تاریخچه طراحی سایت چیست ؟ از ابتدا تا زمان حال!

مضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

تاریخچه طراحی سایت

تاریخچه طراحی سایت به بیش از 30 سال پیش برمی گردد. زمانی که ما برای اولین بار با اینترنت آشنا شدیم، بخش‌های فناوری اطلاعات به دلیل پیچیدگی برنامه‌نویسی، اکثر وب‌سایت‌ها را ساختند و مدیریت کردند. امروزه طراحی وب سایت به تنهایی به یک صنعت تبدیل شده است. طراحی های وب عالی باعث رشد و شکوفایی برخی از مشاغل شده است در حالی که حضور بد در وب باعث شکست برخی دیگر شده است. وب سایت شما بسیار بیشتر از یک ابزار اعتبار سنجی است. طراحی های وب امروزی به چیزی بیش از قرار دادن تصاویر عالی نیاز دارند. طراحان باید سرعت بارگذاری، قرار دادن محتوا، تجربه کاربری و بهینه سازی سئو را در نظر بگیرند، البته طراحان باید در نظر داشته باشند که چگونه یک وب سایت در چند صفحه نمایش به نظر می رسد.

 

 

برای بسیاری از مشتریان احتمالی شما، این درب ورودی دیجیتال شماست. بیایید سفری در تاریخچه طراحی سایت داشته باشیم و به برخی از تأثیرگذارترین طراحی های وب سایت و چگونگی تأثیر آنها بر کل صنعت در بیش از 30 سال گذشته نگاهی بیندازیم.

 

1991 – آغاز

تاریخچه طراحی سایت ها با وب جهانی آغاز می شود. سرن، اولین وب سایت، در نوامبر 1992 راه اندازی شد. وب به طور عمومی  در 6 اوت 1991 اعلام شد. اولین وب سایت 100٪ مبتنی بر متن بود. ابرمتن آبی پیش‌فرض، تنها رنگ بود. در روزهای اولیه وب، بالا بردن یک صفحه به تنهایی هیجان انگیز بود.

 

HTML

در روزهای اولیه طراحی وب سایت، تنها راه واقعی برای افزودن ساختار از طریق قدرت <table> بود. با محدودیت های بسیار، بسیاری از سایت های اولیه بسیار ابتدایی بودند. هدف اصلی جداول ایجاد ساختاری برای اعداد بود، اما طراحان به سرعت از آنها برای ایجاد ساختار سایت استفاده کردند. مشکل این بود که این سازه ها بسیار شکننده بودند و نگهداری آنها دشوار بود. مزایایی مانند توانایی تراز کردن عناصر به صورت عمودی وجود داشت. جداول همچنین راه را برای شبکه های آینده هموار کردند.

 

1993 – راه اندازی جستجو

در تاریخچه طراحی سایت تنها دو سال پس از راه اندازی شبکه جهانی وب، ما با ALIWEB آشنا شدیم . به عنوان اولین موتور جستجوی وب در نظر گرفته می شود. آنها در نوامبر 1993 برای کسب و کار باز شدند و به کاربران پیوندهای مفیدی را به بهترین محتوای وب ارائه کردند. تنها در عرض دو سال، شما شروع به مشاهده نحوه کار طراحی می کنید. هدف ALIWEB کمک به کاربران برای یافتن اطلاعات مفید بود. آنها می خواستند کاربران به لینک های سایت کشیده شوند. آنها با استفاده از پس زمینه رنگی، چشم شما را به عناصر مهمتر صفحه جلب کردند.

 

1994 – استفاده از تبلیغات برای افزودن به طراحی شما

دنیای بازاریابی آنلاین بسیار قدیمی تر از آن چیزی است که بسیاری فکر می کنند. در حالی که بسیاری از سایت‌ها در دهه 90 مملو از تبلیغات شدند، Hotwire که اکنون با نام Wired شناخته می‌شود، کار خوبی را انجام داد و اولین بنر تبلیغاتی جهان را در هدر سایت خود در سال 1994 اضافه کرد. توجه کنید که چگونه طراحی بسیار پیچیده‌تر می‌شود. این صفحه، متن بسیار کمی داشت، اما عناصر طراحی بیشتری برای جذب کاربران داشت. اینترنت به رونق خود ادامه داد. طبق آمار، تا اواسط سال 1994، 2738 وب سایت و تا پایان سال بیش از 10000 وب سایت وجود داشت.

 

جاوا اسکریپت – آزادسازی قدرت

آینده وب به سرعت در حال شکل گیری بود. جاوا اسکریپت به طراحان کمک کرد تا بر محدودیت های HTML ایستا فائق آیند و به آنها اجازه می داد تا مقداری حرکت به وب بیاورند. این باعث ایجاد پنجره “پاپ آپ” شد. مشکل این است که باید در بالای صفحه موجود بارگذاری شود، که باعث می شود سایت ها کندتر بارگذاری شوند. بسیاری از توابع اولیه جاوا اسکریپت بعداً توانستند از طریق CSS انجام شوند. امروزه، جاوا اسکریپت همچنان قوی است، به ویژه با نسخه فرانت‌اند معروف به JQuery.

 

 

فلش – عصر طلایی انیمیشن های وب

فلش چشم تاریخچه طراحی سایت را تغییر داد. برای اولین بار، طراحان می‌توانند با استفاده از یک ابزار، هر شکلی را ایجاد کنند، انیمیشن اضافه کنند و سایت‌های جذاب‌تری را نسبت به قبل توسعه دهند. صفحه پایانی، تمام اطلاعات را در یک فایل جمع می کند تا بارگذاری شود. مسئله اصلی این بود که هر کاربر وب یک پلاگین فلش نصب نکرده بود و بارگذاری سایت های فلش خیلی بیشتر طول می کشید. عصر فلش صفحات پربار و معرفی های متحرک را برای ما به ارمغان آورد. در حالی که فلش هنوز مورد استفاده قرار می گیرد، سقوط آن به دلیل عدم استفاده از «جستجو دوستانه» و مصرف زیاد آن از قدرت پردازشی بود که باعث شد اپل در عرضه آیفون در سال 2007 آن را کنار بگذارد.

 

 

1998 – پادشاه آینده جستجو  متولد شد

سال 98 سال مهمی در تاریخچه طراحی سایت است. اینترنت در سال 1998 کمی بیشتر شبیه به اینترنت امروزی شد. Google Beta در 4 سپتامبر 1998 فعال شد. این طرح را با موتور جستجوی قبلی ALIWEB مقایسه کنید. گوگل به جای انتخاب یک صفحه پر از لینک، مسیر حداقلی را انتخاب کرد.

برگه های سبک آبشاری – روشی انعطاف پذیرتر برای ایجاد

مدت کوتاهی پس از ایجاد فلش، CSS راه خود را به صحنه باز کرد. با افزایش تعداد کاربران آنلاین، سرعت، به یک مسئله بزرگ تبدیل شد. فکر پشت CSS ساده است: محتوا و ارائه جداگانه. محتوای سایت به صورت HTML بود و سبک سایت با CSS کدگذاری می شد. مقاومت اولیه برای CSS نتیجه پشتیبانی ضعیف مرورگر بود. خوشبختانه در سال های اولیه مقاومت کرد و هنوز هم به طور کامل مورد استفاده قرار می گیرد. CSS ممکن است مهمترین «زبان» باشد که یک طراح وب باید بداند!

 

 

2003

تا سال 2000، طراحی وب سایت بیشتر یک زمینه فنی بود که توسط بخش های فناوری اطلاعات شرکت انجام می شد. در سال 2003 همه چیز تغییر کرد. وردپرس که اکنون سیستم مدیریت محتوا پیشرو در جهان است، در سال 2003 راه اندازی شد. تخمین زده می شود که وردپرس تا ماه مه 2003 در حدود 2000 وبلاگ نصب شده باشد.  اکنون وب سایت ها از وردپرس استفاده می کنند. وردپرس رایگان، و CMS مبتنی بر PHP و MySQL است.

 

2006 – فیس بوک عمومی می شود

در تاریخچه طراحی سایت سال 2006 سال تحول در شبکه های اجتماعی بود. در حالی که فیس بوک در ابتدا در سال 2004 در کنار MySpace راه اندازی شد، فقط برای دانشجویان کالج قابل دسترس بود.  در سال 2006 فیس بوک عمومی شد و به طور کلی رسانه های اجتماعی و نحوه استفاده مردم از اینترنت را تغییر داد. در حالی که MySpace به کاربران اجازه می داد صفحات خود را کدنویسی سفارشی کنند، فیس بوک ترجیح داد این قابلیت را به کاربران خود ندهید. به یک نگاه ساده و ثابت در سراسر شبکه منجر شد. فیس بوک طراحی خود را حول برند خود متمرکز می کند. همه چیز در مورد شبکه آنها چیزی در مورد فیس بوک می گفت. کاربران آنها با برند آنها ارتباط برقرار کردند. امروزه فیسبوک، یکی از پربازدیدترین سایت ها در دنیا است و بیش از 1 میلیارد کاربر در سراسر جهان دارد. این همه با یک طراحی وب ساده، تمیز انجام می شود.

 

 

عصر موبایل

دستگاه های تلفن همراه و تلفن های هوشمند نحوه استفاده و تفکر مردم در مورد وب را تغییر داده اند. در سال 2007، اکثر سایت ها با هیچ استانداردی از «موبایل فرندلی» نبودند. علاوه بر این، استفاده از وب در یک دستگاه تلفن همراه اغلب خسته کننده بود. این امر طراحان وب را مجبور کرد تا رویکرد بهتری برای طراحی وب موبایل ایجاد کنند. این سبک جدید، سوالات زیادی را ایجاد کرد. آیا سایت موبایل باید کوچک شود؟ آیا باید استانداردهایی برای موبایل ایجاد کنیم؟ چگونه سرعت آن را افزایش دهیم تا کاربران داده ها را هدر ندهند؟

 

 

2007 – انقلاب موبایل

در 29 ژوئن 2007، اولین آیفون با آغاز عصر جدیدی از طراحی وب منتشر شد. در حالی که کاربران قبل از اختراع گوشی هوشمند در مرورگرهای بسیار ابتدایی وب گشت و گذار می کردند، اکثر آنها آن را خسته کننده و غیر ضروری می دانستند. در حالی که اپل تلفن هوشمند را اختراع نکرد، اما آن را به جریان اصلی تبدیل کرد. اپل همیشه برای محصولات و طراحی های خود شناخته شده است. در سال 2007 با این طراحی هوشمندانه و ساده، برند خود را به صورت آنلاین به نمایش گذاشتند.

 

 

طراحی تعاملی

با افزایش استفاده از اینترنت موبایل، طراحی موبایل بسیار رایج شد.. در سال 2010 یک طراح وب باهوش به نام اتان مارکوت روش طراحی وب سایت موبایلی را به چالش کشید. به جای ایجاد یک سایت جداگانه برای تلفن همراه، او پیشنهاد کرد که می توان از همان محتوا استفاده کرد، اما در طرح بندی های مختلف و بسته به اندازه صفحه نمایش طراحی شد. این تولد طراحی واکنشگرا در تاریخچه طراحی سایت بود.از نقطه نظر فنی، ما هنوز از HTML و CSS استفاده می کنیم، بنابراین این یک پیشرفت مفهومی است. مزیت اصلی طراحی واکنشگرا، برابری محتوا است، به این معنی که این وب سایت در همه جا یکسان است.

 

 

2016 – شبکه های اجتماعی و بک لینک

پلتفرم های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، اینستاگرام، توییتر، لینکدین، یوتیوب و پینترست همگی مانند گوگل و یاهو به عنوان موتورهای جستجو عمل می کردند. این امر تقاضا برای محتوا را افزایش داد و بازاریابان هر ماه بیشتر افزایش یافتند.بک لینک های داخلی و خارجی مرتبط بخش مهمی برای کمک به گوگل برای درک زمینه و اعتبار وب سایت شما هستند. نیاز به بک لینک همچنین سرعت شرکت ها را افزایش می دهد که محتوا را در شبکه های اجتماعی آغاز می کنند.

 

 

2019 – بازاریابی: بهینه سازی SEO کلید اصلی است

بازاریاب‌های امروزی می‌دانند که وب‌سایت یک شرکت اغلب اولین فرصتی است که برای ارتباط با مشتری بالقوه دارند. رنگ های مکمل، لوگوی چشم نواز و صفحاتی که ماموریت شرکت را نشان می دهند، همگی مهم هستند. طراحی وب همچنین باید دارای ناوبری واضح، محتوای مرتبط و تصاویر مرتبط با محصولات یا خدمات باشد.زمان بارگذاری بخشی ضروری از طراحی کلی است و نمی توان آن را نادیده گرفت. با وجود میلیون ها وب سایت برای مرور، یک سایت کند ارزش این روزها را ندارد که منتظر آن باشید.

هر صفحه باید بهینه سازی SEO را در تمام تصاویر و همچنین توضیحات متا و تگ های عنوان داشته باشد. یک طراحی عالی ممکن است زیبا به نظر برسد، اما به گوگل کمکی نمی کند شما را پیدا کند.

همانطور که گوگل به اصلاح الگوریتم خود برای بازاریابان جستجوی معنایی که به بهترین شیوه های سئو پایبند هستند و پیشرفت خود را با استفاده از گوگل آنالیتیکس ردیابی می کنند، ادامه می دهد، آنها قادر خواهند بود بر اساس بینش هایی در مورد رتبه بندی وب سایتشان در جستجو، ترافیک ارگانیک، سایت های ارجاع دهنده، تغییرات کوچکی ایجاد کنند. و محبوب ترین صفحات در وب سایت آنها.

 

 

 

2020 – سازندگان وب سایت

یکی از تأثیرات بسیار جدید بر تاریخچه طراحی  سایت، همه گیری کرونا در سال 2020 بود. در طول همه گیری، افزایش قابل توجهی در جستجوهای جهانی برای عبارت “ساخت یک وب سایت” وجود داشت. به عنوان مثال، در کشورهای آفریقایی، پرس و جو “چگونه یک وب سایت تجاری بسازیم” 110 درصد افزایش یافت. کسب‌وکارها در سرتاسر جهان جستجو کردند تا متوجه شوند چگونه می‌توانند وب‌سایت  خود را بهبود بخشند و به‌روزرسانی کنند یا یک وب‌سایت جدید بسازند تا مشتریان جدید را حفظ کنند و مشتریان جدید را به صورت آنلاین جذب کنند.

 

طراحی وب سایت راه حل مناسبی برای کسب و کارها هستند تا یک درب ورودی دیجیتال برای نمایش خدمات و فروش محصولات خود ایجاد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × دو =