به چه محتوایی محتوای زرد می گویند؟ – چه ویژگی هایی دارد؟

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

همه ما در طول روز با حجم مطالب بسیاری در شبکه‌های اجتماعی، روزنامه و کتاب‌ها روبه‌رو هستیم و بدون اطمینان حاصل کردن از درستی و صحت محتواهای تولید شده مطالب آن را قبول کرده و به بازنشر کردن و بیشتر دیده شدن این مطالب نامطمئن کمک می‌کنیم. آیا همه محتواهایی که تولید و منتشر می‌شوند صرفا به دلیل افزایش سواد و سود رساندن به افراد تولید می‌شوند یا بیشتر برای سود بردن خود تولید کننده محتوا هدف بوده و اهمیت دارد؟ آیا تا به حال درباره محتوای زرد چیزی شنیده‌اید؟ به چه محتوایی می گویند؟ و چه ویژگی‌هایی دارد؟ با این مقاله جذاب با مجریان وب همراه باشید تا به طور کامل و جامع با محتوای زرد آشنا شوید.

 

بیشتر بخوانید: طراحی سایت شرکتی

 

محتوای زرد چیست؟

محتوای زرد چیست؟ به مطالبی که استانداردهای کیفی در آن رعایت نشده باشد و با هدف افزایش بازدید و جذب کردن مخاطب و کاربر بیشتر تولید می‌شوند، محتوای زرد می‌گویند. افراد از طریق تولید این سبک محتوا ، احساسات و هیجانات مخاطب را برمی‌انگیزند و آن ها را ترغیب می‌کنند تا از پی خواسته محتوا بروند و حتی از افراد دیگر و آشنایان خود نیز دعوت کنند تا در راستای اهداف محتوا عمل کنند. گاها هدف از تولید کردن یک مطلب برای شبکه‌های اجتماعی سود رساندن نیست، بلکه سود بردن از آن محتوی مطرح است که این سود بردن می‌تواند به صورت منفعت مالی و یا شهرت ظاهر شود. از این تکنیک به وژه در تبلیغات مانند تبلیغات اینستاگرامی نیز به وفور استفاده می شود.

 

ویژگی های محتوای زرد

در این بخش از این مقاله جذاب قرار است یک آشنایی کلی با سبک و طرز نوشتاری محتوای زرد داشته باشیم و همچنین بدانیم که نویسندگان محتوای زرد از چه می‌گویند! افرادی که این محتوا را تولید می‌کنند در مطالب خود سعی می‌کنند از عنوان‌های وسوسه‌انگیز و جذاب استفاده کنند تا مخاطب ترغیب شود و به مطالعه آن بپردازد در حالی که ممکن است مطالب داخل محتوا از آنچه که در عنوان گفته شده متفاوت‌تر باشد. یکی از ویژگی‌های این محتواها است که در آنها از مباحث علمی صحبت نمی‌شود بلکه از موارد جنجالی و یا موضوعاتی که می‌تواند مخاطب را احساسی کرده و عاطفه آن‌ها را جریحه‌دار کند، تولید می‌شود. از آنجایی که این محتوای جنجالی کاملا راست نمی‌گوید، تولید کنندگان این محتواها در مطالب خود از ایهام و ابهام استفاده می‌کنند تا به راحتی بعدا بتوانند از زیر بار گفته‌های خود شانه خالی کنند و مطلب دیگری را به عنوان منظور اصلی خود ارائه کنند.

 

بیشتر بخوانید: سئو و بهینه سازی سایت

 

تیترهای زرد

 

بیشتر بخوانید: طراحی سایت فروشگاهی

 

تیترهای زرد در شبکه های اجتماعی

بیشتر افرادی که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارند بیشتر از آن که به فکر آموزش یا ارائه مطالب درست و مفید به مخاطبان خود باشند، دغدغه جذب مخاطب و دریافت کلیک بیشتر از سمت آن‌ها، افزایش شهرت و محبوبیت در بین مخاطبان، تاثیرگذاری در مخاطب و وسوسه کردن آنها برای انجام کارهایی در راستای اهداف و خواسته‌های تولید کننده محتوای زرد و همچنین افزایش فروش یا بازدهی از مخاطب را دارند و از این رو در صدد تولید این نوع مطالب هستند که مخاطب را از آن طریق درگیر و جذب کنند. این افراد معمولا از محتواهایی مانند مطالب جنجالی، اختلافات بین گروه‌ها، گزارش اتفاقات و اخبار روزانه در زندگی شخصی‌شان، پرداختن به حاشیه‌ها، افشاگری واقعیت‌های پشت پرده و یا برگزاری مناظره و بحث استفاده می‌کنند تا مخاطب ترغیب به شرکت و یا استفاده کردن از آن شود.

 

سخن آخر

همه ما با دیدن عناوین جذاب و جنجالی که هر روزه توسط افرادی در شبکه‌های اجتماعی و یا مجله‌ها منتشر می‌شود، مشتاق می‌شویم تا به سراغ آن رفته و آن را دنبال کنیم در حالی که ممکن است که اکثریت مطالب آن درست نبوده و یا اغراقی در واقعیت صورت گرفته باشد و صرفا برای این که شما روی آن کلیک کرده و جذب محتوای زرد آن‌ها شوید، تولید شده است. ممکن است تا به امروز نا آگاهانه جذب محتوای زرد و مطالب جذاب آن شده باشید اما حال که مجریان وب اطلاعات کامل و مفیدی را اختیارتان قرار داد، انتظار می‌رود در مطالعه و قبول کردن محتواهای تولید شده با دقت بیشتری عمل کنید و قبل از مطمئن شدن از صحت و درستی اش ، آن را بازنشر نکنید. هم چنین لازم به ذکر است که تیم مجریان وب در جهت طراحی سایت ، خدمات سئو ، دیجیتال مارکتینگ و دیگر خدمات سایت ، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

 

بیشتر بخوانید: طراحی سایت اختصاصی

 

 سوالات متداول

۱. محتوای زرد چیست؟

به محتوایی که صرفا برای جذب مخاطب و افزایش بازدید یا فروش و یا کسب شهرت تولید می‌شوند و استانداردهای کیفی در آن رعایت نشده و به درستی یا صحت مطالب داخل آن نمی‌توان اطمینان کرد، محتوای زرد می‌گویند.

۲. در محتوا های زرد به چه مطالب و مواردی پرداخته می‌شود؟

معمولا محتواهای زرد شامل مواردی مانند موضوعات جنجالی، اختلافات بین گروه‌ها، گزارش اتفاقات و اخبار روزانه در زندگی شخصی‌شان، پرداختن به حاشیه‌ها، افشاگری واقعیت‌های پشت پرده و یا برگزاری مناظره و بحث هستند.

۳. چرا افراد از محتوای زرد استفاده می‌کنند؟

معمولا مردم به خواندن مطالب جنجالی و اخبار و گزارشات با عنوان‌ها و موضوعات جذاب و هیجان‌انگیز بیشتر علاقه دارند و مشتاق هستند تا بدانند چه اتفاقاتی در اطرافشان در حال رخ دادن است، از این رو تولید این نوع مطالب می‌تواند مخاطب زیادی را جذب کرده و به نشر بیشتر آن کمک کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *