با مهمترین خطاهای سرچ کنسول آشنا شوید

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

اگر از صاحبان کسب‌ و کارهای آنلاین در بستر گوگل و  وب‌ سایت‌ ها هستید، بدون شک یکی از دغدغه‌های شما، خطاهای سرچ کنسول است. خزنده‌های گوگل ممکن است، هنگام بررسی سایت شما با انواع خطاها روبه‌رو شوند، که آن‌ها را در قالب هشدار به شما اعلام می‌کنند، تا در جهت ارتقا و بهبود کیفیت سایت خود و رفع این مشکلات اقدام نمایید. برای آشنایی بیشتر با برخی از مهم‌ترین خطاهای سرچ کنسول گوگل، مطالب تهیه شده توسط تیم مجریان وب را مطالعه نمایید.

هشدارها و خطاهای سرچ کنسول

خطاهای سرچ کنسول، خطاها و هشدارهایی هستند، که گوگل با اطلاع دادن آن‌ها به کارشناسان وب، سعی در بهبود کیفیت و ارتقا سطح سایت دارد. بنابراین به هیچ عنوان این خطاها را نادیده نگیرید و در اولین فرصت نسبت به رفع این خطاها اقدام نمایید. خطاهای سرچ کنسول، ممکن است در بخش‌های مختلفی رخ دهند، که در جدول زیر به دسته‌بندی برخی از مهم‌ترین خطاها و هشدارها اشاره می‌شود.

بخش‌نوع خطاهای سرچ کنسول در بخش‌های مختلف
بخش coverage●        خطای (Server error (5xx

●        خطای Redirect error

●        خطای Submitted URL blocked by robots.txt

●        خطای Submitted URL marked noindex

●        خطای (Submitted URL seems to be a Soft (404

●        خطای (401)Submitted URL returns unauthorized request

●        خطای (404)Submitted URL not found

●        خطای Submitted URL has crawl issue

بخش warning●        هشدار Indexed, though blocked by robots.txt

●        هشدار Page indexed without content

بخش valid URLs●        Submitted and indexed

●        Indexed, not submitted in sitemap

●        Indexed; consider marking as canonical

بخش Excluded●        Blocked by ‘noindex’ tag

●        Blocked by page removal tool

●        Blocked by robots.txt

●        (401)Blocked due to unauthorized request

●        Crawl anomaly

●        Crawled – currently not indexed

●        Discovered – currently not indexed

●        Alternate page with proper canonical tag

●        Duplicate without user-selected canonical

●        Duplicate non-HTML page

●        Duplicate, Google chose different canonical than user

●        (404)Not found

●        Page removed because of legal complaint

●        Page with redirect

●        Queued for crawling

●        Submitted URL dropped

در ادامه به شرح و بررسی مهم‌ترین و رایج‌ ترین خطاهای سرچ کنسول، که ممکن است خزنده‌های گوگل هنگام بررسی سایت شما با آن مواجه شوند، می‌پردازیم:

1. خطای (Server error (5xx

این خطا به سرور سایت شما مربوط است. به اینصورت که هنگام بازدید از سایت شما توسط کاربران یا ربات‌های گوگل، مشکلی از سوی سرور وجود داشته و سایت با مواجه شدن با این خطا، نشان داده نشده است.

2. خطای Redirect error

دلایل بروز این خطا متعدد است. گاهی به دلیل باز کردن صفحات متوالی و زیاد به صورت ریدایرکت کردن با این خطا مواجه می‌شوید، اما گاهی ممکن است آدرس سایتی که کاربر در نهایت می‌بایست به آن منتقل شود، اشتباه یا بسیار طولانی است. همچنین می‌تواند به دلیل مشکلات فنی سایت نیز باشد.

3. خطای Submitted URL blocked by robots.txt

این مورد از خطاهای سرچ کنسول، زمانی رح می‌دهد که آدرس سایت شما در نقشه سایت موجود باشد، اما به وسیله افزونه‌های وردپرس، کدنویسی دستی و مواردی از این قبیل، در فایل robots.txt به گوگل اعلام کرده باشید، که آن را بررسی نکند.

4. هشدار Indexed, though blocked by robots.txt

گاهی ممکن است برخی صفحات با وجود مسدود شدن توسط ربات، باز هم در موتور جستجو ایندکس شوند. این حالت زمانی رخ می‌دهد، که شما صفحه خود را با تگ noindex از ایندکس خارج کرده‌ای و همزمان دستور نوایندکس آن را به ربات نیز داده‌اید.

5. هشدار Page indexed without content

این مورد از خطاهای سرچ کنسول، به شما اعلام می‌کند که آدرس سایت شما در گوگل ایندکس شده، اما به هر دلیلی موتور جستجو نمی‌تواند سایت شما را بخواند و سایت برای کاربر و گوگل بالا نمی‌آید. یکی از مرسوم‌ترین دلایل این موضوع می‌تواند مشکل SSI و هشدار امنیتی باشد، بنابراین می‌بایست ابتدا SSI سایت را فعال کنید.

6. Submitted and indexed

زمانی که سرچ کنسول گوگل چنین بیغامی را به شما می‌دهد، می‌توانید امیدوار باشید، که علاوه بر اینکه صفحه شما در نقشه سایت وجود دارد، گوگل نیز آن را بررسی نموده و سایت شما ایندکس شده است.

 

ارورهای سرچ کنسول

 

7. Indexed, not submitted in sitemap

گاهی برخی صفحات سایت، به دلیل اهمیت کمتر و یا هر دلیل دیگری، ایندکس شده اما در نقشه سایت قرار نگرفته‌اند. در این صورت این صفحات در سرچ کنسول پیدا نمی‌شوند. این پیام، یک خطا و هشدار جدی نیست، اما بهتر است تمام صفحات سایت شما در نقشه سایت قرار گیرند.

8. Indexed; consider marking as canonical

این مورد شاید از خطاهای سرچ کنسول محسوب نشود، اما می‌تواند سئو سایت را بهبود بخشیده و ارتقا دهد. این پیام زمانی دریافت می‌شود، که صفحاتی از سایت شما آدرس تکراری داشته باشند؛ یعنی از طریق چند آدرس مشابه بتوان به آن‌ها دسترسی پیدا کرد.

9. Blocked by ‘noindex’ tag

زمانی که برخی از صفحات سایت را به وسیله تگ نوایندکس، از دید ربات‌های گوگل خارج می‌کنید، این پیام برای شما ارسال می‌شود. در صورتی که با نوایندکس بودن صفحات مشکل دارید، می‌بایست آن را به هر طریقی برطرف کنید.

10. Blocked by robots.txt

گاهی ممکن است، به کمک فایل robots صفحه یا صفحاتی از سایت شما نوایندکس شوند. البته تا مدت زمانی، گوگل برای اطمینان از اینکه این امر عمدی بوده یا خیر، صفحه شما را نگه می‌دارد.

11. (401)Blocked due to unauthorized request

این خطا نیز به شما می‌گوید که صفحاتی از سایت شما به دلیل عدم دسترسی ربات‌های موتور جستجو گوگل و مواجهه آن‌ها با پاسخ 401 ایندکس نشده‌اند.

 

مطالب بیشتر: با باورهای نادرست درباره موتورهای جستجو آشنا شوید

 

سوالات متداول

  • کدام یک از خطاهای سرچ کنسول به سرور سایت مربوط می‌شود؟

خطای (Server error (5xx، کاملا با بروز مشکل در سرور سایت مرتبط است.

  • آیا همه خطاهای سرچ کنسول بحرانی و جدی هستند؟

خیر، بسیاری از آن‌ها به منظور بهبود کیفیت و ارتقا سئو سایت شما ارسال می‌شوند.

 

سخن پایانی

در مقاله فوق به معرفی و بررسی برخی از مهم‌ترین و رایج‌ ترین خطاهای سرچ کنسول گوگل پرداخته‌ایم. گاهی خزنده‌های گوگل هنگام بررسی سایت‌های مختلف، با مشکلات فنی و تکنیکی مواجه می‌شوند، که جهت رفع آن‌ها و بهبود و ارتقا سایت‌ها، آن‌ها را در قالب پیام‌ها، هشدارها و اخطارهایی به مدیران و طراحان سایت اطلاع می‌دهند. برخی از این خطاها بسیار حیاتی و برخی جنبه بهبود دارند. اگر شما نیز از صاحبان وب‌ سایت‌ های مختلف هستید، می‌توانید طراحی، سئو و رفع خطاهای سرچ کنسول سایت خود را به تیم مجریان وب بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *