طراحی سایت چیست + عوامل تاثیر گذار در طراحی سایت حرفه ای😍

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

طراحی سایت چیست؟

طراحی سایت چیست ؟ طراحی وب، فرآیند برنامه ریزی، مفهوم سازی و تنظیم محتوا به صورت آنلاین است. امروزه طراحی یک سایت فراتراز زیبایی شناسی است و شامل عملکرد کلی وب سایت می شود.طراحی وب همچنین شامل برنامه های وب، اپلیکیشن های موبایل و طراحی رابط کاربری می باشد. همچنین طراحی وب می تواند تاثیر زیادی بر عملکرد شما در موتورهای جستجو مانند گوگل داشته باشد. این مقاله به شما بینش مفیدی در مورد نحوه ایجاد یک وب سایت می دهد که نه تنها ظاهر خوبی داشته باشد، بلکه به درستی کار کند و در جتجو رتبه بالایی داشته باشد.

 

 

تاریخچه طراحی سایت

تاریخچه طراحی سایت به بیش از 30 سال پیش برمی گردد. زمانی که ما برای اولین بار با اینترنت آشنا شدیم، بخش‌های فناوری اطلاعات به دلیل پیچیدگی برنامه‌نویسی، اکثر وب‌سایت‌ها را ساختند و مدیریت کردند. امروزه طراحی وب سایت به تنهایی به یک صنعت تبدیل شده است. طراحی های وب عالی باعث رشد و شکوفایی برخی از مشاغل شده است در حالی که حضور بد در وب باعث شکست برخی دیگر شده است. وب سایت شما بسیار بیشتر از یک ابزار اعتبار سنجی است. طراحی های وب امروزی به چیزی بیش از قرار دادن تصاویر عالی نیاز دارند. طراحان باید سرعت بارگذاری، قرار دادن محتوا، تجربه کاربری و بهینه سازی سئو را در نظر بگیرند، البته طراحان باید در نظر داشته باشند که چگونه یک وب سایت در چند صفحه نمایش به نظر می رسد. برای بسیاری از مشتریان احتمالی شما، این درب ورودی دیجیتال شماست.

 

 

هدف از طراحی سایت

بیشتر از یک دهه قبل یا حتی تا چند سال گذشته ، کمتر کسی فکر می‌کرد که توسعه وب و دیجیتالی شدن زندگی به این سرعت اتفاق بیفتد.منظور ما از توسعه وب، آسان‌تر و ارزان‌تر شدن راه اندازی و نگهداری آن است.در گذشته برای اینکه یک وب سایت از پایه کدنویسی و طراحی شود، یک تیم فنی کامل نیاز داشت.در کنار این تیم فنی، زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی وب سایت بسیار گران بود.به همان میزان به روزرسانی‌های سایت یا ایجاد تغییرات در آن بسیار پرهزینه بود.در کنار هزینه‌های مالی، زمان مورد دیگری بود که در دوره گذشته توسعه وب به شدت مصرف می‌شد. با ایجاد سیستم‌های جدید توسعه وب، راه‌اندازی وب سایت بسیار ساده‌تر از قبل شد.علاوه برآن، ارائه خدمات مختلف از طریق اینترنت دلیل دیگر توسعه وب است.حال که باشما صحبت می‌کنیم، افراد به راحتی می‌توانند صاحب یک وب سایت شوند.با این میزان توسعه، مشاغل مرتبط با وب و تجارت الکترونیک نیز گسترش پیدا کرده‌اند.یکی از محبوب‌ترین این شغل‌ها، طراح وب سایت است.اگر با طراحی وب آشنایی ندارید، تازه‌کار هستید، ممکن است با اشتباهات رایج در طراحی سایت آشنایی نداشته باشید، ما در این مقاله به طور جامع درمورد طراحی سایت برای شما می گوییم.

 

 

اصول طراحی سایت چیست ؟

رعایت اصول طراحی سایت یکی از مهمترین قدم هایی است که باید طی شود. یکی از نکاتی که وب سایت شما باید داشته باشد و بر اساس آن طراحی شود این است که طراحی آن به گونه ای باشد که هر فردی یکبار به سایت شما مراجعه کرد سایت، او را به خود درگیر کند به عبارتی طراحی و فضای وب سایت شما ان قدر جذاب و گیرا باشد که کاربران را به خود جذب کند . در طراحی اصولی مانند رنگ ، کیفیت ، نوع فونت ، تصاویری مربوط به محتوا و … محتوای سایت باید اعتماد کاربران را به خود جلب کند همچنین باید به این موضوع توجه داشته باشید که سایت شما در عین این که زیبا و جذاب است ، کارکردن با ان بسیار راحت و اسان باشد .

 

 • اولین اصلی که در طراحی سایت باید به ان توجه کرد ( باید نیاز سنجی انجام دهیم ) رضایت مشتری برای ادامه کسب و کار شما  به صورت اینترنتی بسیار مهم است  . شما در طراحی سایت باید نیاز های اساسی و مهم کاربران را در نظر بگیرید . اگر رضایت هر مشتری را بدست آورید مطمئن باشد مشتریان شما بیشتر خواهد شد .
 • باید بنا به نیاز مشتری بدانید که از چه ابزارهایی برای طراحی سایت استفاده کنید مثلا باید بدانید از کدام نوع زبان برنامه نویسی برای این سایت باید استفاده شود تا نیاز مشتری را براورده کند .
 • طراحان مجرب وب سایت ها بعد از ان که خواسته و نیاز مشتری را بررسی کردند با انتخاب یک proposal مناسب ان ها را برای رسیدن به خواسته هایشان کمک کنید .
 • همچنین بعد از ان که یک proposal مناسب انتخاب کردید قالبی برای برگزینید ( template  ) که این قالب نیز شامل 5 بخش است : header  ( بنر سایت )  navigation bar  ( لینک صفحات ) slide bar   ( لینک هایی برای صفحاتی که تبلیغ دارند ) Content bar   ( قسمتی برای توضیحات هر صفحه )  footer  ( در این قسمت درباره قوانین ، شرکتی که سایت را طراحی کرده و . . .  نوشته شده است .
 • طراحان سایت باید از سیستمی برای طراحی استفاده کنند که کاربران بتوانند چیزی که در اصل برای ان به سایت مراجعه  کردند را پیدا کنند . به این کار ناو بری می گویند . در ناوبری از لینک ها برای ارتباط هر صفحه استفاده می شود .

 

 

انواع وب سایت ها 

اگر در سال‌های پیش کسی به شما می‌گفت که خودش یا برای کسب و کارش یک وب سایت اینترنتی دارد، مطمئنا تعجب می‌کردید.علت آن ناشناخته بودن وب سایت، گران بودن طراحی و توسعه وب و نیز عدم استفاده مناسب از اینترنت بود.اما الان و در سال 1401، اگر کسب و کاری وب سایت نداشته‌باشد عملا هیچ سرمایه و دارایی‌ای ندارد.افزایش ضریب نفوذ اینترنت، ارائه خدمات متنوع در بستر وب سایت، افزایش استفاده از گوشی‌های همراه و نیز ارزان شدن طراحی و نگه‌داری وب سایت، باعث رونق طراحی وب سایت و مشاغل وابسته به آن شده‌است.

انواع طراحی سایت هایی که برای کاربرد های مختلف انجام می شود :

 

 

مراحل طراحی سایت

طراحی سایت مانند بقیه کارها باید روال و مراحل خاص خود را طی کند . برای طراحی یک سایت فوق حرفه ای و خوب باید 7 مرحله را بگذرانیم که هر کدام اهمیت خاصی برای سایت دارند :

 • سایتی که می خواهید طراحی کنید باید دارای چه امکاناتی باشد ؟ شما باید نیازهای مشتریان را که سایت شما باید براورده کند استخراج کنید . این موضوع را از کرفرما می توانید بپرسید .
 • برای ارائه محتوا درون سایت ابتدا باید توسط گروهی حرفه ای تحلیل و برسی شود و با پیشنهاد ان ها می توان تصویر ، لینک ، ارم و لوگوی مخصوص حوضه تجارت ، لیستی از خدماتی که ارائه می شود و. . . را درون سایت بنویسید . این ها همه با کمک مدیر پروژه انجام می شود .
 • چیزی که قرار است کاربران درون سایت مشاهده شود اعم از : درباره ما ، قسمت تماس با پشتیبانی، صفحه اصلی و  . . . باید در این مرحه از طراحی ، طرح اولیه ان انجام شود . این طراحی اولیه باید از سوی کارفرما تایید شود
 • بعد از این که طراحی اولیه سایت را انجام دادید و ان توسط کارفرما تایید شد می توانید کد نویسی را شروع کنید . کد نویسی مانند اسکلتی برای سایت است اگر ان را به خوبی انجام ندهید دچار مشکل می شوید .
 • در این مرحله مدیر پروژه دیتا گذاری سایت را انجام می دهد این کار سایت را اب بندی کرده و سایت را امتحان می کند . طراحان سایت را باید خروجی خام رها نمی کنند .
 • کارفرما باید با سایت کار کند تا بتواند ان را بازنگری کند و تغییراتی که لازم است در سایت ایجاد شود را با مدیر پروژه مطرح کند .
 • شرکتی که برای شما طراحی وب سایت را انجام داده جلسه برگزار می کند تا در ان تمامی امکاناتی که در سایت وجود دارد به کارفرما نشان داده شود .

 

 • انتخاب حوزه کاری
  اولین قدم برای ورود به فضای کاری مرتبط با وب سایت، این است که تصمیم بگیرید در کدام حوزه توسعه وب فعالیت کنید.در واقع شما باید انتخاب کنید که قرار است یک وب سایت را با کدنویسی توسعه دهید یا بدون استفاده از کدنویسی.همان طور که در ابتدا گفته‌ شد، در سال‌های اخیر راه‌اندازی یک وب سایت ساده‌تر از قبل شده‌است.دلیل عمده آن وجود ابزارهاییست که به شما اجازه می‌دهد بدون داشتن دانش برنامه‌نویسی، به طراحی و ایجاد یک وب سایت نمایید.استفاده از این شیوه برای افراد تازه کار مناسب است تا طراحی وب را از این نقطه شروع کنند. در طرف مقابل اگر به برنامه‌نویسی داشته‌باشید یا در این زمینه دانش کافی داشته‌باشید، می‌توانید یک وب سایت را از نقطه شروع تا انتها توسط شخص خودتان نوشته و توسعه دهید.هرکدام از این دو شیوه را با هم مرور خواهیم کرد.

 

 • انتخاب ابزار طراحی وب سایت

دو راه اصلی برای طراحی سایت وجود دارد: استفاده از یک برنامه دسکتاپ یا استفاده از سایت ساز

ابزاری که شما تصمیم به استفاده از آن دارید، براساس تعداد تیم، بودجه و نوع سایتی که می خواهید طراحی کنید و الزامات فنی آن بسیار متفاوت خواهد بود.

 1. برنامه های دسکتاپ

این برنامه ها از طراحان میخواهند که طرح خود را ایجاد کنند و آن را برای یک تیم توسعه ارسال کنند تا بتواند طرح را به کد تبدیل کند.محبوب ترین برنامه های دسکتاپ برای طراحی وب سایت ها Photoshop و Sketch هستند. به طور معمول این استانداردها برای سایت های بزرگ یا پیچیده هستند که به طراح اجازه می دهد تا روی ظاهر و نمای کلی سایت تمرکز کند، در حالی که تمام چالش های فنی به تیم توسعه منتقل می شود. متاسفانه، این فرآیند می تواند گران و زمان بر باشد. زیرا منابع متعدد، مجموعه مهارت ها و اعضای تیم مورد نیاز است.

 1. سایت سازها

امروزه بسیاری از سایت سازها هستند که طیف گسترده ای از ویژگی ها و خدمات را ارائه می دهند. (Wix,Webflow,Squarespaceو Pagecloud) ، تنها چند نمونه از سایت سازهای محبوب هستند که در قابلیت های طراحی، گزینه های قالب،قیمت و تجربه کلی ویرایش متفاوت هستند.حتما بررسی ها و تحقیقات خود را انجام دهید و تعیین کنید که کدام پلتفرم به بهترین وجه با نیازهای وب سایت شما مطابقت دارد. سایت ساز های حرفه ای، وب سایت های تطبیقی یا سایت واکنشگرا ایجاد می کنند که تجربه های متفاوتی از ساخت را ارائه می دهند. این مفاهیم با جزئیات بیشتری مورد بحث قرار خواهند گرفت تا بتوانید به بهترین نحو درک کنید که کدام سازنده برای شما کار می کند. اگر نمی دانید چگونه کدنویسی کنید، آشنایی با آزادی ها و محدودیت های ابزارهای مختلف طراحی وب سایت ضروری است. به عنوان مثال، اگرچه وردپرس پر استفاده ترین پلت فرم وب سایت است، اما به دلیل گزینه های سفارشی سازی محدود، مورد استقبال طراحان بصری نیست. قبل از شروع ساخت یک وب سایت، نیازهای وب سایت خود را مشخص کنید که میخواهید یک گالری عکس ایجاد کنید؟ هرچند وقت یکبار سایت خود را به روز می کنید؟ آیا به فرم تماس نیاز دارید؟سایت سازی را انتخاب کنید که می تواند به شما در دستیابی به این اهداف کمک کند.

 

 • شروع طراحی وب سایت با کدنویسی

هر وب سایتی که می‌بینیم و با آن کاری انجام می‌دهیم از دو نوع کد نویسی تشکیل شده‌است:

 • فرانت اند Front End

به بخشی از وب سایت که توسط کاربران قابل مشاهده‌ است، گفته می‌شود.یک برنامه‌نویس فرانت اند، کدهایی که برای کاربران عادی قابل درک نیست را در قالب ظاهری و گرافیکی نمایش می‌دهد تا کاربران به راحتی بتوانند از بخش‌های مختلف سایت مورد نظر استفاده کنند. در این بخش، فرم‌های ورود اطلاعات، صداها، تصاویر، ویدئوها و در کل هر چیزی که برای کاربر قابل فهم باشد، قرار داده می‌شود. اجازه بدهید در خصوص فرانت اند یک مثال بزنیم.فرض کنید در حال تکمیل فرم ثبت نام کنکور سراسری در سایت سازمان سنجش آموزش کشور هستید.برای ثبت نام فرم‌هایی طراحی شده‌اند که که شما باید اطلاعات مربوط به هرکدام را در بخش درست وارد کنید.طراحی این فرم‌ها توسط برنامه‌نویس فرانت اند انجام می‌شود.شیوه نمایش رنگ فرم‌ها و کلیه موارد مانند این توسط متخصص فرانت اند انجام می‌شود. اگر قصد دارید یک طراح وب سایت با استفاده از کدنویسی شوید، بهتر است به آموزش زبان‌های برنامه نویسی‌ای که در فرانت اند استفاده می‌شوند، بپردازید.این زبان‌ها عبارتند از:

 1. HTML(Hyper Text Markup Language)
 2. CSS
 3. جاوا اسکریپت
 • بک اندBack End

در توضیح فرانت اند، مثالی از ثبت نام کنکور سراسری در سایت سازمان سنجش آموزش کشور زدیم.فرض کنید که ثبت نام شما با موفقیت در این سایت انجام شد. شما در فرم طراحی شده، اطلاعات مورد نیاز مانند کدملی، شهر محل تولد، شماره تماس و ….را وارد کرده‌اید اما سوال اصلی احتمالا این است که نحوه ذخیره‌سازی این اطلاعات به چه صورت است که چند ماه بعد براساس آن‌ها کارت ورود به جلسه صادر می‌شود.در اینجا بخش دیگری از طراحی وب با استفاده از کدنویسی به نام بک اند وجود دارد.متخصص بک اند، با تکیه بر استفاده از یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی سمت سرور مانند PHP تمام اتفاقات در پشت پرده و جایی که دور از چشم کاربر است را برنامه‌نویسی می‌کند.

منظور از زبان برنامه نویسی سمت سرور این است که کلیه این کدها برروی سرور اتفاق می‌افتد.

نکته:در تیم‌هایی که کار طراحی و توسعه وب انجام می‌دهند، کار فرانت اند و کار بک اند توسط دو متخصص مجزا انجام می‌شود.به فردی که در هر دو حوزه فرانت اند و بک اند تخصص داشته‌باشد، متخصص فول استک می‌گویند.

 

 • شروع طراحی وب سایت بدون کدنویسی

برای اینکه بدون کد نویسی یک طراح وب شوید، باید از سیستم‌های مدیریت محتوا(Content Management System) استفاده کنید.چنین سیستم‌هایی از قبل کدنویسی شده و به راحتی برای راه‌اندازی وب سایت قابل استفاده هستند.اگر در شروع راه تبدیل شدن به یک طراح وب هستید، استفاده از این سیستم‌ها گزینه مناسب شماست.در حال حاضر مشهورترین سیستم مدیریت محتوا، وردپرس است.وردپرس ارزان‌ترین و ساده‌ترین سیستم برای توسعه یک وب سایت است.بر طبق آمارهای رسمی،  33 درصد از کل وب سایت‌های جهان با وردپرس نوشته شده‌اند. با استفاده از وردپرس می‌توان سایت‌هایی با موضوعات مختلف مثل تجارت الکترونیک، شرکتی و آموزش الکترونیک طراحی کرد.وردپرس در کنار اینکه برای شروع کار حرفه‌ای یک طراح وب مناسب است، مزایای دیگری نیز دارد که عبارت اند از:

 • وردپرس رایگان است.
 • یادگیری آن آسان است.
 • به عنوان یک سیستم آماده، انعطاف‌پذیری بالایی دارد.
 • قابل توسعه و گسترش است.
 • وردپرس قالب‌های آماده زیادی دارد.
 • برخلاف سیستم‌های مدیریت محتوای قدیمی، امنیت بالایی دارد.

 

 • استفاده از ابزارهای گرافیکی

ویترین هروب سایت، ظاهر آن است که به آن واسط گرافیکی می‌گویند. اگر در ابتدای راه طراحی وب هستید، به کدنویسی علاقه ندارید و به طراحی علاقه‌مند هستید، می‌توانید در بهبود و زیباتر شدن ظاهر وب سایت کمک کنید.یک وب سایت مجموعه‌ای از عکس‌ها و نوشته‌هاست که همین‌ها باعث کشش و جذب کاربران می‌شود. اگر ذوق و سلیقه را در کنار دید هنری دارید، با یادگیری و تسلط به ابزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ می‌توانید شغل طراح وب را در کارنامه کاری خود داشته‌باشید.

 

 • بررسی عناصر طراحی سایت

هنگام طراحی یک وب سایت، مهم است که هم ظاهر و هم عملکرد سایت را در نظر بگیرید. ادغام این عناصر قابلیت استفاده و عملکرد کلی سایت را به حداکثر می رساند. قابلیت استفاده سایت شما شامل عناصری مانند رابط کاربری آسان برای پیمایش، استفاده مناسب از گرافیک و تصاویر، متن خوب نوشته شده و به خوبی قرار داده شده و طرح و رنگ است.عملکرد سایت شما به سرعت، رتبه بندی، قابلیت جستجو و توانایی جذب مخاطبان شما اشاره دارد.

 • عناصر بصری

در هنگام طراحی سایت باید مرور کنید که چه عناصری در طراحی خود به کار میگیرید و مطمئن شوید همه چیز به خوبی با هم کار می کند. اساسا ظاهر و متن وب سایت شما دست به دست هم می دهند. این مهم است که نویسندگان و طراحان محتوا با یکدیگر همکاری کنند تا یک طراحی منسجم با عناصر متعادل ایجاد کنند. روی ایجاد تکه های متن ( با استفاده از بلوک های متنی) تمرکز کنید تا گرافیک و تصاویر خود را تعریف کنید.

 • فونت ها

فونتی را انتنخاب کنید که طراحی کلی شما را تعریف کند. فونت باید با طرح رنگ، گرافیک، تصاویر شما جفت شود و لحن کلی وب سایت شما را تقویت کند.

 • رنگ ها

رنگ ها یکی از مهم ترین عناصری هستند که در طراحی وب سایت باید در نظر گرفته شوند. به خاطر داشته باشید که تصورات نادرست زیادی در مورد روانشناسی رنگ وجود دارد، و مهم تر این است که روی رنگ هایی تمرکز کنید که طراحی کلی و لحن وب سایت شما را تعریف می کنند. طرح رنگ خود را با برند خود و پیام هایی که می خواهید به مخاطبان خود منتقل کنید هماهنگ کنید.

 • چیدمان

اینکه تصمیم میگیرید چگونه محتوای خود را مرتب کنید، تاثیر چشم گیری بر قابلیت استفاده و عملکرد سایت شما خواهد داشت. هیچ قانون خاصی برای نحوه چیدمان سایت شما وجود ندارد. بااین حال، چند اصل مهم وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. مطمئن شوید که نیازهای مخاطبان هدف خود را در نظر گرفته اید و از طرح بندی مناسب که پیام هایی را که میخواهید منتقل کنید استفاده می کنید.

 • شکل ها

استفاده از عناصر گرافیکی در طراحی وب می تواند به یکپارچه سازی متن و تصاویر کمک کند و به ظاهر کلی سایت کمک کند. ترکیب رنگ ها و اشکال زیبا می تواند به جلب توجه بازدیدکنندگان سایت شما و به جریان کلی سایت شما کمک کند.

 • فاصله گذاری

فاصله یک عنصر کلیدی برای ایجاد وب سایت های بصری دلپذیر و آسان برای پیمایش است. هر عنصری در طراحی شما به یک شکل از فاصله استفاده می کند. استفاده مناسب از فضای خالی در ایجاد طرحی که به طور کامل متن، عکس و گرافیک را متعادل می کند، بسیار مهم است. ثابت نگه داشتن فاصله می تواند به کاربران شما کمک کند تا وب سایت شما را به راحتی مرور کنند. مفهوم فضای سفید قطعا اولویت طراحان وب مدرن است.

 

 

 • استفاده از سیستم های مدیریت محتوا

باید برای مدیریت محتوای سایتتان از سسیتم های مدیریتی که وجود دارد استفاده کنید . اغلب سازمان ها از این سیستم استفاده نمی کنند به عبارتی اشنایی لازم را با ان ندارند در صورتی که وجود این سیستم ها برای سایت شما بسیار حیاتی و مهم است . این سیستم از دو جز تشکیل شده است:

 1. برنامه مدیریت
 2. برنامه تحویل محتوا

شما با استفاده از برنامه مدیریت محتوا می توانید تغییرات لازم مانند حذف یا اضافه کردن بخشی از محتوا را انجام دهد این کار را می توان بدون این که تخصص خاصی در طراحی سایت داشته باشید  مانند برنامه نویسی ، html انجام دهید . بعد از انجام تغییرات با استفاده از برنامه تحول محتوا می توانید ان را اپدیت نمایید .

سیستم های مدیریت محتوا چه کارهایی می توانند انجام دهند ؟

 1. محتوایی برای سایت ایجاد کنند
 2. مطالبی که تغییر یافته را انتشار دهند
 3. محتوای سایت را مدیریت می کند
 4. مطالب اپدیت شده را در سایت نمایش دهد

سیستم مدیریت برای هر وی سایت یا شرکتی کاربرد های متفاوتی دارد .

بعضی از سسیتم های مدیریت محتوا :

 1. ورد پرس WORDPRESS
 2. جوملاJOOMLA
 3. دورپالDRUPAL
 4. اکسپرشن انجین EXPRESSIONENGINE
 5. تکست پترن TEXTPATTERN
 6. کانتائو CONTAO و . . .

 

 

تاثیر رنگ در طراحی سایت چیست ؟

رنگ ها از نظر روانشناسی ثاثیرات زیادی روی افراد دارند و حتی می توانند تفکرات آن ها را تغییر دهند تا به حال دقت کرده اید که روانشناسان در مطب خود از رنگ های سفید و سبز ،( سبز ساده ترین رنگ برای پردازش چشم است ) استفاده می کنند ؟ سایت ها برای هدف های گوناگونی که دارند طراحی می شوند طراحان وب سایت با توجه به محتوای هر سایت از رنگ های گوناگونی استفاده می کنند .

رنگ آبی : بیشتر برای بانک ها و تجارتهای بزرگ استفاده می شود تا حس اعتماد ، امنیت و قدرت را به کاربرانی که ان را می بینند وارد کند .

رنگ سبز : حس ثروت را به بیننده منتقل می کند و از ان برای کالاهای لوکس بیشر استفاده می شود .

رنگ زرد : این رنگ پر از انرژی و شایستگی است از این رنگ برای قسمت هایی از سایت که نیاز به توجه بیشتری دارند استفاده می شود .

رنگ خاکستری : این رنگ با تاثیر گزاری جدی که دارد بیشتر برای سایت هایی استفاده می شود که  در ان ها بیزینس و فروش انجام می شود .

در سایت ها باید از رنگ هایی استفاده کنید که مخاطبان را با توجه به نوع محتوایی که درون سایت وجود دارد به خود جذب کند .پیشنهاد می کنیم از رنگ هایی استفاده کنید که با کیفیت هستند و رنگ انها شفاف است رنگ های کدر جلوه سایتتان را زشت می کند . اگر سایتی دارید که در ان محصولات خود را برای فروش گذاشته اید به شما پیشنهاد می کنیم از رنگ هایی برای پس زمینه سایت استفاده کنید که  جزو رنگ های خنثی باشند و توجه کاربر به سمت محصولات بیشتر می شود .

 

 

تاثیر ارتباط شفاف و موثر با مخاطبان 

در مطالب قبلی، درباره اینکه چرا طراحی وبسایت از اهمیت بالایی برخوردار است صحبت کردیم. همچنین به موضوعاتی از قبیل عناصر اساسی برای طراحی یک وبسایت و نکات مهم برای داشتن یک وبسایت با کیفیت پرداختیم. در ادامه با دقت بیشتر به توضیح درباره اینکه کال تو اکشن چیست و نحوه ایجاد کردن بهترین دکمه بازخوردی  (Call-to-action “CTA” buttons) ممکن پرداختیم و از اهمیت و نقش این دکمه ها در طراحی وبسایت صحبت کردیم. به طور خلاصه، در مقاله های گذشته به اهمیت داشتن یک وبسایت با کیفیت پرداختیم و نکاتی را برای قدم برداشتن به سمت داشتن یک وبسایت قدرتمند به شما ارائه دادیم. در این مطلب، قصد داریم کمی به عقب تر برگردیم و نگاهی جامع تر و پایه ای تر به مسئله طراحی وسایت داشته باشیم. به طور کلی در این مطلب، به این سوال پاسخ می‌دهیم که طراحی وبسایت چه تاثیری برای ارتباط با مخاطبان دارد؟

نحوه های برقراری ارتباط با مخاطبان چیست؟ پیشنهاد می‌کنیم قبل از خواندن این مطلب، از مقالات قبلی دیدن کنید تا درک عمیق تر و مناسب تری از مباحثی که به آن‌ها خواهیم پرداخت داشته باشید.با ما همراه باشید. همانطور که می‌دانید، وبسایت شما پل ارتباطی بین کسب و کار شما و مخاطبان و مشتریان شما می‌باشد. صرف نظر از نوع وبسایت، داشتن ارتباط موثر با کاربران، یک امر ضروری برای داشتن یک وبسایت خوب و کارآمد، و در نتیجه داشتن یک کسب و کار موفق می‌باشد. همین جمله بیانگر اهمیت فراوان داشتن یک ارتباط موثر با کاربران را نشان می‌دهد. اما ممکن است از خود بپرسید که چگونه می‌توانید با مخاطبانتان ارتباط موثری برقرار کنید؟ پاسخ این سوال بسیار ساده است؛ با داشتن یک طراحی وبسایت قدرتمند و پویا. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که چه مواردی در طراحی وبسایت، به شما این امکان را می‌دهند که هر چه بهتر و شفاف تر با مشتریان خود ارتباطی پویا و مناسب برقرار کنید. متاسفانه گاهی اوقات صاحبان وبسایت ها ممکن است فکر کنند که جنبه های ظاهری وبسایت تنها عامل جذب کننده کاربران و مخاطبان هستند. با وجود اینکه جلوه های بصری نقش بسیار مهمی در دیدگاه کاربران نسبت به کسب و کار شما دارند، اما تنها راه ارتباطی تاثیرگذار نیستند.

در ادامه تعدادی از شیوه ها و روش های ارتباطی در وبسایت ها را به شما معرفی خواهیم کرد تا دید وسیع تر و بهتری از چگونگی برقراری ارتباط موثر با مخاطبان داشته باشید. وبسایت های مختلف، رویکردهای مختلفی برای تعامل با کاربران و برقراری ارتباط با آن‌ها در پیش می‌گیرند. این امر شیوه های ارتباطی یک وبسایت را تحت الشعاع قرار می‌دهد. بنابراین روش های بسیار متنوعی برای برقراری ارتباط با مخاطبان وجود دارد.

 

 • از طریق متن و نوشتار

بدیهی است که متن و نوشتار، واضح ترین و گسترده ترین شیوه ارتباطی در یک وبسایت هستند. همچنین می‌توان گفت که بخش اعظم محتوای بیشتر سایت ها را، متن ها شامل می‌شوند. در اینجاست که تولید محتوا و سئو اهمیت پیدا می‌کند. مخاطبان برای متوجه شدن هدف وبسایت و چیزهایی که می‌تواند به آن‌ها ارائه دهد، در نگاه اول با نوشتار و متن هایی که در آن وبسایت استفاده شده است مواجه می‌شوند. چه متن اصلی وبسایت و چه سرتیترهای آن. به عبارت دیگر، متن و نوشتار یک روش پایه ای و اولیه برای برقراری ارتباط با کاربران است. میزان اهمیت و ارزش این نوشتار نیز در انواع مختلف وبسایت ها متفاوت خواهد بود. همانطور که گفته شد، محتوای برخی از وبسایت‌ها به شدت به متن و نوشتار تکیه می‌کند؛ مانند وبسایت های علمی و یا وبسایت های ارائه دهنده اطلاعات. البته برخی از وبسایت های دیگر از متن بیشتر به عنوان توضیح تکمیلی در ضمن دیگر روش های ارتباطی، در وبسایت خود استفاده می‌کنند.

 

 • از طریق تصاویر و عکس ها

حتما خودتان با این جمله آشنایی دارید که «یک عکس به اندازه هزار کلمه حرف برای گفتن دارد. عکس ها نیز نقش مهمی در ایجاد کردن یک بستر ارتباطی مناسب در وبسایت ها بازی می‌کنند. تصاویری که روی وبسایت قرار می‌گیرند، علاوه بر اینکه می‌توانند سریعتر و با شفافیت بیشتری، اطلاعات را به مخاطبان منتقل کنند، برای آن‌ها جذاب تر هستند و می‌توانند از لحاظ احساسی نیز با آنها ارتباط بگیرند و به طور کلی شیوه ارتباطی بسیار مناسبی هستند. البته این تصاویر باید با رویکرد ارتباطی کلی وبسایت نیز هماهنگ باشند و در کنار دیگر متودهای برقراری ارتباط قرار بگیرند. استفاده کردن بیش از اندازه از عکس ها موجب سردرگمی کابران می‌شود و گاهی اوقات مانند یک بمباران اطلاعاتی عمل خواهند کرد که باعث سرخوردگی گیج شدن مخاطبان می‌شود.

 

 • از طریق عناوین و سر تیترها

در دنیای امروز، به ویژه در فضای اینترنت، افراد تمایل دارند که هر چه سریعتر به اطلاعاتی که نیاز دارند دست پیدا کنند. عناوین و سر تیترها، یک امر اساسی برای پاسخگویی به این نوع تمایلات هستند. در واقع سرتیترها این امکان را برای طراحان وبسایت، صاحبان مطبوعاتی مانند روزنامه ها و مجلات و… ایجاد می‌کنند که بتوانند یک سری اطلاعات کلی اما اساسی و مهم را در کمترین زمان در اختیار مخاطبان قرار دهند. یک عنوان خوب، علاوه بر اینکه می‌تواند مخاطب را جذب کند، نوید یک مطلب جالب را به آن‌ها خواهد داد.

 

 • از طریق آیکون ها

شاید این مورد در ابتدا بی اهمیت به نظر برسد، اما داشتن آیکون های مناسب، نقش بسیار مهمی در ایجاد یک تجربه کاربری خوب ایفا خواهد کرد. برای مثال، کاربران با آیکون هایی که با آن‌ها آشنایی بیشتری دارند، خیلی راحتتر می‌توانند ارتباط برقرار کنند. آیکون هایی مانند خانه یا آیکون فلش بازگشت و… این آیکون ها باعث می‌شوند که کاربران بتوانند ارتباط راحتتر و بهتری با وبسایت شما برقرار کنند.

 

 • از طریق رنگ ها

مطمئنا این موضوع برای شما واضح است که رنگ ها، یکی از قوی ترین راه های ارتباطی با مخاطبانتان هستند. شاید در وهله اول، تنها زیبایی و جلوه ظاهری رنگ ها را مورد توجه قرار دهید، اما رنگ ها می‌توانند برای زیبایی بصری روی مخاطبان تاثیر بگذارند. این موضوع به تاثیرات رنگ ها در طراحی سایت باز می‌گردد که مبحثی گسترده و جالب در موضوع طراحی وبسایت هستند.

 

 • از طریق فیلم ها و یا صداها

به طور معمول، متن ها محتوای اصلی وبسایت ها را در بر می‌گیرند. اما امروزه با افزایش روز افزون استفاده از فیلم ها و صداها در طراحی وبسایت های مختلف، موقعیت‌های بسیار زیادی در اختیار طراحان و صاحبان وبسایت، برای برقراری هرچه بهتر و سریعتر ارتباط با مخاطبانشان، قرار گرفته است. اشاره کردیم که کاربران اینترنت، به شدت علاقه‌مند به دریافت اطلاعات در کمترین زمان ممکن هستند. ویدئو ها و صداها، با پتانسیل عظیمی که دارند، می‌توانند تاثیر به سزایی در منتقل کردن سریع و در عین حال موثر این اطلاعات داشته باشند.

 

 • از طریق سبک طراحی

سبک طراحی، در واقع وجهه کلی یک وبسایت را شامل می‌شود. در وبسایت‌های مختلف، با توجه به مخاطبی که از وبسایت دیدن می‌کند، این سبک طراحی گوناگونی های زیادی خواهد داشت. برای مثال، در یک سایت مذهبی، از آیات و عبارات قرآنی و سخنان ائمه اطهار استاده می‌شود و مخاطبان نیز در چنین محیطی احساس صمیمیت بیشتری خواهند داشت. به عبارت دیگر، داشتن یک سبک خاص در طراحی سایت، باعث سهولت بیشتر برقراری ارتباط با مخاطبان خواهد شد.

 

 

درامد طراحی سایت چقدر است ؟

طراح سایت کسی است که با استفاده از برنامه نویسی و کد نویسی سایتی را با توجه به خواسته کارفرما طراحی و پشتیبانی  می کند .این فرد باید هر روزه اطلاعات خود را به روز کند چرا که دنیای دیجیتال و اینترنت روز به روز در حال پیشرفت است .

طراحان وب سایت به سه گروه مبتدی یا اماتور ، نیمه حرفه ای ( کسی که در کارش باز هم نیاز به یادگیری دارد ) و طراح حرفه ای تقسیم می شوند.

 • افرادی که در طراحی وب سایت مبتدی هستند یعنی اموزش اولیه را گذرانده اند اما هنوز تجربه بدست نیاورده اند درامد اولیه این افراد از 2 تا 5 میلیون است و بسته به کاری که انجام می دهند این مقدار بیشتر می شود .
 • افرادی که در این کار هنوز حرفه ای نشده اند چرا که تجربه ان ها در این زمینه زیاد نیست میانگین حقوق این افراد بین 5 تا 10 میلیون است .
 • گروه حرفه ای ها این افراد با انجام پروژه های مختلف تجربه کافی را بدست اورده اند و به ندرت پیش می اید که در کار خود دچار اشتباه شوند . درامد این افراد با توجه به تعداد کاری که انجام می دهند از 20 تا 40 میلیون تومان است . این گروه علاوه بر این که طراحی سایت های مختلف را انجام می دهند می توانند با اموزش دادن و برگذاری کلاس نیز درامد بدست اورند

متخصصین طراحی وب سایت ها از سایر افراد با تجربه ترند و با کار گرفتن بعضی پروژه ها مانند فریلنسری می توانند از هر کدام از ان ها 30 تا 50 میلیون توان بگیرند همچنین با اموزش دادن به افرادی که در گروه حرفه ای ها قرار دارند از 10 تا 30 ملیئن دریافت کنند و یا با کار در شرکت های طراحی سایت از 5 تا 100 میایون درامد داشته باشند .

 

 

هزینه طراحی سایت چقدر است ؟

در کشور ما قانون واحد و نظارت خوبی برای قیمت طراحی وب سایت ها وجود ندارد به همین دلیل است که هر شرکت طراحی قیمت متفاوتی نسبت به شرکت های دیگر می گوی البته باید به این نکته هم توجه داشت که قرار است سایت شما را چه کسی طراحی کند . صد در صد قیمت طراحی کسی که حرفه ای است نسبت به فرد اماتور بسیار بیشتر خواهد بود . برای طراحی سایت در چند مرحله باید هزینه بپردازیم . طراحی هر قسمت از سایت چه مقدار هزینه دارد ؟ به طور مثال هزینه ای که باید برای طراحی صفحه اول سایت ک بسیار هم مهم است و طراحی صفحات داخلی سایت چیزی حدود 15 میلیون باید پرداخت . اغلب کارفرمایان به علت این که ممکن است دیزاین سایتشان قدیمی و دمده شده باشد هر 3 سال یک بار ان را به روز رسانی کرد . برای ثبت هر دامنه اینترنتی باید مبلغی حدود 600 هزار تومان بپردازید . بعضی از صاحبان سایت ها دوست دارند چند دامنه برای سایتشان وجود داشته باشد و برای هر کدام پسوند های مختلفی قرار می دهند تا توسط شرکت های رقیب ثبت نشود . اگر سایت شما به صورت دائمی روی یک سرور روشن باشد باید مبلغی حدود 1 میلیون تا 5 میلیون بپردازید این مبلغی که برای هزینه میزبانی پرداخت می کنید می توان ان را بری 3 سال تمدید کنید .برای سایت شما بسته ای در نظر گرفته می شود به نام هاستین که ممکن است تا سال ها پر نشود . برای رسیدگی به کارهای فنی و زیر ساختی سایت  ، تغییر برنامه نویسی  ، باید افرادی برای پشتیبانی از سایت شما باشند و سالیانه به ان ها پول پرداخت کنید این هزینه چیزی حدود 1 میلیون تا 6 میلیون هزینه می شود .

 

 

جمع‌بندی

در بالا به صورت کوتاه و خلاصه مروری بر تخصص‌هایی که یک وب سایت برای طراحی و توسعه نیاز دارد، داشتیم.اگر در ابتدای راه هستید و نمی‌دانید برای فعالیت در حوزه وب سایت از کجا باید شروع کنید، توضیحات داده شده می‌تواند ذهن شما را بیشتر از قبل روشن کند.اگر تصمیم گرفتید در هر یک از حوزه‌های گفته شده فعالیت کنید، باید در نظر بگیرید که این مسیر طولانیست و در گذر زمان به رشد خوبی در این حوزه کاری خواهید رسید.پس از گرفتن تصمیم، باید در راهی که قدم در آن می‌گذارید مصمم، با اراده و پایدار باشید.