دامنه چیست ؟ راهنمای کامل خرید و ثبت دامین به زبان ساده!

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

دامنه چیست ؟ نام دامنه بخش بزرگی از دنیای اینترنت می باشد. اولین چیزی که ما در هنگام مشاهده ی یک وب سایت میبینیم نام دامنه می باشد و همین نام دامنه ها هستند که به ما کمک می کنند آدرس وب سایت ها را بتوانیم به سادگی در ذهن بسپاریم . به طور خلاصه دامنه، نامی می باشد که به یک وب سایت اختصاص میابد و برای هر سایت منحصر بفرد می باشد

 

بیشتر بدانید: مزایای طراحی سایت صنعتی

 

دامین یا دامنه چیست؟

دامنه در حقیقت نام وب سایت شما می باشد که از دو قسمت نام و پسوند تشکیل شده است. پسوندهای بین الملی رایج عبارتند از .com ، .net و .org که دارای مصارف عمومی می باشند و هر یک به ترتیب معرف سایتهای تجاری Commercial شبکه Networkو Organizatio می باشند.در ثبت این دامنه ها هیچ محدودیتی وجود ندارد ولی نامها با اولویت درخواست ثبت می شوند و برای مدت یک تا ده سال قابل تمدید میباشد.زمانیکه کسی می خواهد وارد وب سایتی شود نام دامنه ی آن وب سایت را در نوار آدرس مرورگر اینترنت خود وارد نموده و با کلیک بر روی Go به وب سایت مورد نظر هدایت خواهد شد.

 

 

 

 

هر وب سایت یک آدرس منحصربفرد در اینترنت دارد که IP یا Internet Protocol نامیده می شود که به کامپیوتر ها در یافتن آدرس سرور میزبانی سایت مورد نظر کمک می کند. ما از دامنه ها استفاده می کنیم تا بتوانیم به راحتی نام ها را در ذهن بسپاریم و در مراجعات بعدی به وب سایت ها با وارد کردن نام سایت در مرورگر ان را بیابیم. ما از نام دامنه ها برای یافتن سایت ها استفاده می کنیم زیرا فراموش نشدنی هستند نسبت به آدرس های ip که تعداد کمی هم ندارند. بنابر این هر نام دامنه به یک آدرس IP اتصال دارد یا بعبارتی هر دامنه به IP خاصی اشاره می کند که از آن IP در یافتن سرور میزبان سایت استفاده می شود. یعنی هر IP نیز به یک سرور خاص اشاره می کند که اکانت هاست آن سایت در آن سرور میزبانی می شود و دامنه ی آن سایت نیز به آن اتصال یافته است. دامنه های .info ، .biz و .name نیز در زمره دامنه های قابل ثبت برای عموم ولی با کاربری خاص می باشند. پسوند .info برای سایتهای اطلاعاتی Informationپسوند .biz برای سایتهای تجاری Business و پسوند .name هم فقط برای سایتهای شخصی مناسب می باشد

 

 

بیشتر بدانید: مزایای طراحی سایت شرکتی

 

اجزا و خصوصیات یک دامنه :

  • پسوند

انتخاب پسوند برای یک آدرس اجباری است ، پسوند را می توان از میان گزینه های موجود و با توجه به نوع یا محل فعالیت انتخاب نمود. پسوندهای مجاز و معتبر در واقع پسوندهایی می باشند که توسط کمیته مخصوص تایید و تصویب پسوندها یعنی ICANN تایید شده باشند. این پسوندها از نظر فنی Top Level Domain یا به اختصار TLD اطلاق می گردند که می توان آنها را در سه دسته کلی به ترتیب زیر تقسیم بندی نمود.

 

  • پسوندهای عمومی gTLD

این پسوند ها که عبارتند از.com , .net , .org برای ثبت و استفاده عموم و هر نوع کاربری مجاز (قانونی) قابل استفاده می باشند. ثبت این دامنه ها از طریق شرکتهایی با عنوان Registrar که توسط ICANN معتبر اعلام شده اند یا نمایندگیهای مجاز آنها امکان پذیر می باشد.

 

  • پسوندهای اختصاصی (ویژه)

پسوندهایی که افراد و سازمانهایی با مشخصات و فعالیتهای خاص بر روی آنها می توانند اقدام به ثبت دامنه نمایند یا فعالیت بر روی این پسوند ها می بایست از قوانین خاصی تابعیت بنماید. مانند .biz , .edu , .info , .gov , .int , .pro , aero, .arpa , .coop, .museum که در هنگام ثبت یا در مدت استفاده ارائه مدارک و رعایت قوانینی خاص اجباری خواهد بود.

 

  • پسوندهای ملی (کشوری)

علاوه بر پسوندها عمومی و خاص ، کشورهای مختلف نیز می توانند اقدام به درخواست پسوند با کد اختصاری کشور خود (دو حرفی) را بنمایند. پسوندهایی نظیر .ws , .tv , .cc , .fm , .mw , .it و غیره … از این قبیل می باشند. بسیاری از کشورها پسوند خود را به سطوح دیگری نیز تقسیم می نمایند. مثلا .ir که پسوند کشور ایران است به .org , .net , .co , .id , edu تقسیم گردیده که بعضی از این پسوندها مخصوص فعالیتهای خاص در نظر گرفته شده اند.

 

  • نام دامنه

پس از انتخاب پسوند نام دامنه مهمترین قسمت تشکیل دهنده آدرس یک سایت می باشد. این نام از ترکیب ۳ الی ۶۴ حرف ، عدد یا خط تیره (بدون فاصله) تشکیل می گردد. اگر در ثبت عبارت خاصی به عنوان نام دامنه خود اصرار دارید که این عبارت قبلا ثبت شده باشد گریزی غیر از تغییر پسوند مورد نظر خود نخواهید داشت. چنانچه آدرس سایت شما حاوی علامت تجاری شما باشد، می توانید جهت اطمینان از دسترسی آسانتر و حفاظت از نام تجاری خود کلیه مشتقات و ترکیبهای آنرا بر روی پسوندهای مختلف ثبت نمایید. نام دامنه ی خود را کوتاه و توصیفی انتخاب کنید net بسیار بهتر است از Mizbanfarsizabanan.net نام دامنه باید منحصر بفرد باشدمی توانید از اعداد و خط تیره نیز در نام دامنه استفاده کنید. انواع پسوند های در دسترس را نیز در نظر داشته باشید com, .co, .org, .net, .uk, .sy, .net

 

 

 

 

بیشتر بدانید:  خدمات تخصصی سئو وب سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *