Call to Action یا فراخوان عمل چیست ؟ + مزایا و اهمیت آن

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

تکنیک های مهم سئو سایت

اینترنت و اکثر شبکه ‌های اجتماعی از مهم ‌ترین ابزارها برای بازاریابی به شمار می ‌آیند. کسب و کارها دوست دارند مخاطبین بیشتری وارد وب سایت آنها شوند و بتوانند خدمات و محصولات آنها را مشاهده کرده و خرید کنند. بیشتر کسب و کارها سعی می ‌کنند تا از هر روش و تکنیکی استفاده کنند که از رقبای خود پیشی بگیرند و سهم بیشتر و بهتری را از بازاریابی به خود اختصاص دهند. در این مطلب به Call to Action یا فراخوان عمل می‌پردازیم؛ زیرا روشی است که می ‌تواند کاربر وب سایت را تبدیل به مشتری کند.

 

مفهوم فراخوان‌های عمل یا Call to Action یعنی چه؟

به فراخوان عمل به اختصار CTA گفته می‌شود که به معنی درخواست کردن برای انجام فرایندهای خاص توسط کاربر است. به طور کلی به انواع کلید، لینک و بنر یا قسمت ‌های دیگری که در وب سایت موجب می‌ شود بازدید کننده ترغیب به انجام کاری شود، کال تو اکشن می گویند. استفاده درست و مناسب از این CTA یک عملی است که در بهتر شدن نرخ تبدیل و فروش بسیار تاثیرگذار است. یعنی نسبت تعداد بازدید سایت و کاربرانی است که شما را به هدفی که می ‌خواهید، می ‌رسانند. فراخوان های عمل یک نقطه آغاز مفید برای هدایت بازدید کننده سایت به طرف خرید کالا هستند و استفاده درست از این عمل در هدفی که دنبال می‌کنید، اهمیت زیادی دارد. این فراخوان نوعی تشویق واضح برای کاربر محسوب می‌شود تا او را به خرید علاقه مند کند. یکی از رایج ‌ترین فراخوان ‌های عمل دکمه اینجا «کلیک کنید» است.

 

بیشتر بخوانید: طراحی سایت اختصاصی

 

Call to Action

 

دلیل اهمیت استفاده از Call to Action چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که فردی از فراخوان عمل استفاده کند. زیرا این گونه المان ‌ها در هر وب سایت دارای نکات روان ‌شناختی هستند و روی عملکردهای کاربران تاثیر می‌ گذارند. افراد دارای ذات کنجکاوی هستند و می ‌توان با CTA این حس را در کاربر تقویت کرد تا با کلیک روی دکمه یا گزینه مورد نظر شما یک اتفاق جدیدی رخ بدهد. به چند دلیل Call to Action دارای اهمیت است که این دلایل عبارت‌اند از:

 

از سردرگمی کاربر جلوگیری می ‌شود

زمانی که کاربری وارد سایت شما می ‌شود، به دلیل وجود انواع محتوای مختلف دچار سردرگمی می ‌شود که می ‌توان با استفاده از فراخوان عمل این امکان را به او بدهید که بداند به چه منظور وارد سایت شما شده است. فرقی نمی ‌کند که شما خدمات، محصولات یا مقاله رایگان در سایت دارید، کاربر با کال تو اکشن از سردرگمی نجات پیدا می‌ کند.

 

رشد مخاطب و بیشتر شدن میزان فروش

یکی از مهمترین هدف های سایت جذب مخاطب است. اگر دارای سایت فروشگاهی هستید و به فکر رشد و فروش محصولات خود هستید، فراخوان عمل کاربری وب‌سایت را ساده کرده و موجب می‌شود، مخاطب سریع به محصول یا نیازی که دارد، دست پیدا کند؛ مانند عبارت «خرید آسان»

 

Call to Action یا فراخوان عمل

 

بیشتر بخوانید: طراحی سایت فروشگاهی

 

هدایت کاربر به مکانی که شما می‌خواهید

فرد می ‌تواند در مورد یک موضوع در وب سایت خود توضیحات بیشتری دهد تا قدرت عملکرد وب سایت را نشان دهد و بتواند کاربر را متقاعد کند که از سایت او استفاده کند. به کار گرفتن CTA می ‌تواند مخاطب را به جستجوی بیشتر در مقاله ‌ها با موضوع‌ های شبیه به هم و خواندن بیشتر ترغیب کند.

 

سازمان یافته شدن وب سایت

نحوه استفاده فراخوان عمل در وب سایت بی نظم و پراکنده صورت می ‌گیرد و تعدادی از آن به روش تکنیکال در لا به ‌لای متن و محتوا قابل استفاده است. این روش، نظم سازمان یافته به وب سایت می‌ دهد. استفاده از Call to Action باعث می ‌شود، وب سایت هدفمند شود و همان خدمتی را که مورد نیاز مخاطب است، ارائه کند.

 

سازمان یافته شدن سایت توسط فراخوان عمل

 

از رایج‌ترین انواع فراخوان عمل کدام هستند؟

کال تو اکشن با شکل ‌های متنوع و گوناگونی دیده می ‌شود و نباید آن را به شکل یک دکمه تصور کرد. هر مدل از دعوت کاربر به اقدامی را یک فراخوان عمل یا CTA می ‌گویند که بعضی از این CTA شامل موارد زیر می شوند:

  • دکمه مطالعه بیشتر
  • دکمه‌ ها، لینک یا فرم ‌ها برای دعوت افراد به دانلود یک اپلیکیشن یا فایل
  • باکس ثبت نام و عضویت در وب سایت‌ ها و اپلیکیشن ‌ها
  • دکمه پرداخت، دکمه افزودن به سبد خرید در فروشگاه ‌های آنلاین و دکمه خرید
  • دکمه‌ هایی برای اشتراک گذاری مطلب در نرم‌افزارهای پیام رسان و شبکه اجتماعی
  • لینک یا دکمه ‌ای برای دعوت به بازدید صفحه های دیگر در سایت

 

بیشتر بخوانید: طراحی سایت شرکتی

 

چرا  Call to Action عملی ضروری است؟

درآمد فروش و سود بیشتر و حتی افزایش مشتری همگی به CTA بستگی دارد و می ‌توان گفت فراخوان عمل پایه و اساس تمام فرایند های بازاریابی محسوب می ‌شود. اگر فردی وبلاگ دارد، باید برای هر نوشته یک CTA در نظر بگیرد؛ زیرا این کار موجب می ‌شود، مخاطبین فرد را از بازدیدکنندگان غریبه و ناشناس به سرنخ ‌های فروش تبدیل کرده و این سرنخ ‌ها هم در آینده ‌ای نه چندان دور مشتری این وبلاگ شوند.دکمه ‌های Call to Action یکی از مهم ‌ترین قسمت های یک وب سایت هستند و یک CTA خوب کاربر را جذب خود  کرده و آنها را تحریک میکند تا کاری انجام دهند. یعنی موجب افزایش کیفیت نرخ تبدیل شده و در پایان برای رسیدن به هدف او را یاری می ‌کند. ولی اگر دکمه ‌های CTA جذاب نباشند یا در مکان و محل نامناسب قرار بگیرند، کاربر زیادی نخواهند داشت. از کاربردهای دکمه‌ های فراخوان عمل در وب سایت‌ ها می ‌توان این موارد زیر را نام برد:

  • افزایش ثبت نام، افزایش فروش
  • ترغیب کاربر برای شرکت در نظرسنجی یا مسابقه
  • افزایش اعضای خبرنامه ایمیل
  • بالا بردن ترافیک سایت

استفاده از Call to Action قرار گرفتن تعدادی دکمه در وب سایت ‌ها نیست؛ بلکه برای موفقیت کار باید به صورت استراتژیک و خلاقانه اندیشید که این CTA در رسیدن به هدف چطور می ‌تواند شما را یاری کند.

 

دلیل استفاده از فراخوان عمل

 

کاربرد فراخوان عمل در بازاریابی دیجیتالی چیست؟

گفته شد که فراخوان عمل معمولا تصویر، لینک یا طراحی دکمه ‌ای است که باعث می‌ شود بازدیدکنندگان و یا مشتریان به طرف عمل و کار خاصی ترغیب شوند. البته کاربردهای زیادی در سایت ‌ها دارد و از نکات مهم و موثر در سئو و بهینه سازی سایت نیز محسوب می ‌شود.

این دکمه ‌ها در بازاریابی اینترنتی نقش اساسی داشته و حتما باید در محلی از سایت تعبیه شوند که بیشترین بازدید را داشته باشند. استفاده از عبارات و رنگ ‌هایی که کاربر را ترغیب می ‌کند تا کار خاصی را انجام دهند، بسیار اهمیت دارد و می ‌تواند باعث خرید، اشتراک، دسترسی به نسخه آزمایشی رایگان، بازدید و … شود. باید از ایده‌ هایی استفاده کرد که زمانی که محتوایی را ارائه می‌ کنید، توجه کاربر جلب شده و اقدام به عملی کند که نرخ تبدیل را افزایش دهد که به این عمل استراتژی بازاریابی دیجیتالی هم می‌ گویند.

تفاوت فروشگاه‌ های اینترنتی که از استراتژی بازاریابی که همان فراخوان عمل است، استفاده می کنند با دیگر فروشگاه ‌ها این است که ایجاد جلب توجه و پاسخ به فروش فوری از کاربر یا مصرف کننده و تبدیل کردن آن به مشتری بالقوه با درآمد مناسب است.

 

کاربرد فراخوان عمل

 

کلام پایانی

فراخوان عمل یا Call to Action از تکنیک ‌ها و روش ‌های خلاقانه در بازاریابی و از خدمات مهم سئو سایت و طراحی سایت محسوب شده که برای رسیدن به هدف اصلی ایجاد می ‌شود. هدایت کاربر، افزایش فروش، بازدید بیشتر صفحات و حتی جمع کردن اطلاعات مشتریان از کاربرد های ویژه این CTA است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *