گوگل بات یا ربات گوگل چیست؟ + تاثیر آن در سئو سایت

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

اصطلاحات و عبارات تخصصی زیادی در دنیای موتورهای جستجو وجود دارد و گوگل بات یکی از آنها است که احتمالا قبلاً نام آن را شنیده اید. یادگیری در مورد نحوه کار این ربات به یک امر ضروری تبدیل شده است زیرا تاثیر زیادی بر نحوه طراحی وب سایت ها دارد. بنابراین در این مقاله با آن بیشتر آشنا خواهیم شد. اگر میخواهید اهمیت گوگل بات در استراتژی های سئو را بررسی کنید و از مزایای آن برای افزایش عملکرد وب سایت خود و افزایش موثر ترافیک ارگانیک استفاده کنید با این مقاله از مجریان وب ، ارائه دهدنه خدمات سئو و طراحی سایت ، همراه باشید.

 

گوگل بات چیست؟

ربات گوگل در واقع یک برنامه توسعه یافته توسط گوگل است که برای صفحات وب در اینترنت استفاده می شود. دو مورد از مهمترین وظایف Google Bot عبارتند از:

۱. برای یافتن پیوندهای جدید و فهرست بندی تا حد امکان، صفحات وب را مرور می کند.

۲. اطلاعات مربوط به هر صفحه وب را جمع آوری کرده و پایگاه داده گوگل را بروز می کند.

به طور کلی در یک فرآیند غیرقابل توقف، ربات گوگل از صفحه ای به صفحه دیگر می رود و هر یک از آن صفحات را برای پیوندهای جدید بررسی می کند. در نهایت اطلاعات دریافتی ذخیره و کل این فرآیند به صورت خودکار انجام می شود. یک ربات گوگل ممکن است بارها در یک صفحه وب خاص جستجو کند، اما تعداد دفعات آن قابل پیش بینی نیست. گوگل از بات‌های مختلفی استفاده می‌کند که هر کدام از سرورها و مکان‌های مختلف منشا می‌گیرند تا یک جریان پیوسته فهرست‌بندی صفحات وب ایجاد کنند.

 

دلیل اهمیت ربات گوگل چیست؟

این ربات را می توان ابزار اصلی گوگل برای درک وب سایت ها دانست. گوگل به تنهایی تاثیر زیادی در موفقیت وب سایت ها دارد زیرا این پلتفرم محبوب ترین موتور جستجو در جهان بوده و بنابراین حجم زیادی از ترافیک سایت توسط آن تامین می شود. به همین دلیل است که همیشه توصیه می شود فعالیت های سئو سایت را با تمرکز بر موتور جستجوی گوگل انجام دهید.

 

چگونه ربات گوگل محتوای شما رو پر اهمیت در نظر میگیرد؟

۱. اول از همه، او باید از وجود محتوای شما مطلع شود.

۲. باید اطلاعات کافی در مورد محتوای شما داشته باشد تا بداند چه جستجوهایی را باید هدف قرار دهد.

ربات گوگل در هر دو مورد ذکر شده موثر است. در مرحله اول این ربات وظیفه دارد تمامی صفحات سایت شما را بیابد و گوگل را از آن مطلع کند. علاوه بر این، با ارائه اطلاعات لازم به گوگل کمک می کند تا هر صفحه وب را به مخاطبان هدف خود متصل کند. البته ربات گوگل مسئولیتی در قبال ارزیابی اطلاعات جمع آوری شده ندارد اما وجود آن برای شکل گیری این فرآیند ضروری است. به طور کلی می توان گفت ربات گوگل از طریق موتور جستجوی تاثیر بسیار عمیقی بر تعداد بازدیدکنندگان سایت ها دارد. پس اگر می خواهید مخاطب بیشتری جذب کنید باید تمام المان های مورد نظر این ربات را تهیه کنید.

 

 

ربات گوگل

 

بهینه سازی سایت برای گوگل بات

مسلم است که ربات گوگل دیر یا زود سایت شما را پیدا خواهد کرد پس بر اساس این تئوری شما نباید کاری انجام دهید. با این حال، مراحلی در قالب سئو سایت وجود دارد که می توانید برای سرعت بخشیدن به روند انجام دهید. سئو دارای طیف گسترده ای از تکنیک ها است. اما در زیر به برخی از مهم ترین استراتژی های آن می پردازیم. در ابتدا به بخش زیر توجه کنید: مطمئن شوید که وب سایت شما برای موتور جستجو قابل دیدن است. با انجام تنظیمات در داشبورد وردپرس به راحتی می توان این کار را انجام داد.

 

لینک های nofollow

از لینک های nofollow در سایت خود استفاده نکنید یا تعداد آنها را به حداقل برسانید. این لینک ها به روبات هایی مانند ربات گوگل می گویند که منبع خود را جستجو نکنند. همچنین هرگز نباید از چنین لینک هایی به عنوان لینک های داخلی در سئو استفاده کنید.

 

ایجاد کردن یک نقشه سایت برای گوگل بات ها

این نقشه فهرستی از تمام صفحات سایت و اطلاعات کلیدی در مورد آنها است. این لیست به گونه ای سازماندهی شده است که برای ربات گوگل قابل درک باشد. ربات گوگل می تواند از نقشه سایت برای آشنایی و یافتن تمامی مطالب موجود در آن استفاده کند. ایجاد نقشه سایت را می توان به راحتی با افزونه هایی مانند Yoast SEO انجام داد.

 

از کنسول جستجوی گوگل استفاده کنید

مجموعه ای از ابزارها در این کنسول وجود دارد که می توانند کارهای مختلفی انجام دهند. به عنوان مثال، می توانید نقشه سایت خود را ثبت کنید تا ربات گوگل سریعتر از همیشه آن را پیدا کند. علاوه بر این، اگر خطاهایی در صفحات وب سایت شما وجود داشته باشد، توصیه هایی در مورد نحوه رفع آنها دریافت خواهید کرد.

 

رفتار ربات گوگل را در سایت خود بررسی کنید

می توانید از گزارش های خود برای بررسی تعداد دفعات بازدید ربات گوگل از سایت شما و نحوه عملکرد آن استفاده کنید. از طرف دیگر، می توانید به برگه Crawl در کنسول جستجوی گوگل نیز بروید و فراموش نکنید که برای بهره مندی از فرآیندهای پیشرفته برای بهبود عملکرد ربات گوگل در سایت خود از ابزارهایی مانند kibana استفاده کنید.

از آنجایی که آدرس‌های IP سایت‌ها مرتباً تغییر می‌کنند، Google نمی‌تواند فهرست آدرس‌های IP بررسی شده توسط ربات Google را به اشتراک بگذارد. بنابراین، اگر می خواهید مطمئن شوید که ربات گوگل در سایت شما وجود دارد، می توانید از جستجوی IP معکوس استفاده کنید.

 

سخن پایانی

گوگل بات یک ربات کوچک است که از سایت شما بازدید می کند. تعداد بازدید این ربات از سایت شما با ایجاد تغییرات فنی و یا افزودن مطالب جدید به آن افزایش می یابد و به این ترتیب تغییراتی که ایجاد می کند تاثیر سریع تری در بهینه سازی رتبه سایت در نتایج جستجوی گوگل خواهند داشت.

 

سوالات متداول

۱. ربات گوگل چگونه سایت شما را پیدا می کند؟

شما می توانید مشخص کنید که ربات گوگل چگونه قسمت هایی از وب سایت شما را با استفاده از robots.txt مشاهده می کند. مراقب باشید، اگر این کار را اشتباه انجام دهید، می توانید از خزیدن و ایندکس کردن سایت گوگل بات جلوگیری کنید.

۲. وظیفه گوگل بات چیست؟

ربات های گوگل دائما در حال خزیدن در صفحات وب هستند. این ربات ها صفحات جدید را پیدا کرده و با استفاده از لینک های ارائه شده توسط وب سایت در آنها ورود می کنند همچنین بر محتوای به روز شده نظارت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *