سئو تکنیکال چیست؟چک لیست و راهنمای جامع Technical SEO✅

موضوعات اصلی ذکر شده در این صفحه

سئو چیست و سئو تکنیکال یا فنی چه تاثبری در بهینه سازی سایت دارد؟ سئو تکنیکال یا به عبارتی دیگر SEO فنی مجموعه ی اقداماتی است که یک وبسایت را برای خزش موتور های جستجوگر (مانند گوگل) بهینه سازی می کند.فعالیت هایی که در این شیوه ی بهینه سازی انجام می شود، عمدتا مربوط به بررسی و ویرایش کد نویسی، نقشه ی سایت، صفحه بندی ها و مدیریت لینک هاست. و ارتباط چندانی با محتوای صفحه ندارد.

 

اهمیت سئو تکنیکال یا سئو فنی سایت

موتور های جستجو ربات هایی دارند که در میان کل صفحات وب دائما در حال خزش و وارد کردن این اطلاعات به مخزن خود هستند. (یا اصطلاحا ایندکس کردن) تا زمانی که کاربر در حال جستجوی یک کلمه ی کلیدی است، در سریع ترین زمان ممکن بهترین نتیجه ها را به مخاطب نمایش دهند. در نتیجه اگر وبسایت شما از لحاظ فنی و تکنیکی برای موتور های جستجو بهینه سازی شده باشند. تا این ربات ها در سریع ترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت محتوای داخل وبسایت شما را درک کنند. صفحه ی شما از نظر ربات ها ارزش و کیفیت بالاتری خواهد داشت و موجب می شود تا رتبه شما در نتایج سرچ بهبود چشمگیری پیدا کند.

 

چک لیست موارد مهم در این زمینه

  • سرعت وبسایت

یکی از موارد تصمیم گیرنده برای موفقیت یک وبسایت، سرعت بارگذاری وبسایت است. چرا که نه تنها در رضایت مخاطب شما تاثیر بالایی دارد، یک فاکتور مهم از نظر موتور های جستجو است. فرض کنید گوگل روزانه میلیون ها وبسایت را باید بررسی کند و محتوای آن ها را درون ریزی کند. و نتایجی که گوگل به مخاطب نشان می دهد باید کاملا به روز و سریع باشند. پس این ربات ها به وبسایت های سریع اهمیت بیشتر می دهند و هچنین تعداد دفعات بیشتری در طول روز به این وبسایت ها سر می زنند، و علاوه بر این سرعت بارگذاری برای مخاطب را به عنوان یک فاکتور رتبه بندی در نظر می گیرند.

  • ساختار و مسیر دهی سایت

دو عامل که در بهینه سازی ساختار سایت و سئو تکنیکال باید مورد توجه قرار گیرد، سایت مپ (site map) و لینک دهی داخلی می باشد. موتور های جستجو برای یافتن صفحات و مطالب وبسایت شما بیشتر از اطلاعات و مسیر دهی خود وبسایت کمک می گیرند. سایت مپ یک نقشه ی کلی از تمام صفحات و همچنین تمام محتوای بارگذاری شده در وبسایت شماست. در صورتی که وبسایت شما دارای یک سایت مپ به روز باشد. موتور جستجو قبل از ورود به سایت اطلاعاتی از مسیر های وبسایت به دست می آورد، و روند درون ریزی صفحات شما با سرعت و دقت بیشتری پیش می رود. همچنین محتوا و صفحات وبسایت شما باید لینک سازی داخلی داشته باشند. یعنی هر صفحه به صفحات مرتبط لینک سازی شود تا ربات ها بهترین درک را از وبسایت شما به دست آورند. به یاد داشته باشید لینک دهی های داخل سایت به کیفیت محتوا، کاهش بانس ریت و افزایش ترافیک شما تاثیر مثبت خواهد داشت.

  • مدیریت لینک های شکسته و صفحات 404

ممکن است زمانی یک محتوا در وبسایت خود منتشر کنید و بعد ها این محتوا را حذف کنید. لینک هایی که مربوط به این محتوای حذف شده هست داخل وبسایت باقی خواهد ماند. در سئو تکنیکال مدیریت لینک های شکسته و صفحات حذف شده اهمیت بالایی دارد. چون زمانی که ربات جستجو به این لینک ها خزش می کند و با صفحه 404 مواجه می شود.علاوه بر اختلالاتی که در درون ریزی وبسایت رخ می دهد یک امتیاز منفی نیز برای وبسایت شما جهت رتبه بدی لحاظ می کند.اگر تعداد این صفحات بیش از حد باشد ممکن است سابقه ی غیر قابل جبرانی برای وبسایت شما ثبت شود.

  • امنیت سایت

گوگل به امنیت وبسایت ها توجه بسیار ویژه ای دارد. اگر وبسایت شما توسط یک هکر یا بد افزار هک شود و ربات ها از این موضوع با خبر شوند.باید انتظار کاهش رتبه ی وبسایتتان را داشته باشید پس همیشه نسبت به امنیت وبسایت خود گوش به زنگ باشید، تا هر تهدیدی را قبل از با خبر شدن گوگل برطرف کنید. هچنین برای افزایش پایداری و امنیت وبسایت میتوانید از گواهی ssl و همچنین هاست ابری (CDN) نیز استفاده کنید. فراهم کردن این امکانات برای سایت شما نه تنها باعث افزایش فوق العاده ی امنیت و سرعت وبسایت می شود. یک پوئن مثبت بزرگ برای ظاهر شدن در صفحه ی اول است.

  • استراکچر دیتا ها

استراکچر دیتا ها قطعه کد های برنامه نویسی هستند که به شناخت اعتبار مطلب شما توسط گوگل و همچنین بهتر دیده شدن لینک شما در صفحه ی سرچ کمک می کنند. هدف از استفاده از این قطعه کد ها تفهیم ساختار صفحه برای موتور جستجو و همچنین نمایش اطلاعاتی همچون میزان رضایتمندی بازدید کنندگان. (به صورت پنج ستاره ای)، تاریخ انتشار مطلب و حتی قیمت محصول در صفحه ی سرچ گوگل می باشد که نتیجه ی آن افزایش جلب توجه و ترافیک سایت است.

سئو تکنیکال

  • مدیریت ساختارURL ها و لینک برادکمب (Breadcrumbs)

یکی از موارد مهم در سئو تکنیکال یا سئو فنی وبسایت ساختار URL هاست. از نظر گوگل یک آدرس باید کوتاه، خوانا، با معنی، و مرتبط با محتوای صفحه باشد. استفاده از لینک های برداکمب یک گزینه ی ایده آل برای تنظیم URL هاست. ساختار این لینک ها از چند لینک داخلی و از مجموعه ی صفحات و دسته بندی هاست که مسیر دقیق محتوا را به بازدید کننده و موتور جستجو نشان می دهد.

  • قالب بهینه شده برای تمام دستگاه ها (ریسپانسیو)

حتما در نظر داشته باشید که امروزه بیشتر ترافیک وبسایت ها از گوشی های موبایل و تبلت ها صورت می گیرد، که صفحه ی نمایش کوچکتری نسبت به کامپیوتر دارند. قالب وبسایت شما باید به طوری طراحی و بهینه سازی شود، که نظم و یکپارچگی آن با تغییر اندازه نمایشگر به هم نخورد و دکمه ها و لینک ها بیش از حد کوچک نمایی یا بزرگ نمایی نشوند، تا تجربه کاربری صدمه نبیند.

سئو تکنیکال

  • فایل robot.txt

موتور های جستجو همه جای وبسایت شما را سرک می کشند. ممکن است محتوا یا صفحه ای داشته باشید که نمی خواهید توسط موتور جستجو ایندکست شود. در فایل robot.txt می توانیم خزنده ها را از درون ریزی این لینک ها منع کنیم. ناگفته نماند که این کار را تنها در مواقع ضروری انجام دهید. چرا که ایجاد ممنوعیت برای سرک کشیدن ربات ها برای گوگل بسیار شک برانگیز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + ده =