انواع کاربرد های مهم هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

نقش هوش مصنوعی در کسب‌ و کارهای آنلاین

در زندگی‌ ما و بیشتر افراد شکل ‌های متنوع و گوناگونی از واژه ‌های ترکیب شده وجود دارد که با روش ‌های خاص در بهتر شدن کسب و کارها  تاثیرگذار هستند. اگر در مورد اینترنت و عصر تکنولوژی اطلاعاتی دارید و برای بهبود زندگی خود از آن استفاده می ‌کنید، حتما با عنوان ‌هایی مانند هوش مصنوعی و یا دیجیتال مارکتینگ هم آشنا هستید. این دو واژه در کنار هم می ‌توانند موجب ایجاد اتفاقات جالبی باشند. در این مطلب به کاربرد هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ می ‌پردازیم و بیشتر با کاربردهای این سیستم آشنا می ‌شویم.

 

هوش مصنوعی یعنی چه؟

اصطلاح و واژه هوش مصنوعی را برای تعریف رایانه‌ ها و ماشین ‌هایی به کار می‌ برند که عملکرد و کارایی آنها مانند ذهن انسان‌ها بوده و مانند انسان‌ها به حل مسائل و یادگیری می ‌پردازند. این سیستم از شاخه ‌های قسمت علوم رایانه ‌ای هوش‌ مصنوعی بوده که با پیشرفت و ساختار هوش سعی می کنند، ماشین ‌های هوشمند جدیدی را طبق داده‌ ها و اطلاعاتی که به آنها داده می‌ شود، ارائه کنند که بتوانند مانند انسان‌ ها فکر کرده و پاسخگو باشند و حتی بتوانند وظایف خود را هم اجرا کنند.

کاربرد هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ بسیار غوغا کرده و البته کاربرد های مختلف دیگری هم دارد. از فعالیت ‌هایی که به هوش مصنوعی ارتباط پیدا می ‌کند، می ‌توان به تشخیص تصویر، گفتار، رباتیک و بسیاری از تخصص‌ های فنی دیگر هم اشاره کرد. سیستم‌ های هوش مصنوعی در حال رشد و پیشرفت سریع ‌تری هستند و قدم‌ های بزرگی برای توسعه و تحقیق در کل دنیا بر می دارند. هوش مصنوعی، هوشی انسانی نبوده ولی می‌ تواند مانند انسان ‌ها فکر کرده و حتی از آن بالاتر هم برود.

هوش مصنوعی بیشتر صنایع را متحول می ‌کند و در سال‌ های آینده هدف این سیستم بازاریابی دیجیتال است که البته با یاری رسانه ‌های اجتماعی و مجموعه زیادی از داده ‌های ناشناخته و حتی شناخته در جستجوهای اینترنتی، دارای کارایی و پتانسیل زیادی در مورد بازاریابی ‌های دیجیتال است.

 

کاربرد هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ

 

انواع کاربردهای مهم هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ

کاربرد هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ بسیار وسیع بوده و دارای تنوع زیادی است. به همین علت در چند دهه اخیر بازاریابی ‌های آنلاین و دیجیتال مارکتینگ‌ ها دچار تحولات زیادی شده‌ اند. زیرا با ابزار و امکاناتی که هوش مصنوعی در بخش دیجیتال مارکتینگ به کار می ‌برد، این صنعت بسیار پیشرفت کرده و در زمینه خدمات رسانی و حتی کسب و کارهای آنلاین پیشرفت‌ های چشمگیری داشته است.

هوش مصنوعی به بخش ‌های دیگر هم قدم گذاشته و آنها را هم متحول کرده است. از مهم ترین کاربرد های هوش مصنوعی شامل موارد زیر می شود:

بهبود تجربه کاربری

هوش های مصنوعی طوری برنامه ‌ریزی و طراحی می ‌شوند که می ‌توانند داده‌ ها و اطلاعات زیاد را هم زمان تجزیه و تحلیل و بررسی کنند و در زمان نیاز به کاربر ارائه کنند. کاربرد هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ به این نحو است که این سیستم با تکنولوژی، مدل های رفتاری‌ کاربرهای سایت را تحلیل و بررسی می‌ کند و در اختیار صاحب وب سایت می ‌گذارد.

از این راه، مدیر سایت قادر است، اسامی علاقه‌مندان و کاربران خود را در دسترس داشته و خدمات خود را طبق علاقه کاربر ارائه کند. یعنی شخصی ‌سازی سایت که بر اساس نیاز کاربر صورت می ‌گیرد و موجب بهتر شدن تجربه کاری می ‌شود. اعتماد و رضایت کاربر را هم در بر دارد و در افزایش نرخ تعامل در سایت هم تاثیرگذار است.

 

بازاریابی آنلاین و تبلیغات

از برترین و مهم‌ ترین اصول در زمینه بازاریابی و کسب و کارهای آنلاین تبلیغات‌ ها هستند که این تبلیغات با تبلیغات ‌های سنتی متفاوت است و طبق قاعده و قانون ویژه‌ ای انجام می ‌شود. بیشتر خدماتی که در تبلیغات آنلاین صورت می‌ گیرد، توسط هوش مصنوعی طراحی و اجرا می ‌شود. حتی می‌ تواند توسط سیستم ‌ها و ابزار های پیچیده تاثیرگذارترین و بهترین راه تبلیغات را به صاحبان کسب و کارها ارائه دهد که دارای انواع مختلفی بوده و هدفمند اجرا می ‌شود.

 

بازاریابی آنلاین و تبلیغات (کاربرد هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ)

 

تکنولوژی جستجوی صوتی

یکی دیگر از کاربرد هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ جستجوی صوتی است که در حال حاضر بیشتر کاربران در تلفن ‌های همراه از آن استفاده می‌ کنند. این سیستم طوری برنامه‌ریزی می ‌شود که دستورهای صوتی را که دریافت می‌ کند با بهترین روش اجرا می ‌کند.

امروزه بیشتر وب سایت ‌های بزرگ در کل دنیا در تلاش هستند که این نوع تکنولوژی ‌ها را در سایت ‌های خود قرار دهند. زیرا موجب می ‌شود، جستجوی سایت سریع ‌تر و پیشرفته‌ تر اجرا شود و کاربر از تعامل با سایت رضایت بهتری داشته باشد.

 

فناوری چت بات در وب سایت ‌ها

از دیگر خدماتی که در بیشتر سایت‌ ها وجود دارد و کاربر می ‌تواند از آن استفاده کند، فناوری چت بات است. کاربر وارد سایتی می‌ شود و برای اینکه به اطلاعات بهتر و سریع ‌تر دسترسی پیدا کند، از این فناوری کمک می‌ گیرد و سوال خود را مطرح می ‌کند. قبل از کاربرد هوش مصنوعی در این فناوری بیشتر چت بات ها از طریق نیروی انسانی اجرا می ‌شد. با وارد شدن هوش مصنوعی به تجارت ‌های آنلاین، این چت بات ‌های هوشمند به جای چت بات استاندارد مورد استفاده قرار گرفت. این یک تحول در کاربرد هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ نیز ایجاد کرده است.

اما این تحول زیاد احساس نمی ‌شود و کاربر هم متوجه نیست که با هوش مصنوعی مکالمه می ‌کند یا با یک انسان واقعی. این چت بات هایی که نسل جدید هستند، بسیار پیشرفته ‌تر از استانداردها بوده و مثل انسان می‌ توانند با کاربر مکالمه و تعامل کنند و به طور همزمان هم پاسخگوی چند سوال باشند.

 

فناوری چت بات در وب سایت ‌ها (کاربرد هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ)

 

تولید محتوا با هوش مصنوعی

از کارها و فرایند هایی که در دیجیتال مارکتینگ موجب پیشرفت و رشد کسب و کارهای آنلاین شده و روی آن تاثیر زیادی گذاشته است، تولید محتوای درست و اصولی است. زیرا کاربرد هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ بسیار زیاد بوده و قادر است برای وب سایت ‌های گوناگون به روش اتوماتیک تولید محتوا کند. یکی از وب سایت ‌های مهم که از این نوع خدمات بهره می ‌برد، وب سایت‌ خبری است. هوش مصنوعی این کار را به صورت حرفه ‌ای و تخصصی انجام می ‌دهد و یک تولید محتوای یونیکی را ارائه می‌ کند.

این هوش ‌های مصنوعی طوری برنامه ‌ریزی می ‌شوند که مانند انسان ‌ها رفتار کرده و می ‌توانند محتواهای زیادی را از منبع‌ های متنوع مورد بررسی قرار دهند و مانند هوش انسانی تولید محتوای اصولی را از منابع استخراج کنند. طوری که از هر لحاظ با مدل ‌های موجود در گوگل و سلیقه کاربر هماهنگ باشد و مورد پسند قرار بگیرد. پس می ‌توان گفت اکثر تولید محتواهایی که در وب سایت ‌های گوناگون مشاهده کرده و آنها را مطالعه می ‌کنید، از طریق هوش مصنوعی تولید می ‌شوند و خبری از کار نیروی انسانی نیست.

 

کلام پایانی

اگر از هوش مصنوعی درست استفاده شود، تاثیرات خوب و مثبتی در کسب و کارهای الکترونیکی می ‌گذارد. بازاریابان باید تاثیر و اهمیت و کاربرد هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ را درک کنند؛ زیرا یکی از مهم‌ ترین راه‌ های بازاریابی دیجیتال محسوب است که موجب رشد و گسترش بهتر و مثبت آنها می ‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *