لوگو طراحی سایت
Search
Close this search box.

بازاریابی اینترنتی چیست؟ + معرفی روش های آن

مطالب مفید

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

اهمیت بازاریابی های آنلاین

شاید بیشتر افراد با شنیدن بازاریابی اینترنتی به یاد سایت، وبلاگ یا شبکه ‌های اجتماعی بیفتند که تمامی این موارد برای انجام تبلیغات استفاده می ‌شوند. البته موارد متنوع زیادی هم وجود دارد که بازاریابی ‌های اینترنتی محسوب می ‌شوند و امروزه از نیازهای هر کسب و کاری انجام این نوع تبلیغات است. چرا که با فعال بودن و با حضوری مفید در اینترنت می ‌توان حوزه فعالیت و تخصص خود را به دیگران معرفی کرده و آنها را با تمامی ویژگی ‌های کسب و کار خود آگاه کرد. در این مطلب می خواهیم در مورد بازاریابی اینترنتی و روش ‌های موثر آن صحبت کنیم.

بازاریابی ‌های اینترنتی یعنی چه؟

دیجیتال مارکتینگ و یا همان بازاریابی اینترنتی نوع خاصی از تبلیغات کالاها و خدمات است که توسط فناوری و تکنولوژی ‌های دیجیتالی در اینترنت صورت می گیرد. این مدل بازاریابی ‌ها و تبلیغات به علت ماندگاری و گسترش زیاد و حتی دارا بودن قیمت ارزان و با افزایش ابزارهایی در مورد روابط عمومی و یا اطلاع رسانی ‌ها در جامعه دارای جایگاه خاصی برای خود است. همچنین این نوع بازاریابی ‌ها بسیار تاثیرگذاری بالایی در کسب و کارها دارند.

پس همان طور که می ‌دانید، بازاریابی یعنی فرد با هر راه و روشی بتواند مشتری ‌ها و مخاطب بالقوه خود را به مشتری ‌های بالفعل تبدیل کند. می ‌توان به طور خلاصه این طور بیان کرد که بازاریابی اینترنتی یعنی به کارگیری رسانه‌ های مختلف و ابزارهایی برای بالا بردن فروش و حتی برند سازی در فضای اینترنت است.

معرفی روش‌ های بازاریابی اینترنتی

امروزه با پیشرفت فضاهای اینترنتی و متنوع شدن روش ‌های بازاریابی آنلاین می ‌توان گفت که حدود ۵۲ روش برای بازاریابی اینترنتی وجود دارد. پس به جای اینکه تمامی این موارد را ذکر کنیم، مهم‌ترین روش ‌هایی که با آن بازاریابی ‌های اینترنتی را انجام می ‌دهند را معرفی خواهیم کرد که عبارت اند از:

فروش کالاها به صورت مستقیم در سایت دوستان

در این روش بازاریابی، فرد هزینه ‌های کمتری را نسبت به یک وب سایت پرداخت می کند و دیگر نیاز نیست خود فرد زمان و هزینه ‌ای را برای بارگذاری کردن اطلاعات اختصاص دهد؛ البته این روش معایبی هم دارد که می ‌توان به پایدار نبودن آن اشاره کرد.

تبلیغات در شبکه ‌های مختلف اجتماعی

این روش تبلیغات هم برای افرادی که تمایلی به پرداخت هزینه در بازاریابی ندارند، مناسب است؛ زیرا این روش بازاریابی اینترنتی و یا آنلاین به جز اینکه رایگان است، بازدیدکنندگان زیادی دارد و طبق تحقیقات رسمی گوگل اعلام شده است که بیشتر مردم آمریکا از طریق شبکه‌ های مجازی به دنبال خدمات و محصولات مورد نظر خود می گردند.

ساخت یک سایت

زمانی که صحبت از ایجاد یک سایت می ‌شود، منظور همه نوع سایتی را شامل می ‌شود؛ یعنی فروشگاه‌ های رابطه‌ای، تبلیغات فروشگاهی و… که با ساخت سایت افراد از امکانات موجود در سایت برای جذب بیشتر مشتریان استفاده می کنند و وب سایت هم قادر است از شبکه‌ های مختلف اجتماعی تحت عنوان ابزارهای تبلیغاتی بهره مند شود. این سایت ‌ها دارای پایداری زیادی نسبت به دیگر روش ‌های بازاریابی اینترنتی هستند و سایت ‌ها از روش ‌های مناسب و خوب برای تبلیغات آنلاین به شمار می ‌روند.

کمپین ‌های ایمیلی

با این روش تبلیغات صاحبان سایت ‌ها قادر هستند، مخاطبین وفادار خود و سلیقه آنها را شناسایی کرده و با انجام یک مدیریت اصولی در این نوع تبلیغات ایمیلی، فروش بیشتری را شاهد باشند.

تبلیغات کلیکی گوگل

این هم روش دیگری از بازاریابی اینترنتی به شمار می ‌رود که به صاحبان سایت مجوز استفاده می ‌دهد و به علت ارائه شدن آن به دست گوگل و با استفاده از دامنه ir در زمان تحریم امکان استفاده از این خدمات وجود ندارد. پس در روش تبلیغات کلیکی باید به گوگل هزینه ‌ای برای تبلیغات سایت و برای نتیجه جستجوهای خود پرداخت کرد و گوگل هم توسط این هزینه‌ ها با هر موردی که کاربر کلیک می کند میزانی از هزینه را کسر می کند.

مزایای بازاریابی اینترنتی آنلاین

در این گونه بازاریابی ها می توان با هزینه های اندک تبلیغاتی خوب وکارامد اجرا کرد و محصولات و خدمات خود را به خوبی به همه افراد معرفی کرد. این روش تبلیغات دارای مزایای زیادی است که در ادامه به اختصار بیان می کنیم:

  • ارزیابی و اندازه گیری تاثیرات انواع کانال های مختلف
  • دسترسی راحت و سریع
  • دارای هزینه های عملیاتی اندک
  • بررسی رفتار و سلیقه مشتری
  • هدف گیری دقیق و درست مشتریان

دلیل اهمیت بازاریابی ‌های آنلاین و یا اینترنتی

طبق تحقیقاتی که انجام شده و بسیار معتبر بوده، نشان داده شده است که افراد پیش از خرید کردن از اینترنت در موتورهای جستجو در مورد آن تحقیقاتی انجام می ‌دهند. در کشور ما مدیران خرید در شرکت ‌ها هم از گوگل برای تحقیقات خود بهره می ‌برند که در آخر شرکت ‌ها انتخاب می کنند که به جز دیده شدن در بستر اینترنت باید اطلاعات کافی و محتوایی هم در مورد کالا و خدمات خود ارائه کنند.

همه می ‌دانند که در دنیای امروزی فقط داشتن یک سایت اهمیتی نداشته و کافی نیست؛ زیرا اگر فردی ایمن ‌ترین، زیباترین و حتی سریع ‌ترین سایت را در دنیا برای خود ایجاد کند اما آن سایت بازدید کننده نداشته باشد و سلیقه و نظر کاربر خود را جلب نکند، وجود این سایت ارزشی نخواهد داشت. پس برای اینکه بتوان از طریق سایت به موفقیت دست پیدا کرد باید به این سه نکته زیر توجه کرد:

  • هدایت و ترغیب کاربران به سایت
  • حفظ کاربران روی سایت و عرضه کردن اطلاعات کافی و مناسب
  • تبدیل کردن مشتریان و یا کاربران به مشتریان بالفعل یا افزایش نرخ تبدیل سایت

کلام پایانی

طبق آمارهایی که در جهان به دست آمده، سرمایه گذاری به روش بازاریابی یا تبلیغات اینترنتی بسیار در حال رشد و گسترش است. امروزه اکثر سرمایه‌گذاری ‌ها در رابطه با تبلیغات اینترنتی شده است؛ زیرا مزیت‌ های زیادی برای این افراد در پی دارد. پلتفرم‌ های متعددی برای بازاریابی در فضای اینترنتی وجود دارد، مانند: تبلیغات بنری، بهینه سازی سئو یا سایت، ایمیل مارکتینگ، تبلیغات در شبکه ‌های مختلف اجتماعی، دراپ ‌های موبایل، بازاریابی ویروسی و … که همگی از جمله بازاریابی اینترنتی و آنلاین به شمار می ‌روند که هر کدام دارای ویژگی ‌ها و مزیت ‌های زیادی برای صاحبان خود دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *