لوگو طراحی سایت
Search
Close this search box.

اصطلاح Dmca چیست؟ هر آنچه که باید درباره این قانون بدانید

مطالب مفید

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

مفهوم کپی رایت در گوگل

یکی از شرکت ‌هایی که محبوبیت زیادی در بین کاربران دارد، گوگل است که همیشه سعی می کند تا در زمان سرچ کاربر، بهترین و مفید ترین نتیجه را به مخاطب خود ارائه دهد. این وظیفه گوگل موجب شده تا همیشه سرچ ها دقیق و طبق الگوریتم جلو برود و نتیجه ‌ای که مفید و شبیه ‌تر به هدف است برای مخاطب نشان داده شود. یکی از این الگوریتم ‌ها Dmca است. حالا شاید بعضی از افراد بپرسند Dmca چیست؟ باید گفت ابزار مفیدی است که محتواهای مختلف و کپی شده را از وب سایت ‌ها و حتی پلتفرم ‌های آنلاین دیگر حذف می ‌کند. در ادامه کارشناسان طراحی سایت مجریان به بررسی بیشتر این مفهوم می پردازند.

اصطلاح Dmca چیست؟

در پاسخ به سوال Dmca چیست باید گفت یکی از قوانینی است که در سال ۱۹۹۸ در کشور آمریکا به تصویب رسیده است. این قانون در گوگل موجب شده که اگر فردی استفاده غیرقانونی از محتوا و مطالبی که حق چاپ محفوظ دارد را انجام دهد جرم انگاری کرده و با آن برخورد می ‌کنند. این قانون در کشورهای دیگر دنیا هم بسیار تاثیرگذار بوده و اکثر وب سایت ‌ها در کل دنیا که با اینترنت سر وکار دارند از این قانون پیروی می‌کنند.

پس درتوضیح Dmca باید گفت قانونی است که باعث می ‌شود در فضاهای اینترنت و دیجیتال بتوانید از آثار، مطالب و عکس ‌های خود مراقبت کرده و حتی مطالب و راهکارهایی را برای کاربران در اینترنت جهت استفاده درست و عادلانه‌ ای گذاشته و از مطالب و محتواهای موجود در اینترنت بهترین استفاده را بدون نقض قانون کپی انجام دهید. این قانون برای مراقبت و حفاظت کارهای خلاق افراد، تبادل آزاد، دموکراتیک بودن تکنیک ‌ها و ایده ‌ها ایجاد شده است.

نقض Dmca چیست؟  

نحوه استفاده از قانون Dmca طوری است که باعث استفاده عادلانه از محتوا می شود و استفاده کردن از بعضی اطلاعات و محتواهایی که دارای حق کپی رایت هستند با روش ‌های خاص انجام می ‌شود. به طور مثال اگر فردی از محتواهای دیگران برای هدف ‌های قابل تغییر استفاده کند؛ یعنی محتوا طبق آثار اولیه و اصل ساخته شده آن اثری جدید را خلق کند، قانونی است. در این صورت می ‌توان از یک و حتی چندین مطلب استفاده کرده و یک محتوای نو و جدیدی را توسط خلاقیت و ذهن خود ایجاد کرد.

البته می ‌توان از محتواهایی که حق کپی رایت دارند در کارهای غیر تجاری هم بهره برد و یا با استفاده کردن از مطالب و محتواهای دیگر ارزش مطالب اصلی را از بین نبرد. پس اگر فردی از محتوا و موادی که دارای حق کپی رایت است، بدون اجازه صاحبان استفاده کند به نحوی قوانین Dmca را نقض کرده و می ‌توان برخی از این نقض ‌ها را این طور توضیح داد. در پاسخ به اینکه نقض رایج Dmca چیست باید گفت که شامل موارد زیر است:

  • کپی کردن و سرقت از مطالبی که در سایت ‌های دیگر به نگارش درآمده است.
  • اضافه کردن ویدیوهایی که دارای مجوز نیستند و یا موسیقی به شبکه ‌های اجتماعی یا سایت ‌ها اضافه کردن و از آن استفاده کردن.
  • استفاده کردن از عکسی که حق کپی رایت دارد و در یک بلاگ پست همه این موارد از نقص ‌های Dmca هستند که بسیار در بین کاربران رایج است.

