با باورهای نادرست درباره موتورهای جستجو آشنا شوید

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

متاسفانه امروزه صاحبان سایت های مختلف، جهت افزایش رتبه خود در موتورهای جستجو و جذب بازدید بیشتر، درگیر باورهای نادرست موتورهای جستجو شده اند. موتورهای جستجو نسبت به گذشته هوشمندتر شده اند و الگوریتم های آن روز به روز دستخوش تغییرات است؛ بنابراین بهتر است برای بهبود سئو سایت خود اطلاعات خود را در این زمینه به روز نگه دارید. شرکت طراحی سایت مجریان وب، مطالب زیر را به جهت آشنایی شما با این باورهای قدیمی و نادرست تهیه نموده است.

تکراری ‌ترین باورهای نادرست موتورهای جستجو

در سال‌ های اخیر، باورهای نادرست موتورهای جستجو میان سئوکارها و افراد فعال در این زمینه سبب شده است، سئو بسیاری از سایت ها با مشکل مواجه شده و جایگاه آن ها در موتورهای جستجو به خطر بیفتد. در ادامه به بررسی برخی از رایج ترین باورهای نادرست موتورهای جستجو می پردازیم:

ثبت ‌نام در موتورهای جستجو(Search Engine Submission)

درست است، که در عصر سئوی کلاسیک، صاحبان سایت با پر کردن فرم ثبت نام و وارد کردن اطلاعات و کلمات کلیدی سایت خود در آن، به ربات ها و خزندگان اجازه بررسی و ایندکس کردن را می دادند، اما امروزه همه چیز متفاوت است. از سال 2001 تاکنون، موتورهای جستجو محتوای سایت شما را از طریق لینک های موجود در سایت های دیگر بررسی می کنند.

برچسب ‌های متا(Meta Tags)

زمان استفاده از برچسب های متا و افزودن تعداد بی حد و مرز واژگان کلیدی مورد نظرتان به محتوایی شاید کم ارزش، گذشته است. امروزه، به عنوان جایگزین، برچسب هایی از قبیل برچسب عنوان و برچسب توضیحات متا، از اهمیت بالایی برخوردارند. همچنین شما می توانید با استفاده از متا تگ‌های Robots، همه چیز را به موتورهای جستجو بفهمانید.

استفاده بیش از حد از کلیدواژه‌ ها(Keyword Stuffing)

یکی از باورهای نادرست موتورهای جستجو، استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی مدنظر شماست. امروزه موتورهای جستجو از سطح هوشمندی بالایی برخوردارند و استفاده بیش از حد از کلیدواژه ها ممکن است، شما را به عنوان فرستنده اسپم شناسایی کند. بنابراین از کلیدواژه به طور منطقی و مناسب استفاده کنید.

صرف هزینه های بالا برای تبلیغات به جهت بهبود نتایج طبیعی جستجوها

دیگر زمان آن رسیده است، که متوجه شوید تنها کیفیت و زیبایی محتوای شما رتبه سایت را در موتورهای جستجو افزایش می دهد، نه مخارج سرسام آور تبلیغات پولی در این موتورها. تبلیغات در موتورهای جستجو، به صورت پرداخت به ازای کلیک یا PPC، هیچ تاثیری در سئو سایت شما ندارد.

اسپم ‌ها در موتور‌های جستجو

یکی از روش های افزایش بازدید توسط سئوکارهای قدیمی استفاده از واژگان دروغ، نامناسب و گاها غیراخلاقی بوده است، که امروزه، با ارتقا موتورهای جستجو، این کار به یکی از باورهای نادرست موتورهای جستجو تبدیل شده است. تجزیه و تحلیل اسپم‌ ها در دو سطح صفحه و دامنه انجام می شود، که در ادامه به رایج ترین موارد اسپم در صفحات و دامنه ها می پردازیم:

سطحانواع اسپم هاتوضیحات
صفحهاستفاده بیش از حد از کلمات کلیدیهمانطور که گفته شد، یکی از باورهای نادرست موتورهای جستجو، در رابطه با استفاده بیش از حد از کلیدواژگان است. اسکن کردن یک صفحه با استفاده از کلمه کلیدی آن برای موتورهای جستجو دشوار نیست؛ بنابراین بهتر است، چگالی متن خود را رعایت نمایید.
ساختن لینک‌ های فریبکارانهیکی از رایج ترین روش های اسپم در فضای جستجوی آنلاین ساخت کلیک های متعدد برای یک لینک است؛ به طوریکه این لینک از نظر موتور جستجو محبوب به نظر برسد. البته لازم به ذکر است، که روش های ساخت لینک بسیار زیاد بوده و تشخیص آن ها کمی سخت است.
نمایش محتوای غیر واقعی به ربات ‌های خزنده (Cloaking)ربات های خرنده موتورهای جستجو قدرت تشخیص این موضوع را دارند، که بازدیدکننده صفحه یک انسان است یا ربات؛ در صورت ربات تشخیص دادن کاربر، صفحه مذکور به طور کامل از نتایج جستجوی کاربران حذف می شود.
صفحات کم ارزشبرخی الگوریتم های موتورهای جستجو مانند الگوریتم پاندای گوگل، جهت بررسی محتوای سایت ها و حذف محتواها قدیمی، کپی و بی کیفیت متولد شده اند. موتورهای جستجو تمایل دارند، محتواهای باارزش را به مخاطبان خود نمایش دهند.
دامنهچگونگی درج لینک ‌هایکی دیگر از باورهای نادرست موتورهای جستجو استفاده از روش های فریبکارانه اسپم و کلاه سیاه در ایجاد لینک است. موتورهای جستجو امکان این سایتها و لینک ها را دنبال کرده و شما را جریمه خواهند کرد.
قابلیت اطمینانمعیار بررسی سایت هایی که برای جلب نظر مخاطبان تلاش بیشتری نموده اند، توسط موتورهای جستجو متفاوت از سایرین است. لینک هایی که دامنه شما بدست آورده، از مهم ترین فاکتورهاست.
ارزش محتواامروزه موتورهای جستجو دارای الگوریتم هوشمندی هستند، که سایت هایی با محتوای باکیفیت، خاص و غیرتکراری را در معرض دید کاربران قرار می دهد.

چطور می‌توانیم بفهمیم که در سئو سایت اشتباه کرده‌ ایم؟

تکیه بر باورهای نادرست موتورهای جستجو و جریمه شدن توسط آن ها بسیار دردناک است. گاهی ممکن است الگوریتم هایی در موتورهای جستجو تغییر کند و یا شما چیزی را در سایت خود تغییر دهید؛ به طور کلی، بهتر است ابتدا پیش ار جریمه ای، موارد زیر را در سایت خود بررسی نمایید:

  • خطاها و ایرادات سایت
  • تغییرات روی صفحه‌ها، تغییر ساختار لینک‌ها، تغییر در محتوا و مواردی از این قبیل
  • تشابه با سایر سایت ها
  • محتوای تکراری

سوالات متداول

1) آیا استفاده بیش از حد از واژگان کلیدی به سئو سایت کمک می کند؟

خیر، با این کار ممکن است به عنوان فرستنده اسپم شناسایی شوید.

2) برای اطمینان از سئو سایت چه مواردی را باید چک کنیم؟

خطاها و ایرادات سایت، انواع تغییرات، تشابه و محتوای تکراری را بررسی کنید.

سخن پایانی

در مقاله فوق به بررسی باورهای نادرست موتورهای جستجو در سئو سایت به جهت افزایش تعداد بازدید پرداخته ایم. برخی از روش هایی که امروزه سئوکارها از آن برای افزایش رتبه سایت خود استفاده می کنند، با تغییر الگوریتم های موتورهای جستجو دیگر کارآمد نیست و نتیجه معکوس دارد. بنابراین می بایست طبق آخرین به روز رسانی های موتورهای جستجو، از روش های مناسب برای تایید توسط این موتورها استفاده نمایید. شما می توانید جهت سئو سایت کسب و کار خود و افزایش آمار بازدید آن، با کارشناسان مجرب  شرکت طراحی سایت مجریان وب در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *