طراحی سایت چیست + عوامل تاثیر گذار در طراحی سایت حرفه ای?

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

طراحی سایت چیست ؟ طراحی سایت چه تاریخچه‌ای دارد؟ هدف از طراحی سایت چیست؟ طراحی سایت چه مراحلی دارد؟ انواع سایت چیست؟ کاربردهای طراحی چیست؟ مراحل طراحی سایت چیست؟ در طراحی سایت به چه اصولی توجه کرد؟ این سوالات و بسیاری سوالات دیگر جز رایج‌ترین پرسش‌ها در زمینه طراحی سایت و اصول انجام این کار هستند. با توجه به اهمیت سایت‌ها در دنیای امروز و استفاده گسترده از آن‌ها، این مطلب از مجریان وب را به پاسخ بعضی از این سوالات، به خصوص مهم‌ترین سوال یعنی طراحی سایت چیست، اختصاص‌ داده‌ایم. با ما همراه باشید تا با اصول طراحی این ابزار کاربردی در ارتباطات امروزی بیشتر آشنا شوید.

 

طراحی سایت چیست؟

طراحی سایت چیست؟ امروزه و با گسترش استفاده از سایت‌ها در پیشبرد کارها و انجام فعالیت‌های روزمره کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که با سایت‌ها آشنایی نداشته باشد و برای پاسخ به این سوال هم آشنایی با سایت‌ها اولین مسئله است. بسیاری از ما اولین پاسخ سوالات خود را در سایت‌ها جستجو می‌کنیم یا برای خرید یک محصول ابتدا قیمت و ویژگی‌های آن را در وب‌سایت‌ها جستجو می‌کنیم. در واقع سایت‌ها بستری هستند که اطلاعاتی مختلف در آن‌ها قرار گرفته و کاربران از طریق آدرس سایت به این اطلاعات دسترسی پیدا می‌کنند.

حال که با ماهیت سایت‌ها آشنا شدید پاسخ به این سوال که طراحی سایت چیست، ساده‌تر می‌شود. این کار در واقع پروسه‌ای است که در بستر اینترنت، با زبان‌های برنامه‌نویسی انجام می‌شود و صفحه‌ای را با آدرسی مشخص در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا از طریق آن به محتواهای آن صفحه دسترسی داشته باشند. به عبارت دیگر طراحی سایت، به مراحلی گفته می‌شود که طی آن‌ها یک پایگاه اینترنتی جهت ارائه اخبار یا اطلاعات یک محصول یا برند و معرفی آن به مشتریان ساخته می‌شود. پروسه انجام این کار شامل اقداماتی مانند لایه‌سازی صفحات، ساخت قالب برای سایت، تولید محتوا، طراحی گرافیکی و سئو و بهینه‌سازی آن است.

 

تاریخچه طراحی سایت

اگر تصور می‌کنید تاریخچه طراحی سایت خیلی قدیمی است و مدت زمان زیادی از طراحی اولین سایت‌ها می‌گذرد، سخت در اشتباهید. اولین وب‌سایت‌ها چیزی حدود 33 سال پیش یعنی در سال 1989 طراحی شدند اما طراحی آن‌ها به هیچ وجه با شکل و شمایل امروزی نبود. در اوایل انجام این کار و شروع فرآیند طراحی سایت ابزارها مانند زمان حال نبودند. چیزی به نام قالب سایت، زبان برنامه‌نویسی، رنگ و عکس وجود نداشت و امکاناتی که سایت را به صورت امروزی نظم می‌دهند نیز در اختیار طراحان نبودند. بنابراین اگر قصد بررسی تاریخچه طراحی سایت به شکل امروزی را داشته باشیم، باید این موضوع را از زمانی مطرح کنیم که زبان‌های برنامه نویسی و اولین مرورگرها روی کار آمدند.

طبق تاریخچه طراحی سایت ، اولین وب‌سایت که نسخه پایه و ساده سایت‌های امروزی بود، در سال 1991 و در یک موسسه تحقیقاتی ساخته شدند. هدف از طراحی این وب سایت ایجاد بستری برای به اشتراک گذاشتن تحقیقات محققان آن موسسه با مخاطبان و کاربران بود. به عبارت دیگر اولین سایت با این هدف طراحی شد که اطلاعات به صورت آزادانه و در اختیار تعداد زیادی از کاربران بدون محدودیت و به صورت همزمان قرار بگیرد. این مطلب یعنی وب در خدمت بشر، شعار اولین سایت طراحی شده نیز بود. این سایت با شعار اینکه وب ساخته شد تا انسان‌ها در آینده قادر به ساخت چیزهایی باشند که ما تصورش را نمی‌کنیم، شروع به کار کرد.

 

هدف از طراحی سایت چیست ؟

بعد از آشنایی با طراحی سایت و تاریخچه آن، هدف از طراحی سایت رایج‌ترین سوال کاربران درباره این فرآیند است. هدف اصلی انجام این کار، ارتباط در سطح انبوه، بدون محدودیت جغرافیایی و به شکلی ساده است اما در حالت کلی طراحی سایت با 5 هدف انجام می‌شود که به شرح زیر هستند.

۱. فروش و کسب درآمد

فروش و کسب درآمد اولین هدف از طراحی سایت و مهم‌ترین هدف از طراحی سایت در دنیای امروز است. بیشتر برندها با هدف افزایش درآمد و فروش از طریق ارتباط مستقیم با مشتریان اقدام به طراحی سایت می‌کنند و این کار امروزه حتی توسط اشخاصی که محصولی تولید می‌کنند یا خدمتی ارائه می‌کنند هم انجام می‌شود.

۲. برندسازی

برندینگ و برندسازی دیگر هدف طراحی سایت‌های امروزی است. یک شرکت معتبر با طراحی سایت حرفه‌ای می‌تواند اعتبار خود را نزد مشتریان بیشتر کند و یک شرکت تازه‌کار هم با طراحی سایت از ابتدای شروع به کار این امکان را خواهد داشت که مشتری‌ یابی کند و نزد مشتریان و مخاطبان اعتبار کسب کند. البته مانند فروش در مواردی برندسازی هم توسط اشخاص انجام می‌شود. برای مثال اساتید مطرح دانشگاه با برندسازی، خود را به دانشجویان و جهان معرفی می‌کنند و مقالات و پژوهش‌های خود را در وب سایت خود منتشر می‌کنند.

۳. کاهش هزینه مدیریت کسب و کار

کاهش هزینه مدیریت کسب و کار یکی دیگر از اهداف طراحی سایت است. برای مثال امروزه بیشتر رستوران‌ها منوی خود را در سایت قرار می‌دهند و از طریق یک کد QR که لینک به سایت آن‌ها است، منو و قیمت‌ها را در اختیار مشتری می‌گذارند. این کار هزینه‌هایی مانند چاپ بروشور، منوی کاغذی و کاتالوگ را کاهش می‌دهد. همچنین در زمان به روزرسانی منو به جای اسراف کاغذ و صرف هزینه برای چاپ مجدد، تنها اطلاعات به روز می‌شوند. طراحی سایت در دیگر بخش‌های مدیریت کسب و کار مانند تبلیغات، راهنمایی مشتریان جهت استفاده از محصولات و مدیریت موجودی‌ها هم به کسب و کار کمک می‌کند.

۴.  معرفی خدمات به مشتریان

هدف بعدی طراحی سایت، معرفی خدمات به مشتریان به شکل بهتر و موثرتر است. همان‌طور که در ابتدا گفته شد، امروزه بیشتر افراد در اولین قدم برای کسب اطلاعات در مورد یک موضوع به سایت‌ها مراجعه می‌کنند و زمانی که شما سایتی برای معرفی خدمات به مشتریان داشته باشید، احتمال دیده شدن کسب و کارتان نیز بیشتر خواهد شد.

۵. ارتباط با مشتریان

آخرین هدف طراحی سایت ارتباط با مشتریان است. تنوع محتواهایی که در سایت قابل انتشار هستند بسیار زیاد است و هر یک از این محتواها می‌توانند راهی برای ارتباط با مشتریان باشند. به علاوه درگاه نظرات مطالب سایت راهی برای دسترسی به نظرات واقعی مشتریان و مخاطبینی است که از سایت بازدید می‌کنند.

 

اصول طراحی سایت چیست ؟

رعایت اصول طراحی سایت یکی از مهمترین قدم هایی است که باید طی شود. یکی از نکاتی که وب سایت شما باید داشته باشد و بر اساس آن طراحی شود این است که طراحی آن به گونه ای باشد که هر فردی یکبار به سایت شما مراجعه کرد سایت، او را به خود درگیر کند به عبارتی طراحی و فضای وب سایت شما ان قدر جذاب و گیرا باشد که کاربران را به خود جذب کند . در طراحی اصولی مانند رنگ ، کیفیت ، نوع فونت ، تصاویری مربوط به محتوا و … محتوای سایت باید اعتماد کاربران را به خود جلب کند همچنین باید به این موضوع توجه داشته باشید که سایت شما در عین این که زیبا و جذاب است ، کارکردن با ان بسیار راحت و اسان باشد .

 

 • اولین اصلی که در طراحی سایت باید به ان توجه کرد ( باید نیاز سنجی انجام دهیم ) رضایت مشتری برای ادامه کسب و کار شما  به صورت اینترنتی بسیار مهم است  . شما در طراحی سایت باید نیاز های اساسی و مهم کاربران را در نظر بگیرید . اگر رضایت هر مشتری را بدست آورید مطمئن باشد مشتریان شما بیشتر خواهد شد .
 • باید بنا به نیاز مشتری بدانید که از چه ابزارهایی برای طراحی سایت استفاده کنید مثلا باید بدانید از کدام نوع زبان برنامه نویسی برای این سایت باید استفاده شود تا نیاز مشتری را براورده کند .
 • طراحان مجرب وب سایت ها بعد از ان که خواسته و نیاز مشتری را بررسی کردند با انتخاب یک proposal مناسب ان ها را برای رسیدن به خواسته هایشان کمک کنید .
 • همچنین بعد از ان که یک proposal مناسب انتخاب کردید قالبی برای برگزینید ( template  ) که این قالب نیز شامل 5 بخش است : header  ( بنر سایت )  navigation bar  ( لینک صفحات ) slide bar   ( لینک هایی برای صفحاتی که تبلیغ دارند ) Content bar   ( قسمتی برای توضیحات هر صفحه )  footer  ( در این قسمت درباره قوانین ، شرکتی که سایت را طراحی کرده و . . .  نوشته شده است .
 • طراحان سایت باید از سیستمی برای طراحی استفاده کنند که کاربران بتوانند چیزی که در اصل برای ان به سایت مراجعه  کردند را پیدا کنند . به این کار ناو بری می گویند . در ناوبری از لینک ها برای ارتباط هر صفحه استفاده می شود .

 

انواع وب سایت ها  

طراحی سایت با توجه به گسترش استفاده از اینترنت برای هر کسب‌وکاری ضروری است. امروزه تعداد افراد در دنیای مجازی هر لحظه رو به افزایش است و افراد برای کوچکترین مسئله‌ای به سراغ موتورهای جستجوگر می‌روند. موتورهای جستجوگر برای هر کلمه کلیدی که توسط کاربر جستجو می‌شود، پیشنهادهایی را ارائه می‌دهد که تیترهای جذاب و طراحی سایت کاربر پسند می‌تواند کاربران را به مشتری تبدیل ‌کند و باعث رشد کسب‌وکار ‌شود. با طراحی سایت، کسب‌وکارها می‌توانند تصویری ایده‌‍آل از شما در فضای وب بسازند و کاربر را به خرید محصول یا دریافت خدمات از آن مجموعه ترغیب کنند. در ادامه مقاله با مجریان وب همراه باشید تا با انواع سایت برای کسب‌وکارها آشنا شوید و به اهمیت طراحی سایت برای کسب‌وکارها پی ببرید. اگر در سال‌های پیش کسی به شما می‌گفت که خودش یا برای کسب و کارش یک وب سایت اینترنتی دارد، مطمئنا تعجب می‌کردید.علت آن ناشناخته بودن وب سایت، گران بودن طراحی و توسعه وب و نیز عدم استفاده مناسب از اینترنت بود.اما الان و در سال 1401، اگر کسب و کاری وب سایت نداشته‌باشد عملا هیچ سرمایه و دارایی‌ای ندارد.افزایش ضریب نفوذ اینترنت، ارائه خدمات متنوع در بستر وب سایت، افزایش استفاده از گوشی‌های همراه و نیز ارزان شدن طراحی و نگه‌داری وب سایت، باعث رونق طراحی وب سایت و مشاغل وابسته به آن شده‌است.

 • اهمیت طراحی سایت برای کسب‌وکارها

بهتر است قبل از آنکه به انواع سایت‌ها در دنیای کسب‌وکار بپردازیم، به اهمیت طراحی سایت برای کسب‌وکارها پی ببریم. همان طور که می‌دانید فضای فیزیکی برای کسب‌وکارها محدودیت‌هایی زیادی ایجاد می‌کند. از طرفی دیگر فضای مجازی، کاربران بی‌شماری دارد و برای کسب‌وکارها بستری عالی برای رشد فراهم کرده است. کسب‌وکارها می‌تواند از پتانسیل فضای مجازی بهره ببرند و حتی مشتریان نیز از این طریق می‌توانند با اطلاعات بیشتر و در زمان کوتاه‌تری نسبت به آن کسب‌وکار اقدام به خرید یا دریافت خدمات کنند. طراحی سایت شرکتی، طراحی سایت فروشگاهی، طراحی سایت اختصاصی و طراحی سایت صنعتی، از جمله سایت‌هایی هستند که کسب‌وکارها برای ورود به دنیای مجازی از آنها استفاده می‌کنند. انواع طراحی سایت هایی که برای کاربرد های مختلف انجام می شود :

 

  • طراحی سایت شرکتی :

طراحی سایت شرکتی، یکی از اقدامات ضروری شرکت‌ها برای ورود به دنیای کسب‌وکار اینترنتی است. امروزه شرکت‌ها علاوه بر فعالیت در فضای فیزیکی، در دنیای آنلاین هم فعالیت کاری‌شان را ادامه می‌دهند و از این طریق به رشد و توسعه کسب‌وکارشان کمک می‌کنند. طراحی سایت شرکتی، نمایی از یک کسب‌وکار در فضای اینترنت است و بدین صورت می‌تواند آن را به نحو عالی معرفی کند. مجموعه مجریان وب با طراحی سایت شرکتی به رشد سریع‌تر کسب‌وکار شما کمک می‌کنند. با طراحی سایت شرکتی می‌توانید یک تصویر عالی از کسب‌وکارتان در ذهن مخاطب ایجاد کنید تا به دریافت خدمات از شرکت شما ترغیب شوند. لازم است بدانید برای جذب مخاطب هدفتان در فضای آنلاین، باید سایتی جذاب و کاربرپسند طراحی کنید تا منجر به رشد کسب‌وکارتان شود. تعداد افراد در دنیای مجازی همواره رو به افزایش است. امروزه افراد قبل از آنکه به سراغ شرکتی بروند، ابتدا در موتورهای جستجو درباره آن تحقیق می‌کنند و اگر شرکت شما بتواند در صدر پیشنهادهای موتور جستجو قرار گیرد و با ارائه تصویری مطلوب از کسب‌وکارتان مخاطب را جذب کند، می‌تواند او را به مشتری تبدیل کند. معمولا افراد در این مواقع پس از بررسی کامل و دقیق شرکت، با شما تماس خواهند گرفت.

ویژگی‌های طراحی سایت شرکتی:

یک سایت شرکتی عالی باید ساختاری استاندارد داشته باشد و تمامی موارد به گونه‌ای متناسب با نیازهای شرکت در آن پیاده‌سازی شود. از جمله ویژگی‌های مشترک برای داشتن یک سایت شرکتی عالی، سرعت بارگذاری بالا، قابلیت توسعه، ریسپانسیو و بسیاری موارد دیگر هستند. در ادامه مقاله با مجریان وب همراه باشید تا با دیگر ویژگی‌های طراحی سایت شرکتی آشنا شوید:

۱. طراحی صفحات اختصاصی

برای معرفی محصولات یا خدمات هر شرکت باید صفحاتی متناسب با همان خدمت یا محصول در طراحی سایت شرکتی پیاده‌سازی گردد. از این طریق می‌توانید مخاطبان بسیاری جذب کنید و باعث رشد کسب‌وکارتان شوید.

۲. طراحی صفحات تماس با ما

یکی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی سایت برای ارتباط برقرار کردن با مخاطبان مربوط به صفحه تماس با ما می‌باشد. لازم است بدانید در طراحی صفحات تماس با ما، باید نکات ظریفی را در نظر بگیرید تا درصد بالایی از مخاطبان با شما ارتباط برقرار کنند. نوع چیدمان در صفحات تماس با ما در طراحی سایت شرکتی بسیار با اهمیت است و به مهارت و تجربه زیادی نیاز دارد.

۳. شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی یکی از راه‌های جذب مخاطب برای وب‌سایت‌ها هستند، اما این فعالیت‌ها باید براساس اصول در سایت شرکت پیاده‌سازی شوند. در طراحی سایت شرکتی باید سیستم‌های اشتراک گذاری شبکه‌های اجتماعی به خوبی ایجاد شوند تا مطالب و پست‌های جذاب در اختیار مخاطبان قرار گیرند.

۴. روانشناسی رنگ‌ها و جذابیت‌های بصری

برای استفاده از رنگ‌ها در دنیای آنلاین نیازمند دانش روانشناسی رنگ‌ها هستیم. برای ایجاد جذابیت‌های بصری باید هر رنگی که برای هر المان استفاده می‌شود، مطابق با نیاز مخاطبان باشد. تمام این روش‌ها که پیاده سازی می‌شوند برای جذب مخاطبان هستند تا بتوانیم یک برند عالی در ذهن آنها ثبت کنیم.

۵. اشتراک گذاری ویدئو

قابلیت ایجاد ویدئو در طراحی سایت شرکتی به منظور معرفی محصول یا خدمتتان به مشتریان خواهد بود. چنین امکانی را می‌توان در طراحی سایت‌ شرکتی ایجاد کرد تا به راحتی برندمان را به بازدیدکنندگان نشان دهیم.

۶. ساخت فرم‌های اختصاصی

امکان ساخت فرم‌های اختصاصی بر حسب نیاز مشتریان باید در طراحی سایت شرکتی پیاده‌سازی و اجرا شوند. فرم‌های اختصاصی شامل فرم استخدام، پذیرش نمایندگی و بسیاری موارد دیگر می‌شوند.

 

  • طراحی سایت فروشگاهی :

   یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش فروش محصول، طراحی سایت فروشگاهی است. شما با طراحی سایت فروشگاهی، کسب‌وکارتان را گسترش می‌دهید و شعبه‌ای جدید از فروشگاهتان را در فضای اینترنت ایجاد می‌کنید. امروزه تمایل برای ثبت سفارش به صورت اینترنتی افزایش چشمگیری یافته است بنابراین طراحی سایت فروشگاهی اهمیت زیادی پیدا کرده است. طراحی سایت فروشگاهی باید به گونه‌ای باشد که احساس اعتماد را به کاربر منتقل کند و منجر به خرید شود. همچنین عواملی مانند عناصر بصری مناسب یا همان گرافیک سایت، رعایت اصول روانشناسی در خرید و طراحی استراتژی فروش مناسب در سایت فروشگاهی بسیار تاثیرگذار هستند. در طراحی سایت فروشگاهی باید کالاها و خدمات را به صورت منظم دسته‌بندی کنید تا مخاطب بهتر بتواند محصول مورد نظرش را پیدا کند. توجه داشته باشید اگر فرآیند کار کردن با سایت برای کاربر سخت و وقت‌گیر باشد، ممکن است از حوصله او خارج شود پس لازم است سایت فروشگاهی کاربرپسند و جذاب باشد تا از فضای ظاهری آن خسته نشوند. نحوه مدیریت سایت فروشگاهی لازم است به گونه‌ای باشد که بتوان به راحتی تغییرات در زمینه موجودی و قیمت‌ها را اعمال کرد. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، لزوم تطبیق نمایش سایت شما با دستگاه‌های مختلف است.

   مزیت‌های طراحی سایت فروشگاهی

   یکی از مزیت‌های طراحی سایت فروشگاهی، رفع محدودیت‌های زمانی و مکانی برای مشتریان است و آنها می‌توانند 24 ساعته از خدمات سایت فروشگاهی بهره‌‍مند شوند. در واقع طراحی سایت فروشگاهی، شما را به فروشنده‌ای تمام وقت تبدیل می‌کند که به انرژی زیادی برای فروش نیازی ندارید و بدون خستگی به کار خود ادامه می‌دهید. خوشبختانه امروزه دسترسی به اینترنت آسان است و افراد تمایل زیادی به خریدهای اینترنتی پیدا کرده‌اند، همین موضوع می‌تواند فروش محصول شما را بسیار افزایش دهد. مشتریان با بازدید از سایت فروشگاهی، تعداد بی‌شماری محصول می‌بینند که می‌توانند با جستجوی پیشرفته به محصول موردنظرشان برسند وبا بررسی دقیق، بهترین را انتخاب کنند. همچنین طراحی سایت فروشگاهی برای صاحبان کسب‌وکار، مزیت‌های زیادی به همراه دارد. سایت فروشگاهی امکان اتصال به سیستم‌های حسابداری را دارد و کار شما را برای ارائه گزارش مالی به صورت روزانه، هفتگی، ماهیانه و سالیانه راحت می‌کند. همچنین سایت‌های فروشگاهی می‌توانند به انواع درگاه‌های بانکی متصل شوند و فرآیند پرداخت را راحت‌تر کنند.

 

  • طراحی سایت اختصاصی :

   طراحی سایت اختصاصی همان طور که از نامش پیداست، بر پایه نیاز مشتری چه از لحاظ گرافیکی و چه از لحاظ پیاده‌سازی پی‌ریزی می‌شود. یکی از نکاتی که در پیاده‌سازی سایت‌های اختصاصی باید در نظر گرفت، استفاده نکردن از CMS است، یعنی تمام سایت از اول به صورت اختصاصی برای مشتری برنامه‌نویسی می‌شود. همان طور که تا اینجا متوجه شدید، طراحی سایت اختصاصی کار راحتی نیست و با توجه به گستردگی کار، طراحی چنین سایت‌هایی به بیش از یک یا دو نفر نیاز دارد. به طور کلی، طراحی سایت اختصاصی یعنی کدهایی که در طراحی سایت به کار می‌روند، مختص آن کسب‌وکار بوده و در دسترس هیچ شرکت یا گروه دیگری قرار نخواهد گرفت. برای طراحی سایت اختصاصی باید ابتدا نیازها و اهداف کسب‌وکارتان را مشخص کنید. لازم است بدانید نوشتن یک پروپوزال یا طرح پیشنهادی از ضرورات طراحی سایت اختصاصی است. همچنین امکاناتی که لازم است در سایت برای مخاطب قرار گیرد، طراحی گرافیکی قالب سایت، برنامه نویسی و کدنویسی سایت، صفحه آرایی، چیدمان محتوا و ورود اطلاعات به ترتیب در طراحی سایت اختصاصی انجام خواهند شد. طراحی سایت اختصاصی، راهی عالی برای ایجاد اعتبار شما و نمایش هویت شما است که باعث خلاقیت و تمایز شما با رقبایتان می‌شود.

   مزیت‌های طراحی سایت اختصاصی

   ایجاد سایت اختصاصی در جذب کاربر، نقشی اساسی دارد. شما با طراحی سایت اختصاصی، برای خودتان و کسب‌وکارتان اعتبار می‌سازید. شما با طراحی سایت اختصاصی می‌توانید با کسانی که به طور رسمی ارتباطی ندارید، کارفرمایان بالقوه و مشتریان راحت‌تر ارتباط بگیرید. امنیت سایت یکی از مهم‌ترین مزیت‌هایی است که به محض طراحی سایت باید برای آن فکری اساسی داشته باشید. امنیت سایت شامل بخش‌های بسیار زیادی است که ازجمله‌ آنها می‍توان به امنیت شبکه، امنیت سیستم عامل، امنیت نرم افزار، امنیت سیستم عامل، امنیت سرور و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. امروزه مدیران و طراحان سایت به اهمیت سرعت بارگذاری سایت بیش از پیش پی برده‌اند و میدانند علاوه بر داشتن یک سایت خوب، به‌روز و بهینه جهت حفظ کاربران فعلی و جذب کاربران جدید لازم است. سرعت بارگذاری سایت باید قابل قبول باشد تا بازدیدکنندگان از حضور در سایت رضایت کامل داشته باشند. در طراحی سایت اختصاصی عدم وجود کدهای اضافه باعث شده است که سایتی سریع‌تر داشته باشید. در ادامه مقاله با مجریان وب همراه باشید تا به دیگر مزایای طراحی سایت اختصاصی پی ببرید:

   • امنیت سایت اختصاصی بسیار بالا و امکان هک شدن آن‌ها بسیار پایین است.
   • افزودن امکانات به سایت اختصاصی بدون هیچ‌گونه محدودیتی خواهد بود.
   • طرح کلی سایت اختصاصی متناسب با کسب‌وکار مشتری خواهد بود.
   • در طراحی سایت اختصاصی به تمام بخش‌های وب‌سایت کنترل ۱۰۰ درصد خواهید داشت.
   • با زیاد شدن کاربران و بزرگ شدن سایت اختصاصی کارایی وب‌سایت کاهش نمی‌یابد.
   • طراحی قالب و ظاهر وب‌سایت، اختصاصی است و از هیچ جایی کپی نمی‌شود و برای دیگران نیز قابل استفاده نخواهد بود.
   • سرعت طراحی سایت اختصاصی به دلیل این‌ که مخصوص یک نفر ایجاد شده است بسیار خوب و بالا خواهد بود.
   • طراحی سایت اختصاصی دقیقاً مطابق با نیاز، ایده و سلیقه مشتری خواهد بود.

 

  • طراحی سایت صنعتی:

   طراحی سایت صنعتی، با توجه به پیشرفت روز افزون اینترنت در تمامی صنایع ضرورت دارد. طراحی سایت صنعتی نه تنها در معرفی آن واحد صنعتی نقش بسزایی دارد، بلکه در افزایش فروش و درآمد نیز نقش موثری ایفا می‌کند. با طراحی سایت حرفه‌ای، می‌توانید حتی مشتریان خارجی را جذب کنید و با معرفی محصولات و خدماتتان به آنها، فروش و درآمدتان را افزایش دهید. طراحی سایت صنعتی برای کارخانه‌ها و مراکز صنعتی جهت معرفی محصولات یا فروش برخی از محصولات به صورت اینترنتی انجام می‌گیرد. با افزایش رقابت در بازارهای داخلی و خارجی، هریک از صنایع درصدد معرفی محصولات صنعتی خود و تمایز آنها با دیگر محصولات موجود در بازار برآمدند. با طراحی سایت صنعتی، تجارت خود را از حالت سنتی خارج می‌کنید و با حضور در فضای اینترنت، جایگاه خود را به عنوان یک واحد صنعتی در فضای مجازی حفظ خواهید کرد. با حضور در فضای مجازی، می‌توانید رضایت مشتریان را در زمانی کوتاه جلب کنید، پبشنهادها و انتقادات مشتریان را در نظر بگیرید و روز به روز جایگاه خود را ارتقا دهید. لازم است بدانید در طراحی سایت صنعتی، گرافیک اختصاصی مناسب کاربران شما اهمیت زیادی دارد. همچنین کاربرپسند بودن سایت می‌تواند کاربر را به مشتری تبدیل کند.

   نکات طراحی سایت صنعتی:

   برای طراحی سایت صنعتی لازم است طراحی قالب و گرافیک سایت به صورت کاملا اختصاصی و مطابق با نوع فعالیت صنعتی طراحی شود. همچنین باید تمامی موارد مطابق استانداردهای گوگل طراحی شوند و نکات بهینه‌سازی سایت در قالب و ساختار آن کاملا رعایت شود. طراحی سایت باید به صورت ریسپانسیو باشد تا سایت برای مشتریانی که از موبایل یا تبلت استفاده میکنند، به خوبی نمایش داده شود. توجه داشته باشید ممکن است بخش‌های زیاد ديگری بعد از نيازسنجی هر واحد صنعتی به سايت صنعتی اضافه گردد. در ادامه مقاله با مجریان وب همراه باشید تا با برخی دیگر از نکات و امکاناتی که لازم است در طراحی سایت صنعتی به کار گرفته شود، آشنا شوید:

   • معرفی كارخانه و هيات مديره در بخش درباره ما
   • بخش تماس با ما به صورت فرم تماس و امکان دریافت انتقادات و پیشنهادات مشتریان
   • امکان دسته‌بندی محصولات به صورت گروه محصول
   • معرفی محصولات توليدي و نحوه استفاده از هر محصول
   • معرفی مشخصات محصول
   • گالری تصاویر برای محصولات
   • نمایش محصولات مرتبط
   • کاتالوگ محصولات کارخانه
   • سفارش آنلاين محصولات با استفاده از فرم سفارش
   • معرفی نمايندگی‌های خدمات
   • بخش نظرسنجی كاربران درباره محصولات
   • امکان نظردهی توسط مشتریان
   • قرار دادن اخبار کارخانه
   • ارائه سرویس پشتیبانی به مشتریان از طریق سایت
   • مدیریت پروژه‌های اجرا شده برای آشنایی مشتریان با سوابق اجرایی
   • مدیریت گواهینامه‌ها و امتیازات کسب شده این بخش در جلب اعتماد مشتریان و معرفی اعتبارات شما موثر است.
   • لینک نمودن سایت به شبکه‌های اجتماعی
   • امکان معرفی شرکا و همکاران صنعتی به صورت لینک
   • طراحی سایت کارخانه به زبان‌های مختلف جهت ارتباط با مشتریان خارج از ایران و معرفی محصولات به زبان‌های دیگر

 

طراحی سایت برای کسب‌وکارها باید جذاب و کاربرپسند باشد تا بتواند منجر به افزایش فروش و درآمد شود. طراحی سایت، محدودیت‌های زمانی و مکانی را برای صاحبان کسب‌وکار از بین می‌برد و حتی می‌تواند از سراسر دنیا مشتری جذب کند. رفع این محدودیت‌ها علاوه بر صاحبان کسب‌وکار برای مشتریان نیز فواید زیادی دارد. مشتریان می‌توانند 24 ساعته و در هر جایی که هستند، تنها با جستجوی محصول یا خدمت مورد نظر خود بهترین مجموعه را انتخاب کنند. توجه داشته باشید هر کسب‌وکاری با توجه به اهداف و نیازش باید امکانات لازم را در اختیار کاربر قرار دهد. علاوه بر آن انتخاب مجموعه‌ای معتبر و باسابقه برای طراحی گرافیکی سایت و ایجاد جذابیت‌های بصری ضرورت دارد. مجموعه مجریان وب با تیمی متخصص به رشد سریع‌تر کسب‌وکارتان کمک می‌کند. برای ارتباط با این مجموعه می‌توانید با بخش طراحی سایت به شماره 09121360868 تماس حاصل فرمایید.

 

مراحل طراحی سایت

طراحی سایت مانند بقیه کارها باید روال و مراحل خاص خود را طی کند . برای طراحی یک سایت فوق حرفه ای و خوب باید 7 مرحله را بگذرانیم که هر کدام اهمیت خاصی برای سایت دارند :

  • سایتی که می خواهید طراحی کنید باید دارای چه امکاناتی باشد ؟ شما باید نیازهای مشتریان را که سایت شما باید براورده کند استخراج کنید . این موضوع را از کرفرما می توانید بپرسید .
  • برای ارائه محتوا درون سایت ابتدا باید توسط گروهی حرفه ای تحلیل و برسی شود و با پیشنهاد ان ها می توان تصویر ، لینک ، ارم و لوگوی مخصوص حوضه تجارت ، لیستی از خدماتی که ارائه می شود و. . . را درون سایت بنویسید . این ها همه با کمک مدیر پروژه انجام می شود .
  • چیزی که قرار است کاربران درون سایت مشاهده شود اعم از : درباره ما ، قسمت تماس با پشتیبانی، صفحه اصلی و  . . . باید در این مرحه از طراحی ، طرح اولیه ان انجام شود . این طراحی اولیه باید از سوی کارفرما تایید شود
  • بعد از این که طراحی اولیه سایت را انجام دادید و ان توسط کارفرما تایید شد می توانید کد نویسی را شروع کنید . کد نویسی مانند اسکلتی برای سایت است اگر ان را به خوبی انجام ندهید دچار مشکل می شوید .
  • در این مرحله مدیر پروژه دیتا گذاری سایت را انجام می دهد این کار سایت را اب بندی کرده و سایت را امتحان می کند . طراحان سایت را باید خروجی خام رها نمی کنند .
  • کارفرما باید با سایت کار کند تا بتواند ان را بازنگری کند و تغییراتی که لازم است در سایت ایجاد شود را با مدیر پروژه مطرح کند .
  • شرکتی که برای شما طراحی وب سایت را انجام داده جلسه برگزار می کند تا در ان تمامی امکاناتی که در سایت وجود دارد به کارفرما نشان داده شود .
 • انتخاب حوزه کاری

اولین قدم برای ورود به فضای کاری مرتبط با وب سایت، این است که تصمیم بگیرید در کدام حوزه توسعه وب فعالیت کنید.در واقع شما باید انتخاب کنید که قرار است یک وب سایت را با کدنویسی توسعه دهید یا بدون استفاده از کدنویسی.همان طور که در ابتدا گفته‌ شد، در سال‌های اخیر راه‌اندازی یک وب سایت ساده‌تر از قبل شده‌است.دلیل عمده آن وجود ابزارهاییست که به شما اجازه می‌دهد بدون داشتن دانش برنامه‌نویسی، به طراحی و ایجاد یک وب سایت نمایید.استفاده از این شیوه برای افراد تازه کار مناسب است تا طراحی وب را از این نقطه شروع کنند. در طرف مقابل اگر به برنامه‌نویسی داشته‌باشید یا در این زمینه دانش کافی داشته‌باشید، می‌توانید یک وب سایت را از نقطه شروع تا انتها توسط شخص خودتان نوشته و توسعه دهید.هرکدام از این دو شیوه را با هم مرور خواهیم کرد.

 

 • انتخاب ابزار طراحی وب سایت

دو راه اصلی برای طراحی سایت وجود دارد: استفاده از یک برنامه دسکتاپ یا استفاده از سایت ساز . ابزاری که شما تصمیم به استفاده از آن دارید، براساس تعداد تیم، بودجه و نوع سایتی که می خواهید طراحی کنید و الزامات فنی آن بسیار متفاوت خواهد بود.

  1. برنامه های دسکتاپ

این برنامه ها از طراحان میخواهند که طرح خود را ایجاد کنند و آن را برای یک تیم توسعه ارسال کنند تا بتواند طرح را به کد تبدیل کند.محبوب ترین برنامه های دسکتاپ برای طراحی وب سایت ها Photoshop و Sketch هستند. به طور معمول این استانداردها برای سایت های بزرگ یا پیچیده هستند که به طراح اجازه می دهد تا روی ظاهر و نمای کلی سایت تمرکز کند، در حالی که تمام چالش های فنی به تیم توسعه منتقل می شود. متاسفانه، این فرآیند می تواند گران و زمان بر باشد. زیرا منابع متعدد، مجموعه مهارت ها و اعضای تیم مورد نیاز است.

  1. سایت سازها

امروزه بسیاری از سایت سازها هستند که طیف گسترده ای از ویژگی ها و خدمات را ارائه می دهند. (Wix,Webflow,Squarespaceو Pagecloud) ، تنها چند نمونه از سایت سازهای محبوب هستند که در قابلیت های طراحی، گزینه های قالب،قیمت و تجربه کلی ویرایش متفاوت هستند.حتما بررسی ها و تحقیقات خود را انجام دهید و تعیین کنید که کدام پلتفرم به بهترین وجه با نیازهای وب سایت شما مطابقت دارد. سایت ساز های حرفه ای، وب سایت های تطبیقی یا سایت واکنشگرا ایجاد می کنند که تجربه های متفاوتی از ساخت را ارائه می دهند. این مفاهیم با جزئیات بیشتری مورد بحث قرار خواهند گرفت تا بتوانید به بهترین نحو درک کنید که کدام سازنده برای شما کار می کند. اگر نمی دانید چگونه کدنویسی کنید، آشنایی با آزادی ها و محدودیت های ابزارهای مختلف طراحی وب سایت ضروری است. به عنوان مثال، اگرچه وردپرس پر استفاده ترین پلت فرم وب سایت است، اما به دلیل گزینه های سفارشی سازی محدود، مورد استقبال طراحان بصری نیست. قبل از شروع ساخت یک وب سایت، نیازهای وب سایت خود را مشخص کنید که میخواهید یک گالری عکس ایجاد کنید؟ هرچند وقت یکبار سایت خود را به روز می کنید؟ آیا به فرم تماس نیاز دارید؟سایت سازی را انتخاب کنید که می تواند به شما در دستیابی به این اهداف کمک کند.

 

 • شروع طراحی وب سایت با کدنویسی

هر وب سایتی که می‌بینیم و با آن کاری انجام می‌دهیم از دو نوع کد نویسی تشکیل شده‌است:

  • فرانت اند Front End

به بخشی از وب سایت که توسط کاربران قابل مشاهده‌ است، گفته می‌شود.یک برنامه‌نویس فرانت اند، کدهایی که برای کاربران عادی قابل درک نیست را در قالب ظاهری و گرافیکی نمایش می‌دهد تا کاربران به راحتی بتوانند از بخش‌های مختلف سایت مورد نظر استفاده کنند. در این بخش، فرم‌های ورود اطلاعات، صداها، تصاویر، ویدئوها و در کل هر چیزی که برای کاربر قابل فهم باشد، قرار داده می‌شود. اجازه بدهید در خصوص فرانت اند یک مثال بزنیم.فرض کنید در حال تکمیل فرم ثبت نام کنکور سراسری در سایت سازمان سنجش آموزش کشور هستید.برای ثبت نام فرم‌هایی طراحی شده‌اند که که شما باید اطلاعات مربوط به هرکدام را در بخش درست وارد کنید.طراحی این فرم‌ها توسط برنامه‌نویس فرانت اند انجام می‌شود.شیوه نمایش رنگ فرم‌ها و کلیه موارد مانند این توسط متخصص فرانت اند انجام می‌شود. اگر قصد دارید یک طراح وب سایت با استفاده از کدنویسی شوید، بهتر است به آموزش زبان‌های برنامه نویسی‌ای که در فرانت اند استفاده می‌شوند، بپردازید.این زبان‌ها عبارتند از:

   1. HTML(Hyper Text Markup Language)
   2. CSS
   3. جاوا اسکریپت

 

  • بک اندBack End

در توضیح فرانت اند، مثالی از ثبت نام کنکور سراسری در سایت سازمان سنجش آموزش کشور زدیم.فرض کنید که ثبت نام شما با موفقیت در این سایت انجام شد. شما در فرم طراحی شده، اطلاعات مورد نیاز مانند کدملی، شهر محل تولد، شماره تماس و ….را وارد کرده‌اید اما سوال اصلی احتمالا این است که نحوه ذخیره‌سازی این اطلاعات به چه صورت است که چند ماه بعد براساس آن‌ها کارت ورود به جلسه صادر می‌شود.در اینجا بخش دیگری از طراحی وب با استفاده از کدنویسی به نام بک اند وجود دارد.متخصص بک اند، با تکیه بر استفاده از یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی سمت سرور مانند PHP تمام اتفاقات در پشت پرده و جایی که دور از چشم کاربر است را برنامه‌نویسی می‌کند. منظور از زبان برنامه نویسی سمت سرور این است که کلیه این کدها برروی سرور اتفاق می‌افتد.

نکته:در تیم‌هایی که کار طراحی و توسعه وب انجام می‌دهند، کار فرانت اند و کار بک اند توسط دو متخصص مجزا انجام می‌شود.به فردی که در هر دو حوزه فرانت اند و بک اند تخصص داشته‌باشد، متخصص فول استک می‌گویند.

 • شروع طراحی وب سایت بدون کدنویسی

برای اینکه بدون کد نویسی یک طراح وب شوید، باید از سیستم‌های مدیریت محتوا(Content Management System) استفاده کنید.چنین سیستم‌هایی از قبل کدنویسی شده و به راحتی برای راه‌اندازی وب سایت قابل استفاده هستند.اگر در شروع راه تبدیل شدن به یک طراح وب هستید، استفاده از این سیستم‌ها گزینه مناسب شماست.در حال حاضر مشهورترین سیستم مدیریت محتوا، وردپرس است.وردپرس ارزان‌ترین و ساده‌ترین سیستم برای توسعه یک وب سایت است.بر طبق آمارهای رسمی،  33 درصد از کل وب سایت‌های جهان با وردپرس نوشته شده‌اند. با استفاده از وردپرس می‌توان سایت‌هایی با موضوعات مختلف مثل تجارت الکترونیک، شرکتی و آموزش الکترونیک طراحی کرد.وردپرس در کنار اینکه برای شروع کار حرفه‌ای یک طراح وب مناسب است، مزایای دیگری نیز دارد که عبارت اند از:

  • وردپرس رایگان است.
  • یادگیری آن آسان است.
  • به عنوان یک سیستم آماده، انعطاف‌پذیری بالایی دارد.
  • قابل توسعه و گسترش است.
  • وردپرس قالب‌های آماده زیادی دارد.
  • برخلاف سیستم‌های مدیریت محتوای قدیمی، امنیت بالایی دارد.

 

 • استفاده از ابزارهای گرافیکی

ویترین هروب سایت، ظاهر آن است که به آن واسط گرافیکی می‌گویند. اگر در ابتدای راه طراحی وب هستید، به کدنویسی علاقه ندارید و به طراحی علاقه‌مند هستید، می‌توانید در بهبود و زیباتر شدن ظاهر وب سایت کمک کنید.یک وب سایت مجموعه‌ای از عکس‌ها و نوشته‌هاست که همین‌ها باعث کشش و جذب کاربران می‌شود. اگر ذوق و سلیقه را در کنار دید هنری دارید، با یادگیری و تسلط به ابزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ می‌توانید شغل طراح وب را در کارنامه کاری خود داشته‌باشید.

 

 • بررسی عناصر طراحی سایت

هنگام طراحی یک وب سایت، مهم است که هم ظاهر و هم عملکرد سایت را در نظر بگیرید. ادغام این عناصر قابلیت استفاده و عملکرد کلی سایت را به حداکثر می رساند. قابلیت استفاده سایت شما شامل عناصری مانند رابط کاربری آسان برای پیمایش، استفاده مناسب از گرافیک و تصاویر، متن خوب نوشته شده و به خوبی قرار داده شده و طرح و رنگ است.عملکرد سایت شما به سرعت، رتبه بندی، قابلیت جستجو و توانایی جذب مخاطبان شما اشاره دارد.

 

 • عناصر بصری

در هنگام طراحی سایت باید مرور کنید که چه عناصری در طراحی خود به کار میگیرید و مطمئن شوید همه چیز به خوبی با هم کار می کند. اساسا ظاهر و متن وب سایت شما دست به دست هم می دهند. این مهم است که نویسندگان و طراحان محتوا با یکدیگر همکاری کنند تا یک طراحی منسجم با عناصر متعادل ایجاد کنند. روی ایجاد تکه های متن ( با استفاده از بلوک های متنی) تمرکز کنید تا گرافیک و تصاویر خود را تعریف کنید.

 

 • فونت ها

فونتی را انتنخاب کنید که طراحی کلی شما را تعریف کند. فونت باید با طرح رنگ، گرافیک، تصاویر شما جفت شود و لحن کلی وب سایت شما را تقویت کند.

 

 • رنگ ها

رنگ ها یکی از مهم ترین عناصری هستند که در طراحی وب سایت باید در نظر گرفته شوند. به خاطر داشته باشید که تصورات نادرست زیادی در مورد روانشناسی رنگ وجود دارد، و مهم تر این است که روی رنگ هایی تمرکز کنید که طراحی کلی و لحن وب سایت شما را تعریف می کنند. طرح رنگ خود را با برند خود و پیام هایی که می خواهید به مخاطبان خود منتقل کنید هماهنگ کنید.

 

 • چیدمان

اینکه تصمیم میگیرید چگونه محتوای خود را مرتب کنید، تاثیر چشم گیری بر قابلیت استفاده و عملکرد سایت شما خواهد داشت. هیچ قانون خاصی برای نحوه چیدمان سایت شما وجود ندارد. بااین حال، چند اصل مهم وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. مطمئن شوید که نیازهای مخاطبان هدف خود را در نظر گرفته اید و از طرح بندی مناسب که پیام هایی را که میخواهید منتقل کنید استفاده می کنید.

 

 • شکل ها

استفاده از عناصر گرافیکی در طراحی وب می تواند به یکپارچه سازی متن و تصاویر کمک کند و به ظاهر کلی سایت کمک کند. ترکیب رنگ ها و اشکال زیبا می تواند به جلب توجه بازدیدکنندگان سایت شما و به جریان کلی سایت شما کمک کند.

 

 • فاصله گذاری

فاصله یک عنصر کلیدی برای ایجاد وب سایت های بصری دلپذیر و آسان برای پیمایش است. هر عنصری در طراحی شما به یک شکل از فاصله استفاده می کند. استفاده مناسب از فضای خالی در ایجاد طرحی که به طور کامل متن، عکس و گرافیک را متعادل می کند، بسیار مهم است. ثابت نگه داشتن فاصله می تواند به کاربران شما کمک کند تا وب سایت شما را به راحتی مرور کنند. مفهوم فضای سفید قطعا اولویت طراحان وب مدرن است.

 

 • استفاده از سیستم های مدیریت محتوا

باید برای مدیریت محتوای سایتتان از سسیتم های مدیریتی که وجود دارد استفاده کنید . اغلب سازمان ها از این سیستم استفاده نمی کنند به عبارتی اشنایی لازم را با ان ندارند در صورتی که وجود این سیستم ها برای سایت شما بسیار حیاتی و مهم است . این سیستم از دو جز تشکیل شده است:

  1. برنامه مدیریت
  2. برنامه تحویل محتوا

شما با استفاده از برنامه مدیریت محتوا می توانید تغییرات لازم مانند حذف یا اضافه کردن بخشی از محتوا را انجام دهد این کار را می توان بدون این که تخصص خاصی در طراحی سایت داشته باشید  مانند برنامه نویسی ، html انجام دهید . بعد از انجام تغییرات با استفاده از برنامه تحول محتوا می توانید ان را اپدیت نمایید .

 

سیستم های مدیریت محتوا چه کارهایی می توانند انجام دهند ؟

 1. محتوایی برای سایت ایجاد کنند
 2. مطالبی که تغییر یافته را انتشار دهند
 3. محتوای سایت را مدیریت می کند
 4. مطالب اپدیت شده را در سایت نمایش دهد

سیستم مدیریت برای هر وی سایت یا شرکتی کاربرد های متفاوتی دارد .

 • بعضی از سسیتم های مدیریت محتوا :

  1. ورد پرس WORDPRESS
  2. جوملاJOOMLA
  3. دورپالDRUPAL
  4. اکسپرشن انجین EXPRESSIONENGINE
  5. تکست پترن TEXTPATTERN
  6. کانتائو CONTAO و . . .

 

تاثیر رنگ در طراحی سایت چیست ؟

رنگ ها از نظر روانشناسی ثاثیرات زیادی روی افراد دارند و حتی می توانند تفکرات آن ها را تغییر دهند تا به حال دقت کرده اید که روانشناسان در مطب خود از رنگ های سفید و سبز ،( سبز ساده ترین رنگ برای پردازش چشم است ) استفاده می کنند ؟ سایت ها برای هدف های گوناگونی که دارند طراحی می شوند طراحان وب سایت با توجه به محتوای هر سایت از رنگ های گوناگونی استفاده می کنند .

 • رنگ آبی : بیشتر برای بانک ها و تجارتهای بزرگ استفاده می شود تا حس اعتماد ، امنیت و قدرت را به کاربرانی که ان را می بینند وارد کند .
 • رنگ سبز : حس ثروت را به بیننده منتقل می کند و از ان برای کالاهای لوکس بیشر استفاده می شود .
 • رنگ زرد : این رنگ پر از انرژی و شایستگی است از این رنگ برای قسمت هایی از سایت که نیاز به توجه بیشتری دارند استفاده می شود .
 • رنگ خاکستری : این رنگ با تاثیر گزاری جدی که دارد بیشتر برای سایت هایی استفاده می شود که  در ان ها بیزینس و فروش انجام می شود .

در سایت ها باید از رنگ هایی استفاده کنید که مخاطبان را با توجه به نوع محتوایی که درون سایت وجود دارد به خود جذب کند .پیشنهاد می کنیم از رنگ هایی استفاده کنید که با کیفیت هستند و رنگ انها شفاف است رنگ های کدر جلوه سایتتان را زشت می کند . اگر سایتی دارید که در ان محصولات خود را برای فروش گذاشته اید به شما پیشنهاد می کنیم از رنگ هایی برای پس زمینه سایت استفاده کنید که  جزو رنگ های خنثی باشند و توجه کاربر به سمت محصولات بیشتر می شود .

تاثیر ارتباط شفاف و موثر با مخاطبان 

در مطالب قبلی، درباره اینکه چرا طراحی وبسایت از اهمیت بالایی برخوردار است صحبت کردیم. همچنین به موضوعاتی از قبیل عناصر اساسی برای طراحی یک وبسایت و نکات مهم برای داشتن یک وبسایت با کیفیت پرداختیم. در ادامه با دقت بیشتر به توضیح درباره اینکه کال تو اکشن چیست و نحوه ایجاد کردن بهترین دکمه بازخوردی  (Call-to-action “CTA” buttons) ممکن پرداختیم و از اهمیت و نقش این دکمه ها در طراحی وبسایت صحبت کردیم. به طور خلاصه، در مقاله های گذشته به اهمیت داشتن یک وبسایت با کیفیت پرداختیم و نکاتی را برای قدم برداشتن به سمت داشتن یک وبسایت قدرتمند به شما ارائه دادیم. در این مطلب، قصد داریم کمی به عقب تر برگردیم و نگاهی جامع تر و پایه ای تر به مسئله طراحی وسایت داشته باشیم. به طور کلی در این مطلب، به این سوال پاسخ می‌دهیم که طراحی وبسایت چه تاثیری برای ارتباط با مخاطبان دارد؟نحوه های برقراری ارتباط با مخاطبان چیست؟ پیشنهاد می‌کنیم قبل از خواندن این مطلب، از مقالات قبلی دیدن کنید تا درک عمیق تر و مناسب تری از مباحثی که به آن‌ها خواهیم پرداخت داشته باشید.با ما همراه باشید.

همانطور که می‌دانید، وبسایت شما پل ارتباطی بین کسب و کار شما و مخاطبان و مشتریان شما می‌باشد. صرف نظر از نوع وبسایت، داشتن ارتباط موثر با کاربران، یک امر ضروری برای داشتن یک وبسایت خوب و کارآمد، و در نتیجه داشتن یک کسب و کار موفق می‌باشد. همین جمله بیانگر اهمیت فراوان داشتن یک ارتباط موثر با کاربران را نشان می‌دهد. اما ممکن است از خود بپرسید که چگونه می‌توانید با مخاطبانتان ارتباط موثری برقرار کنید؟ پاسخ این سوال بسیار ساده است؛ با داشتن یک طراحی وبسایت قدرتمند و پویا. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که چه مواردی در طراحی وبسایت، به شما این امکان را می‌دهند که هر چه بهتر و شفاف تر با مشتریان خود ارتباطی پویا و مناسب برقرار کنید. متاسفانه گاهی اوقات صاحبان وبسایت ها ممکن است فکر کنند که جنبه های ظاهری وبسایت تنها عامل جذب کننده کاربران و مخاطبان هستند. با وجود اینکه جلوه های بصری نقش بسیار مهمی در دیدگاه کاربران نسبت به کسب و کار شما دارند، اما تنها راه ارتباطی تاثیرگذار نیستند. در ادامه تعدادی از شیوه ها و روش های ارتباطی در وبسایت ها را به شما معرفی خواهیم کرد تا دید وسیع تر و بهتری از چگونگی برقراری ارتباط موثر با مخاطبان داشته باشید. وبسایت های مختلف، رویکردهای مختلفی برای تعامل با کاربران و برقراری ارتباط با آن‌ها در پیش می‌گیرند. این امر شیوه های ارتباطی یک وبسایت را تحت الشعاع قرار می‌دهد. بنابراین روش های بسیار متنوعی برای برقراری ارتباط با مخاطبان وجود دارد.

 

 • از طریق متن و نوشتار

بدیهی است که متن و نوشتار، واضح ترین و گسترده ترین شیوه ارتباطی در یک وبسایت هستند. همچنین می‌توان گفت که بخش اعظم محتوای بیشتر سایت ها را، متن ها شامل می‌شوند. در اینجاست که تولید محتوا و سئو اهمیت پیدا می‌کند. مخاطبان برای متوجه شدن هدف وبسایت و چیزهایی که می‌تواند به آن‌ها ارائه دهد، در نگاه اول با نوشتار و متن هایی که در آن وبسایت استفاده شده است مواجه می‌شوند. چه متن اصلی وبسایت و چه سرتیترهای آن. به عبارت دیگر، متن و نوشتار یک روش پایه ای و اولیه برای برقراری ارتباط با کاربران است. میزان اهمیت و ارزش این نوشتار نیز در انواع مختلف وبسایت ها متفاوت خواهد بود. همانطور که گفته شد، محتوای برخی از وبسایت‌ها به شدت به متن و نوشتار تکیه می‌کند؛ مانند وبسایت های علمی و یا وبسایت های ارائه دهنده اطلاعات. البته برخی از وبسایت های دیگر از متن بیشتر به عنوان توضیح تکمیلی در ضمن دیگر روش های ارتباطی، در وبسایت خود استفاده می‌کنند.

 

 • از طریق تصاویر و عکس ها

حتما خودتان با این جمله آشنایی دارید که «یک عکس به اندازه هزار کلمه حرف برای گفتن دارد. عکس ها نیز نقش مهمی در ایجاد کردن یک بستر ارتباطی مناسب در وبسایت ها بازی می‌کنند. تصاویری که روی وبسایت قرار می‌گیرند، علاوه بر اینکه می‌توانند سریعتر و با شفافیت بیشتری، اطلاعات را به مخاطبان منتقل کنند، برای آن‌ها جذاب تر هستند و می‌توانند از لحاظ احساسی نیز با آنها ارتباط بگیرند و به طور کلی شیوه ارتباطی بسیار مناسبی هستند. البته این تصاویر باید با رویکرد ارتباطی کلی وبسایت نیز هماهنگ باشند و در کنار دیگر متودهای برقراری ارتباط قرار بگیرند. استفاده کردن بیش از اندازه از عکس ها موجب سردرگمی کابران می‌شود و گاهی اوقات مانند یک بمباران اطلاعاتی عمل خواهند کرد که باعث سرخوردگی گیج شدن مخاطبان می‌شود.

 

 • از طریق عناوین و سر تیترها

در دنیای امروز، به ویژه در فضای اینترنت، افراد تمایل دارند که هر چه سریعتر به اطلاعاتی که نیاز دارند دست پیدا کنند. عناوین و سر تیترها، یک امر اساسی برای پاسخگویی به این نوع تمایلات هستند. در واقع سرتیترها این امکان را برای طراحان وبسایت، صاحبان مطبوعاتی مانند روزنامه ها و مجلات و… ایجاد می‌کنند که بتوانند یک سری اطلاعات کلی اما اساسی و مهم را در کمترین زمان در اختیار مخاطبان قرار دهند. یک عنوان خوب، علاوه بر اینکه می‌تواند مخاطب را جذب کند، نوید یک مطلب جالب را به آن‌ها خواهد داد.

 

 • از طریق آیکون ها

شاید این مورد در ابتدا بی اهمیت به نظر برسد، اما داشتن آیکون های مناسب، نقش بسیار مهمی در ایجاد یک تجربه کاربری خوب ایفا خواهد کرد. برای مثال، کاربران با آیکون هایی که با آن‌ها آشنایی بیشتری دارند، خیلی راحتتر می‌توانند ارتباط برقرار کنند. آیکون هایی مانند خانه یا آیکون فلش بازگشت و… این آیکون ها باعث می‌شوند که کاربران بتوانند ارتباط راحتتر و بهتری با وبسایت شما برقرار کنند.

 

 • از طریق رنگ ها

مطمئنا این موضوع برای شما واضح است که رنگ ها، یکی از قوی ترین راه های ارتباطی با مخاطبانتان هستند. شاید در وهله اول، تنها زیبایی و جلوه ظاهری رنگ ها را مورد توجه قرار دهید، اما رنگ ها می‌توانند برای زیبایی بصری روی مخاطبان تاثیر بگذارند. این موضوع به تاثیرات رنگ ها در طراحی سایت باز می‌گردد که مبحثی گسترده و جالب در موضوع طراحی وبسایت هستند.

 

 • از طریق فیلم ها و یا صداها

به طور معمول، متن ها محتوای اصلی وبسایت ها را در بر می‌گیرند. اما امروزه با افزایش روز افزون استفاده از فیلم ها و صداها در طراحی وبسایت های مختلف، موقعیت‌های بسیار زیادی در اختیار طراحان و صاحبان وبسایت، برای برقراری هرچه بهتر و سریعتر ارتباط با مخاطبانشان، قرار گرفته است. اشاره کردیم که کاربران اینترنت، به شدت علاقه‌مند به دریافت اطلاعات در کمترین زمان ممکن هستند. ویدئو ها و صداها، با پتانسیل عظیمی که دارند، می‌توانند تاثیر به سزایی در منتقل کردن سریع و در عین حال موثر این اطلاعات داشته باشند.

 

 • از طریق سبک طراحی

سبک طراحی، در واقع وجهه کلی یک وبسایت را شامل می‌شود. در وبسایت‌های مختلف، با توجه به مخاطبی که از وبسایت دیدن می‌کند، این سبک طراحی گوناگونی های زیادی خواهد داشت. برای مثال، در یک سایت مذهبی، از آیات و عبارات قرآنی و سخنان ائمه اطهار استاده می‌شود و مخاطبان نیز در چنین محیطی احساس صمیمیت بیشتری خواهند داشت. به عبارت دیگر، داشتن یک سبک خاص در طراحی سایت، باعث سهولت بیشتر برقراری ارتباط با مخاطبان خواهد شد.

 

درآمد طراحی سایت

طراح سایت کسی است که با استفاده از برنامه نویسی و کد نویسی سایتی را با توجه به خواسته کارفرما طراحی و پشتیبانی  می کند .این فرد باید هر روزه اطلاعات خود را به روز کند چرا که دنیای دیجیتال و اینترنت روز به روز در حال پیشرفت است . طراحان وب سایت به سه گروه مبتدی یا اماتور ، نیمه حرفه ای ( کسی که در کارش باز هم نیاز به یادگیری دارد ) و طراح حرفه ای تقسیم می شوند.

 • افرادی که در طراحی وب سایت مبتدی هستند یعنی اموزش اولیه را گذرانده اند اما هنوز تجربه بدست نیاورده اند درامد اولیه این افراد از 2 تا 5 میلیون است و بسته به کاری که انجام می دهند این مقدار بیشتر می شود .
 • افرادی که در این کار هنوز حرفه ای نشده اند چرا که تجربه ان ها در این زمینه زیاد نیست میانگین حقوق این افراد بین 5 تا 10 میلیون است .
 • گروه حرفه ای ها این افراد با انجام پروژه های مختلف تجربه کافی را بدست اورده اند و به ندرت پیش می اید که در کار خود دچار اشتباه شوند . درامد این افراد با توجه به تعداد کاری که انجام می دهند از 20 تا 40 میلیون تومان است . این گروه علاوه بر این که طراحی سایت های مختلف را انجام می دهند می توانند با اموزش دادن و برگذاری کلاس نیز درامد بدست اورند

متخصصین طراحی وب سایت ها از سایر افراد با تجربه ترند و با کار گرفتن بعضی پروژه ها مانند فریلنسری می توانند از هر کدام از ان ها 30 تا 50 میلیون توان بگیرند همچنین با اموزش دادن به افرادی که در گروه حرفه ای ها قرار دارند از 10 تا 30 ملیئن دریافت کنند و یا با کار در شرکت های طراحی سایت از 5 تا 100 میایون درامد داشته باشند .

 

هزینه طراحی سایت

در کشور ما قانون واحد و نظارت خوبی برای قیمت طراحی وب سایت ها وجود ندارد به همین دلیل است که هر شرکت طراحی قیمت متفاوتی نسبت به شرکت های دیگر می گوی البته باید به این نکته هم توجه داشت که قرار است سایت شما را چه کسی طراحی کند . صد در صد قیمت طراحی کسی که حرفه ای است نسبت به فرد اماتور بسیار بیشتر خواهد بود . برای طراحی سایت در چند مرحله باید هزینه بپردازیم . طراحی هر قسمت از سایت چه مقدار هزینه دارد ؟ به طور مثال هزینه ای که باید برای طراحی صفحه اول سایت ک بسیار هم مهم است و طراحی صفحات داخلی سایت چیزی حدود 15 میلیون باید پرداخت . اغلب کارفرمایان به علت این که ممکن است دیزاین سایتشان قدیمی و دمده شده باشد هر 3 سال یک بار ان را به روز رسانی کرد . برای ثبت هر دامنه اینترنتی باید مبلغی حدود 600 هزار تومان بپردازید . بعضی از صاحبان سایت ها دوست دارند چند دامنه برای سایتشان وجود داشته باشد و برای هر کدام پسوند های مختلفی قرار می دهند تا توسط شرکت های رقیب ثبت نشود . اگر سایت شما به صورت دائمی روی یک سرور روشن باشد باید مبلغی حدود 1 میلیون تا 5 میلیون بپردازید این مبلغی که برای هزینه میزبانی پرداخت می کنید می توان ان را بری 3 سال تمدید کنید .برای سایت شما بسته ای در نظر گرفته می شود به نام هاستین که ممکن است تا سال ها پر نشود . برای رسیدگی به کارهای فنی و زیر ساختی سایت  ، تغییر برنامه نویسی  ، باید افرادی برای پشتیبانی از سایت شما باشند و سالیانه به ان ها پول پرداخت کنید این هزینه چیزی حدود 1 میلیون تا 6 میلیون هزینه می شود .

 

 عوامل موثر بر هزینه طراحی سایت چیست ؟

 • دامنه

آدرس سایت شما گفته می‌شود این دامنه می تواند با پسوند های متفاوتی مانند  com.، ir.، co به ثبت برسد. هزینه این دامنه ها با یکدیگر متفاوت است در نتیجه اولین موردی که باید در برآورد هزینه طراحی سایت به آن توجه شود نام دامنه می باشد.

 • هاست

شاید تا به حال کلمه هاست را شنیده باشید. هاست کامپیوتری می باشد که در تمام طول شبانه روز به اینترنت متصل است. وقتی یک سایت روی هاست قرار میگیرد از همه نقاط قابل دسترس می باشد. این که سایت شما روی چه خواستی طراحی شود و این هاست در کجا قرار گرفته باشد یعنی در داخل ایران باشد یا در کشورهای دیگر می تواند بر روی هزینه شما تاثیر گذار باشد.

 • روش طراحی سایت

به طور کلی طراحی سایت به دو روش انجام می گردد روش اول طراحی سایت با استفاده از کد نویسی می باشد.  روش دوم طراحی سایت با استفاده از سیستم های آماده است. انتخاب هر کدام از این روشها بستگی به این دارد که شما چه کاری می خواهید در آن سایت انجام دهید که البته باید برای هر کدام از این روش ها هزینه طراحی وب سایت را پرداخت کنید.

 • امکانات مورد نیاز

این موضوع بسیار مهم است که شما چه آپشن و چه امکاناتی در وب سایت مد نظر خود نیاز دارید که قرار گرفته شود. بر فرض مثال شما می خواهید در سایت درگاه پرداخت داشته باشید یا حتی تمایل دارید قابلیت عضویت را برای وب سایت تان فعال نمایید. همه این موارد روی هزینه طراحی سایت موثر است. با اضافه شدن هر کدام از این امکانات به هزینه طراحی نیز اضافه می گردد.

 • پشتیبانی

یکی دیگر از مواردی که پس از تحویل گرفتن سایت در مورد اهمیت قرار می گیرد پشتیبانی از آن سایت می باشد. ممکن است شما پس از شروع فعالیت در سایت مد نظر با مشکلاتی مانند اختلال در روند طبیعی کار کرد سایت روبرو شوید. در نتیجه شما نیاز دارید که پشتیبانی تیم طراحی سایت را حین استفاده از سایت داشته باشید. این پشتیبانی نیز  هزینه‌ای را برای شما  خواهد داشت.

 • آموزش

زمانی که وب سایت خود را از تیم طراحی تحویل بگیرید برای مدیریت آن نیازمند گذراندن یک دوره آموزشی جهت دریافت اطلاعات لازم برای کنترل سایت می باشید. شما نیاز دارید که به روزانه سایت را کنترل کرده و سفارشات سایت را در نظر داشته باشید. همچنین باید محصولات جدید را به سایت اضافه کنید و محصولات قبلی را به روز رسانی نمایید. تمام دوره های آموزشی بر روی هزینه طراحی وب سایت تاثیر گذار است.

 

محاسبه هزینه طراحی سایت به چه عواملی بستگی دارد؟

در انتخاب شرکت مناسب  برای طراحی سایت باید به موارد زیادی توجه کنید. تکنولوژی مورد استفاده یکی از مهمترین مواردی است که هنگام انتخاب شرکت طراحی سایت  تاثیر بسزایی دارد. نوع تکنولوژی که قصد استفاده از آن را دارید تاثیر زیادی در قیمت نهایی شما خواهد داشت. بر فرض مثال وب سایت های cms آماده مانند وردپرس و جوملا به دلیل اینکه نیاز به دانش برنامه نویسی ندارند نسبت به سایت های اختصاصی هزینه کمتری نیز دارد. همچنین استفاده از تکنولوژی‌های جدید در طراحی سایت مانند mvc در افزایش هزینه‌ها بسیار موثر است. نکته قابل توجه دیگر زبان برنامه نویسی می باشد. در رابطه با هزینه طراحی سایت ارزان بهتر است بدانید که سایت های وردپرس بسیار کمتر از سایت اختصاصی هزینه بر هستند طراحی سایت های مانند وردپرس و جوملا به دانش برنامه ریزی خاصی نیاز نداشته و این دست هر کسی می تواند طراحی کند.

 

هزینه طراحی وب سایت در ایران

در ایران هزینه طراحی سایت در شرکتهای مختلف بسیار متفاوت است. هر شرکت بر اساس عوامل مختلف هزینه طراحی سایت را به شما اعلام می‌کند. هرچند که قیمت‌های بالا الزاماً به معنی کیفیت بالای طراحی سایت نخواهد بود. اما به یاد داشته باشید که طراحی یک سایت حرفه‌ای اصلاً ارزان نیست. چرا که استفاده از دانش و تجربه برنامه نویسان و طراحان حرفه ای هزینه بالایی را در پی دارد. اگر شما در اینترنت جستجو کنید برای طراحی سایت ارقام متفاوتی از ۱۰۰ هزار تومان تا چند ده میلیون تومان ذکر شده است. این تفاوت قیمت‌ها به این بستگی دارد که شما چه ساعتی می خواهید و برای سفارش و طراحی آن به سراغ چه کسی می روید. هزینه طراحی وب سایت  قبل از هر چیز با امکانات سایت و کیفیتی که از آن انتظار دارید ارتباط مستقیم دارد. اگر میخواهید سایت شما به سادگی چیزی شبیه یک کارت ویزیت و تنها شامل اطلاعات شرکت آدرس و تلفن باشد طراحی آن هزینه کمی را در پی خواهد داشت. اما اگر بخواهید در وبسایت خود علاوه بر این اعتقاد محصولات و خدماتتان نیز معرفی کنید تعرفه طراحی سایت افزایش پیدا میکند.

 

جمع‌بندی

در بالا به صورت کوتاه و خلاصه مروری بر تخصص‌هایی که یک وب سایت برای طراحی و توسعه نیاز دارد، داشتیم.اگر در ابتدای راه هستید و نمی‌دانید برای فعالیت در حوزه وب سایت از کجا باید شروع کنید، توضیحات داده شده می‌تواند ذهن شما را بیشتر از قبل روشن کند.اگر تصمیم گرفتید در هر یک از حوزه‌های گفته شده فعالیت کنید، باید در نظر بگیرید که این مسیر طولانیست و در گذر زمان به رشد خوبی در این حوزه کاری خواهید رسید.پس از گرفتن تصمیم، باید در راهی که قدم در آن می‌گذارید مصمم، با اراده و پایدار باشید.