Dmca چیست

آیا هر محتوایی شامل قانون Dmca می ‌شود؟

با توضیحاتی که در مورد قانون Dmca چیست داده شد، معنی و مفهوم این قانون را درک کردید. حالا باید بدانید که آیا هر نوع مطلب و محتوایی شامل این قانون می ‌شود یا خیر. در پاسخ به این سوال باید گفت همه نوع محتوای اینترنتی از جمله محتواهای متنی، موزیک، نرم ‌افزار، عکس، ویدیو، آثار هنری و … همگی شامل قانون Dmca می ‌شوند.

هیچ فرقی ندارد که افراد چه نوع مطالبی را برای تولید محتوا از چه سایتی کپی کرده ‌اند و مهم نیست محتوا مقاله باشد یا ویدیو و حتی عکس و غیره …، اگر نام آن سایت را ذکر نکرده باشید سایت مورد نظر می ‌تواند از شما به گوگل شکایت کند. البته برای این کار استثناهایی هم وجود دارد. مانند نتیجه برخی از تحقیقات و حتی خبرها که این قانون شامل آنها نشده و همه سایت ‌ها می توانند از آنها استفاده ‌کنند.

چطور می ‌توان از نقض Dmca جلوگیری کرد؟

زمانی که با مفهوم و هدف از قانون Dmca چیست، آشنا شدید، باید بدانید که چطور از نقض این قانون توسط خود شما یا اطرافیان جلوگیری کنید تا به مشکلات بعدی دچار نشوید. دوری کردن از نقض این قانون واضح و مشخص نیست؛ زیرا گاهی بعضی از تخلف ‌ها و نقض ‌هایی پیش می ‌آید که به صورت عمدی انجام نمی ‌شود. مثلا فردی وبلاگ نویس برای سرگرمی ممکن است از عکس ‌هایی که در سرچ گوگل به دست می ‌آورد در وب سایت خود استفاده کند و نمی ‌توان این را نقض Dmca دانست، مخصوصا اگر وبلاگ را برای اهداف تجاری به کار نبرد.

پس آیا استفاده کردن از آن عکس ‌ها منصفانه یا منطقی به نظر می رسد؟ فاکتور های منصفانه بودن این گونه استفاده ها هم کاملا واضح نیست و توسط دادگاه ‌های مختلف به روش ‌های متنوع تفسیر می ‌شود. اگر حتی کمترین استفاده از آن عکس ‌ها فقط به دلیل عدم اجازه صاحب آن ‌ها انجام شده باشد، باعث می ‌شود وبلاگ نویس قانون Dmca را نقض کرده و می تواند مورد شکایت قرار بگیرد. پس با آگاهی کسب کردن بیشتر از قانون Dmca چیست و اطلاعاتی در مورد حق کپی رایت بودن یک مطلب و محتوا اگر دچار تردید و شک هستید، بهتر است از آن استفاده نکنید. بهتر است از استفاده و به کار گرفتن مطالب، محتوا، عکس و … که از آن شما نیست، خودداری کنید.

کلام پایانی

افراد و کاربرانی که در اینترنت مشغول هستند، حتما با قانون Dmca چیست آشنایی دارند. پس اگر احتمال می ‌دهید که Dmca را  نقض کرده ‌اید، باید سریع مطلب و محتوا را از سایت خود بردارید؛ زیرا استفاده کردن از مطالبی که حق کپی رایت دارند و اگر بدون اجازه مالک آن انجام شود، دارای جریمه و حتی زندان خواهد بود. البته این قانون در ایران به عنوان قانون کپی رایت هزاره دیجیتال معروف است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *