مدیر محتوا چه وظایفی دارد و اهمیت حضور او در تیم سئو چقدر است؟

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

اهمیت محتوا در موتورهای جستجوگر

برای موفقیت یک سایت اینترنتی در مورد تولید محتوا باید اطلاعاتی داشت و آموزش ‌های لازم و نقش آنها در موقعیت ‌های بیزینس و انواع کسب و کارها و مزیت ‌های تولید محتوای درست را دانست. باید دانست که مهم ترین چیزی که روی سئو تاثیر زیادی داشته و موجب بالا رفتن رتبه آن در ابزارهای جستجوگر می ‌شود، تولید محتوا است. پس با اهمیت داشتن محتوا، نیاز به حضور مدیر محتوا در موقعیت ‌هایی که در بخش مارکتینگ ‌ها به دست می ‌آید، بسیار احساس می ‌شود و از موارد لازم و ضروری به شمار می ‌آید. در این مطلب به وظایف و اهمیت مدیران محتوا پرداخته می ‌شود.

مدیر محتوا کیست؟

بازاریابی ‌های محتوایی قسمت ‌های مهمی از بازارهای بیزینس و کسب و کارهای مختلف هستند. مدیران محتوا افرادی هستند که دارای سال‌ ها تجربه در تولید محتوا هستند و مدیریت و مسئولیت تیمی به عهده آنها است تا افرادی که محتوا تولید می کنند، روی مسئولیت ‌های خود از قبیل نوشتن تمرکز داشته باشند. مدیران محتوا بر روی محتواهایی که در وب سایت ‌ها و یا وبلاگ ‌ها ارائه می ‌شود نیز نظارت کرده و حتی امکان دارد مسئولیت ویرایش، به روز رسانی، ارسال و حتی پاکسازی محتوا را هم بر عهده داشته باشند.

گاهی محتواها امکان دارد محتوای ایمیل، پیامک یا مقاله ‌های وبلاگ را هم شامل شود؛ پس مدیران محتوا روند تولید و منتشر کردن محتوا را مدیریت می کنند. با انتخاب تکنیک ‌های مناسب در تولید محتوا سعی دارند به بهترین نحو تولید محتوا کرده و در کانال‌ ها آن را منتشر کنند که تمامی این کارها به عهده مدیران محتوا است. پس اگر فردی هستید که به نوشتن علاقه دارید و به امور ویرایش می ‌پردازید و تمایل دارید در بازاریابی ‌ها و یا ارتباطات فعالیت کنید، یک گزینه مناسب برای شما مدیر محتوا بودن است.

وظایف مدیران محتوا

وظیفه اصلی و مهم یک مدیر محتوا این است که تمامی اطلاعاتی که در وب سایت منتشر می ‌شود را جذاب‌تر، آموزنده ‌تر و داغ تر حفظ کند. پس می ‌توان گفت شغل یا وظیفه یک مدیر محتوا ویرایش و نوشتن محتواهای جذاب برای گروه خوانندگان خود و تحقیق و یافتن منابع مناسب است که بیشتر این کارها را با نرم‌افزار CMS می ‌تواند انجام دهد.

مدیر می ‌تواند با یک کلیک روی دکمه مورد نظر تمامی تغییراتی را که مفید و موثر است را انجام دهد؛ البته باید گفت تمامی وظایفی که بر عهده مدیر است به شرکت یا سازمانی که در آن فعالیت دارد هم بستگی دارد. وظایف و مسئولیت ‌های اصلی مدیران محتوا شامل موارد زیر است:

 • منتشر کردن محتواهای مناسب در وبلاگ، کانال ‌ها و رسانه ‌های اجتماعی، وب سایت ‌های مهمان و دیگر وب سایت ‌های مورد نظر
 • مدیریت و انتشار پیام در وب سایت سازمان مورد نیاز و اطمینان پیدا کردن از سازگار بودن آن ها
 • ارتباط برقرار کردن مفید و موثر با کاربران و مشتریان و دیگر شرکا
 • اطمینان حاصل کردن از جدید بودن و به روز شدن پیوندها و داده‌ها و به روز رسانی کردن محتواهای آنها
 • به وجود آوردن و حفظ یک تقویم در سر مقاله‌ها و مجموعه محتواهای منظم و مفید
 • مدیریت و برنامه ریزی‌ سرمایه و اولویت بندی در توزیع سرمایه در مراحل پروژه
 • توزیع و مدیریت مناسب مسئولیت ‌های مرتبط با محتوا در گروه محتواهای اصلی و در قسمت ‌های مختلف
 • مسئول تحقیقات، توزیع محتوا و مدیریت کردن این فرایندها
 • جمع و گردآوری کردن چندین قسمت مرتبط برای فعالیت روی محتوا
 • اطمینان حاصل کردن به تمامی افراد گروه محتوا برای دسترسی پیدا کردن به موقع به اطلاعات مورد نیاز
 • ارائه کردن آموزش ‌های مفید و موثر برای نویسنده‌ ها، ویراستارها و دیگر همکاران تازه کار

اهمیت حضور مدیران محتوا در تیم سئو

باید توجه داشت که مسئولیت و نقش مدیر محتوا از اصلی ‌ترین و کلیدی ‌ترین نقش ‌ها در موفقیت‌ بازاریابی محتوا به شمار می ‌آید. بیشتر مشتریان و خریداران اعتقاد دارند که بیشترین چیزی که به آنها در خرید کالا و محصولات کمک می کند، محتوای مفید و مناسب است. محتوای با کیفیت، اطلاعات درست و مناسبی به مشتریان ارائه می کند تا آنها به دنبال دیگر رقیبان نرفته و از شرکت مورد نظر خرید خود را انجام ‌دهند. پس می ‌توان در محتوای خوب به تمامی سوالاتی که خریداران دارند، جواب درستی داد که با این کار موجب موفقیت کسب و کار و فروش بیشتر و کسب درآمد بالا می ‌شوید.

مدیر محتوا می ‌تواند به شما این اطمینان را بدهد که با ایجاد محتواهای با کیفیت و منظم، ترافیک و لید گرفته و فروش را افزایش می دهد. مدیر محتوا با ارائه کردن بهترین روش ‌ها و ایده ‌ها در جهت بهتر شدن موقعیت و وضعیت بازاریابی محتوا در کسب و کارهای مختلف تلاش می کند با پیش بینی بهترین موقعیت و فرصت ‌ها به تیم خود این امکان را بدهد تا بهترین استفاده را از آن فرصت ‌ها ببرند.

این مدیر با استراتژی ‌های قوی مخاطب را شناسایی و کلمات کلیدی مناسبی را تعیین کرده و جایگاه سایت را در زمان جستجوی مرورگرها و دیگر موتورهای جستجوگر بهبود می ‌دهد که با این کار می ‌توان به افزایش فروش و کسب درآمد بیشتر رسید. مدیر محتوا با تمام خصوصیاتی که دارد برای تیم سئو سایت ضروری و لازم است.

مهارت های لازم یک مدیر محتوا

بعد از این که به اهمیت حضور مدیران محتوا در سئو پرداخته شد، باید گفت یک مدیر باید دارای یک سری توانایی ها بوده و در آنها تسلط داشته باشد. با توانایی هایی از جمله افکار خلاق، داستان پردازی، سازگاری با داشتن این مهارت ها و دانش کافی می توان در مقابله با تکنیک های تجاری و بازاریابی های جدید خود را آماده نشان داد. با توجه به این مهارت ها و با ایده پردازی در بخش بازاریابی محتوا می توان پیشنهادها و ایده های زیاد و مفیدی برای مشتریان ارائه داد.

کلام پایانی

افرادی که محتوا تولید می کنند، نویسنده نیستند و محتواها هم احتمال دارد که به صورت عکس و یا ویدیو باشد. مدیر محتوا باید تمامی این فرایندها را بداند؛ البته در بیشتر بیزینس ‌های آنلاین روی محتواهای متنی تمرکز می ‌شود و بیشتر کار و فعالیت یک مدیر در بخش محتوا هم در بخش محتواهای متنی است. توضیح و وظایف مدیران محتوا بسیار پیچیده و سخت است و با توجه به هزینه، برنامه و ابعاد سازمان ‌ها کارهای مختلفی را می ‌توانند انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *