گوگل آنالیتیکس چیست ؟ با این غول آنالیز سایت فروش کسب و کارتان را چندبرابر کنید!

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

آیا می‌دانید گوگل آنالیتیکس چیست؟ با این غول آنالیز سایت فروش کسب و کارتان را چندبرابر کنید! گوگل آنالیتیکس ، یک ابزار تحلیل‌گر است که از سمت شرکت گوگل ارائه شده است و امکان اتصال به سایر ابزارهای کاربردی در سئو سایت مانند گوگل ادز، گوگل سرچ کنسول و گوگل دیتا استودیو را دارد. این ابزار که استفاده از آن رایگان است، گزارش‌ها و اطلاعاتی را در اختیار مدیران سایت‌ها یا اپلیکیشن‌ها قرار می‌دهد، به عبارتی این افراد به کمک گوگل آنالیتیکس می‌توانند رفتار کاربران و مخاطبان سایت‌ ها را رصد کنند و ایرادات موجود را رفع کنند تا در نهایت سایت یا اپلیکیشن بهینه‌ای داشته باشند. با این مقاله جذاب و مفید از مجریان وب همراه باشید تا به طور کامل و جامع با گوگل آنالیتیکس آشنا شوید.

 

با گوگل آنالیتیکس آشنا شوید

اگر شما هم صاحب یک سایت یا اپلیکیشن هستید، دیگر وقت آن رسیده که با گوگل آنالیتیکس آشنا شوید! این ابزار بسیار ساده بوده و استفاده از آن برای تمامی مدیران و کارشناسان سایت رایگان است. گوگل آنالیتیکس اطلاعات و گزارشات کاملی درباره تعداد بازدیدها از سایت و ترافیک ورودی، رفتار کاربران و مخاطبان در سایت، زمان ماندن مخاطبان در صفحات سایت، نحوه پیدا کردن سایت شما برای مخاطب، نوع دستگاهی که مخاطب از آن برای بازدید از سایت استفاده کرده است و موارد دیگر ارائه می‌کند که بسیار مهم بوده و توجه به آن‌ها باعث بهینه‌سازی و پیشرفت بیشتر سایت و یا اپلیکیشن می شود. یکی از مزیت‌های مهم گوگل آنالیتیکس آن است که اطلاعات این ابزار را به راحتی می‌توان به سایر ابزارهای گوگل متصل و مخلوط کرد و به طور کلی و با در نظر گرفتن تمامی اطلاعات و گزارشات، درباره پیشرفت یا راندمان سایت نظر داد.

 

بیشتر بخوانید: طراحی سایت اختصاصی

 

چه افرادی می‌توانند از گوگل آنالیتیکس استفاده کنند؟

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که چه کسانی می‌توانند از گوگل آنالیتیکس استفاده کنند؟ تمام افرادی که نیاز دارند تا اطلاعاتی مانند تعداد نفرات بازدید از صفحات سایت، میزان زمان صرف شده مخاطب در سایت، امتیاز سایت از نظر مخاطب، علایق و انتظارات مخاطب از سایت، اطلاعات شخصی مخاطبان و بازدیدکنندگان، مناسب بودن طراحی سایت با دسکتاپ و موبایل، نحوه یافتن سایت توسط مخاطب و مواردی از قبیل را بدانند و گزارشات دقیقی از آن‌ها داشته باشند باید از گوگل آنالیتیکس استفاده کنند. این افراد می‌توانند مدیران سایت‌ها، دیجیتال مارکتر یا بازاریاب‌ها، کارشناسان تولید محتوا، سئو کارها، متخصصان تجربه کاربری و یا افرادی که مدیریت تبلیغات وب و اداره سایت‌ها را بر عهده دارند باشند.

 

معنی این لغات را یاد بگیرید!

برای استفاده آسان و سریع از گوگل آنالیتیکس بهتر است معنی این لغات را یاد بگیرید!

 • Dimensions (ابعاد): نوع مرورگر، صفحه خروج کاربر، صفحه‌های بازدید شده و زمان حضور کاربر در سایت از نمونه ابعادی هستند که در گوگل آنالیز وجود دارد.
 • Metrics (متریک‌ها): خصوصیات درونی یک دایمنشن هستند، برای مثال تعداد بازدیدها از یک صفحه.
 • Sessions (دوره‌ها): مدت زمان حضور کاربر فعال در سایت.
 • Users (کاربران): افرادی که حداقل برای یک دوره در سایت حضور داشته‌اند.
 • Pageviews (بازدید صفحات): تعداد کل دفعاتی است که یک صفحه مشاهده شده است.
 • Bounce Rate (نرخ پرش): درصد کسانی که فقط یک صفحه از سایت را دیده‌اند.
 • Conversions (تبدیل‌ها): زمانی که یک کاربر در سایت ثبت نام می‌کند یا خریدی انجام می‌دهد.
 • Acquisition (جذب): روشی است که سایت، کاربران خود را بدست آورده است.

 

بیشتر بخوانید: طراحی سایت شرکتی

 

گوگل آنالیز

 

چگونه فروش سایت را چندبرابر کنیم؟

گوگل آنالیتیکس ابزار فوق‌العاده‌ای است که با استفاده از آن ‌می‌توانید سایت خود را بهینه کرده و میزان فروش از سایت را به طور عالی افزایش دهید. بعد از تحلیل و بررسی گزارشات داده‌های آنالیتیکس با رفع کردن ایرادات و نقاط ضعف می‌توان سئو سایت را بهینه کرد و به این صورت تعداد بازدیدکنندگان از سایت افزایش پیدا کرده و در نهایت فروش بیشتری اتفاق می‌افتد. چگونه فروش سایت را چندبرابر کنیم؟ در ادامه به تعدادی از این راهکارها اشاره شده است.

 1. شناسایی و بهینه‌سازی صفحاتی که عملکرد ضعیفی دارند
 2. شناسایی صفحاتی که سرعت پایینی دارند
 3. شناسایی صفحاتی که نرخ پرش بالا و پایین دارند
 4. شناسایی محتواهای جذاب و مورد پسند مخاطبان
 5. استفاده از پارامترهای  (Urchin Tracking Module) UTM
 6. پیدا کردن منابع ترافیکی سایت که نرخ تبدیل و درآمدزایی بالاتری دارند

 

بیشتر بخوانید: طراحی سایت فروشگاهی

 

سخن آخر

گوگل آنالیتیکس یک ابزار فوق‌العاده برای اندازه‌گیری عملکرد‌های سایت و دریافت گزارشات از رفتار مخاطبان است که در بحث دیجیتال مارکتینگ کاربرد های بسیار گسترده ای دارد. یادگیری و داشتن مهارت استفاده از گوگل آنالیتیکس برای تمامی مدیران سایت‌ها، سئو کارها، بازاریاب‌ها و افرادی از این قبیل ضروری است تا بتوانند با کمک این ابزار رایگان تحلیل‌گر، عملکرد سایت خود را بهبود دهند تا باعث افزایش بازدیدکنندگان و جذب ترافیک بیشتر شود و در نهایت فروش بیشتری را تجربه کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت، با کارشناسان مجریان وب تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

۱. گوگل آنالیتیکس چیست؟

این ابزار رایگان است که می‌تواند اطلاعات و گزارشاتی از رفتار مخاطبان و کاربران و همچنین از عملکرد سایت ارائه دهد.

۲. آیا با استفاده از گوگل آنالیتیکس می‌توان سئو سایت را بهبود داد؟

با کمک ابزار گوگل آنالیتیکس می‌توان سئو سایت را بهبود داد اما این ابزار به طور مستقیم ارتباطی با سئو ندارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *