لوگو طراحی سایت
Search
Close this search box.

بهترین شیوه های مقابله با هکرهابرای حفظ امنیت کاربرها

مطالب مفید

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

شیوه های مقابله با هکرها را بشناسید و از اطلاعات خود در مقابل آنها محافظت کنید. هکرها از دانش و تخصص خود استفاده می کنند تا به اطلاعات سیستم شما دسترسی پیدا کنند. شاید تصور کنید اطلاعات شما چه ارزشی برای هکرها دارد، در حالی که آنها با فروش اطلاعات شما در بازار سیاه اینترنت به درآمدهای قابل توجهی دست پیدا می کنند. پس با مطالعه این مقاله مجریان، شیوه های مقابله با این سرقت را یاد بگیرید.

با شیوه های مقابله با هکرها آشنا شوید

هک کردن اطلاعات افراد به شیوه های مختلفی انجام می شود. بسیاری از هکرها یک نقطه ضعف در سیستم شما پیدا کرده و از طریق آن به داده های محرمانه دسترسی پیدا می کنند. گاهی نیز با ارسال لینک های تبلیغاتی این نفوذ صورت می گیرد. در نتیجه، همواره نسبت به تهدیدات امنیتی موجود آگاه باشید و آموزش های لازم را دنبال کنید. از کلیک کردن بر روی لینک های ناشناس خودداری کرده و همچنین، اطلاعات خود را در وب سایت های ناشناس وارد نکنید. در ادامه شیوه های مقابله با هکرها را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

شیوه های مقابله با هکرها

به روز رسانی نرم افزار ها و سیستم عامل

مطمئن شوید که سیستم عامل تلفن همراه و کامپیوتر شما به روز رسانی شده باشد. سیستم عامل های قدیمی ممکن است نفوذپذیری بیشتری داشته باشند. همچنین، نرم افزارهای خود را نیز به روز کنید.

با این حال، دقت کنید که نسخه های Stable هر نرم افزار را تهیه کنید و از به کار گرفتن نسخه های بتا تا حد امکان خودداری کنید. حتما نظرات کاربران درباره نرم افزار یا اپلیکیشن را بررسی کرده و مطمئن شوید اپلیکیشنی قابل اعتماد را دریافت می کنید.

از رمزهای قوی استفاده کنید

رمزهای ترکیبی و پیچیده استفاده کنید. برای تمامی حساب های کاربری خود از یک رمز استفاده نکنید و حتما چند رمز متفاوت و قوی را به کار ببرید. اگر تنها از یک رمز استفاده کنید، هکرها پس از پیدا کردن آن می توانند به تمامی حساب های کاربری شما دسترسی داشته باشند. نگران فراموش کردن رمزها نباشید و از ثبت خودکار گوگل یا سرویس هایی مانند LastPass یا 1Password استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: خدمات سئو سایت

فعال کردن احراز هویت دو مرحله ای

احراز هویت دو مرحله ای (Two-factor Authentication) به این معنا است که اگر بخواهید وارد حساب کاربری خود شوید، لازم است دو بار Login را انجام دهید. در مرحله اول شما رمز خود را وارد خواهید کرد، معمولا مرحله دوم با ارسال یک رمز پویا یا ایمیل انجام می شود و سپس وارد حساب خود خواهید شد. این کار کمک می کند تا در صورتی که هکرها توانستند به رمز اولیه شما دست پیدا کنند، همچنان نتوانند به حساب کاربری شما دسترسی داشته باشند.

بررسی دسترسی ها

دسترسی های شبکه اینترنت شخصی یا حقوقی خود را بررسی کنید. همچنین، بررسی کنید چه کسانی به حساب های کاربری شما دسترسی دارند. اگر صاحب کسب و کار و وب سایتی هستید، دقت کنید که چه افرادی وارد وب سایت شما می شوند و CAPTCHA را بر بخش های ورودی و ثبت نام به کار ببرید تا مانع از ورود ربات ها و نفوذ هکرها شوید.

به کارگیری VPN

اگر در فضاهای عمومی به اینترنت متصل می شوید حتما از VPN استفاده کنید تا هویت خود را مخفی نگه دارید. اینترنت عمومی محلی مناسب برای نفوذ هکرها است و اگر از اطلاعات خود به خوبی محافظت نکنید، آنها می توانند به راحتی به سیستم شما نفوذ کنند. VPN را به خصوص در سفر همراه داشته باشید و با اتصال آن خود را از چشم هکرها مخفی نگه دارید.

استفاده از نرم افزارهای امنیتی

یکی از شیوه های مقابله با هکرها به کارگیری نرم افزارهای امنیتی است. نرم افزارهای مختلفی وجود دارند که می توانند سیستم شما را بررسی کرده و از ورود اطلاعات مخرب جلوگیری کنند. اختلاف نظرها بسیار است که کدام یک از این نرم افزارها بهترین است، با این حال پیشنهاد می کنیم همواره Windows Defender و فایروال ویندوز را فعال نگه دارید.

پشتیبان گیری منظم از اطلاعات

بسیار رخ داده که هکرها به سیستمی نفوذ کرده و پس از به دست آوردن اطلاعات، همه داده ها را پاک کرده اند. برای جلوگیری از چنین مسئله ای، فایل ها و اطلاعات مهم خود را به طور دوره ای پشتیبان گیری کنید تا در صورت هر گونه حمله یا حتی مشکلات فنی، بتوانید داده های خود را بازیابی کنید.

نظارت بر فعالیت ها

فعالیت های لاگ ها و نظارت بر وقایع سیستم را بررسی کنید. دقت کنید چه کسانی از چه بخش هایی استفاده کرده اند. آیا تمامی افرادی هستند که شما دسترسی آنها را فراهم کرده اید؟ آیا فردی هست که با وجود دسترسی های محدود توانسته باشد در بخش های مهمی تغییرات ایجاد کرده باشد؟ در صورت مشاهده هر گونه فعالیت غیر معمولی رمزها و دسترسی ها را بررسی کرده و نسبت به تنظیم مجدد آنها اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: ثبت مکان در گوگل مپ چقدر زمان میبرد؟

سخن پایانی

در این مقاله مجریان شیوه های مقابله با هکرها را بررسی کردیم. توجه به این راهکارها مهم و حیاتی هستند؛ با به کارگیری آنها اطلاعات خود را حفظ کرده و مانع از نفوذ هکرها شوید. همواره از رمزهای قوی استفاده کنید، از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کرده و دیگر مسائلی امنیتی را به خوبی رعایت کنید تا از نفوذ هکرها به دور بمانید. امیدواریم این مقاله از خدمات طراحی سایت مجریان وب برای شما مفید بوده باشد. اگر اطلاعات یا نکات دیگری نیز مد نظر دارید، خوشحالم می شویم در بخش نظرات با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.

سوالات متداول

  1. چگونه یک رمز عبور قوی ایجاد کنیم؟

رمز عبور باید حداقل شامل 12 کاراکتر و ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک، اعداد و نمادها باشد.

  1. چگونه احراز هویت دو مرحله ای فعال می شود؟

به تنظیمات حساب کاربری خود بروید. اگر گزینه 2FA وجود داشت، بر روی آن کلیک کرده و از طریق ایمیل یا پیامک آن را فعال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *