CSS چیست و چه کاربردی دارد؟+ مزایا و انواع CSS

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

cssاز مواردی است که افراد هنگام صحبت درباره طراحی سایت به آن برخورد می کنند. اما سوال اصلی این است که css چیست و چه کاربردی در طراحی سایت دارد؟ متخصصان برای طراحی سایت از html به همراه css استفاده می کنند. ساختمان ابتدایی به وسیله html ساخته می شود و سپس جلوه های زیبایی و استایل آن توسط css به آن اضافه می شود. در واقع با کمک css می توان محل قرارگیری و چگونگی ظاهر هر یک از قسمت‌ های سایت را تنظیم کرد که این دو مکمل همدیگهر بوده و در کنار جاوا اسکریپت می تواند بخش ‌های اصلی صفحات وب سایت را ایجاد کنند. در این مقاله از مجریان وب، متخصص در طراحی سایت، ما قصد داریم درباره CSS و مزایا و معایب آن صحبت کنیم.

 

CSS چیست؟

هنگامی که یک فایل css، برای نمایش صفحه ایجاد می شود، می توان حالت نمایش آن را در صفحه نمایش‌ های مختلف مانند: کامپیوتر، تبلت یا موبایل دقیق تنظیم کرد. با این کار می توان یک سایت حرفه ‌ای و ریسپانسیو ایجاد کرد. اما دلیل استفاده از css چیست؟ اگر css وجود نداشت، کدهای سایت فقط شامل ‏html می شدند و هیچ فاصله ‌ای بین خط‌ ها و استایلی مانند رنگ، فونت و … وجود نخواهد داشت.

 

کاربرد CSS

برای استایل دهی کدهای html نوشته شده سایت مانند: سایز و فونت نوشته‌ ها، رنگ بندی قسمت‌ ها، ارتفاع و عرض عناصر سایت، محل قرار گرفتن متن، عکس، تعیین فاصله عناصر مختلف از هم و … css تولید می شود. جدا کردن این دو باعث سرعت بیشتر وب سایت و امکان طراحی چند صفحه مختلف با یک صفحه css، می شود. این کار انعطاف پذیری سایت را نیز بیشتر می کند.

 

عملکرد CSS

کدهای CSS از بالا به پایین، پردازش شده و به صورت پیش فرض اجرا می شوند که آبشاری (cascading) اولین کلمه CSS نیز به همین اشاره دارد. در پاسخ به اینکه دلیل اهمیت CSS چیست می توان گفت که کد نویسان با ایجاد یک فایل جدا به نام stylesheet می توانند ویژگی ‌های مختلفی را که برای قسمت ‌های سایت در نظر دارند ایجاد کنند. هر تغییری هم که روی کدهای stylesheet رخ بدهد، در تمام وب سایت اجرا می شود.

 

ساختار CSS

یک کد CSS دارای دو قسمت selector یعنی انتخاب کننده و declaration یعنی بلاک اعلان است. هنگامی که نیاز است به قسمتی در html کد خاصی اعمال شود، باید از یک تگ استفاده کرد تا عنصر مورد نظر انتخاب شود. انتخاب کننده‌ ها دارای سه دسته انتخاب کننده عنصر، آیدی و کلاس هستند که هر کدام کاربرد خود را دارند. با استفاده از انتخاب کننده عنصر می توان یک تگ خاص مانند <p> را انتخاب کرده و استایل مورد نظر را روی آن پیاده کرد. اما استفاده از id در CSS چیست؟ در صورتی که نیاز باشد، استایل‌ ها گروهی پیاده شوند، انتخاب کننده id مورد نیاز است.

در این صورت برای گروه کدهای HTML که انتخاب شده شده، یک id تعریف می شود که در stylesheet با علامت # استایل دهی می شود. برای انتخاب کننده class نیز مانند id تمامی تگ‌ های مورد نظر را در یک class تعریف کرده و سپس در CSS استایل مورد نظر روی این class تعریف می شود. با استفاده از decleration نیز که بین دو {…} قرار می گیرد، می توان استایل ‌های مورد نظر را به صورت خطی برای تگ‌ ها اعمال کرد که در این قسمت دو بخش “ویژگی” و “مقدار” آن مشخص شود.

 

مزایای استفاده از CSS

یک سوال مهم این است که CSS چیست؟ با ایجاد فایل CSS می توان کدنویسی تمیزی داشت و در زمان و هزینه نیز صرفه ‌جویی کرد. چرا که می توان از همان یک قطعه کد در کل صفحات مختلف سایت استفاده کرد. استفاده از کدهای CSS کوتاه شده نیز می تواند در بهبود سئو سایت کمک کرده و تاثیر بالایی در دسترسی سریع به صفحات سایت داشته باشد. همچنین باعث می شود تجربه کاربری افراد در مرورگرهای مختلف بسیار راحت و مناسب باشد. کمتر شدن زمان بارگذاری سایت و دسترسی سریع به آن می تواند از مزایای استفاده از CSS باشد. همچنین با استفاده از این کدها می توان از ویژگی‌ ها و جلوه‌ های بیشتری برای قسمت های مختلف در صفحات سایت استفاده کرد. فایل CSS نگهداری از کدهای را آسان کرده و از کدنویسی شلوغ و غیر اصولی جلوگیری می کند.

 

ریسپانسیو بودن سایت

امروزه علاوه بر استفاده از مرورگرهای سیستم‌ های کامپیوتری، افراد با استفاده از دستگاه‌ های مختلفی مانند: تبلت، گوشی، ساعت ‌های هوشمند و … نیز به اینترنت دسترسی داشته و به جستجو در آن می پردازند. بنابراین در پاسخ به سوال مزیت CSS چیست می توان گفت که به دلیل سازگار بودن صفحات یک وب سایت هر کدام از این دستگاه‌ ها اهمیت زیادی پیدا کرده است. به این سازگار کردن صفحات، واکنشگرا یا ریسپانسیو می‌گویند که برای ایجاد این قابلیت از CSS استفاده می شود.

 

ریسپانسیو بودن سایت

 

انواع CSS

برای قرار دادن کدهای CSS در یک صفحه HTML سایت و استایل دهی به اجزای مختلف آن سه روش وجود دارد که کارشناسان با توجه به نیاز از آنها استفاده می کنند. این سه روش عبارت اند از:

 

Inline CSS

در این روش کدهای css بین تگ ‌های html قرار می گیرد. اما این روش برای پروژه‌ های بزرگ مناسب نیست چرا که با بیشتر شدن قسمت ‌های سایت کدها نیز بیشتر شده و نامرتب خواهند بود و در نهایت باعث سردرگمی توسعه دهندگان خواهند شد.

 

Internal CSS

اما نحوه استفاده از این روش در css چیست؟ در این روش کدهای css مورد نظر با تگ <style> در صفحه ‏html قرار داده می شوند. از این روش معمولا برای ایجاد یک استایل خاص در یک صفحه مشخص استفاده می کنند.

 

External CSS

در این روش توسعه دهندگان یک صفحه با پسوند css به صورت جداگانه ایجاد کرده و کدهای css مربوطه را در آن قرار می دهند.  پس از قرار دادن کدهای مورد نظر در این صفحه می توان با استفاده از یک تگ link صفحه stylesheet را به صفحه مورد نظر خود متصل کرده و از کدهای آن استفاده کرد. برای آن در تگ باز و بسته link آدرس صفحه css را در قسمت href قرار می دهند.

 

کلام آخر

با توجه به توضیحات در پاسخ به سوال CSS چیست می توان به اهمیت آن در طراحی سایت پی برد. این یکی از قسمت های مهم در طراحی سایت است که می تواند ویژگی های ظاهری سایت را ایجاد کرده و طبق دستگاه مورد استفاده آنها را تنظیم و ریسپانسیو کرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *