لوگو طراحی سایت
Search
Close this search box.

داستان سرایی در محتوا یا استوری تلینگ چیست؟ + تکنیک‌ها

مطالب مفید

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

داستان سرایی موثر در موفقیت های تبلیغاتی

داستان سرایی از مفاهیم جدیدی نبوده و در جوامع انسانی در قرن ‌ها پیش هم مورد استفاده قرار می گرفته و بسیار رایج بوده است. اما امروزه استفاده کردن از آن تبدیل به یکی از ابزارهای مهم بازاریابی محتوا شده که در تعامل پیدا کردن با کاربران و مشتریان بالقوه و حتی در فروش بسیار اهمیت پیدا کرده است. داستان سرایی در محتوا و یا (استوری تلینگ) می ‌تواند بازدیدکنندگان سایت را به مشتریان بالقوه تبدیل کند و از ابزارهای قابل اعتماد در بازاریابی ‌ها به شمار می ‌آید. داستان‌ های معتبر و واقعی در استراتژی ‌های تولید محتوا بسیار موثر و کمک کننده هستند.

داستان سرایی یا استوری تلینگ یعنی چه؟

روایت گری، داستان سرایی و یا قصه‌گویی را نمی ‌توان به معانی زیادی تعریف و تفسیر کرد. ولی داستان سرایی در محتوا و یا استوری تلینگ از هنرهای تعاملی است که می توان توسط کلمه ‌های بی‌شمار و با اقدام ‌های معین المان ها و یا جلوه ‌های موجود در داستان ها و روایت ‌ها را برای اینکه تخیل مخاطب را تحریک کرده و آن را برانگیزد درست اجرا ‌شود، گویند. ولی اگر بخواهیم به صورت ساده بیان کنیم، داستان سرایی همان گفتن داستان است که به افراد کمک می کند تا افراد با مخاطبین خود بهتر ارتباط برقرار کنند و او را هم در کارها درگیر کرده و تعامل با مخاطب را افزایش دهد.

در بعضی از مواقع اگر بخواهیم، محتوایی را برای جمعی از کاربران توضیح دهیم، می ‌توانیم از محتواهای متنی، صوتی و یا ویدئویی استفاده کنیم و آن را انتشار داده و طبق این ساختار محتوا که مهیا شده می ‌توان مسیر درست و روشنی را طی کرد. برای اینکه این محتوا بیشتر موثر باشد و مخاطب تا آخر جذب آن شده و با آن همراه شود، باید از تکنیک ‌های موجود داستان سرایی در محتوا بهره برد که در ادامه مطلب به آنها اشاره می کنیم.

بیشتر بخوانید: انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

تکنیک ‌های مورد نیاز برای داستان سرایی جذاب

به وجود آوردن یک داستان جذاب می ‌تواند راهکار مناسب و موثری در داستان سرایی و بازاریابی ‌های محتوایی باشد و می تواند مخاطبین بیشتری را جذب کند. حتی با هدف بازاریابی و پیام برند هم تناسب داشته و هماهنگ باشد و حتی با مخاطبین هم تعامل عمیق‌ تری را ایجاد کند. چند تکنیک برای داستان سرایی در محتوا وجود دارد که عبارت اند از:

تمرکز روی مخاطب

باید اطمینان حاصل کرد که داستان مهیا شده با علاقه و هدف مخاطب مرتبط و هماهنگ باشد؛ یعنی اگر داستان با مخاطب هدف تناسب داشته باشد، ممکن است بیشتر با آن درگیر شده و جذب آن شود.

شروع با یک قلاب

داستان سرایی در محتوا باید توسط قلابی آغاز شود که بتواند مورد توجه مخاطبین قرار بگیرد و مخاطب را ترغیب به تماشا و یا خواندن کند. این موضوع می ‌تواند، شامل یکی از حکایت ‌های جذاب و جالب و سوال تحریک پذیر باشد.

استفاده از تصاویر زنده

برای اینکه بتوانید در ذهن مخاطب خود تصویر واقعی ترسیم کنید، باید از تصویرهای واضح و زبان توصیفی استفاده کنید. این فرایندها می توانند داستان ایجاد شده را تاثیرگذارتر و به یاد ماندنی تر کنند.

ایجاد چالش

یک داستان مناسب و مفید باید دارای چالش و حتی تضاد باشد و این موضوع فرقی نمی کند، برای هدف باشد یا بخواهد مشکلی را رفع کند. با به وجود آوردن یک چالش، باعث می ‌شوید مخاطب با داستان آماده شده درگیر شود و روی آن تمرکز کرده و حتی سرمایه گذاری کند.

ایجاد کردن ارتباط عاطفی

داستان سرایی در محتوا باید به گونه ای باشد که احساسات مخاطب را برانگیزد و بتواند ارتباط عمیقی را با او ایجاد کند. داستانی که آماده می ‌شود، باید احساسات آن با برند و مخاطب هدف متناسب بوده و او را برانگیزد.

نمایش دهید

در داستانی که آماده می کنید، به جای اینکه به مخاطب گفته شود چه رخدادی قرار است، اتفاق بیفتد باید آن را به مخاطب نشان دهید. یعنی از حکایت ‌ها، تصویرها و روش و تکنیک ‌های دیگر استفاده کنید تا بتوانید آن را جذاب ‌تر و زنده ‌تر نشان دهید.

ساده نگاه داشتن

داستان سرایی در محتوا باید ساده باشد تا به سادگی قابل پیگیری و درک باشد. پس نباید داستان را پیچیده کرد و آن را ساده نگاه داشت و تمرکز باید روی پیام اصلی داستان باشد. با رعایت این تکنیک ‌های گفته شده می ‌توان داستان ‌های واقعی قانع کننده و جذابی ایجاد کرد تا مخاطب هدف را به خود جلب کرد و پیام برند را هم به راحتی ارائه کرد.

نقش داستان سرایی یا استوری تلینگ در موفقیت ‌های تکنیک ‌های بازاریابی

قسمت عظیمی از تکنیک ‌های بازاریابی معمولا روی توجه به مخاطب و رفع نیاز و همراهی با آنها تمرکز دارد. از روش ‌های مناسب و یکی از بهترین تکنیک ‌هایی که می ‌توان این موارد را ذکر کرد و آن را تحت پوشش قرار داد، استفاده از داستان سرایی در محتوا است. چرا که جذب و حفظ مخاطب از کارهای سخت و دشوار است؛ اما توسط استوری تلینگ می ‌توان تمامی توجه، حواس، تمرکز و احساسات مخاطب را درگیر کرده و آن را با خود همراه کرد. در همین حین هم می توان خدمات و کالاهای خود را هم به بهترین نحو معرفی و ارائه کرد تا به هدف نهایی خود دست پیدا کرد.

برای اینکه این داستان سرایی را به نحو احسن انجام دهید، باید داستان مورد نظر دارای ویژگی‌ هایی باشد که این ویژگی مانند داستان آموزشی بوده و سرگرم کننده باشد و داستانی فراگیر یا جهانی باشد. داستان سرایی باید سازمان یافته بوده و با ارائه پیام اصلی به مخاطب به یاد ماندنی شود تا برای همیشه در ذهن مخاطب باقی بماند.

کلام پایانی

امروزه در بازاریابی ‌های محتوا بهترین روش استفاده کردن از داستان سرایی در محتوا و یا همان استوری تلینگ است که این فرایند موجب رشد سایت ‌ها هم می ‌شود؛ زیرا بیشتر افراد به روایت ‌ها و داستان‌ ها علاقه نشان می دهند و سعی می کنند آن را مطالعه  کنند و ذهن خود را در گیر این داستان کنند؛ البته اگر داستان مورد نظر به نحوی درست در محتوای داستان سرایی مورد استفاده قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *