنده های موتور جستجو فراهم کنیم.

 

2.ساختار URL نسخه موبایل چگونه بر سئو تاثیر می گذارد؟

دو مورد مهم در ساختار URL وجود کلمات کلیدی و طول آن است. هر دو، به خصوص کلمه های کلیدی تاثیر مستقیم بر سئو وب سایت می گذارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *